Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 18. května 2022 Nataša

Sly 2: Band of Thieves

  12:00
Charismatický zloděj se vrátil a chce dokázat, že je to právě on, kterému patří koruna krále plošinovek. A aby nenastaly problémy vzal si na pomoc své parťáky. Takže pozor Sly a jeho banda jsou zpátky.

BonusWeb HIT Sly 2: Band of Thieves Dva roky si mohli užívat odpočinku a zdokonalovat své zlodějské umění do dne, kdy si opět přijdou uzmout titul nekorunovaného krále platformových akcí. A ten den nastal právě dnes. Zatímco konkurence se každý rok snažila hráče zaujmout spoustou novinek ve svém dalším pokračování, Sly a jeho banda se šibalsky usmívali a čekali na správnou chvilku, kdy vtrhnou mezi hráče a ukradnou jim kus jejich drahocenného času, který by jinak trávili zcela jinak a určitě v „duchaplnějším“ ladění. A věřte, že času budete potřebovat trochu více nežli je na takovou hru jinak zapotřebí, ale pěkně po pořádku.

PARTA HIC
Klasický vstup Slye na herní scénu se opět nese v duchu nočního vloupání. Tentokrát si vzal na paškál pařížské museum a vzácný artefakt. Jenže jaké je vaše překvapení, když se tam zjeví váš největší rival, inspektorka Carmelita Fox, a tajemná kráska, o které ještě nic nevíte. A jak jinak nežli za svištění kulek vás očekává zběsilý úprk i s celou vaší bandou. I když jsme měli možnost se s nimi seznámit v prvním díle, přeci jen nastalo několik změn v jejich povahách. Šéf bandy Sly je velký gentleman, šarmantní k dámám a rád vtipkuje s protivníky, především s těmi velkými. Bentley hlavička celé bandy, dokonalý hacker, který má i sklony k Sly 2: Band of Thieves používání výbušnin. A náš roztomilý Murray nám nějak moc zmužněl. Z bojácného klučiny se stal bouchač, který kosí protivníky po desítkách. A co je ovšem nejlepší, máte možnost hrát za všechny tři. Díky různorodým úkolům se vám bude hodit pokaždé jiná dovednost a tak volba daného charakteru je na místě. V podobě Slye budete opatrně bloudit uličkami, okrádat a dělat všelijakou zlodějskou aktivitu, díky jeho hbitosti se dokážete pohybovat všude a vždy dostatečně opatrně. Bentley je vhodný pro různé sabotážní práce a řízení strojů. A nakonec Murray, ten odnese všechnu špinavou práci, kdy bude muset něco ničit a likvidovat protivníky. Všechny činnosti se samozřejmě odehrávají ve skvěle zpracovaném prostředí.

Takže počítač a rychlé připojení není problém. A když se dostanete na správné stránky, můžete i obchodovat.

MĚSTA JAKO NA DLANI
Toto je jedna s největších změn oproti prvnímu dílu. Zatímco v prvním díle jste měli v daném světě několik úrovní, které vám vyrazily dech díky designu, zde vás očekává několik měst, které vás dostanou po všech stránkách. Skvělý design zůstal a byla přidána svoboda pohybu a celková živost města. Ulice jsou plné nepřátel a vy mezi nimi musíte proklouznout, okrást je a nebo je zlikvidovat. K tomu vám slouží spousta míst na kterých se můžete skrýt. Tyto špionážní dovednosti zůstaly z prvního dílu a navíc přibyla možnost se skrýt pod stoly a plazit se šachtami. Spousty trampolín v podobě přístřešků, lanoví která spojují jinak Sly 2: Band of Thieves nedostupné části a malinkaté věžičky a kameny ze kterých můžete přeskakovat. Města disponují mnoha zákoutími či vysokými místy, ze kterých máte dostatečný rozhled nejen na dění dole pod vámi. Rozhled je neuvěřitelný a vidíte skutečně celé město bez přídavku mlžného oparu někde v dáli. K tomu vám samozřejmě slouží starý dobrý dalekohled, díky kterému se vám naskytne skutečně nádherný pohled na žijící města v detailu. Velikost exteriéru je přitom tak akorát dostačující, abyste se mohli zorientovat.

