Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jack Keane

  12:08
Opravdu kvalitních adventur není mnoho. Těch, které dokáží přidat ještě inteligentní humor, je ještě méně. O to výrazněji září hvězda té, jíž se to povedlo. Jack Keane by žádný fanda žánru neměl minout!
85

Jack Keane

Platforma: PC
Výrobce: DECK13

  • D080213_367163

Herní karta

Jack Keane Malé německé studio Deck 13, jež stojí za dvěma povedenými adventurami ze série Ankh, se opět hlásí o slovo, a to s dosud nejambicióznějším titulem s názvem Jack Keane, do něhož milovníci dobrodružných her po celém světě vkládali naděje coby do znovuzrození starých dobrých lucasartovských adventur. A opravdu – novinka se před legendami typu Monkey Island, Indiana Jones či Day of the Tentacle nemusí stydět. Ba právě naopak, má z každého z těchto nezapomenutelných výkvětů žánru něco, přidává ještě hrst vlastních nápadů a celé to míchá do neuvěřitelně lákavého a především humorem prosyceného výsledku.

Místo snah o masovou likvidaci lidstva volí pomatený vědec mnohem subtilnější metodu. Chce pomocí rostlin požírajících čaj zničit čajový průmysl ve Velké Británii a tím tento stát dostat do kolen.

Jak už to tak v počítačových hrách, ale vlastně i filmech bývá, kdo jednou získá akademický titul, měl by si dát pozor, aby se jeho charakter nezkazil. Všem těm nadšeným profesorům a doktorům se to totiž stává až příliš často na to, aby šlo o pouhou náhodu. Experimenty jsou většinou ďábelského charakteru a ohrožují spořádaný chod světa. Stejně tak v Jack Keane, kde se s Doktorem T. seznámíteJack Keane hned v úvodní sekvenci a jeho karikovanou ďábelskou povahu jen podtrhuje fakt, že ho vidíte jen zezadu spřádajíce plány. Místo snah o masovou likvidaci lidstva volí pomatený vědec mnohem subtilnější metodu. Chce pomocí rostlin požírajících čaj zničit čajový průmysl ve Velké Británii a tím tento stát dostat do kolen. Královna se plánu pochopitelně snaží zabránit a vysílá jednoho ze svých agentů. Rádoby 007 je však kompletně neschopný, což je katastrofa pro Impérium, nicméně obrovská zábava pro hráče. A jistě nemusíme dodávat, že všechno dobře dopadne, byť jen díky neuvěřitelnému sledu náhod.

Ačkoliv by se to tak z popisu mohlo jevit, ve hře nebudete ovládat agenta Montgomeryho, nýbrž podobně praštěného, ale o několik řádů sympatičtějšího kapitána-čekatele Jacka Keana. Jeho úkol se původně omezuje pouze na dopravení agenta na ostrov Doktora T. To se mu náramně hodí, protože je zrovna pronásledován bandou přisluhovačů jakéhosi lichváře, od něhož si půjčil peníze na bárku, ale nějakJack Keane už je nedokázal splatit. Zloduši ho uvězní v samotných hodinách londýnského Big Benu, a ačkoliv hra začíná na první pohled beznadějně, když Jack sedí spoután na židli, brzy se děj roztočí do velmi variabilních obrátek. Již na střeše Big Benu vám budou jasné dvě věci: tvůrci se vzdali přehnaně komplikovaných hádanek, jež nahradili požadavkem na prostý selský rozum a také rozhodně nešetří vtipem.

Jakmile se vám podaří pronásledovatelům uniknout, dostanete se do víru zhruba dvacetihodinového dění přímo napěchovaného památnými momenty. Jack Keane je klasickou point & click adventurou, byť ve 3D prostředí. Nemusíte se bát, že by hra byla příliš jednoduchá, to rozhodně ne – nějaký ten důvtip vyžaduje, na druhou stranu jsme si zřídkakdy přišli frustrovaní a to je pro příjemný dojem ze hry mnohem důležitější. Nechybí tedy sbírání předmětů, jejich kombinování a následné využívání. K bezproblémovému přístupu přispívá i ovládání s interaktivním kurzorem. Jakmile najedete na některý z předmětů, okamžitě víte, zda je možné ho použít, sebrat, nebo jen okukovat. Praktické jsou rovněž světélkující symboly naJack Keane místech, která lze slézat či vylézat. To pomáhá, obzvlášť když kamera není někdy úplně přátelská. Především v hlavním městě Tooth Islandu by se hráčem řízené střídání perspektiv hodilo.

V mysli vám utkví kupříkladu mafiánský boss á la Marlon Brando či drsný řezník, který je ve skutečnosti básníkem.

