Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Aliens versus Predator

  6:20aktualizováno  9. července 2001 1:34
Aliens versus Predator
Aliens vs. Predator

Co si budeme nalhávat, 3D akce jsou nejoblíbenějším a nejžádanějším druhem her. Každý programátor sní svůj sen o Carmackovi, o tom jak udělá toho "pravého" Quaka. I ve firmě Rebellion snili, ale vysnili něco úplně jiného. Neříkám, že špatného...

Trocha nostalgie nikoho nezabije!
Pamatujete si ještě na poslední smrtelné křeče kdysi slavné firmy Atari? A na její konzoli Jaguar? Tato konzole měla takový hardwarový náskok před tehdejšími PCčky, že kdyby firma Atari zaměstnala jen trochu schopnější managery, tak bychom možná teď neměli doma (i když je pravdou, že já ho nemám a poslední dobou co je Bleem!, tak už ani nechci) u televizi šedé krabice (rozuměj topinkovače) (rozuměj Playstationy. On Leech má totiž pořád hlad a všechno domácí zařízení přirovnává k jídlu nebo přístrojům, k jeho výrobě potřebné :o) - by Vreco), ale právě nějakou novou verzi Jaguara. Možná by to byl třeba Gepard. Ti, co si tehdy vykopali jámu sami pod sebou a koupili si Jaguara, tak se nám chvástali jednou hrou, o které říkali, že jí náš tehdejší módní výkřik Doom nesahá ani po kotníky. Možná měli pravdu co do technického provedení, protože grafika byla opravdu nesrovnatelná, asi něco takového, jako kdybyste teď típli obrázek z Quake 3 a poslali jej v čase někdy do roku 1995. Prostě byste nevěřili, že něco takového je nebo bude. Stejně tak to bylo s hrou Alien vs. Predator. A proč jsem toto všechno teď psal? Protože partička lidí z malé firmičky Rebellion se rozhodla předělat AvP na PC. Pojďme se tedy podívat na to, jak dopadla snaha těchto lidí.

Aliens vs. Predator

And Vo co GO?
Jak už jste asi poznali z obrázku, AvP je klasická 3D akce, v níž vidíte očima vašeho hrdiny. Máme tu hodné lidí, co to trochu přehnali se svým zbrojním arzenálem. Pak tu máme také zlé Vetřelce, raději jim říkejme Alieni, kteří patří do již zmíněného zbrojního arzenálu. Jsou vyklonovaní, hladoví a pěkně slizcí. No a do třetice všeho dobrého i zlého tu máme strejdu Predátora. Ten není ani hodný ani zlý, je to prostě lovec a zabíjí vše, co mu přijde pod ruku, nebo spíše pod pařátky. Takže jaký je příběh. Někdy v hodně daleké budoucnosti na jedné velmi vzdálené vesmírné vojenské stanici dělají lidé pokusy s Alieny a snaží se je předělat pro své bojové účely. Všechno jde krásně, až jednou se přetíží energetický systém a dojde k výpadku proudu. To pro Alieny znamená vypnuté silové pole, které je drželo v jejich celách. Alieni se ihned rozběhnou po celé základně a jelikož mají hlad, tak se okamžitě vrhnou na nebohé vědce. Naštěstí se několik vědců zachrání a zavolají pravého hrdinu, svalovce, idol všech dětí. Vojáka, který hrdě nosí uniformu Space Marines. K honu na Alieny se přidá také strejda Predátor, který je zrovna na lovu.

Aliens vs. Predator

Všichni už jistě víte, že si můžete zařádit se všemi třemi rasami (Mariňák, Vetřelec, Predátor - pro méně chápavé). Budete mít strach, když půjdete dlouhou ztemnělou chodbou, kde kdesi v dálce poblikává neonový nápis. V tom někde za rohem uslyšíte nelidský řev, otáčíte se a proti vám vyběhne Alien. Přikrčený, připravený kdykoliv mohutným skokem skočit na vás a pohrát si s vašimi vnitřnostmi. Mačkáte spoušť u vaši věrné automatické pušky, přesnou dávkou do Alieního "banánu" ho eliminujete. Protentokrát to dopadlo dobře a to díky Life Hammeru, teda díky vaši automatické.

