Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Majesty – The Northern Expansion

  12:00aktualizováno  10. července 9:56
Vaše Výsosti, naše kněžka Polutia Permanenta se svými spolubojovníky právě zničila sídlo goblinů na východě! Výborně Alfréde, kolik bude činit její odměna? Eee, myslím, že 700 zlatých, Vaše Výsosti. Ksakru, tolik peněz, zrovna dnes jsme chtěli začít se stavbou kouzelnické věže. Domníváme se totiž, že čarodějové by mohli vyřešit náš problém s krysodlaky v jižních lesích. Co myslíš, Alfréde?

Majesty – The Northern Expansion Příznivci fantasy her si jistě pamatují na realtimovou strategii Majesty – The Fantasy Kingdom Sim, která se objevila loni na jaře. Rok se s rokem sešel a na trh přichází datadisk s názvem The Northern Expansion. Recenzi na hru Majesty můžete na našich stránkách najít, takže se o základním principu zmíním jen stručně. Jedná se o realtimovou strategii rozdělenou na jednotlivé mise, v nichž se snažíte řešit problémy své říše. Můžete klasicky stavět různé budovy a produkovat jednotky, jejich pojetí je však vcelku originální. Nejedná se totiž o tuctové vojáky, nýbrž o individuální hrdiny, kteří mají svá jména, vlastnosti a dovednosti, které se s přibývajícími zkušenostmi vylepšují. Navíc mají svou vlastní vůli a lze je ovládat jen nepřímo. Můžete například vypisovat odměny za prozkoumání určitého území nebo za zabití konkrétního nepřítele, důležité je ale i správné zázemí pro vaše reky. Ti totiž své vybojované a nalezené peníze rádi utratí za odpočinek v hospodě, magické předměty na trhu, silnější zbraně u kováře či nová kouzla v knihovně. Jimi utracené peníze jdou zpět do vaší pokladny v podobě daní z jednotlivých budov. Vy se v roli vládce staráte vlastně jen o rozkvět říše, tedy o stavění kasáren, zlodějských gild, kouzelnických věží a různých chrámů, jakož i o výstavbu civilních budov – tržiště, hostince, odpočinkových zahrad, knihoven a podobně. Do boje můžete přímo zasahovat jen pomocí globálních kouzel, kterými disponujete díky chrámům a kouzelnickým věžím. Bitevní vřava zde neprobíhá s desítkami či stovkami vojáků na každé straně jako Majesty – The Northern Expansion u většiny ostatních RTS, ale má spíše podobu šarvátek mezi jednotlivými hrdiny a krvelačnými monstry. Za největší klad hry Majesty lze určitě označit rozmanitost hrdinů, jejich RPG vývoj a samostatné chování. Zpracování hry bylo na slušné úrovni, pěkná grafika (i když 800x600 už někomu dnes bude určitě připadat málo) i solidní ozvučení autorům rozhodně ostudu neudělaly.

Tolik stručně k samotné hře Majesty, nyní se konečně podíváme na zoubek novému datadisku. Pokud si ho chcete zahrát, musíte mít na svém počítači nainstalovanou i původní hru Majesty. Po spuštění Northern Expansion na vás vyjukne dobře známá úvodní obrazovka, ve které můžete zavítat do options, podívat se na skóre a podobně, ale hlavně si zde zvolíte mód singleplayer nebo multiplayer. V multiplayeru máte možnost hrát přes internet, po modemu, pomocí sériového propojení i v lokální síti. Pokud zvolíte volbu singleplayer, objeví se před vámi mapa celého království. Všechny mise z původní hry zůstaly zachovány, ale přibyla nová území na severu (jak už název datadisku našeptává). Nové mise v severní části mapy jsou na těch původních naprosto nezávislé, což znamená, že se můžete pustit do jejich hraní i bez dokončení původní hry. Autoři připravili deset nových „otevřených“ misí, po jejichž dohrání se vám zpřístupní ještě dvě speciální. Tyto dvě mise se svou pekelnou náročností podobají závěrečné misi základní mapy, což znamená Majesty – The Northern Expansion velkou výzvu pro všechny ostřílené stratégy. Navíc samozřejmě zůstala zachována možnost hraní vygenerovaných scénářů, tedy mód Freestyle. Z této koncepce samostatných misí je patrné, že datadiskem se nevine žádný zvláštní příběh, což je jedna ze skutečností, které byly vytýkány již původní hře Majesty. Dalším kritizovaným nedostatkem prvního dílu byla absence postupného vývoje budov a jednotek při postupu do dalších misí. Datadisk bohužel ani v tomto směru nepřináší změnu, i když na druhou stranu je pravda, že v různých misích jsou všelijaká omezení budov (například nemožnost stavět chrámy, absence „nelidských“ ras a podobně), takže se ne ke všem stavbám a hrdinům dostanete hned v prvních misích.

