Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 18. srpna 2022 Helena

In Memoriam - internetový thriller

  12:00
Originalita je prvek, který se ze všech herních žánrů v poslední době vytrácí. In Memoriam je od základu originální hra, respektive hříčka. Internetový thriller, ve kterém vyšetřujeme záhadnou sérii vražd.

In Memoriam Originalita je prvek, který se ze všech herních žánrů v poslední době vytrácí. Tohle není zbytečný nářek, ale holý fakt. Důvodů je hned několik, ale mezi ty nejdůležitější patří důvody zištné (vydavatelé nejsou ochotni riskovat a utrácet peníze za něco nového a neosvědčeného), ale také důvody objektivní (tvůrci už mají v rámci žánru malý manévrovací prostor, respektive, hodně prvků už bylo alespoň jednou použito). A i když má tvůrčí tým snahu vytvořit něco skutečně originálního a navíc je podporován samotným vydavatelem, potřebuje ještě více než schopného designéra. Ptáte se, proč takový netradiční úvod ke hře, o níž jste pravděpodobně doposud neslyšeli ? Protože In Memoriam je od základu originální hra, respektive hříčka. To vše si postupně objasníme. Nejprve něco o pozadí vzniku hry samotné.

Tvůrci hry z francouzského týmu Lexis Numérique doposud vytvářeli pouze hry pro děti. Na svém kontě jich mají už 6 a všechny byly komerčně velmi úspěšné. Pravděpodobně však cítili potřebu vytvořit něco jiného – vážnějšího a proto se pod vedením hlavního designéra Erica Viegnota pustili do In Memoriam. In Memoriam rozhodně není hra pro děti ani pro slabší povahy, nýbrž thriller, navíc thriller internetový určený pro PC, tak i Mac. Díky benevolenci společnosti Ubisoft měli tvůrci naprosto volnou ruku ve všem a využili toho dokonale. In MemoriamOvšem dokonale v tom smyslu, že zrealizovali své plány, přání a představy, ale zapomněli při té vší originalitě a inovátorství na samotnou podstatu hry – magickou hratelnost.

Projekt In Memoriam by se dal charakterizovat jako thriller složený z mnoha miniher, jejichž postupným plněním se odhalují nové a nové fáze příběhu v podobě filmových sekvencí, jež běží v miniaturním okně. Rovnou varuji příznivce klasických adventure her, aby se této hře zdaleka vyhnuli. S adventurou má IM společného pramálo – snad jen několik puzzlů. Ale to je tak vše. In Memoriam – ačkoli se to nezdá – nelze označit ani za detektivní hru. Samotného vyšetřování je zde v poměru k minihrám opravdu málo. Nabízí se tedy otázka, pro koho je vlastně hra určena.

 • Za prvé pro fanoušky filmu Seven, Sběratel Kostí a dalších podobných snímků.
 • Za druhé pro ty, co disponují pevným připojením k internetu, protože bez toho se nedá IM hrát a připojovat se každou chvíli modemem a platiti nenasytnému Telecomu - za to ta hra rozhodně nestojí.
 • Za třetí pro ty, co mají slabost pro všechno neobvyklé a baví je většinu herního času objevovat, co se po nich vůbec chce, jak toho mají dosáhnout a jaký to má vůbec smysl.

  In Memoriam Příběh je nedílnou součástí prakticky každé hry. Někde hraje menší a jinde větší roli. A v některých titulech je na příběhu postavená celá hra, což je případ In Memoriam. Zápletka je následující: Vše se točí okolo zkušeného novináře Jacka Lorskiho a jeho spolupracovnice Karen Gijman. Oba dva se několik měsíců věnovali vyšetřování záhadné série vražd a sebevražd, které se odehrály v několika zemích po celé Evropě včetně Francie, Řecka, Itálie, Anglie a České republiky. Vyšetřování je zavedlo do všech těchto států a zdálo se, že na něco přišli. Právě v ten moment se odmlčeli. Do kanceláře společnosti, jíž Jack spoluzakládal pak přišel záhadný CD-ROM, který se tvářil jako hra. Ve skutečnosti to však byl klíč k nalezení obou zmizelých reportérů a k odhalení celého případu. Autorem je tajemný Phoenix - vrah, jehož psychologický profil o něm prozrazuje chladnou vypočítavost, ale také různé úchylky a překvapivě i logické myšlení, o čemž se ostatně během hry přesvědčíte sami.

  Výše zmiňovaný CD-ROM je plný hádanek, vodítek, odkazů a nedokončených myšlenek, jejichž zkompletování vede k vyřešení záhadného zmizení obou reportérů. CD ROM je také jediná část celého projektu, která by se dala nazvat hrou. Je koncipován do několika - konkrétně 6 – částí, z nichž každá obsahuje určitý počet puzzlů, akčních miniher, či hádanek to vše vyvedené ve flashi (Macromedia Flash). Odměnou za vyřešení hádanky či dohrání minihry je pak informace, podstatná pro řešení dalších miniher a ve většině případů (ovšem ne vždy) In Memoriamtaké video, v němž je odhalena další část celého příběhu a průběhu pátrání Jacka a Karen.

  Akční minihry odpovídají naturelu celé zápletky a povaze šíleného Phoenixe – tzn. mají šílený námět a jsou doprovázeny zvuky, jež by mnohé přivedly přímo před brány bohnického Sanatoria. Ve svém jádru se však jedná o přepracované jednoduché hry, jakých jsou na internetu tisíce jako například Pac-Man, Marble Drop, Robotron a další. O moc lépe na tom na tom nejsou ani puzzly a hádanky. Logické myšlení není pro vyřešení většiny z nich v žádném případě zapotřebí. Obvykle stačí indicie poskytnuté Phoenixem zadat do internetového vyhledavače (Google) a pak prohledat několik prvních stránek, které vyhledavač předloží. Obvykle však stačí kliknout na úplně první vyhledanou stránku, kde najdete vše potřebné. Autorům je nutné přičíst k dobru, že spoustu těchto stránek sami vytvořili a ačkoli jsou fiktivní, působí zcela reálně. V mnoha případech však využili i informací na stránkách, které se jejich projektu ani trochu netýkají.

