Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Empire Earth 2: The Art of Supremacy

  12:03
První přídavek k oblíbené realtime strategii Empire Earth 2 na sebe nenechal dlouho čekat a chystá se vás pohltit novým obsahem. Naše recenze vám poví, zda je tento dostatečný a adekvátně zábavný.
65

Empire Earth 2: The Art of Supremacy

Platforma: PC
Výrobce: Mad Doc

Herní karta

EE 2: Art of Supremacy Žádné lidové moudro se neporušuje tolikrát, jako okřídlené „z dějin bychom se měli poučit.“ Vyznavači cyklické teze směřování historie jistě namítnou, že to ani není možné. Kombinaci těchto dvou směrů razí výrobci historických strategií, jež se sice postupně čím dál tím více zdokonalují, ovšem zároveň rády opakují. To jim ale hráči vděční za možnost aktivně se zapojit do koloběhu dějin blahosklonně promíjí. Je třeba říci, že hra typu Empire Earth 2 (recenze) je pro recenzenta RTS ještě výhrou – ačkoliv v něm totiž neustále omílaná 2. světová válka figuruje, představuje v konečném součtu jen lehce přehlédnutelnou složku. Ano, Empire Earth 2 se dokázalo odlišit od davu, a přestože snad nikdy neokupovalo čelní místa prodejnosti, šlo přesně o ten typ hry, jejíž křivka odbytu neklesá tak strmě, jako u uměle vyhypovaných kousků. Skutečná kvalita obstojí i v čase. A aby měl hráč neustále co na zub, připravili hoši a holky z Mac Doc Software přídavek jak se sluší a patří.

V první kampani se podíváte do roku 2183 před naším letopočtem, kde, ovládaje hrdinu jménem Kamsa a jeho skupinu, absolvujete třicetileté období chaosu, jež následovalo rozpadu egyptské říše.

EE 2: Art of Supremacy Samotný Empire Earth 2 byl bezezbytku bytelnou hrou, která na rozdíl od konkurence nabídla skutečně široký záběr, jehož pokoření nebylo otázkou několika hodin, kvalitní, byť časem repetivní zážitek trval desítky šedesátiminutovek. A dovolím si odhadnout, že množství hráčů všechny kampaně do cíle nedovedlo. A ti, jimž se to povedlo, přičemž nepodlehli stereotypu, už dávno řádí v editoru. Datadisk tak přichází na poměrně komplikovanou půdu, kdy mu není těžké předpovídat těžký boj o koupěochotné publikum. Ještě dnes si vzpomínám, kterak jsem pln údivu v populárním řetězci Levných knih čtvrt roku po vydání zahlédl a posléze koupil add-on k prvnímu Empire Earth. Proč to zmiňuji? Jednoduše proto, že mě tehdy vyšel na neuvěřitelných 29 Kč a regály ho byly plné. To se věru nedá nazývat prodejním úspěchem. I když jsem si tenkrát na svou koupí liboval, podobný osud bych autorům podruhé nepřál, jelikož ač The Art of Supremacy žádné vyložené terno není, nejedná se ani o odbytý přídavek.

EE 2: Art of Supremacy Zřejmě nejdůležitějším faktem, jehož pominutí v recenzi by se rovnalo neuvedení maximální rychlosti u nového modelu ferrari, je počet nových kampaní. Jsou tři, každá o pěti misích, což je mírné okleštění oproti originálu, v němž na jedno tažení připadalo osm úrovní. Nicméně některé z nich jsou opravdu dlouhé a jejich dohrání vám od oka ukrojí patnáct hodin života. To bychom měli oblíbená číslíčka a teď konečně k bližšímu popisu. V první kampani se podíváte do roku 2183 před naším letopočtem, kde, ovládaje hrdinu jménem Kamsa a jeho skupinu, absolvujete třicetileté období chaosu, jež následovalo rozpadu egyptské říše. Roky 1805-1813 vymezují tažení číslo dvě. V něm se v roli ruského cara Alexandra budete snažit zkonsolidovat síly po porážce u Slavkova a nedovolit Napoleonovi ovládnout matičku Rus. Třetí kampaň je pak podle mého názoru vůbec nejzajímavější. Nabízí totiž úplně nový kontinent – Afriku, která v originálu chyběla. Podíváte se zde do budoucnosti vycházející z alternativní minulosti, v níž bojuje kmen Masajů proti světové korporaci GloboCorp.

EE 2: Art of Supremacy K původním patnácti národům tedy přibývají čtyři nové: Francouzi, Rusové, Masajové a Zulové, další africký kmen. Ti dohromady přináší pouhých deset nových jednotek, avšak nejde o žádné řadové pěšáky, nýbrž veskrze o speciální zbraně. Kupříkladu infanterie u Zulů působí o 10% větší škody, než stejné síly u konkurentů. Speciální formace pak přináší rovnou 25% zvýšení. Dále tu jsou zajímaví bojovníci Iklawa a Inyanga. Rusové se soustředí na artilerii, Francouzi doustanou do vínku speciální letadlo. U budov a technologií zůstalo až na malé výjimky vše při starém. Za zmínku stojí snad akorát tři nové divy světa afrického kontinentu.

