Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Majesty – The Northern Expansion

  12:00aktualizováno  10. července 9:56
Vaše Výsosti, naše kněžka Polutia Permanenta se svými spolubojovníky právě zničila sídlo goblinů na východě! Výborně Alfréde, kolik bude činit její odměna? Eee, myslím, že 700 zlatých, Vaše Výsosti. Ksakru, tolik peněz, zrovna dnes jsme chtěli začít se stavbou kouzelnické věže. Domníváme se totiž, že čarodějové by mohli vyřešit náš problém s krysodlaky v jižních lesích. Co myslíš, Alfréde?

Majesty – The Northern Expansion Příznivci fantasy her si jistě pamatují na realtimovou strategii Majesty – The Fantasy Kingdom Sim, která se objevila loni na jaře. Rok se s rokem sešel a na trh přichází datadisk s názvem The Northern Expansion. Recenzi na hru Majesty můžete na našich stránkách najít, takže se o základním principu zmíním jen stručně. Jedná se o realtimovou strategii rozdělenou na jednotlivé mise, v nichž se snažíte řešit problémy své říše. Můžete klasicky stavět různé budovy a produkovat jednotky, jejich pojetí je však vcelku originální. Nejedná se totiž o tuctové vojáky, nýbrž o individuální hrdiny, kteří mají svá jména, vlastnosti a dovednosti, které se s přibývajícími zkušenostmi vylepšují. Navíc mají svou vlastní vůli a lze je ovládat jen nepřímo. Můžete například vypisovat odměny za prozkoumání určitého území nebo za zabití konkrétního nepřítele, důležité je ale i správné zázemí pro vaše reky. Ti totiž své vybojované a nalezené peníze rádi utratí za odpočinek v hospodě, magické předměty na trhu, silnější zbraně u kováře či nová kouzla v knihovně. Jimi utracené peníze jdou zpět do vaší pokladny v podobě daní z jednotlivých budov. Vy se v roli vládce staráte vlastně jen o rozkvět říše, tedy o stavění kasáren, zlodějských gild, kouzelnických věží a různých chrámů, jakož i o výstavbu civilních budov – tržiště, hostince, odpočinkových zahrad, knihoven a podobně. Do boje můžete přímo zasahovat jen pomocí globálních kouzel, kterými disponujete díky chrámům a kouzelnickým věžím. Bitevní vřava zde neprobíhá s desítkami či stovkami vojáků na každé straně jako Majesty – The Northern Expansion u většiny ostatních RTS, ale má spíše podobu šarvátek mezi jednotlivými hrdiny a krvelačnými monstry. Za největší klad hry Majesty lze určitě označit rozmanitost hrdinů, jejich RPG vývoj a samostatné chování. Zpracování hry bylo na slušné úrovni, pěkná grafika (i když 800x600 už někomu dnes bude určitě připadat málo) i solidní ozvučení autorům rozhodně ostudu neudělaly.

Tolik stručně k samotné hře Majesty, nyní se konečně podíváme na zoubek novému datadisku. Pokud si ho chcete zahrát, musíte mít na svém počítači nainstalovanou i původní hru Majesty. Po spuštění Northern Expansion na vás vyjukne dobře známá úvodní obrazovka, ve které můžete zavítat do options, podívat se na skóre a podobně, ale hlavně si zde zvolíte mód singleplayer nebo multiplayer. V multiplayeru máte možnost hrát přes internet, po modemu, pomocí sériového propojení i v lokální síti. Pokud zvolíte volbu singleplayer, objeví se před vámi mapa celého království. Všechny mise z původní hry zůstaly zachovány, ale přibyla nová území na severu (jak už název datadisku našeptává). Nové mise v severní části mapy jsou na těch původních naprosto nezávislé, což znamená, že se můžete pustit do jejich hraní i bez dokončení původní hry. Autoři připravili deset nových „otevřených“ misí, po jejichž dohrání se vám zpřístupní ještě dvě speciální. Tyto dvě mise se svou pekelnou náročností podobají závěrečné misi základní mapy, což znamená Majesty – The Northern Expansion velkou výzvu pro všechny ostřílené stratégy. Navíc samozřejmě zůstala zachována možnost hraní vygenerovaných scénářů, tedy mód Freestyle. Z této koncepce samostatných misí je patrné, že datadiskem se nevine žádný zvláštní příběh, což je jedna ze skutečností, které byly vytýkány již původní hře Majesty. Dalším kritizovaným nedostatkem prvního dílu byla absence postupného vývoje budov a jednotek při postupu do dalších misí. Datadisk bohužel ani v tomto směru nepřináší změnu, i když na druhou stranu je pravda, že v různých misích jsou všelijaká omezení budov (například nemožnost stavět chrámy, absence „nelidských“ ras a podobně), takže se ne ke všem stavbám a hrdinům dostanete hned v prvních misích.

