Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Atlantis Underwater Tycoon

  12:00
Stavba města pod oceánskou hladinou se nezdá jako nejchytřejší nápad. Na druhou stranu, prostředí s úžasnou vodní faunou a flórou má jistě leccos do sebe, jak dokazuje povedený budgetový Atlantis Underwater Tycoon.

Atlantis Underwater Tycoon Budgetové hry obvykle nebývají valné kvality, k těm od neblaze proslulé divize Activision Value se pak vyplatí přistupovat ještě s dvojnásobnou opatrností. Občas se ale přece jen pěkný kousek urodí, jak dokazuje příklad Serious Sama, Line of Sight: Vietnam či – Atlantis Underwater Tycoonu. Ten přichází s otřelými principy, minimem originálních myšlenek, ale parádním zpracováním a hratelností, nad kterou nelze mávnout rukou.

Základní nabídka Atlantis Underwater Tycoonu spočívá v příběhovém módu o třech kampaních, několika desítkách samostatných misí a nezbytném Sandbox módu. Přitom ovšem rozdíl mezi kampaní a scénáři je jedině v tom, že u prvního se mise zpřístupňují postupně – ač se tento mód hry jmenuje příběhový, žádný příběh neobsahuje a jedná se jen o sled úkolů, které na sebe jen výjimečně logicky navazují.

Cíle se neodlišují od klasiky budovatelských her tohoto typu: vybudovat město s určitými hodnotami počtu obyvatel, kvality okolního prostředí, hodnotou turistického ruchu, těžby, vězňů apod. Co Atlantis Underwater Tycoon z této skupiny vyčleňuje, je variabilita vývoje podmořského městečka.

Atlantis Underwater Tycoon Začátky bývají pokaždé stejné – je potřeba zajistit dostatek vzduchu, elektrické energie a pracovních sil, k čemuž poslouží hydroponické farmy, elektrárny a ubytovací zařízení. Obyvatelům je nutné poskytnout alespoň minimální servis – obchody s jídlem, nemocnice, škola či knihovna jsou tu právě za tímto účelem. Další rozvoj už je ale plně v režii hráče: ekologický fanatik začne kultivovat okolní faunu a flóru, postaví vodní zoo, domeček pro želvy, rejnoky či žraloky a bude dávat setsakramenský pozor na hladinu znečištění. Pragmatický ekonom začne těžit ropu, postaví zlaté doly, farmu s perlorodkami a vydělá miliardy na průmyslu. Člověk se sadistickými sklony se nebude ostýchat postavit pod hladinou celou síť věznic s různou měrou ostrahy a ten, kdo strávil poslední velké prázdniny v jižněji položených krajích, jistě s radostí rozvine turistické atrakce, ubytovací prostory a umožní tak suchozemským krysám prožít tu nejlepší podvodní dovolenou.

V Atlantis Underwater Tycoonu je na výběr z obrovského množství budov – jsou tu desítky typů a každý z nich má řadu variant lišících se kvalitou nabízených služeb. Už jen domky pro řadové obyvatele se vyskytují ve čtyřech variantách, dále jsou tu obchody, skladiště, administrativní budovy, nemocnice & sportovní zařízení, „zvířecí“ stavby, turistické ubytovací budovy, turistické atrakce, těžařská zařízení, Atlantis Underwater Tycoon zpracovatelské závody, továrny, vojenské budovy či věznice. Samozřejmě ne všechny jsou přístupné hned od začátku – někdy je potřeba postavit jinou budovu, jindy natěžit určitou surovinu. Naštěstí se ale autoři neuchýlili k vynalézání. Vynalézání je nejnesmyslnějším a nejzbytečnějším prvkem všech tycoonů, což naštěstí v Anarchy Enterprises pochopili.

V průběhu výstavby je nutné sledovat řadu faktorů. Budovy ke své funkci potřebují dostatek elektrické energie, vzduchu (stačí postavit příslušná zařízení) a pracovní síly. Hráč musí nejen budovat dostatečné množství domů – nebudou-li se v nich lidé cítit šťastně, z města mu tak jako tak odejdou. Je tedy potřeba udržovat na přijatelné úrovni znečištění vody a úroveň vodního života a v neposlední řadě poskytnout lidem vedle nutných servisních budov i nějakou tu zábavu.

Zajímavým zpestřením je výběr hlavní postavy. Hráč může volit z cca deseti různých postaviček od šíleného vědátora přes policejního náčelníka až k strýčko-samovskému kapitalistovi. Každý z nich má dvě kladné a jednu zápornou vlastnost, respektive dva kladné a jeden záporný bonus k určitým statistikám – volba policejního náčelníka se tak vyplatí pakliže je úkolem mise vybudovat velkou věznici, Atlantis Underwater Tycoon zatímco posledně jmenovaného Uncle Sama využije hráč především v těžařských a na výrobu zaměřených misích.

Atlantis Underwater Tycoon je zpracován kompletně ve 3D, takže prostředí oceánského dna je pěkně členité a terén hraje při budování velkou roli. Fádnost okolí zmírňují nepříliš četné rostliny a mnohem četnější i graficky propracovanější živočichové, kteří se mezi nimi proplétají. Potkat žraloka či rejnoka tak není velkou vzácností a díky prakticky zcela volné kameře je možné ho vidět zdálky stejně tak jako přiblížit si detailně jeho čelisti.

Vůbec – grafické zpracování jako celek si zaslouží jedině chválu. Vzhledem k většinou nepříliš velkému rozsahu map, na kterých se úkoly odehrávají, je orientace snadná, navíc je k dispozici dvojrozměrná mapa, která pomůže těm, kdo se snad přílišným zoomováním a otáčením ztratili. Modely budov jsou především z větší vzdálenosti opravdu pěkné a hlavně rozmanité – jak barevně, tak i designově, což je dostatečně dobře vidět z přiložených screenshotů. Jediný problém grafiky nastává při maximálním přiblížení. Budovy se trochu zkostrbatí, ale to by zase tak nevadilo. Horší jsou postavičky obyvatel města, které je najednou vidět skrze prosklené tunely a kopule – jsou totiž tak uboze animované, že celý „úžasný zážitek“ z maximálního přiblížení pokazí. Atlantis Underwater Tycoon

Hudba a zvukové efekty jsou na průměrné úrovni. V průběhu hry se ozývá několik melodií, které jsou poměrně nevtíravé a nikterak výrazné, což je na druhou stranu dobře, protože se neustále opakují. Hra nebyla namluvena a všechny briefingy (ostatně velmi stručné) jsou tak podávány čistě textově, což je zřejmě daní nízké ceně hry, ale za pozitivum to rozhodně považovat nelze.

Atlantis Underwater Tycoon je velkým překvapením. Od tycoonu, o kterém nikdo až do doby vydání nikdo neslyšel ani slovo, a který navíc distribuuje Activision Value, lze právem očekávat to nejhorší. Jaké je ovšem překvapení negativně zaujatého hráče, když zjistí, že se ve skutečnosti jedná o nápady neoplývající, ale variabilní, pěkně technicky zpracovaný a hratelný kousek!

Atlantis Underwater Tycoon
Minimum: procesor 350 MHz, 32 MB RAM, 16 MB 3D karta
Optimum: procesor 600 MHz, 64 MB RAM, 32 MB 3D karta
Multiplayer: ne
Další informace: N/A
Výrobce/distributor: Anarchy Enterprises / Activision Value
Distributor v ČR: Zatím není rozhodnuto
Oficiální stránka: hra nemá homepage
Verdikt: Překvapivě zábavný a variabilní tycoon.
Hodnocení: 67%
Autor:
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....