Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Gradius V – zpátky do budoucnosti

  12:00
Vánoční období se blíží a s ním i koňská dávka prvotřídních titulů. Mezi nimi ale bude i pár zajímavých her, které jsou ovšem cíleny pouze na úzkou skupinu hráčů. Třeba dnešní kousek, jenž je určen pro vyložené retro maniaky.

Gradius V V dnešní době rozlišujeme tři druhy herních retro titulů. V prvním případě jde o předělávku v kompletně novém kabátě, kdy zůstává zachována pouze myšlenka původního konceptu. Tento směr reprezentují kupříkladu želví ninjové a drtivou většinou hráčů je nejakceptovatelnější. Druhou skupinu tvoří umírněný střední proud her, u nichž se tvůrci snažili zachovat původní vzhled a atmosféru a hru jen tak lehce přičísli, aby nedělala ostudu hardwaru stávající generace. Sem můžeme zařadit třeba remake hry Contra od Konami. Od stejné firmy pak je i reprezentant zastupující třetí skupinu. Jedná se o natvrdo překódované hry, které i na současných konzolích vypadají prakticky přesně tak, jako „kdysi před léty“, a které jsou určeny pro ty největší staromilce, jež nedají dopustit na úžasnou dobu her tehdy dávno před nástupem nových technologií. Jo, jo, to bylo tehdy … ehm … „kdysi před léty“. A člověk nemusí být ani jasnovidec ani profesionální sázkař, aby si dokázal tipnout, že oním reprezentantem této skupiny remaků je právě dnes recenzovaný Gradius V.

Každá hra tohoto typu stojí a padá s nejrůznějšími upgrady zbraňových systémů a Gradius V rozhodně není výjimkou.

No, takže zase jedna z recenzí, které by mohly skončit po prvním odstavci. Ostřílení harcovníci totiž již po onom prvním odstavci mají zcela jistě naprosté jasno, zatímco mladším a ne ještě tolik ostříleným harcovníkům to může být tak říkajíc úplně šumafuk, jelikož jim tato hra stejně připadne zastaralá a směšná. „No je toto možný? Voni ty lamy udělaj hru a ani to není Gradius V 3D!“. Ano, skutečně, Gradius V je úplně normální 2D scrollovací střílečka, kterých svého času byly plné maringotky. Ok, a vadí to někomu? Dobře tedy: takže pro těch šest, kteří zůstali, ještě pár řádek napíšeme.

Jak je možno lze zahlédnouti na okolních screenshotech, jedná se v případě Gradia V o klasickou střílečku, jakou alespoň jednou v životě hrál každý správný pařan narozený před rokem 1985. ač je to k nevíře, hra obsahuje dokonce příběh, který ovšem vůbec nikoho nezajímá a jeho přítomnost zaregistrujete víceméně pouze proto, že meziherní animace, posouvající onen náznak příběhu dále, nejdou odbouchnout žádným tlačítkem na ovladači. Jímá nás podezření, že se hra snaží zachytit dojemné osudy udatného pilota malé vesmírné raketky, jenž jako jediný může společně se svým strojem vymýtit z vesmíru všechen šmejd včetně vogonské flotily nechutně žlutých lodí. Z raketky lze střílet na několik různých způsobů, nicméně časem hráč zjistí, že nejde ani tak o typ zbraně, jako spíše o její znásobení a posílení. Raketka lítá striktně zleva doprava, čímž zároveň splňuje dva základní postuláty: 1) v každé správné skrollovací střílečce se postupuje buď zdola nahoru nebo zleva doprava a 2) vzhledem k relativní gravitační a prostorové izotropnosti vesmíru není důvod nesetrvávat ve směru zdola nahoru nebo zleva doprava. Jinými slovy: odjakživa se lítalo zdola nahoru nebo zleva doprava, tak proč to najednou měnit? Hráče by to akorát nervovalo.

Gradius V

Grafika je určitě pěkná, ale vzhledem k žánru a stylu hry nemá možnost své kvality předvést.

Každá hra tohoto typu stojí a padá s nejrůznějšími upgrady zbraňových systémů a Gradius V rozhodně není výjimkou. Hnedle na začátku máte možnost si vybrat ze čtyř různých zbraňových souborů, které jsou sice v mnohém podobné, ale ve fázi, kdy budete disponovat již pořádnějšími upgrady, se jejich rozdílnost projeví doslova a do písmene v plné síle. Samozřejmě, že upgrady nepřijdou jen tak samy od sebe za nějaké pochybné zásluhy, tady nejste v NFS: Underground, tady jste v líté vřavě, v níž nejeden herní pamětník zjistí, že jeho herní kondice a reflexy již opravdu nejsou to co bývaly. Upgrady si tedy musíte klasicky vysbírat poté, co vypadnou ze sestřelených nepřátel. Počet sebraných power-upů určuje, jaká vylepšení si za ně aktuálně můžete pořídit. Se základní zbraní budete mít co dělat, abyste se ubránili přesile základních nepřátel, ovšem pokud budete mít u své loďky čtyři přídavné kanóny s podporou raket, budete hrou procházet o mnoho komfortněji. Běda ale vám, pokud ztratíte nějaký život a o nějaká z vylepšení (nedej bože, že snad o všechna) přijdete. V tu ránu si budete připadat jako zajíc vprostřed lovné sezóny. Trošku podrobnější info o vylepšeních zbraní je zpracováno v přilehlém infoboxu, takže pojďme směle dále.

