Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

Aliens versus Predator

  6:20aktualizováno  9. července 2001 1:34
Aliens versus Predator
Aliens vs. Predator

Co si budeme nalhávat, 3D akce jsou nejoblíbenějším a nejžádanějším druhem her. Každý programátor sní svůj sen o Carmackovi, o tom jak udělá toho "pravého" Quaka. I ve firmě Rebellion snili, ale vysnili něco úplně jiného. Neříkám, že špatného...

Trocha nostalgie nikoho nezabije!
Pamatujete si ještě na poslední smrtelné křeče kdysi slavné firmy Atari? A na její konzoli Jaguar? Tato konzole měla takový hardwarový náskok před tehdejšími PCčky, že kdyby firma Atari zaměstnala jen trochu schopnější managery, tak bychom možná teď neměli doma (i když je pravdou, že já ho nemám a poslední dobou co je Bleem!, tak už ani nechci) u televizi šedé krabice (rozuměj topinkovače) (rozuměj Playstationy. On Leech má totiž pořád hlad a všechno domácí zařízení přirovnává k jídlu nebo přístrojům, k jeho výrobě potřebné :o) - by Vreco), ale právě nějakou novou verzi Jaguara. Možná by to byl třeba Gepard. Ti, co si tehdy vykopali jámu sami pod sebou a koupili si Jaguara, tak se nám chvástali jednou hrou, o které říkali, že jí náš tehdejší módní výkřik Doom nesahá ani po kotníky. Možná měli pravdu co do technického provedení, protože grafika byla opravdu nesrovnatelná, asi něco takového, jako kdybyste teď típli obrázek z Quake 3 a poslali jej v čase někdy do roku 1995. Prostě byste nevěřili, že něco takového je nebo bude. Stejně tak to bylo s hrou Alien vs. Predator. A proč jsem toto všechno teď psal? Protože partička lidí z malé firmičky Rebellion se rozhodla předělat AvP na PC. Pojďme se tedy podívat na to, jak dopadla snaha těchto lidí.

Aliens vs. Predator

And Vo co GO?
Jak už jste asi poznali z obrázku, AvP je klasická 3D akce, v níž vidíte očima vašeho hrdiny. Máme tu hodné lidí, co to trochu přehnali se svým zbrojním arzenálem. Pak tu máme také zlé Vetřelce, raději jim říkejme Alieni, kteří patří do již zmíněného zbrojního arzenálu. Jsou vyklonovaní, hladoví a pěkně slizcí. No a do třetice všeho dobrého i zlého tu máme strejdu Predátora. Ten není ani hodný ani zlý, je to prostě lovec a zabíjí vše, co mu přijde pod ruku, nebo spíše pod pařátky. Takže jaký je příběh. Někdy v hodně daleké budoucnosti na jedné velmi vzdálené vesmírné vojenské stanici dělají lidé pokusy s Alieny a snaží se je předělat pro své bojové účely. Všechno jde krásně, až jednou se přetíží energetický systém a dojde k výpadku proudu. To pro Alieny znamená vypnuté silové pole, které je drželo v jejich celách. Alieni se ihned rozběhnou po celé základně a jelikož mají hlad, tak se okamžitě vrhnou na nebohé vědce. Naštěstí se několik vědců zachrání a zavolají pravého hrdinu, svalovce, idol všech dětí. Vojáka, který hrdě nosí uniformu Space Marines. K honu na Alieny se přidá také strejda Predátor, který je zrovna na lovu.

Aliens vs. Predator

Všichni už jistě víte, že si můžete zařádit se všemi třemi rasami (Mariňák, Vetřelec, Predátor - pro méně chápavé). Budete mít strach, když půjdete dlouhou ztemnělou chodbou, kde kdesi v dálce poblikává neonový nápis. V tom někde za rohem uslyšíte nelidský řev, otáčíte se a proti vám vyběhne Alien. Přikrčený, připravený kdykoliv mohutným skokem skočit na vás a pohrát si s vašimi vnitřnostmi. Mačkáte spoušť u vaši věrné automatické pušky, přesnou dávkou do Alieního "banánu" ho eliminujete. Protentokrát to dopadlo dobře a to díky Life Hammeru, teda díky vaši automatické.

