Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jack Keane

  12:08
Opravdu kvalitních adventur není mnoho. Těch, které dokáží přidat ještě inteligentní humor, je ještě méně. O to výrazněji září hvězda té, jíž se to povedlo. Jack Keane by žádný fanda žánru neměl minout!
85

Jack Keane

Platforma: PC
Výrobce: DECK13

  • D080213_367163

Herní karta

Jack Keane Malé německé studio Deck 13, jež stojí za dvěma povedenými adventurami ze série Ankh, se opět hlásí o slovo, a to s dosud nejambicióznějším titulem s názvem Jack Keane, do něhož milovníci dobrodružných her po celém světě vkládali naděje coby do znovuzrození starých dobrých lucasartovských adventur. A opravdu – novinka se před legendami typu Monkey Island, Indiana Jones či Day of the Tentacle nemusí stydět. Ba právě naopak, má z každého z těchto nezapomenutelných výkvětů žánru něco, přidává ještě hrst vlastních nápadů a celé to míchá do neuvěřitelně lákavého a především humorem prosyceného výsledku.

Místo snah o masovou likvidaci lidstva volí pomatený vědec mnohem subtilnější metodu. Chce pomocí rostlin požírajících čaj zničit čajový průmysl ve Velké Británii a tím tento stát dostat do kolen.

Jak už to tak v počítačových hrách, ale vlastně i filmech bývá, kdo jednou získá akademický titul, měl by si dát pozor, aby se jeho charakter nezkazil. Všem těm nadšeným profesorům a doktorům se to totiž stává až příliš často na to, aby šlo o pouhou náhodu. Experimenty jsou většinou ďábelského charakteru a ohrožují spořádaný chod světa. Stejně tak v Jack Keane, kde se s Doktorem T. seznámíteJack Keane hned v úvodní sekvenci a jeho karikovanou ďábelskou povahu jen podtrhuje fakt, že ho vidíte jen zezadu spřádajíce plány. Místo snah o masovou likvidaci lidstva volí pomatený vědec mnohem subtilnější metodu. Chce pomocí rostlin požírajících čaj zničit čajový průmysl ve Velké Británii a tím tento stát dostat do kolen. Královna se plánu pochopitelně snaží zabránit a vysílá jednoho ze svých agentů. Rádoby 007 je však kompletně neschopný, což je katastrofa pro Impérium, nicméně obrovská zábava pro hráče. A jistě nemusíme dodávat, že všechno dobře dopadne, byť jen díky neuvěřitelnému sledu náhod.

Ačkoliv by se to tak z popisu mohlo jevit, ve hře nebudete ovládat agenta Montgomeryho, nýbrž podobně praštěného, ale o několik řádů sympatičtějšího kapitána-čekatele Jacka Keana. Jeho úkol se původně omezuje pouze na dopravení agenta na ostrov Doktora T. To se mu náramně hodí, protože je zrovna pronásledován bandou přisluhovačů jakéhosi lichváře, od něhož si půjčil peníze na bárku, ale nějakJack Keane už je nedokázal splatit. Zloduši ho uvězní v samotných hodinách londýnského Big Benu, a ačkoliv hra začíná na první pohled beznadějně, když Jack sedí spoután na židli, brzy se děj roztočí do velmi variabilních obrátek. Již na střeše Big Benu vám budou jasné dvě věci: tvůrci se vzdali přehnaně komplikovaných hádanek, jež nahradili požadavkem na prostý selský rozum a také rozhodně nešetří vtipem.

Jakmile se vám podaří pronásledovatelům uniknout, dostanete se do víru zhruba dvacetihodinového dění přímo napěchovaného památnými momenty. Jack Keane je klasickou point & click adventurou, byť ve 3D prostředí. Nemusíte se bát, že by hra byla příliš jednoduchá, to rozhodně ne – nějaký ten důvtip vyžaduje, na druhou stranu jsme si zřídkakdy přišli frustrovaní a to je pro příjemný dojem ze hry mnohem důležitější. Nechybí tedy sbírání předmětů, jejich kombinování a následné využívání. K bezproblémovému přístupu přispívá i ovládání s interaktivním kurzorem. Jakmile najedete na některý z předmětů, okamžitě víte, zda je možné ho použít, sebrat, nebo jen okukovat. Praktické jsou rovněž světélkující symboly naJack Keane místech, která lze slézat či vylézat. To pomáhá, obzvlášť když kamera není někdy úplně přátelská. Především v hlavním městě Tooth Islandu by se hráčem řízené střídání perspektiv hodilo.

V mysli vám utkví kupříkladu mafiánský boss á la Marlon Brando či drsný řezník, který je ve skutečnosti básníkem.