Gradius V Stejně jako „starodávné“ střílečky na mincových automatech je i Gradius V poměrně dosti obtížným titulem. I na srabskou obtížnost very easy se vám zpočátku bude zdát nekřesťansky obtížná. Vtip je ale jednak v pravidelném tréninku a druhak v tom, jak se naučíte využívat power-upů. Chce to od prvních chvil střílet do všeho, co kolem proletí a následně sesbírat co nejvíce posilujících předmětů. Neméně důležitý ovšem je zejména vhodný výběr toho kterého vylepšení. Někdy je vhodné aktivovat vyšší rychlost, jindy zase možnost střelby dopředu a zároveň dozadu. Záleží samozřejmě na daném prostředí i na typu nepřátel či daného bosse. Á propos, bossové. Rozhodně nemějte strach, že byste přišli o pořádné sviňáky přes půl až celou obrazovku. Setkáte se s nimi dokonce až nepříjemně brzy.

Rady Přemka Podlahy

Je určitě fajn vylepšit si kupříkladu kropicí konev, sekačku na trávu nebo plastový nábytek zamořující české zahrady, nicméně mnohem lepší je vylepšit si motorku, auto nebo náklaďák. A úplně nejlepší věcí ve vesmíru hned po pilotovaní korábu Srdce ze zlata je vylepšit si svůj hbitý vesmírný bitevníček. Zde předkládáme několik upgradů, které se nám osvědčily nejvíce:

Multiple – k vaší raketce se přidruží přídavný kanón, čímž pádem střílíte více paprsků najednou. Abyste tuto funkci mohli aktivovat, musíte sebrat pět žlutých power-upů. Celkem jdou k lodi připlácnout až čtyři další kanóny.

Type 3 Weapon Array – Pokud si hned na počátku vyberete tuto sadu zbraní, budou se přídavné kanóny kolem vaší lodě rozmisťovat symetricky a vy navíc budete moci regulovat jejich odstup od lodi. Pokud je všechny stmelíte do jednoho silného paprsku, máte rázem velmi ráznou zbraň vhodnou na likvidaci bossů, jimž je potřeba pálit vytrvale do jednoho místa.

Missile – přídavné rakety, které se rozletí k okrajům obrazovky a spolehlivě likvidují nepříjemnou havěť poschovávanou kdovíkde, takže při solidním počtu kanónů zlikvidujete otravné nepřátelské palposty ještě dříve než vůbec stačí vystřelit.

Type 4 Weapon Array – tato sada zbraní je zajímavá tím, že přídavné Multiple kanóny kolem vaší lodi začnou rotovat. Pokud jich máte plný počet a k tomu střílíte s vylepšením Laser, nemůže do vás nabourat prakticky žádné nepřátelské řadové plavidlo, takže se můžete soustředit pouze na vyhýbání zdím a nepřátelské střelbě.

Gradius V Technickou stránku věci asi nemá cenu příliš rozebírat, jelikož vše podstatné bylo naznačeno již v prvním odstavci. Grafika je určitě pěkná, ale vzhledem k žánru a stylu hry nemá možnost své kvality předvést. To samé platí i o hudbě. Orchestrální soundtrack by se sem hodil asi jen velice špatně, takže z reproduktorů zní „akorát“ přesně to, co byste v takovéto hře očekávali. Dokonce i zvuky se zdají být poplatné době, kdy byly takovéto hry na vrcholu oblíbenosti.

Co k tomu tedy říci závěrem? Snad jen to, že tentokrát je v závěrečné tabulce uvedeno hodnocení víceméně pouze proto, aby nebyla daná kolonka prázdná. Gradius V je totiž dnes již v takové pozici, že jej nějaké hodnocení vůbec nemusí zajímat. Ví, že s nejnovějšími videohrami nemůže soupeřit kromě zábavnosti a chytlavosti prakticky v žádném ohledu, ale rovněž ví, že ti, kdož pamatují „zlatou éru videoher“, si k němu cestu stoprocentně najdou. Skutečně. Ti, kteří si chtějí zavzpomínat, zde mají vynikající možnost, ti kteří netuší, o co „tehdy“ šlo, nechť klidně zapomenou. Číslo 55 pak je v tomto případě pouze jakýmsi alibistickým zprůměrováním toho všeho, co zde dnes bylo napsáno, takže nadšení pamětníci ať si klidně přičtou kolik bodíků chtějí a aristokrati vyžadující za všech okolností 3D ať si zase dle libosti odečtou. Gradius je totiž klasikou přesně toho typu, která vlastně ani žádné hodnocení nepotřebuje.

Gradius V
Výrobce/Vydavatel Konami/Konami
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ne/ano
Paměťová karta: 112 kB
Verdikt: Stará scrollovací střílečka se vším, co k tomu patří. Zdali je to dobře nebo špatně, si přeberte už sami.
Hodnocení: 55% (info)

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 19. listopadu.

Témata: Raketa, Vtip
  • Nejčtenější

Mnohé reklamy na facebookové hry lžou, vyhněte se jim širokým obloukem

Britský úřad pro regulaci reklamy si vyšlápl na autory některých her, které jsou v posledních měsících intenzivně...

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

KVÍZ: Znáte svět World of Warcraftu? Známe výherce knížek

Soutěž Kvíz byl určený pro všechny, které alespoň trochu zajímá svět Warcraftu. Ten, kdo odpověděl na alespoň 80 procent...

RECENZE: Age of Empires III: Definitive Edition je nadčasový, ale ty bugy

Vývojáři už nám naservírovali remastery dvou předchozích dílů, ale bez kompletního setu by to nebylo ono. Zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...