|


KotOR 2 se bude odehrávat přesně pět let po skončení dílu prvního a podle všeho by se měl odrážet od právě v něm vyřešených, případně jen nastíněných témat.
KotOR 2 se bude odehrávat přesně pět let po skončení dílu prvního a podle všeho by se měl odrážet od právě v něm vyřešených, případně jen nastíněných témat. Možná se teď těšíte, že opět převezmete roli šokujícím způsobem odhaleného Darth Revana, ale musíme vás naneštěstí zklamat. Obrovská přednost předchozí hry, tedy přesněji řečeno její otevřenost, hraje proti této možnosti. Vždyť kdo může vědět, zda jste příběh uzavřeli na straně zla či naopak dobra, jaké schopnosti z rozsáhlé škály jste preferovali atd. Nebudeme se tedy moci kochat pohledem na vývoj našeho bývalého alter-ega, na druhou stranu nemusíme vůbec truchlit. Přestože před nás na počátku nového dobrodružství bude postavena nutnost vytvořit zcela originální postavu, potkáme zde i některé pomocníky našeho bývalého charakteru. Především přítomnost velmi cynického, tím pádem vtipného a zručného droida, je betonovanou jistotou.
Propracovaná story nám hned zpočátku prozradí, že se tentokrát vžijeme do role odpadnuvšího Jediho, kterého se koncil zbavil z blíže nespecifikovaných důvodů. Hmm, ideální kandidát na temnou stranu síly, řeknete si. A pravdu budete mít asi jen z poloviny, protože ač opět budeme vrženi do světa s neuvěřitelnou volností pohybu i konaných akcí, měl by na nás opět ležet osud galaxie. A bude jen na vás, zda ho na nějakou dobu zmaříte nebo zachráníte. Řád Jediů se nachází v naprostých troskách, minulé záležitosti jim rozhodně nehrály do karet, tudíž se tato nedílná součást galaxie stává jen přežívajícím spolkem o několika vůdčích osobách, jež se však víceméně skrývají a právě takových odpadlíků, jako jste momentálně vy. Jakým způsobem chtějí tvůrci objasnit zatím nepopsané stránky příběhu, nevíme, takřka jisté však je, že se nad nimi nebudeme pohoršovat a již tato nastíněná kostra napovídá neuvěřitelné propracovanosti a příjemné provázanosti zdánlivě nesouvisejících věcí, tak jak jsme to měli možnost vidět v prvním dílu.
Obsidian vyznává zlaté pravidlo: „co funguje, to neměň“ a snaží se ho dokonale držet. Již na E3 vyplynulo na povrch, že vlastně nepůjde ani tak o radikálně přepracované pokračování, jako spíše rozvoj úspěšného konceptu. Někdo by to mohl nazvat rozsáhlejším datadiskem, srdce nás ostatních ovšem zcela jistě zaplesá, protože předchůdce byl prostě geniální a větší zásahy by skvělý prožitek mohly víceméně jen pošramotit. Je tak zcela jisté, že se dočkáme opět tahového, avšak nebývale svižného, systému soubojů s maximálně tříčlennou partou, i když si do ní budete moci naverbovat mnohem více postav. Ty si však pobudou na lodi či jiné základně. Nevyhneme se košatým a znovu plně namluveným dialogům, jež si nás tak získaly. Ani v otázce cestování vesmírem mnoho změn čekat nemůžeme, snad jen, že se vedle volného výběru cílové planety spolehneme ještě více na vlastní úsudek, protože v tomto systému nám tvůrci chtějí dát značnou volnost. Mohlo by se tak zdát, že se tak vskutku nedočkáme vůbec ničeho originálního, to bychom ale hře trochu křivdili. Jakkoliv byla jednička skvělá, malé chyby měla a nejen ty technického rázu. Právě na jejich eliminaci je vývoj zaměřen. Naprosté novinky můžeme očekávat i po stránce vybavení a propracovanosti příběhu, který bude mimojiné delší, než ten obsažený v předchůdci. Je nám navíc slibováno, že i hráči minulým dílem nedotknutí se nemají čeho bát, protože Sith Lords by měl tvořit samostatný celek, v němž ovšem znalci najdou bezpočet příjemných odkazů.