AvP není hra pro kardiaky. Budete se u ní opravdu nejen bát, ale budete se hlavně lekat, protože se musíte pohybovat velmi rychle. Alieni se totiž neustále rodí. Nejednou se vám stane, že budete utíkat již dávno vyčištěnou chodbou a teď před vás, nebo raději za vás, ze stropu seskočí Alien. AvP je místy opravdu na posra... a to nekecám. Vždyt, vy nevěřící Tomáši, si dejte v noci sluchátka na uši a zkuste pařit za mariňáka, kdy vám do vzdálených kvílení pípá ještě detektor pohybu. Myslím že moc dlouho takto hrát nebudete.

Aliens vs. Predator

Mariňák aneb nízkoenergetická strava
Za mariňáka je AvP nejatmosferičtější a také asi nejtěžší, protože mariňák je neuvěřitelně křehký. Stačí mu, když se ho Alien jen třikrát dotkne svými pracičkami! Naštěstí je velice dobře vyzbrojen. V jeho vlastnictví se nachází útočná puška, granátomet, plamenomet, raketomet a toliko oblíbený Smartgun známý z Vetřelčí série (ano to je ta dlouhatánská zbraň, která sama zaměřuje cíle na zlikvidování). Máte také brýle na noční vidění a světlice. Ve hře za mariňáka mě štvala některá šíleně zmatená kola, ale jinak je to perfektní zábava. Ale nejdříve doporučuji zahrát si za Predátora, abyste se sžili s ovládáním a také proto, že hru skutečně dohrajete.

Predátor aneb neviditelná smrt
Za Predátora je AvP asi nejjednodušší a to hned z několika důvodů. U Predátora totiž neexistuje falling damage, může teoreticky spadnout z jakékoli výšky a nic se mu nestane. Dále má čtyři módy vidění, tři na lovení a jeden na vidění ve tmě. Navíc má i zoomování. Jednou z nejzákeřnějších věcí je možnost se zneviditelnit, i když to v AvP trochu blblo, občas se mě stalo, že jsem byl vedle mariňáka zneviditelněný a on mě neviděl a jindy jsem byl taktéž neviditelný a mariňák mě z druhé strany velké haly uviděl a začal po mě střílet. Mezi Predátorovy hračičky na zabíjení patří rituální speargun, vrhací disk, pistole (obzvlášť vhodná na moc dotírající Alieny), ramenní kanón, medikit a ruční bodák. Aliens vs. Predator

Hru za Predátora bych všem doporučoval absolvovat jako první, není totiž nijak moc jednoduchá, ale také není nijak přehnaně těžká, takže ji zvládne opravdu každý i na největší obtížnost.

Alien aneb prosil bych ještě trochu LSD
Co si budeme nalhávat, hrát za Aliena je něco neskutečného. Možná je to jen mnou, nebo jsem se jen naprosto nesžil s ovládáním, ale bylo to hrozné. Asi jako když se předávkujete :-). A čím se nám snaží předvést Alien? Co se zbraní týče, tak toho moc nepobral (ale hlavně, že má 100% armoru). Má jen své pařátky, dlouhý ocas, který si nosí v ruce než zaútočí (aby se nepopíchal) a později se naučí flusat kyselinu. Časem nabude na síle a rychlosti, umí lézt po stěnách a stropech a umí ještě udělat takový gigantický skok. Taktéž má víc možností, jak se dívat na svět (jeden pohled klasický, jenže protažený, něco jako TV 16/9 a pak druhý lovecký, kdy vše vidí světle a hezky se zabíjí). Ale jak už jsem psal, hra za Aliena je šílená, doporučoval bych ji čistě machrům, kteří musí bezpodmínečně dojet každou hru. Také je zajímavé, jak si Alien doplňuje zdraví: To takhle přiběhne ke své oběti, procedí ji mozek ve své vnitřní čelisti a tím se mu doplní hodnota na 200 hitpointu, které ale postupně pomalu ubývají až na hodnotu 100 HP.