  In Memoriam Vyhledávání informací však není jediná činnost na internetu, kterou bude třeba při hraní In Memoriam provádět. Tou další je totiž komunikace s fiktivními osobami, které se také jakoby pokouší tajemství únosu obou reportérů odhalit. Komunikace s nimi probíhá skrze regulérní emailový chat, který je nutné zadat při registraci na začátku hry. Je třeba přiznat, že tato rádoby komunikace dodává hraní jistý pocit reálné účasti na vyšetřování. Ale jsou to jenom chvilkové záchvěvy mající jepičí život. Snaha se tvůrcům rozhodně upřít nedá, ale realizace originálních nápadů se ve výsledku příliš nevyvedla.

  Herní doba se pohybuje okolo 15 hodin čistého času s tím, že dalších několik hodin bude hned na počátku nutné věnovat pochopení základních principů a orientaci v absolutně nesrozumitelném uživatelském rozhraní. To je sice zpracováno efektně, ale bez jakéhokoli logického uspořádání. Obtížnost hádanek je mizivá a platí zde jedno pravidlo. Pokud se zaseknete či vám něco nebude zcela jasné, vezměte indicii a vyhledejte ji v Googlu. Řešení svého problému budete znát do několika minut. Bohužel to takhle nejde udělat s akčními minihrami. Ty je třeba absolvovat poctivě všechny, což při jejich nedokonalosti není zrovna ten pravý herní zážitek. Ještě ke všemu mají některé minihry více úrovní se zvyšující se obtížností a díky ne příliš rychlému flashi je tak jejich hraní občas spíše trápením.

  In Memoriam In Memoriam je zkrátka rozporuplná hra. Původní nápad a koncept je nadmíru originální. To se ostatně dá říci i o zpracování celé hry ve flashi. Originální se však v tomto případě nerovná zábavný. Pokud vás ovšem enormně baví prohledávání stránek na internetu, sledování videa v malém okně, hraní rozličných, povětšinou iritujících miniher a řešení špatně navržených hádanek a puzzlů, tak veškeré mé výtky ignorujte a okamžitě si běžte hru koupit – nebudete litovat. Není vyloučeno, že tajemná zápletka a občasný pocit realismu může chvíli připadat přitažlivý, ale věřte, že tento pocit brzy vyšumí.

  In Memoriam rozhodně není první pokus o vytvoření hry úzce spojené s internetem. Mnohým se při hraní jistě vybaví vynikající špionážní hra/thriller SpyCraft: The Great Game, či bláhový pokus EA o internetovou hru Majestic, který totálně zkrachoval. A podobně ve výsledku dopadá i In Memoriam. Je to zkrátka zajímavý nápad, který nebyl dotažen do zdárného konce. Nicméně jedno pozitivum by se našlo. Tvůrci jsou na půli cesty. Pokud vytrvají a nadále se budou snažit o něco originálního, neotřelého a přidají k tomu navíc hratelnost, tak snad příště uspějí. Přejme to jim i sobě.

  In Memoriam
  Minimum: P-166, 64 MB RAM
  Optimum: P-200, 128 MB RAM
  Multiplayer: ne
  Další informace: demo / screenshoty / trailer
  Výrobce/distributor: Lexis Numérique / Ubi Soft
  Distributor v ČR: Playman
  Oficiální stránka: homepage
  Verdikt: Výborný nápad, nepovedené zpracování – přesně průměr
  Hodnocení: 50%
 • Autor:

  Gamescom 2022

  Letošní veletrh her Gamescom 2022 opět pořádá na výstavišti v Kolíně nad Rýnem od 24. do 28. srpna. Slavnostní zahájení proběhne večer předem na Opening Night Live 2022 show 23. srpna.

  Témata: Google+, Ubisoft
  • Nejčtenější

  Hráč dokončil Diablo 2 na nejtěžší obtížnost, aniž by na někoho zaútočil

  Youtuberovi s přezdívkou MacroBioBoi se podařil úctyhodný herní výkon. Dokázal dohrát remasterované Diablo 2 na...

  Soud smetl bizarní žalobu, navrhovatel by si prý měl zahrát Call of Duty

  Zakladatel společnosti Brooks Entertainment právně napadl mamutí vydavatelství Activision Blizzard za údajné...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Po 28 letech od vydání se přišlo na to, že herní klasika má i multiplayer

  Fanoušek konzolové klasiky Super Punch-out čirou náhodou objevil, že vývojáři do hry ukryli i mód pro dva hráče. Je...

  Fanoušek odstranil ze Spider-Mana vlajky hrdosti, byl okamžitě potrestán

  Oblíbený server pro sdílení modifikací počítačových her Nexus Mods zrušil profil člověku, který všechny duhové prapory...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Měly být hity, ale dnes už si na tyto hry nikdo nevzpomene

  Premium Uspět v herním průmyslu není kvůli obrovské konkurenci nic snadného a o žánru tzv. live service her to platí dvojnásob....

  Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

  Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

  Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

  Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

  První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

  Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

  RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

  Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

  RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

  Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

  RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

  Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

  RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

  Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

  Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
  Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

  Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

  Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

  Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

  K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

  Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

  Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

  Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

  Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

  Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

  Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

  Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...