Nevyhneme se košatým a znovu plně namluveným dialogům, jež si nás tak získaly. Ani v otázce cestování vesmírem mnoho změn čekat nemůžeme, snad jen, že se vedle volného výběru cílové planety spolehneme ještě více na vlastní úsudek, protože v tomto systému nám tvůrci chtějí dát značnou volnost.
Velké změny přijdou s animacemi všech charakterů, především pak, co se týče jejich práce se světelným mečem. Na E3 byly k vidění hrátky s oboustranným světelným mečem a vězte – vypadaly ještě parádněji než úchvatné kousky minule. Zní to jako utopie, ovšem naprostá přirozenost je v tomto případě jediným přirovnáním. Pokud se střetnou dva a více Jediů, potažmo Sithů vybavených světelnými šavlemi, budete mít co dělat, abyste se soustředili na boj a ne jen na luxusní, přímo filmové pohyby. Jakkoliv již nyní slintáme, půjde především o zlepšení po grafické stránce. Další nová, objevná vlastnost přinese svěží prvky i do samotného způsobu boje. Chystá se totiž možnost měnit zbraně, případně celé sety přímo za pochodu, tedy v rozjetých soubojích. Něco podobného bylo v omezené míře přítomno i v prvním KotORu, ale tentokrát to bude ve spojení s předem nakonfigurovatelnými zbraňovými systémy pro nejrůznější bojové situace, dovedeno k dokonalosti. Věřme, že se tato serepetička nenuceně zařadí do vytříbené hratelnosti a nezpůsobí spíše chaos. Zatím byla za chodu jen v omezené míře, i když i ta fungovala slušně, tudíž můžeme být celkem v klidu.
|
Jednou ze zmiňovaných chybek minulého dílu byla obrovská a pro hru dost přestřelená síla všech Jediů. Položme si ruku na srdce, kdo z nás jich nevyužíval v převážné většině případů? Mnoho se vás jistě nehlásí a přestože ostrostřelci i další postavy party měly co nabídnout, pro souboje, jež tvořily valnou část postupu hrou, byli rytíři Jedi nejlepší. Vychytané schopnosti ostatních charakterů tak zůstaly nevyužívané, navíc hráči přišli o mnoho postranních questů spojených s tím kterým typem. A přesně to by v Obsidian rádi v pokračování změnili a my jim za to můžeme jedině poděkovat. Můžeme tak očekávat všem postavám na míru šitý děj, v jehož určitých částech jednu z nich prostě budete nutně potřebovat, jindy se zase bude nějaká pro dané prostředí výrazně hodit.
Můžeme tak očekávat všem postavám na míru šitý děj, v jehož určitých částech jednu z nich prostě budete nutně potřebovat, jindy se zase bude nějaká pro dané prostředí výrazně hodit.
Hra začíná na těžební kolonii Peragus, kde budeme kromě nauky základů ovládání hledat potřebné díly na opravu proslulého Ebon Hawku, jenž bude opět představovat základnu naší výpravy. Zatím není jasné, jak se k této lodi hlavní charakter dostal, ale jistě půjde o zajímavou historku. Kromě tohoto úvodního prostředí bychom měli prozkoumat ještě šest dalších planet. Jen dvě z nich budou známé z prvního dílu, ovšem i tak by měly být notně překopány. Jde o Dantooine, který nechal Darth Malak vybombardovat, tudíž nečekejte idiylické místečko jako minule, nýbrž nehostinné prostředí, kde bují nekalé živly. Na Telos jsme se vlastně ještě vůbec nepodívali, jen věrný společník Carth o něm pořád básnil ve svých historkách z války. Tento svět byl z mandalorianských válek takřka zničen, ovšem nyní prochází potřebnou rekonstrukcí. Jinak tento fakt v nás vyvolává domněnku, že bychom se měli setkat i s Carthem, což by bylo vzhledem k jeho oddané nátuře jedině dobře. Navíc z výše zmíněných důvodů jsme si ho jako střelce moc neužili, tak snad to tentokrát klapne. O ostatních světech se prakticky nic neví, zmínit můžeme akorát, že všechny budou o dost rozsáhlejší, než jak je předváděl původní KotOR, tudíž se herní doba o značný kus protáhne.