Nové mise jsou u datadisku samozřejmostí, ale co dalšího pro nás autoři připravili? Pokud se těšíte na nové typy hrdinů, musím vás zklamat. Budete si muset vystačit s těmi, které již znáte z prvního dílu, ale uznejte sami, že jich je celkem hodně. Změny však proběhly v řadách nepřátel, takže se budete potýkat s takovými potvorami, jako jsou třeba krysodlaci, wendigové, stínové bestie a další roztomilosti, navíc se na straně některých nepřátelských humanoidů objeví i katapulty.

Majesty – The Northern Expansion Do vašeho repertoáru přibylo i několik nových budov. Autorům asi připadalo původní tržiště nedostatečné, takže vymysleli ještě Magic Bazar, ve kterém najdete několik užitečných magických lektvarů. Další novou stavbou je Hall of Heroes, které zvyšuje dočasně morálku a schopnosti hrdinů a navíc umožňuje vypisování časově omezených odměn za zabití určitého typu nestvůry. V datadisku se můžeme setkat také s Mausoleem, ve kterém jsou uchováváni mrtví hrdinové k pozdější reinkarnaci (oživení vás sice stojí dva tisíce zlatých, ale když přijdete třeba o hraničáře na dvacátém levelu, tak na peníze hledět nebudete). Zajímavou novinkou je i budova Embassy, která najímá cizí hrdiny. Aby byl výčet úplný, musím uvést ještě Outpost (nahrazuje hrad) a Sorceror´s Abode (přidává globální kouzla). Změnou prošly i budovy nepřátelské, takže se například na straně goblinů již nesetkáte jen s jejich doupaty, ale spíše s menší osadou v podobě několika domů a obranných věží.

Northern Expansion přináší také drobné vylepšení týkající se ovládání - autoři přidali do hry klávesové zkratky, pomocí nichž můžete ovládat rychlost hry. Vylepšení se dočkala i inteligence některých postav, například pokud se čaroděj setká s nepřítelem, který jeho kouzla odráží zpět, nebude pokračovat v předem prohrané bitvě, ale vezme nohy na ramena. Datadisk obsahuje i několik dalších Majesty – The Northern Expansion drobných vylepšení, některá z nich ale byla již součástí patchů, které se po vydání hry Majesty objevily.

Hratelnost jednotlivých misí datadisku je velmi dobrá, celkově je ale (opět) trochu na škodu, že možnosti jsou v podstatě ve všech scénářích velmi podobné. Obtížnost mi připadá o něco vyšší než v základní hře, ale kromě posledních dvou misí by si s nepřáteli měla většina hráčů poradit.

Zpracování nedoznalo v podstatě žádných změn, takže si budete moci vychutnat velmi kvalitní ozvučení a líbivou grafiku. I když je pravda, že hra běží jen v rozlišení 800x600, což už je dnes dost málo.

Co říci závěrem? Hra Majesty - Northern Expansion je zajímavou strategií, která je příjemně obohacena o RPG prvky a celkem pěkně zpracována (další screenshoty ze hry naleznete zde). Stejně jako v prvním díle zde však chybí nosný příběh a některým hráčům se může po několika misích zdát hraní trochu jednotvárné. I přesto však lze Northern Expansion (jakožto i samotnou hru Majesty) s klidným svědomím doporučit hráčům, kteří mají rádi fantasy dobrodružství a žánr strategií jim není cizí.

Majesty – The Northern Expansion
Výrobce: Cyberlore Studios
Vydavatel: Infogrames
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: www.cyberlore.com/Majesty
Minimální konfigurace: procesor 166 MHz, 32 MB RAM, nainstalovaná hra Majesty
Doporučená konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM, nainstalovaná hra Majesty
3D karty: ne
Multiplayer: ano (LAN, IPX, TCP/IP)
Verdikt: Slušný datadisk k zajímavé fantasy RTS, chybí však nosný příběh a větší rozmanitost misí. Rozlišení 800x600 dnes už nestačí.
Hodnocení 68%

Autor:
Témata: TCP/IP
  • Nejčtenější

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Summer Game Show ukázal novou Civilizaci i hry ze světa Harry Pottera a Duny

Počátek června platil dlouhé roky za neoficiální svátek hráčů, právě tou dobou se konala výstava...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Xbox ukázal zásadní novinky: nového Dooma, Age of Mythology i Indiana Jonese

Tradiční velká letní konference Xboxu odhalila celou řadu novinek a přidala informace o již...

Hrajeme World of Warcraft: The War Within, začátek působí dramaticky

Stále populární MMORPG World of Warcraft oslaví letos v listopadu dvacet let od zahájení provozu....

Remaster Lollipop Chainsaw láká na 29 sexy oblečků i kostým králíka

Legendární braková mlátička Lollipop Chainsaw se po více než deseti letech od vydání dočká...

Generální manažer značky Warcraft opouští studio Blizzard

John Hight, generální manažer fantasy značky Warcraft, která letos oslaví třicet let od vydání...

Z kanceláře u rodičů až k miliardovému Fortnite. Připomínáme historii Epicu

Epic Games je jednou z nejvýznamnějších společností herního průmyslu. Jejich engine Unreal je...

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...