Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pokémon Gold/Silver – extáze pokračuje

  12:00aktualizováno  27. července 10:03
Myslíš si, že tě nová Silver verze ničím nepřekvapí? Že víš o Pokémonech všechno? Že jsi nejlepší trenér na světě? Ale to se pleteš! Na rovinu ti říkám, vedle nového příběhu na tebe čeká rovnou 250 nechycených Pokémonů a mnoho zatraceně zkušených trenérů! Ještě věříš, že jsi nejlepší? Ne? Ale můžeš být…

Pokémon Silver Na úvod
Fenomén Pokémonu nadále pokračuje a nic nenasvědčuje tomu, že by se vytratil jako pára nad hrncem. Televizní seriál, plyšové hračky, samolepky, hrací kartičky, přívěsky, trička a spousta dalšího s neodbytnou vytrvalostí okupují prodejní stánky, výlohy a televizní obrazovky. Nedávno též proběhla premiéra filmu, o kterém vám ve svém článku poreferoval kolega Mondy. Ruce si mohou mnout i majitelé mašinek GBC (Game Boy Color), neboť právě na jejich platformu vyšla skutečně geniální hra Pokémon Red (případně Blue). O něco později světlo světa spatřila žlutá verze, jež se od svých starších barevných bratříčků téměř nelišila. Při starém zůstal herní systém, zcela stejné obrazovky, úkoly… kromě jediného. Vedle hlavního hrdiny po celu dobu poskakoval Pokémon zvaný Pikachu. Pikachu se stal díky seriálu, kde věrně doprovází své mladé přátele na cestě za dobrodružstvím, zřejmě nejoblíbenějším Pokémonem u celého publika. Novou verzi Pokémonu Silver lze se všemi pro a proti pokládat za plnohodnotný druhý díl. Při starém zůstal herní systém, ovšem čeká na nás kompletně nové dobrodružství s hned 250 Pokémony. Z neoficiálních zdrojů prosakovaly kusé informace, že by jich mělo být 251, nicméně oblíbený PokéMondy nebyl, k našemu zklamání, do Silver verze zařazen. Snad příště, kamaráde (no počkej, Vrahu, já si tě najdu... jestli mě můj trenér pustí :o) - pozn. mondy).

Pokémon Silver O co jde?
Pokémon je v určitém smyslu geniální – vše, s čím se hlavní hrdinové v konkrétním dílu TV seriálu setkají (a nějak to využijí), se hnedle druhý den objeví na prodejních pultech. Možná by ale stálo za úvahu, proč si Pokémony oblíbili i poněkud odrostlejší hráči než jen cílová kategorie kolem deseti let. Předně, můžete je milovat, nenávidět, ignorovat, ale jedno se těmto hrám upřít nedá. Jsou to ty nejlepší čistokrevné RPG hry a vůbec nejbáječnější věc, jakou si hráč, alespoň částečně RPG pozitivní, může na tuto platformu pořídit. Stačí si opravdu místo „příšerek“ představit klasické osazenstvo fantasy příběhů a vyjde vám vlastně to samé. Bohužel, u některých lidí, zejména pak u žen, se jakákoli zmínka o hře nesetkává s přílišných pochopením. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že bývám častován ironickými poznámkami a větičkami, cituji „Já zapomněla, že jsi vlastně ještě malý kluk“. Abych zachránil situaci, raději odpovídám, že recenze si „prostě nevybírám“.

Princip hry?
Ve hře přebíráte roli nad malých chlapcem, který se chce stát tím nejlepším trenérem Pokémonu na světě. Jako start do začátku vám profesor nabídne jednoho ze tří rare Pokémonů, s nímž a speciálními poké-balls se snažíte pochytat co nejvíce volně pobíhajících Pokémonů. Čili, během hraní řešíte různé Pokémon Silver dílčí úkoly, velmi jednoduchou angličtinou konverzujete s postavami, které potkáváte, svádíte urputné souboje s ostatními trenéry, lovíte nové Pokémony a samozřejmě sledujete hlavní dějovou osu. Ta se protentokrát točí kolem záhadných vajíček, z nichž se Pokémoni líhnou.