AvP není hra pro kardiaky. Budete se u ní opravdu nejen bát, ale budete se hlavně lekat, protože se musíte pohybovat velmi rychle. Alieni se totiž neustále rodí. Nejednou se vám stane, že budete utíkat již dávno vyčištěnou chodbou a teď před vás, nebo raději za vás, ze stropu seskočí Alien. AvP je místy opravdu na posra... a to nekecám. Vždyt, vy nevěřící Tomáši, si dejte v noci sluchátka na uši a zkuste pařit za mariňáka, kdy vám do vzdálených kvílení pípá ještě detektor pohybu. Myslím že moc dlouho takto hrát nebudete.

Aliens vs. Predator

Mariňák aneb nízkoenergetická strava
Za mariňáka je AvP nejatmosferičtější a také asi nejtěžší, protože mariňák je neuvěřitelně křehký. Stačí mu, když se ho Alien jen třikrát dotkne svými pracičkami! Naštěstí je velice dobře vyzbrojen. V jeho vlastnictví se nachází útočná puška, granátomet, plamenomet, raketomet a toliko oblíbený Smartgun známý z Vetřelčí série (ano to je ta dlouhatánská zbraň, která sama zaměřuje cíle na zlikvidování). Máte také brýle na noční vidění a světlice. Ve hře za mariňáka mě štvala některá šíleně zmatená kola, ale jinak je to perfektní zábava. Ale nejdříve doporučuji zahrát si za Predátora, abyste se sžili s ovládáním a také proto, že hru skutečně dohrajete.

Predátor aneb neviditelná smrt
Za Predátora je AvP asi nejjednodušší a to hned z několika důvodů. U Predátora totiž neexistuje falling damage, může teoreticky spadnout z jakékoli výšky a nic se mu nestane. Dále má čtyři módy vidění, tři na lovení a jeden na vidění ve tmě. Navíc má i zoomování. Jednou z nejzákeřnějších věcí je možnost se zneviditelnit, i když to v AvP trochu blblo, občas se mě stalo, že jsem byl vedle mariňáka zneviditelněný a on mě neviděl a jindy jsem byl taktéž neviditelný a mariňák mě z druhé strany velké haly uviděl a začal po mě střílet. Mezi Predátorovy hračičky na zabíjení patří rituální speargun, vrhací disk, pistole (obzvlášť vhodná na moc dotírající Alieny), ramenní kanón, medikit a ruční bodák. Aliens vs. Predator

Hru za Predátora bych všem doporučoval absolvovat jako první, není totiž nijak moc jednoduchá, ale také není nijak přehnaně těžká, takže ji zvládne opravdu každý i na největší obtížnost.

Alien aneb prosil bych ještě trochu LSD
Co si budeme nalhávat, hrát za Aliena je něco neskutečného. Možná je to jen mnou, nebo jsem se jen naprosto nesžil s ovládáním, ale bylo to hrozné. Asi jako když se předávkujete :-). A čím se nám snaží předvést Alien? Co se zbraní týče, tak toho moc nepobral (ale hlavně, že má 100% armoru). Má jen své pařátky, dlouhý ocas, který si nosí v ruce než zaútočí (aby se nepopíchal) a později se naučí flusat kyselinu. Časem nabude na síle a rychlosti, umí lézt po stěnách a stropech a umí ještě udělat takový gigantický skok. Taktéž má víc možností, jak se dívat na svět (jeden pohled klasický, jenže protažený, něco jako TV 16/9 a pak druhý lovecký, kdy vše vidí světle a hezky se zabíjí). Ale jak už jsem psal, hra za Aliena je šílená, doporučoval bych ji čistě machrům, kteří musí bezpodmínečně dojet každou hru. Také je zajímavé, jak si Alien doplňuje zdraví: To takhle přiběhne ke své oběti, procedí ji mozek ve své vnitřní čelisti a tím se mu doplní hodnota na 200 hitpointu, které ale postupně pomalu ubývají až na hodnotu 100 HP.