SPRÁVNÝ ZLODĚJ NIKDY NESPÍ
Jako správný zloděj se budete muset umět kradmě pohybovat a na tom je založena spousta úkolů. Zjistit informace a získat fotografie pro analýzu, žádný problém, ale nesmí vás nikdo spatřit. A když to zvládnete, Bentley vám sdělí všechny další důležité informace. Ukrást strážným klíče tak aby vás nespatřili, fajn pokud si myslíte, že jste dost schopní. A nejen klíče, ale i šperky, které pak můžete zpeněžit. Dopravit ukradený předmět zpět do vaší skrýše, ochránit kolegu před nájezdem protivníků pomocí bombardování RC modelu. Zničit přehradu a přesto se ubránit náletům. A jsou zde i další a další originální nápady. Sly 2: Band of Thieves Co takhle vylákat pozornost od kolegy, který ukradl vzácný předmět tancem tanga? Ovšem pouze za předpokladu, že máte smoking a umíte tancovat. A jak jinak si ho opatřit nežli krádeží. Pak vás čeká tanec v podobě klasické dance party hry. Symboly vám jdou po obrazovce a vy je ve správný okamžik musíte zmáčknout. Teprve pak si uvědomíte šarmantnost a charisma samotného Slye. A hlavně zde objevíte spoustu narážek na nejrůznější špionážní filmy posledních let. Jakožto moderní zloději využíváte i moderní techniku. Takže počítač a rychlé připojení není problém. A když se dostanete na správné stránky, můžete i obchodovat. Na jedné straně můžete prodávat ukradené šperky a vzácné předměty a na té druhé máte možnost zakoupit spoustu užitečných parádiček.

Sly se pohybuje s lehkostí a každý jeho pohyb je ukázkou, jak mají být rozpohybovány postavy ve hrách.

JAMES BOND A TI DRUZÍ
Získávání nových dovedností bylo již zakomponováno v prvním díle v podobě sbírání určitého počtu láhví a následné odemčení trezoru. Zde to zůstalo také, jen si musíte uvědomit, že díky obrovské svobodě pohybu a otevřenosti lokace to nebude tak snadné jako předtím. A tak tyto schopnosti jsou spíše v podobě bonusu. Hlavní náplní je obchod přes net. Zde v každé nové lokaci máte šanci si koupit nové dovednosti nejen pro sebe, ale i pro své druhy. A následné přidělení na tři shiftové klávesy. Tím odpadá zdlouhavé rolování přes jednu klávesu. Prostě si v menu vyberete ty schopnosti, které vám vyhovují a ty si přidělíte. Sly 2: Band of Thieves Ovšem pozor, každá z daných nových schopností využívá manu. Takže se pak nedivte když některá najednou nepůjde použít. Využití takových pomůcek je čistě na vás a rozhodně vás hra nenutí je používat. Tím mám na mysli i známé schovávačky v sudu. Hra vás nenutí ho použít tam, kde zrovna stál. Jestliže si myslíte, že je vhodné ho použít, tak je to jen čistě na vaší strategii. A nebyla by to narážka na slavné špiony, kdyby bylo opomenuto použití stále více využívaného headsetu. Již tato drobnost, pokud ji doma vlastníte vám hratelnost vyzdvihne o několik stupínků výše. Nejen, že díky tomu slýcháte rady Bentleye přímo do ucha, ale hlavně dokážete přilákat svým zvukovým projevem bandu dotěrných nepřátel, kteří by se jinak ze své trasy nepohnuli. A vy si pak v klídku odkráčíte tam, kam potřebujete. Má to nápad, má to vtip, má to atmosféru. Ale kde by ona atmosféra byla bez solidního technického zpracování.

Sucker Punch

V roce 1999 debutovalo toto studio se svojí prvotinou na konzoli N64 Rocket Robot on Wheels. Velice zvláštní plošinovka, která dokázala zaujmout kritiku svojí technickou i hratelnostní stránkou a nejspíš zaujala i Sony, a tak jsme se tři roky na to dočkali prvního dobrodružství zloděje Slye. To, že se z této velice oblíbené postavičky stal maskot firmy, již o lecčems svědčí a o tom, že se s ním zajisté dočkáme i v budoucnu, nelze pochybovat. Vždyť to dokazuje i nedávné vyjádření ve stylu „Pokud najdeme způsob jak mu ušít PSP na tělo, bude tento handheld pro tohoto sympatického mývala skvělou budoucností.