Praxe vypadá následovně. Jednotlivá města na mapě, na nichž se odehrává dobrodružství, spojují různé cesty. Ty se dále dělí na dva typy – první se vyznačuje absolutní bezpečností od jakékoli akce, na druhém, travnatém, máte docela vysokou šanci, že narazíte na volně pobíhajícího Pokémona. V tomto okamžiku se hra přepne do bojového režimu, v němž povoláváte své vlastní Pokémony do zteče proti nepříteli. Za pomoci technik a speciálních pohybů se svádí ohromná bitva, jež obvykle končí jedním ze čtyř způsobů. V prvním vyhrajete a přerozdělí se zkušenostní body mezi jednotlivé Pokémony zapojené do boje. V druhém agresivního Pokémona lehce unavíte a následně se jej pokusíte, za asistence poké-ballu, ulovit. Jestliže se zdaří, v další případné bitvě bojuje již po vašem boku. Třetí možností je vaše porážka, čtvrtou útěk – váš či oponenta. Dejme tomu, máte posbíraných pár spolubojovníků a blížíte se k městečku. Na cestě obvykle narazíte na pár dítek, které nešetří chvály na své trenérské umění. Nezbývá než změřit své síly. Boj probíhá naprosto identicky, jenom obvykle zápasíte s víc než jedním Pokémonem. A za výhru vyzískáte nějaké penízky. Když dorazíte do města, Pokémon Silver zcela pravidelně v něm objevíte, mimo jiných, tři budovy – Pokémonové středisko, obchod a místní trenérskou školu. Ve středisku se rádi postarají o rekonvalescenci vašich unavených, paralyzovaných, otrávených či jinak boje neschopných zvířátek. Pomocí počítače v místnosti si můžete uložit nepotřebné Pokémony pryč z inventáře, stejně tak ostatní předměty. Pokud vás zajímá, jak si během hry vedete, požádáte o zhodnocení svých úspěchů. Nechápu proč, ale mně po osmi hodinách čistého hraní vypadla informace, že jsem se naučil používat míčky určené k lovu. Pche, přitom jsem se již považoval za krále… :-). Obchod nabízí ke koupi (či prodeji) různé léčivé lahvičky, dočasné vylepšovače vlastností, protijedy a podobné drobnosti. V místním trenérském centru se vyskytuje nejuznávanější trenér z města se svými svěřenci. Muže u dveří se stačí zeptat, jaký typ Pokémonu mistr používá (ohnivý, vodní, normální… každý se hodí na něco) a nic by již nemělo bránit příkladnému duelu. Vyhrajete-li, většinou dostanete obstojnou částku peněz a nějakou zajímavou techniku k tomu. Většinou se k městu váže i nějaký problém, třeba obtěžující skupina zlých a Pokémonů zneužívajících Rakeťáků (vyhnat). Nebo vás někdo požádá o doručení zprávy či nalezení ztraceného Pokémona.

Něco novinek
Mimo kompletně nového příběhu, nových bojových technik a nových Pokémonů, jejichž počet vzrostl Pokémon Silver až na 250, prošla Silver verze několika inovacemi a značným vylepšením ovládání se zajímavými vychytávkami.Třeba věcička zvaná PokéGear obsahuje toliko užitečnou mapu, rádio, časové údaje a kontaktní telefony na důležité osoby ve hře. Z novinek bych uvedl stromy, jejichž plody nahrazují různé hojivé lahvičky z obchůdků. Vylepšením prošlo i pár dalších věcí, ale poprosil bych hardcore hráče o trochu shovívavosti, jelikož už se mi ty verze slévají téměř do jedné. Třeba Pokémonům lze vložit „do zálohy“ nějaký předmět, třeba léčivou lahvičku, kterou pak sami během boje aplikují (bez ztráty herního kola). Také grafické ztvárnění Pokédexu a vůbec souhrnných informací o všech vlastněných potvůrkách mi přišlo mnohem více přitažlivější. Do Pokédexu se zaznamenává informace o počtu viděných a vlastněných Pokémonů, přičemž nechybí ani krátké info, obrázek, charakteristický křik a mapa výskytu. Pokud jde o náplň dobrodružství jako takového, v klidu si zahrají i hráči neznající předchozí verze. Postavičky, s nimiž hovoříte, vám zpočátku radí, co k čemu slouží, vysvětlují základní zákonitosti a podobně. Koncepce výpravy mi u Silver verze připadá daleko živější, jde více do hloubky a možná i díky pár novinkám se mi líbí o něco víc. Samozřejmě nechybí ani možnost vyťukání vlastního a oponentova jména, kterým vás hra oslovuje. Časové údaje reprezentují minuty, hodiny a den v týdnu.

