Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. října 2021 Brigita

Football Manager 2006 CZ

  12:01
Sports Interactive konečně vydali svůj hit číslo 1, Football Manager 2006. Jak se jim povedl? Dokáže předčit FM2005? To a mnoho dalšího se dozvíte v naší obsáhlé recenzi!
89

Football Manager 2006

Platforma: PC
Výrobce: Sports Interactive

Herní karta

Před rokem Sports Interactive rozvázali smlouvu s vydavatelem Eidos a na trh vypustili hru s názvem Football Manager 2005, který si ze svého předchůdce Championship Manager vzal nejenom stoprocentní hratelnost, ale také celý engine i systém. Nezkušenost nových vývojářů, jež firma Eidos najala, potvrdilo i vydání Championship Manager 5, který sklidil vesměs průměrná hodnocení. Hit číslo 1 firmy Sports Interactive dospěl k pokračování. Football Manager 2006 vyšel, lokalizaci si opět na starost vzal CD Projekt, a jak se to chlápkům z SI povedlo, si povíme v následujících odstavcích, ve které podrobně rozebereme všechny možnosti, a hlavně ty nové, hry Football Manager 2006.

''Jako manažer klubu se staráte o veškeré přestupy, povoláváte hráče na hostování, staráte se o zlepšování stadionu, určujete hráčům trénink, volíte herní taktiku, komunikujete s médii a podobně.''

Fotbalový manažer
Pro hráče, kteří neví, v čem vlastně spočívá fotbalový manažer, si zopakujme v krátkosti herní princip. Fotbalových manažerů je na světě nespočet, ať už ryze komerčních, tak i freewarových, z nichž asi hodně Čechů bude znát Czech Soccer Manager od Petra Vašíčka. Fotbalový manažer spočívá v tom, že Vy se dostanete do role hlavního trenéra libovolného klubu, můžete si tedy vyzkoušet trénovat buďto svůj oblíbený Český klub jako je například Sparta nebo Slavia, ale můžete také zkusit jakou práci má José Mourinho s Chelsea či Alex Ferguson s Manchester United. Jako manažer klubu se staráte o veškeré přestupy, povoláváte hráče na hostování, staráte se o zlepšování stadionu, určujete hráčům trénink, volíte herní taktiku, komunikujete s médii a podobně. Pro některé lidi znamenají fotbalové manažery podřadná věc, pro jiné však skvělá zábava na několik hodin denně.

''Svou databázi však opět trochu ztučňuje a Vy se tak můžete prosadit v ligách 50 států světa a pracovat s až 260 000 hráči a zaměstnanci.''

Co je nového?
Football Manager 2006 se svým designem i enginem podobá svému staršímu bráchovi, v tomto ohledu se tedy FM2006 nijak zásadně nemění. Svou databázi však opět trochu ztučňuje a Vy se tak můžete prosadit v ligách 50 států světa a pracovat s až 260 000 hráči a zaměstnanci. Tréninkový modul zahrnuje zjednodušené popisy u hráčů a tím tak snadno zjistíte, který hráč se zlepšuje a který zhoršuje. Football Manager 2006 nabízí také nový tutorial ve hře, který pomůže nejen naprostým začátečníkům, ale i zkušeným hráčům, kteří již nějakou tu čest s Football Managerem mají. Novinkou je i hlášení lékařů o zdravotním stavu hráče - nově si i můžete vybrat, zda zraněného hráče pošlete buďto na injekci, avšak s tím rizikem, že může být zraněný delší dobu nebo do péče fyzioterapeuta, který hráče sice vyšetří dříve, nicméně onen hráč potom nemusí nastoupit v nějakém důležitém utkání, ve kterém by se Vám třeba hodil. Přibyly nové taktické možnosti, které například zahrnují zdržování hrací doby nebo záměrné prohazování pozic hráčů. Do začátku jsme si toho myslím řekli dost, tak teď se na ty všechny věcí půjdeme podívat podrobněji.

Vyhoďte Mourinha z Chelsea
Na začátku hry si opět můžete vybrat z o něco věší databáze (zhruba z 5000 týmů), jaký klub budete trénovat. Je jedno jestli zvolíte Blšany, londýnskou Chelsea nebo také žádný a čekat, až vedení některého klubu nebo s hlavním trenérem spokojeno a najmou Vás na jeho místo. Orientace v menu zůstává stejná jako minulý rok, což je určitě dobré, protože hráči, kteří si těžko zvykali na ovládání minulý rok, nyní nebudou mít problémy. Od předsedy klubu pak dostanete určitou částku, kterou můžete utratit za přestupy. Poté již pokračujete podle starého scénáře, připravujete tréninky, posíláte hráče na hostování a připravujete přátelská utkání. Ze začátku těch změn opravdu mnoho nenajdete, protože většina jich je viditelných až  v samotném řízení zápasu.

Řízení zápasu
Před začátkem utkání samozřejmě zvolíte podle sebe tu nejvhodnější taktiku, hráčům můžete přidělit úkoly a pod. O tom si povíme za chvíli. Teď si řekneme, co všechno můžete při zápase dělat. Velice dobrou funkcí za hry je tlačítko Rychlá taktika, v níž můžete zadávat různé úkoly hráčům nebo celému mužstvu bez přerušení zápasu. Přerušení přichází až ve chvíli, kdy chcete střídat. O poločase opět můžete svým svěřencům dostatečně vynadat nebo je naopak pochválit, že hrají fantasticky, či je jenom povzbudit. Vaše řeč rozhodně není jenom výkřik do tmy, ale má docela velký vliv na morálku hráčů. V zápase máte stejně jako minulý ročník na výběr, jakou rychlostí má utkání jít a zda chcete zobrazovat pouze komentář nebo celé utkání, které je zase řešeno systémem 2D a malých teček, což není zas tak špatné, protože pohybování "hráčů" je poměrně realistické.