Očekáváme i zcela nové Síly, jichž by tentokrát mělo být na pěkných 30 kousků. Pohrajeme si s Battle Meditation, již znalci znají jako Sílu, jež se mohla postavit temnému Malakovi. Zatímco Bastila s ní operovala v rámci mezigalaktických bitev, my s ní budeme zacházet přeci jen komorněji, ovšem k našemu dobrodružství perfektně postačí. Ještě připomenu, že Battle Meditation slouží k předvídání bojových tahů protivníka. Za pomoci Force Sight prohlédneme skrz zdi a zjistíme, zda daný charakter inklinuje více k temné či světlé straně Síly. Force Confusion nám pomůže ovládnout mysl nepřátel, kteří se pak pobijí mezi sebou, temná Síla Force Rage zase zvýší účinek všem ostatním temným vlastnostem a Silám. Dobrým zacházením tak dosáhneme obrovské údernosti. Ještě stojí za to vědět, že se chystá rovnou šest tříd Jediů, tudíž budou tyto mnohem přesněji specifikovány.
Hra začíná na těžební kolonii Peragus, kde budeme kromě nauky základů ovládání hledat potřebné díly na opravu proslulého Ebon Hawku, jenž bude opět představovat základnu naší výpravy.
Na E3 byl prezentován úkol, v němž je třeba se odebrat do jakési odlehlé kobky, kde se banda Sithů pokouší vyvolat prastarý rituál, což nikdy nevěští nic dobrého. Přestože se z demonstrátora všichni snažili vyrazit v jakém kontextu bude tato akce prováděna, evidentně dobře školený pracovník neprozradil nic přesnějšího, řka, že by nerad vyzradil spoilery. Jen tak na půl pusy z něj vypadlo, že v příběhu můžeme čekat mnohem více zásadních zvratů a že vůbec celý děj bude více zhuštěný a spektakulární.
Celkové grafické zpracování se příliš neliší od prvního dílu, až na zmiňované souboje se světelnými meči. Naštěstí se nad tím nemusíme kdovíjak pohoršovat, protože vizuální zpracování bude minimálně nadprůměrné ještě v době, kdy má hra spatřit světlo světa, tedy v únoru příštího roku. Jistě není nezajímavá informace, že tentokrát se konečně dočkáme souběžného vydání s X-BOXovou verzí. LucasArts se rovněž nechali slyšet, že každá z verzí bude mít trochu pozměněný obsah, mluví se o nějakých těch předmětech, možná i unikátním questu. Reklamní materiály hovoří o tom, že bude stát za to zahrát si obě verze, ale my to tak žhavě nevidíme a X-BOX kvůli tomu kupovat nehodláme.
|
Každopádně celkově se nám Sith Lords velice zamlouvají. Evidentně půjde o plnohodnotný sequel vynikající hry, i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Pravda, změny se jeví kosmetickým dojmem, ovšem při bližším prozkoumání zjistíte, že se za celým projektem skrývá hafo práce, která se někam nutně musí promítnout a je tomu skutečně tak. Vynikající pokračování příběhu, nové Síly, propracovanější souboje a vůbec celý herní systém – to všechno KotOR 2 nabídne a tipli bychom si, že toho bude ještě mnohem víc.
Index očekávání: 9/10