Tak třeba v druhé misi egyptské kampaně musíte ochránit faraónovu hrobku před raubíři, založit novou osadu, vyslídit čtyři artefakty a ochránit vlastní město.

Novou vývojovou epochu datadisk nepřináší, avšak to od něj asi ani nikdo nečekal – smysluplně už není v podstatě kam se vyvíjet, leda byste po mapě chtěli prohánět opice nebo naopak vládnout zcela utopickým společnostem. Co se týče obtížnosti, nelze se divit výraznému přitvrzení, které už jen tak někdo neskousne. Pokud jste v původním titulu měli ještě nějaké rezervy, budete za EE 2: Art of Supremacy něj nyní rádi, jelikož je bezezbytku využijete. Rozšířený záběr se týká rovněž úkolového spektra, nad nímž není příliš těžké ztratit přehled. Tedy alespoň občas. Tak třeba v druhé misi egyptské kampaně musíte ochránit faraónovu hrobku před raubíři, založit novou osadu, vyslídit čtyři artefakty a ochránit vlastní město. K tomu nezřídka přibudou ještě vedlejší questy ve stylu nasbírat čtyři tisíce nějaké suroviny či porazit povstalecké Libyjce. Úkoly jsou na druhou stranu svěžím vánkem do neustálého válčení. Nebýt jich, byla by hra mnohem anonymnější a tím i snáze zabředávající do stereotypu. Třeba provést stádo masajského dobytka skrz nepřátelské území, je napínavý díky tomu, že pokud neztratíte ani jeden kus, dostanete odměnu v podobě injekce nedostávajících se surovin.

Zajímavou změnou herního systému je nový koncept hrdinů. Ve chvíli, kdy se určité třídě jednotek jako je třeba infanterie, podaří zdolat sto nepřátel, dostane jeden ze členů dané třídy hrdinský řád. To samé platí, když se podobný majstrštyk povede jediné jednotce, zde je však limit o něco benevolentnější – stačí pokořit dvacet protivníků. Hrdina je mnohem silnější variantou obyčejné jednotky, která má potenciál být rozhodujícím faktorem v bitvě, zvláště je-li jich více. Navíc mohou být připojeni ke skupině bojovníků a o něco jim tak zvýšit bojová čísla.

Klady a zápory

Plus Fandy obsah uspokojí
Plus Zajímavé úkoly
Plus Vylepšený multiplayer a editor

Mínus Změny v herním systému jsou minimální – pořád celkem rozvleklé
Mínus Graficky neatraktivní

V multiplayeru narazíte na několik nových módů, třeba ten, kdy před vás a vaše soupeře počítač náhodně klade jednotlivá bojiště, na nichž prokazujete své schopnosti, včetně přesvědčování neutrálních kmenů, jež se mohou přidat na vaši stranu a výrazně tak zvýšit šance na vítězství. Graficky se v podstatě nezměnila, přibylo sice několik nových schémat, nicméně pořád platí, že z velkého přiblížení jsou jednotky pěkné ošklivé, což se sice postupně smazává oddalováním, ale ani celkově nemůže být technická stránka chloubou. Český překlad se opět obešel bez výraznějších nedostatků a představuje to nejlepší, co se na tomto poli dá najít.

Graficky se v podstatě nezměnila, přibylo sice několik nových schémat, nicméně pořád platí, že z velkého přiblížení jsou jednotky pěkné ošklivé, což se sice postupně smazává oddalováním, ale ani celkově nemůže být technická stránka chloubou.

Koupit či nekoupit? Tak to je zapeklitá otázka a odpověď bude nejednoznačná. Lidem, které původní EE 2 nechytlo vyloženě za srdce, Art of Supremacy doporučit nemůžu. Zeptejte se sami sebe, zda po dohrání všech kampaní ze dvojky ještě máte chuť na další. Věřím, že mnoho hráčů tuto chuť mít bude a zase se na dlouhé dny a noci ponoří do bitev ve všech dějinných obdobích. Až dojdou nedesignované mise, není problém si v intuitivním editoru vytvořit cokoliv vlastního, a to třeba i nový národ!

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 130 čtenářů

Témata: Dům roku, software
  • Nejčtenější

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Nejdražší hra na Steamu stojí 46 tisíc korun. Mám na to právo, tvrdí autor

Na Steamu vyšla nezávislá hra The Hidden and Unknown, která se prodává za bezmála dva tisíce dolarů, tedy přes čtyřicet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Celníci v USA zničili sběratelský artefakt v hodnotě 200 000 korun

Nadšený sběratel utratil sta tisíce korun za neporušenou kopii legendární japonské hry Pokémon Yellow. Kvůli až...

Tak to bylo rychlé. Loni mu tleskali, teď je autor herního hitu bez práce

Ještě počátkem roku byl americký komik, animátor a v neposlední řadě i tvůrce počítačových her Justin Roiland za svojí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hon na čarodějnice? O hře ze světa Harryho Pottera už se nesmí ani diskutovat

Známá herní diskusní fóra ResetEra zakázala jakoukoliv diskusi o připravované hře Hogwarts Legacy ze světa Harryho...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...