''Je jedno jestli zvolíte Blšany, londýnskou Chelsea nebo také žádný a čekat, až vedení některého klubu nebo s hlavním trenérem spokojeno a najmou Vás na jeho místo.''

Taktika
Dnes se fotbal hraje převážně takticky, tudíž ani ve Football Manageru 2006 různá taktická nastavení nechybí. Už jsem se zmiňoval o tzv. Rychlé taktice, kterou užíváte přímo za hry, v ní přidělujete například jednomu hráči, aby střílel více z dálky, druhému aby se pohyboval na hranici ofsajdu a třetímu můžete zadat například zdržování. Před začátkem zápasu však můžete na taktice zapracovat více, samozřejmě si vyberete rozestavení (4-4-2 atd.), poté můžete určit kdo bude kopat rohy zleva, kdo zprava, kdo se bude stavět k přímým kopům a kdo zahraje případně penalty a pod. Můžete svému týmu zadat, aby měl vysunutou obranu, aby spíše přihrával nebo centroval. Můžete si vybrat jestli obrana bude zónová nebo osobní. Možností je zde opravdu mnoho a taktice se přirozeně odvíjí celý vývoj zápasu, tudíž se rozhodně nevyplatí podceňovat.

Smlouvy s hráči
Na začátku hry chce každý trenér do svého klubu přivést co největší posily. Od vedení dostanete určitý obnos peněz (liší se samozřejmě podle velikosti a finanční situaci klubu - například v Chelsea dostanete přes 90 mil. liber, v Manchesteru United něco málo přes 30), který utratíte za přestupy. Počítejte s tím však, že ne každého hráče, kterého si zamanete, k vám půjde. To je na jednu stranu dobré, ale na druhou zase ne. Některým hráčům nabídnete například 5x větší plat, než mají v současném klubu, dáte mu několik milionů za podpis smlouvy, k tomu ještě řadu prémií a stejně Vaši smlouvu odmítne, což mi nepřijde moc reálné. Ano, hráč rád hraje za klubu, ale když mu někdo nabídne tolik, tak by přestoupil opravdu každý. Je škoda, že není u každého hráče fotografie, docela by to zpříjemnilo práci s hráči.

''Fanouškům fotbalu tuto hru určitě doporučuji. Ostatní antifotbalisté raději ruce pryč, alespoň nám neubude v obchodech :-).''

Rozhodčí
Letos je rozhodčím věnována docela rozsáhlá statistika. Můžete sledovat všechna průměrná hodnocení ligových rozhodčích, zjišťujete kolik kdo udělil žlutých či červených karet nebo jestli často nařizuje penalty. Hráči to jistě pomůže, jednoduše si zjistí, jaký rozhodčí má pískat jeho důležitý zápas a podle toho včas upraví taktiku, aby tým nehrál například moc agresivně.

Klady a zápory
Plus Návyková hratelnost
Plus Práce manažera fotbal. velkoklubu
Plus Nové taktické možnosti

Mínus Grafika stejná jako loni
Mínus Písmo ve hře by mohlo být čitelnější
Mínus Těžko hru odinstalujete :-)

Závěrem
Ve Football Manageru 2006 je tolik věcí, že na co nejobjektivnější recenzi by nám možná postačilo půl roku. S některými věcmi se s vámi ale ještě podělím. Tak například bugy ve hře. Stalo se mi v Anglickém poháru to, že zápas, který skončil 1:1 se prodlužoval až na penalty, které můj tým vyhrál avšak po pár herních dnech mi začalo vrtat hlavou, proč nehraji další pohárová kola, když se hraje již čtvrtfinále a náhle jsem zjisti, že svůj tehdy vyhraný zápas hra "nějak" započítala ve prospěch mého soupeře - navíc ve statistikách penalty kopali úplně jiní hráči, než které jsem povolal a pod. Zřejmě tyto "drobné" chyby spraví patch. Velkým lákadlem, proč si Football Manager 2006 koupit je samozřejmě lokalizace, kterou má na starosti opět CD Projekt. Nějaké drobné chybky se samozřejmě v překladu vyskytly, nicméně dají se omluvit, protože překladatelé měly opravdu toho textu tuny.

Verdikt: Football Manager 2006 je a bude určitě nejlepším fotbalovým manažerem v tomto roce. Fanouškům fotbalu tuto hru určitě doporučuji.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

89 %

Čtenáři

94 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 368 čtenářů

  • Nejčtenější

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...

Správce kempu stále používá k práci počítač Atari ST zakoupený v roce 1986

Nizozemec Frans Bos spravuje již třicet pět let svoji administrativu na klasickém počítači Atari ST s pouhým jedním...

Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

Lednice Xbox se okamžitě vyprodala, naštvaní lidé zahájili review bombing

Začalo to jako vtip, kterého se Microsoft obratně chytil. Nyní je z malé ledničky Xbox, která vypadá jako vlajková loď...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: NHL 22 je po dlouhé době hokej, který si zaslouží vaše peníze

Příchod nových konzolí konečně vlil dlouhodobě upadající hokejové sérii od Electronic Arts čerstvou krev do žil. Hra...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...