Sly 2: Band of Thieves ANIMOVANÝ FILM JAK MÁ BÝT
Jestliže první díl měl pár neduhů v podobě škubání a nebo příliš omezených lokací, zde vás již nic takového nečeká. Z grafického hlediska se jedná ještě o chlup hezčí dílko nežli díl první. Díky obrovským lokacím, viditelnosti, interaktivnímu prostředí, které jde ještě dál a vy díky tomu můžete rozbít a nebo alespoň poničit spousty okolních věcí a předmětů, z kterých samozřejmě získáte peněžní hotovost na útratu. Grafická stránka je pak daleko čistší, hladší a z větší barevnou hloubkou. A drží si svou standardní plynulost, takže se nedočkáte problémů se škubáním. Tak jak je dokonalá grafická část, tak i animačně je to více než působivé. Sly se pohybuje s lehkostí a každý jeho pohyb je ukázkou, jak mají být rozpohybovány postavy ve hrách. Dokonce ani protivníci nejsou leniví a prokazují i nějakou činnost navíc. Pokud se na to podíváme jako na celek, působí to velmi dobrým dojmem, který je navíc dokonale podbarvený zvukovou a hudební kulisou. Zvuk byl dokonalý již v prvním díle a dokazoval tak výjimečnost animovaných filmů. Zvuková kulisa působí naprosto úžasně a záleží tak na dané situaci, povrchu a stylu vaší chůze. Tím vším je Sly 2: Band of Thieves zvuková kulisa ovlivněna. A hudba pak dokresluje dané prostředí, město, lokaci i situaci. Takže uslyšíte orientální skladby, ale i diskárny z dnešní doby, prostě jedním slovem paráda. Klasickým doplňkem jsou skvělé doprovodné filmy, které neztrácejí nic ze svého kouzla a samozřejmě skvělý profi dabing, který již tak umocňuje nedostižnou atmosféru celkové stylizace projektu.

Co ještě dodat a přitom neprozradit mnoho, abych vám nepokazil zážitek z hraní? Možnost vracet se do starších světů je možná, ale přesto ji uplatníte jen z důvodu nezískaných všech láhví, jinak to postrádá smysl. Možnost přehrát si všechny filmečky potěší a to nejlepší na konec je slibovaná délka která je třikrát delší nežli u původní hry. Stále ještě váháte? Tak věřte, že pro mne to byla tento rok hra, u které jsem vydržel do pozdních ranních hodin. Ještě štěstí, že přítelkyně byla pryč.

Sly 2: Band of Thieves
Výrobce/Vydavatel Sucker Punch/Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 100 kB
Verdikt: Tak jako před rokem to dokázal Jak 2, tak i teď zde máme pokračování, které si bere ze svého předchůdce to nejlepší a dál si jde svou cestou. Navíc si Sly dokázal zachovat svojí stylizaci a hratelnost a to je to, co se cení nejvíce.
Hodnocení: 90% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

Nadšenec již 40 let hraje jednu hru na hrdiny, přestavěl kvůli tomu dům

Hry na hrdiny jsou oblíbenou kratochvílí milionů lidí napříč celým světem, jen málokdo je jim však oddán tak jako...

Hráči mají nového hrdinu, tajemný bojovník jim nezištně pomáhá s bossy

Zatímco pro většinu hráčů je letošní hit Elden RIng opravdovou výzvou, která je často nad jejich schopnosti, člověk s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ví, že ji stejně ukradnou, tak tvůrce sám připravil pirátskou verzi

Tvůrce nádherně vypadajícího logického rychlíku Please Fix The Road ví, že hra se bude pirátit tak jako tak, chystá...

Rozchod po téměř 30 letech. Electronic Arts odmítá platit za značku FIFA

Jednu z nejprodávanějších videoherních sérií vůbec čekají v blízké budoucnosti razantní změny. Vydavatelství Electronic...

Hlavní roli měla mít černoška, stěžují si autoři úspěšné Star Wars hry

Na konci roku 2019 slavila značka Star Wars úspěchy se hrou Jedi: Fallen Order, která nejenom zvládla skvěle hratelnost...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

  • Další z rubriky

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...