Už jsme to psali, ale opakováním nic nezkazíme: autorům se opravdu skvěle podařilo vyvážit hádanky a logické problémy. Málokdy sebou taháte větší než nutné množství předmětů, stejně jako počet lokací na každou z kapitol není přehnaný a hráč se v nich prakticky nemá šanci ztratit. Vždy tak nějak tuší, jaké kroky by měly následovat. Zatímco zpočátku je povětšinou hned jasné, jak to provést, později přeci jen budou muset popřemýšlet i fandové adventur. Obtížnost stoupá jednoznačně postupně a smysluplně. Samozřejmě nic není dokonalé a většinový řád občas narazí některé, na logické bázi méně vystavěné problémy, kdy nezbývá než zkoušet vše na vše. Takové situace však nastávají výjimečně.

Některé hádanky mají dokonce několik způsobů řešení, což není v adventurách takJack Keane úplně běžná praxe. V jednom obchodě narazíte například na čtyři užitečné předměty, Jack má však peníze pouze na tři z nich. „Co když později ve hře zjistím, že jsem se rozhodl špatně,“ ptá se prodavače. „Pak musíte být prostě kreativní.“ Jak to myslel, zjistíte brzy. Kdo místo zapalovače sáhl po lupě, musí zapalovat nálož poněkud nekonvečně. Tímto zabili tvůrci dvě mouchy jednou ranou: jednak jsou některé postupy mnohem jednodušší, a tak více vyhovující začátečníkům (i přesto, že budou muset sáhnout po uložené pozici a na rozcestí se rozhodnout jinak), jednak pestré řešení úkolů zvyšuje míru znovuhratelnosti. Ta je šponována ještě bonusovými předměty, které jsou dobře schovány a po nalezení zpřístupňují z menu nejrůznější bonusy.

K pořádně vtipné adventuře patří tu více, tu méně ustřelené a karikované charaktery. V mysli vám utkví kupříkladu mafiánský boss á la Marlon Brando či drsný řezník, který je ve skutečnosti básníkem. Dialogy ale nejsou jen zdrojem humoru, nýbrž i důležitým prostředkem k úspěchu ve vedlejších úkolech. Jack tak například musí zorganizovat svatbu, ale v cestě mu stojí rodiče nevěsty a ženicha, kteří mají o jejím průběhu kompletně odlišné představy. Vůbec nejvíce hra ale těží ze „spolupráce“ Jacka a Montgomeryho. Druhý je neuvěřitelně inkompetentní, a tak ho první neustále tahá ze šlamastyk. Jde o dobrou parodii na tzv. „buddy-movie“ koncept, tedy doplňující se parťáky. Aby se hra nezvrhla v nudu, jelikož dvacet hodin na adventuru je hodně, zahrajete si čas od času za Amandu. Tu najal Doktor T., aby odstranila nepřátelské agenty.

Klady a zápory

Plus Opravdu dobrý humor
Plus Povětšinou dobře vyvážené

Mínus Občasné problémy s kamerou
Mínus Málo hudby

Cena 35 Euro
EN Anglicky, německy

Jistěže se zanedlouho sama sebe začne ptát, zda stojí na té správné straně. Ačkoliv s ní prozkoumáváme stejné lokace jako s Jackem, zážitek se lehce liší. Hodně situací totiž může řešit svou zbraní.

Aby se hra nezvrhla v nudu, jelikož dvacet hodin na adventuru je hodně, zahrajete si čas od času za Amandu. Tu najal Doktor T., aby odstranila nepřátelské agenty.

I díky pravidelnému střídání postav (zahrajete si dokonce za Jacka v jeho dětském věku) si hra drží vysoký standard až do konce (malý tip: vydržte až do konce závěrečných titulků). Potěší i stylová grafika, kterou sice open-source engine Ogre negeneruje v kdovíjaké kvalitě, ale pro vybudování odlehčené atmosféry bohatě stačí. Jack Keane je tak jednou z nejlepších a nejvtipnějších adventur poslední doby. Žádný milovník tohoto žánru by jí neměl minout. Dá se doporučit i méně zasvěceným, kteří s ní možná stráví více času, ale odměna za to jistě stojí.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

84 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 61 čtenářů

Témata: Humor, Interaktivní, Vtip
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Aktuální herní hit provázejí kontroverze. Není to podvod, dušují se vývojáři

Mezi nejpopulárnější tituly na Steamu se nečekaně dostala i lacině působící hra Banana, ve které...

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

Remaster Beyond Good & Evil vyjde už příští týden. Na dvojce se pracuje

Oblíbenou, avšak komerčně nepříliš úspěšnou akční adventuru Beyond Good & Evil si budeme moct díky...

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...