AvP má poměrně dost kol. Když si to spočítáme, tak za každou ze tří postav máme 6 kol základních a pokud dojedeme AvP na nejvyšší obtížnost, tak můžete hrát ještě dalších šest kol s jinými postavami, takže to ve finále čítá něco kolem 40 levelů, což už je poměrně slušné. Důležité je, že během hraní nemůžete ukládat pozici - hra se uloží automaticky po doběhnutí kola, takže tímto malým a nevině vyhlížejícím trikem vás autoři nutí být neustále ve střehu připraven na nečekané útoky od všude se hemžících nepřátel.

Jelikož se autoři podívali do svých peněženek a zjistili, že na licencování nějakého hotového enginu nemají, tak museli chtě nechtě naprogramovat engine svůj vlastní a v tom je vlastně celý kámen úrazu. Ne, že by tento engine nebyl dostatečně rychlý. Zvládá zobrazovat velké množství efektů a přitom se to pořád velmi dobře hýbe i na pomalejším stroji ve vysokém rozlišení. Ale chování postav v úrovních je prapodivné, občas mi to připadalo jakoby dokonce i létali a hlavně v některých úrovních na sebe krutě nenavazovaly textury, takže to vypadalo velmi divně. A přece jenom takový Quake II nebo III či Unreal engine by seděly tomuto titulu daleko více. Musím ale pochválit i engine, například takové modely a animace nepřátel se vysloveně povedly. A co se týče ozvučení nemám co dodat. AvP naplno využívá funkcí a efektů EAX a A3D, a abych řekl pravdu, nedovedl bych si představit AvP bez těchto věciček.

Aliens vs. Predator
Výrobce: Rebellion
Distributor: Fox Interactive
Minimální konfigurace: P200, 32 MB RAM, 200 MB HDD, 3D karta
Doporučená konfigurace: P2-300, 64 MB RAM, 350 MB HDD
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Jde vidět, že si někdo dal záležet, ale nakonec byl už moc tlačen časem (nebo distributorem), a tak to trošičku místy odflákl.
Hodnocení 8/10

Muzika je kapitola sama pro sebe, je to taková změť zvuků a melodií, střídá se tichá plíživá muzika s dramatickou, adrenalin zvedající extází zvuků. AvP dostanete na dvou plackách, první je instalační Cdčko, které, pokud zvolíte kompletní instalaci, zkopíruje celé CD na HD a druhé Cdčko je plné muziky, hodící se vysloveně ke hře.

A to je vše, přátelé!
Avp je velmi podařený kousek, který se jistě jen tak neztratí i na 3D akcemi přesyceném trhu. Kdyby všechny levely nevypadaly skoro stejně a kdyby byl engine trošičku dotaženější, tak by mohlo být hodnocení přece jen o něco málo vyšší, ale i toto hodnocení je velmi dobré. Takže co nám zbývá - snad jen čekat na další hry od Rebellionu a na očekávané pecky of Foxů (Die Hard Trilogy 2, Planet of the Apes).

Autor:
Témata: Banány, Drogy, Dům roku
  • Nejčtenější

Už i pohlazení kočky vadí. Hra ze světa Harryho Pottera dále vzbuzuje emoce

Chystaná hra ze světa Harryho Pottera budí spoustu emocí, a to ještě ani nevyšla. Nejnověji se ke kritice autorů přidal...

Vydáním hry to nekončí, odpůrci Harry Pottera dohnali streamerku k slzám

Embargo na informace o hře Hogwarts Legacy konečně padlo a stovky novinářů a streamerů na internet sdílejí své zážitky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Hogwarts Legacy je konečně pořádná hra ze světa Harryho Pottera

Kdo chtěl někdy nastoupit ke studiu na školu čar a kouzel v Bradavicích, má nyní skvělou možnost. Hogwarts Legacy sice...

Filmaři vysvětlují, proč změnili zásadní věci v seriálu The Last of Us

HBO už odvysílalo tři díly seriálu The Last of Us a každý z nich byl lepší než ten předchozí. Nadšeni jsou kritikové,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak by vypadal legendární Wolfenstein, kdyby vyšel o třináct let dřív?

Legendární Wolfenstein 3D v roce 1992 v podstatě založil žánr stříleček z vlastního pohledu. Tehdejší hardware ždímal...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...