AvP má poměrně dost kol. Když si to spočítáme, tak za každou ze tří postav máme 6 kol základních a pokud dojedeme AvP na nejvyšší obtížnost, tak můžete hrát ještě dalších šest kol s jinými postavami, takže to ve finále čítá něco kolem 40 levelů, což už je poměrně slušné. Důležité je, že během hraní nemůžete ukládat pozici - hra se uloží automaticky po doběhnutí kola, takže tímto malým a nevině vyhlížejícím trikem vás autoři nutí být neustále ve střehu připraven na nečekané útoky od všude se hemžících nepřátel.

Jelikož se autoři podívali do svých peněženek a zjistili, že na licencování nějakého hotového enginu nemají, tak museli chtě nechtě naprogramovat engine svůj vlastní a v tom je vlastně celý kámen úrazu. Ne, že by tento engine nebyl dostatečně rychlý. Zvládá zobrazovat velké množství efektů a přitom se to pořád velmi dobře hýbe i na pomalejším stroji ve vysokém rozlišení. Ale chování postav v úrovních je prapodivné, občas mi to připadalo jakoby dokonce i létali a hlavně v některých úrovních na sebe krutě nenavazovaly textury, takže to vypadalo velmi divně. A přece jenom takový Quake II nebo III či Unreal engine by seděly tomuto titulu daleko více. Musím ale pochválit i engine, například takové modely a animace nepřátel se vysloveně povedly. A co se týče ozvučení nemám co dodat. AvP naplno využívá funkcí a efektů EAX a A3D, a abych řekl pravdu, nedovedl bych si představit AvP bez těchto věciček.

Aliens vs. Predator
Výrobce: Rebellion
Distributor: Fox Interactive
Minimální konfigurace: P200, 32 MB RAM, 200 MB HDD, 3D karta
Doporučená konfigurace: P2-300, 64 MB RAM, 350 MB HDD
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Jde vidět, že si někdo dal záležet, ale nakonec byl už moc tlačen časem (nebo distributorem), a tak to trošičku místy odflákl.
Hodnocení 8/10

Muzika je kapitola sama pro sebe, je to taková změť zvuků a melodií, střídá se tichá plíživá muzika s dramatickou, adrenalin zvedající extází zvuků. AvP dostanete na dvou plackách, první je instalační Cdčko, které, pokud zvolíte kompletní instalaci, zkopíruje celé CD na HD a druhé Cdčko je plné muziky, hodící se vysloveně ke hře.

A to je vše, přátelé!
Avp je velmi podařený kousek, který se jistě jen tak neztratí i na 3D akcemi přesyceném trhu. Kdyby všechny levely nevypadaly skoro stejně a kdyby byl engine trošičku dotaženější, tak by mohlo být hodnocení přece jen o něco málo vyšší, ale i toto hodnocení je velmi dobré. Takže co nám zbývá - snad jen čekat na další hry od Rebellionu a na očekávané pecky of Foxů (Die Hard Trilogy 2, Planet of the Apes).

Autor:
Témata: Banány, Drogy, Dům roku
  • Nejčtenější

Díky AI si můžete popovídat s Amouranth. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe

Provokativní streamerka Amouranth začala poskytovat novou službu. Díky umělé inteligenci schopné realisticky napodobit...

RECENZE: Hrot je geniální české retro z éry tvrdého socialismu

Nad socialistickým Československem se stahují černá mračna. V ulicích Prahy se děje cosi zneklidňujícího. Místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hra se stala obětí review bombingu, její vývojář přitom ani neví proč

Psaní zavádějících recenzí s cílem srazit výslednou hodnotu na agregátorech hodnocení, je v herním světě bohužel celkem...

Posolte šneka! Fanoušci organizují protesty proti změnám v populární hře

Fanoušci populární vojenské hry War Thunder vstoupili do otevřené války s vývojáři. I když ti z plánovaných změn na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matka setřela hulváta, který na videoherním turnaji urazil jejího syna

Třiadvacetiletý profesionální hráč Enrique „Maister“ Hernández sice v turnaji v bojové hře Super Smash Bros. Ultimate...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

RECENZE: Dead Island 2 chce zaujmout hlavně brutalitou. A ono to funguje

Víte, kdo přežije zombie apokalypsu? Zejména kutilové, kteří si dokážou vyrábět kreativní zbraně a pasti. Dead Island 2...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...