Nové mise jsou u datadisku samozřejmostí, ale co dalšího pro nás autoři připravili? Pokud se těšíte na nové typy hrdinů, musím vás zklamat. Budete si muset vystačit s těmi, které již znáte z prvního dílu, ale uznejte sami, že jich je celkem hodně. Změny však proběhly v řadách nepřátel, takže se budete potýkat s takovými potvorami, jako jsou třeba krysodlaci, wendigové, stínové bestie a další roztomilosti, navíc se na straně některých nepřátelských humanoidů objeví i katapulty.

Majesty – The Northern Expansion Do vašeho repertoáru přibylo i několik nových budov. Autorům asi připadalo původní tržiště nedostatečné, takže vymysleli ještě Magic Bazar, ve kterém najdete několik užitečných magických lektvarů. Další novou stavbou je Hall of Heroes, které zvyšuje dočasně morálku a schopnosti hrdinů a navíc umožňuje vypisování časově omezených odměn za zabití určitého typu nestvůry. V datadisku se můžeme setkat také s Mausoleem, ve kterém jsou uchováváni mrtví hrdinové k pozdější reinkarnaci (oživení vás sice stojí dva tisíce zlatých, ale když přijdete třeba o hraničáře na dvacátém levelu, tak na peníze hledět nebudete). Zajímavou novinkou je i budova Embassy, která najímá cizí hrdiny. Aby byl výčet úplný, musím uvést ještě Outpost (nahrazuje hrad) a Sorceror´s Abode (přidává globální kouzla). Změnou prošly i budovy nepřátelské, takže se například na straně goblinů již nesetkáte jen s jejich doupaty, ale spíše s menší osadou v podobě několika domů a obranných věží.

Northern Expansion přináší také drobné vylepšení týkající se ovládání - autoři přidali do hry klávesové zkratky, pomocí nichž můžete ovládat rychlost hry. Vylepšení se dočkala i inteligence některých postav, například pokud se čaroděj setká s nepřítelem, který jeho kouzla odráží zpět, nebude pokračovat v předem prohrané bitvě, ale vezme nohy na ramena. Datadisk obsahuje i několik dalších Majesty – The Northern Expansion drobných vylepšení, některá z nich ale byla již součástí patchů, které se po vydání hry Majesty objevily.

Hratelnost jednotlivých misí datadisku je velmi dobrá, celkově je ale (opět) trochu na škodu, že možnosti jsou v podstatě ve všech scénářích velmi podobné. Obtížnost mi připadá o něco vyšší než v základní hře, ale kromě posledních dvou misí by si s nepřáteli měla většina hráčů poradit.

Zpracování nedoznalo v podstatě žádných změn, takže si budete moci vychutnat velmi kvalitní ozvučení a líbivou grafiku. I když je pravda, že hra běží jen v rozlišení 800x600, což už je dnes dost málo.

Co říci závěrem? Hra Majesty - Northern Expansion je zajímavou strategií, která je příjemně obohacena o RPG prvky a celkem pěkně zpracována (další screenshoty ze hry naleznete zde). Stejně jako v prvním díle zde však chybí nosný příběh a některým hráčům se může po několika misích zdát hraní trochu jednotvárné. I přesto však lze Northern Expansion (jakožto i samotnou hru Majesty) s klidným svědomím doporučit hráčům, kteří mají rádi fantasy dobrodružství a žánr strategií jim není cizí.

Majesty – The Northern Expansion
Výrobce: Cyberlore Studios
Vydavatel: Infogrames
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: www.cyberlore.com/Majesty
Minimální konfigurace: procesor 166 MHz, 32 MB RAM, nainstalovaná hra Majesty
Doporučená konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM, nainstalovaná hra Majesty
3D karty: ne
Multiplayer: ano (LAN, IPX, TCP/IP)
Verdikt: Slušný datadisk k zajímavé fantasy RTS, chybí však nosný příběh a větší rozmanitost misí. Rozlišení 800x600 dnes už nestačí.
Hodnocení 68%

Autor:
Témata: TCP/IP
  • Nejčtenější

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích...

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vědec vymyslel, jak převést celý svět do Minecraftu

Americký student vymyslel způsob, jak volně dostupné mapy z Google Earth převést do krychličkového...

Deset let staré Army 3 se během výprodeje prodalo půl milionu kopií

Česká střílečka s důrazem na realismus Arma 3 zaznamenala více než po deseti letech od vydání...

RECENZE: Nintendo World Championships: NES Edition je chytlavé retro

Nintendo World Championships: NES Edition je až nečekaně chytlavý retro turnaj zaměřený na...

Prodalo se pod dva tisíce kopií. Resident Evil 7 na iPhonech naprosto propadl

O velké hry není na nejlepších iPhonech a novějších tabletech zájem. Nezaujal Assassin’s Creed...

Nejštědřejší přispěvatelé prvního Kingdom Come dostanou druhý díl zdarma

Několik stovek lidí, kteří před deseti lety přispěli na vývoj prvního dílu českého RPG Kingdom...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...