Pokémon Silver Statistiky
Ke každému z vlastněných Pokémonů přísluší tři statistické tabulky, z nichž se dozvíte opravdu vše potřebné. Vezmu-li to postupně, úplně první reprezentuje obrázek, jméno, číslo, úroveň, kolik bodů potřebuje do další úrovně, typ a status. V druhém okénku se vyskytuje seznam ovládnutých technik, kterých se může Pokémon naučit pouze čtyři. Neznamená to ale, že s těmi čtyřmi hrajete celou dobu. Jelikož obdržíte-li nějakou novou, lepší, starou klidně vymažete. Technik existuje opravdu nepřeberné množství, od těch přímých, co ubírají okamžitě, přes ty fikané – zdánlivě neúčinné. Z nebojových technik bych jmenoval CUT, s níž kácím stromy a razím si cestu dál. Bez ní prakticky nedohratelné. Tabulku uzavírá přehled jednotlivých atributů jako útok, obrana, speciální útok, speciální obrana a rychlost. Právě rychlost rozhoduje v tom, kdo zaútočí jako první. Samozřejmě, díky různým modifikátorům a specialitám na to stoprocentně nespoléhejte.

Boj
Boj probíhá na kola, přičemž se jednotliví Pokémoni na opačných stranách střídají. Mezi nejznámější nepříjemnosti, potkají-li vás, zařazuji spánek, paralýzu či otrávení. První dvě jmenované většinou vyúsťují, nevlastníte-li lahvičku protilátky, ve změnu Pokémona. Znáte to, kliknete na výběr Pokémon Silver Pokémona, mezi zuby utrousíte „GASTLY, volím si tebe!“ a je to. Největší satisfakcí bývá výhra turnaje s opravdu těžkým soupeřem. Váš tým musí být připraven proti každému typu a každé technice, na kterou narazíte. A právě to činí hru velmi zajímavou a neřku-li variabilní, neboť každý umí něco. Můj tým se skládal například z vodního Pokémona Croconawa, takového univerzálního, po všech stránkách vyváženého bijce. Dále jsem vsadil na krysu Raticate s velmi slabou obranou, zato pekelně rychlým útokem a super silou. To, že díky své rychlosti začíná jako první, z ní dělá těžko docenitelného pomocníka. Nejednou mi s přehledem pomohla ze svízelných situací. Nakonec se mi podařilo získat mého oblíbence Gastlyho. Nevyniká sice nedozírnou silou svého útoku, ale specialitky jako hypnóza se určitě hodí. Zvlášť, když spousta typů, co jsem potkal, proti němu neznala žádnou účinnou kontra techniku, takže jsem je bez škrábnutí v pohodě drtil.

Závěrem
Těžko se mi rozhoduje, jestli se mi víc líbí první nebo druhý díl – ale to je syndrom většiny pokračování. Silver verze bezpochyby svým příběhem a novinkami převálcuje své kolegy obyčejnějších barev (red/blue/yellow), nicméně vyšla až jako druhá. Prvenství originality a euforie drží předcházející díl. Přesto všechno je Silver verze fantastická záležitost, jež stojí za hřích.

Pokémon Gold/Silver
Výrobce/Vydavatel Nintendo
Platforma GameBoy Color
Vibrace: ne
Ukládání pozic: ano
Verdikt: Vynikající pokračování hry, které je možná ještě lepší než předchozí díl.
Hodnocení: 93%

Autor:
Témata: hračky
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

Snad každý je někdy hrál. Připomeňte si staré legendy mobilních her

Hry jsou s mobily spjaté už od jejich samotných počátků. Pojďme si připomenout největší herní ikony...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

Vrací se Rayman, ale zase ne tak, jak bychom si přáli

Série Rayman patří k těm nejlepším hopsačkám vůbec, nový díl je ovšem v nedohlednu. Letos se chystá...

Take-Two v únoru řekli, že nebudou propouštět. Teď propouští 5 % zaměstnanců

Společnost Take-Two je dalším gigantem videoherního průmyslu, který se odhodlal k masivnímu...

Vyzkoušejte si zdarma první dvě hodiny Assassin’s Creed Mirage

Loňský díl Assassin’s Creed Mirage se v mnohém vrátil ke kořenům série. Hráči se ujali role asasína...

Ze strojů krev neteče. Roboti jsou oblíbenými nepřáteli i z důvodu ratingu

Zatímco zabíjení nepřátel z masa a kostí ve videohrách vzbuzuje ve společnosti kontroverze a debaty...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...