Už jsme to psali, ale opakováním nic nezkazíme: autorům se opravdu skvěle podařilo vyvážit hádanky a logické problémy. Málokdy sebou taháte větší než nutné množství předmětů, stejně jako počet lokací na každou z kapitol není přehnaný a hráč se v nich prakticky nemá šanci ztratit. Vždy tak nějak tuší, jaké kroky by měly následovat. Zatímco zpočátku je povětšinou hned jasné, jak to provést, později přeci jen budou muset popřemýšlet i fandové adventur. Obtížnost stoupá jednoznačně postupně a smysluplně. Samozřejmě nic není dokonalé a většinový řád občas narazí některé, na logické bázi méně vystavěné problémy, kdy nezbývá než zkoušet vše na vše. Takové situace však nastávají výjimečně.

Některé hádanky mají dokonce několik způsobů řešení, což není v adventurách takJack Keane úplně běžná praxe. V jednom obchodě narazíte například na čtyři užitečné předměty, Jack má však peníze pouze na tři z nich. „Co když později ve hře zjistím, že jsem se rozhodl špatně,“ ptá se prodavače. „Pak musíte být prostě kreativní.“ Jak to myslel, zjistíte brzy. Kdo místo zapalovače sáhl po lupě, musí zapalovat nálož poněkud nekonvečně. Tímto zabili tvůrci dvě mouchy jednou ranou: jednak jsou některé postupy mnohem jednodušší, a tak více vyhovující začátečníkům (i přesto, že budou muset sáhnout po uložené pozici a na rozcestí se rozhodnout jinak), jednak pestré řešení úkolů zvyšuje míru znovuhratelnosti. Ta je šponována ještě bonusovými předměty, které jsou dobře schovány a po nalezení zpřístupňují z menu nejrůznější bonusy.

K pořádně vtipné adventuře patří tu více, tu méně ustřelené a karikované charaktery. V mysli vám utkví kupříkladu mafiánský boss á la Marlon Brando či drsný řezník, který je ve skutečnosti básníkem. Dialogy ale nejsou jen zdrojem humoru, nýbrž i důležitým prostředkem k úspěchu ve vedlejších úkolech. Jack tak například musí zorganizovat svatbu, ale v cestě mu stojí rodiče nevěsty a ženicha, kteří mají o jejím průběhu kompletně odlišné představy. Vůbec nejvíce hra ale těží ze „spolupráce“ Jacka a Montgomeryho. Druhý je neuvěřitelně inkompetentní, a tak ho první neustále tahá ze šlamastyk. Jde o dobrou parodii na tzv. „buddy-movie“ koncept, tedy doplňující se parťáky. Aby se hra nezvrhla v nudu, jelikož dvacet hodin na adventuru je hodně, zahrajete si čas od času za Amandu. Tu najal Doktor T., aby odstranila nepřátelské agenty.

Klady a zápory

Plus Opravdu dobrý humor
Plus Povětšinou dobře vyvážené

Mínus Občasné problémy s kamerou
Mínus Málo hudby

Cena 35 Euro
EN Anglicky, německy

Jistěže se zanedlouho sama sebe začne ptát, zda stojí na té správné straně. Ačkoliv s ní prozkoumáváme stejné lokace jako s Jackem, zážitek se lehce liší. Hodně situací totiž může řešit svou zbraní.

Aby se hra nezvrhla v nudu, jelikož dvacet hodin na adventuru je hodně, zahrajete si čas od času za Amandu. Tu najal Doktor T., aby odstranila nepřátelské agenty.

I díky pravidelnému střídání postav (zahrajete si dokonce za Jacka v jeho dětském věku) si hra drží vysoký standard až do konce (malý tip: vydržte až do konce závěrečných titulků). Potěší i stylová grafika, kterou sice open-source engine Ogre negeneruje v kdovíjaké kvalitě, ale pro vybudování odlehčené atmosféry bohatě stačí. Jack Keane je tak jednou z nejlepších a nejvtipnějších adventur poslední doby. Žádný milovník tohoto žánru by jí neměl minout. Dá se doporučit i méně zasvěceným, kteří s ní možná stráví více času, ale odměna za to jistě stojí.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

84 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 61 čtenářů

Témata: Humor, Interaktivní, Vtip
  • Nejčtenější

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Summer Game Show ukázal novou Civilizaci i hry ze světa Harry Pottera a Duny

Počátek června platil dlouhé roky za neoficiální svátek hráčů, právě tou dobou se konala výstava...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Xbox ukázal zásadní novinky: nového Dooma, Age of Mythology i Indiana Jonese

Tradiční velká letní konference Xboxu odhalila celou řadu novinek a přidala informace o již...

Hrajeme World of Warcraft: The War Within, začátek působí dramaticky

Stále populární MMORPG World of Warcraft oslaví letos v listopadu dvacet let od zahájení provozu....

Remaster Lollipop Chainsaw láká na 29 sexy oblečků i kostým králíka

Legendární braková mlátička Lollipop Chainsaw se po více než deseti letech od vydání dočká...

Generální manažer značky Warcraft opouští studio Blizzard

John Hight, generální manažer fantasy značky Warcraft, která letos oslaví třicet let od vydání...

Z kanceláře u rodičů až k miliardovému Fortnite. Připomínáme historii Epicu

Epic Games je jednou z nejvýznamnějších společností herního průmyslu. Jejich engine Unreal je...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...