Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

SW: Knights of the Old Republic 2: Sith Lords

  12:00
Vynikající RPG KotOR si získalo obrovskou oblibou, skvěle vypadající pokračování je tak jen logickým vyústěním. Víme o něm již opravdu mnohé a chceme se s vámi podělit. Čtěte směle dál!

SW: KotOR: Sith Lords
Výrobce: Obsidian Ent.
Vydavatel: LucasArts
Datum vydání: únor 2005
homepage
SW: KotOR: Sith Lords Těžko bychom hledali hru, která by v minulém roce získala taková ocenění jako právě Knights of the Old Republic. Jen v naprostém minumu případů šli autoři s hodnocením pod 90% a mnohé magazíny neváhaly ani s obsazením medailových příček her roku. A nebylo to jen kvůli tomu, že zrovna rok 2003 nebyl dvakrát bohatý na kvalitní RPG. KotOR si jednoduše získal všechny. Bioware opět dokázali skloubit vynikající herní systém se skvělým příběhem a navíc licencovaným prostředím Hvězdných Válek. Titul se hrál doslova jedním dechem a bylo tuze těžké se od něj byť jen na chvíli odtrhnout. Jako největší zápor se tak časem jevila přeci jen trochu kratší herní doba, která však byla vykompenzována takřka neomezenými možnostmi a mnoha hracími styly. Prakticky hned po vydání prvního dílu na PC, jež přišlo s půlročním zpožděním oproti X-Boxovému releasu, se začalo šuškat o chystaném pokračování. Neoficiální šeptanda však velice brzy nabrala reálné obrysy, z nichž se vzhledem k utajovaným podrobnostem dala vyčíst především jedna věc – druhý díl si již nevystřihnou proslulí Bioware, nýbrž studio Obsidian Entertainment, jemuž šéfuje bývalý šéf Interplaye Fearghus Uckqhart. SW: KotOR: Sith Lords Ten svůj tým složil z mnoha RPG odborníků v minulosti spolupracujících s Bioware, tudíž se přes počáteční skepsi nemusíme na věc dívat předem pesimisticky, protože tito chlapci a dívky skutečně umí. Navíc si autoři prvního dílu zahrají na dozorce, takže případné výchylky od schématu nasměrují opět na správnou cestu.

KotOR 2 se bude odehrávat přesně pět let po skončení dílu prvního a podle všeho by se měl odrážet od právě v něm vyřešených, případně jen nastíněných témat.

KotOR 2 se bude odehrávat přesně pět let po skončení dílu prvního a podle všeho by se měl odrážet od právě v něm vyřešených, případně jen nastíněných témat. Možná se teď těšíte, že opět převezmete roli šokujícím způsobem odhaleného Darth Revana, ale musíme vás naneštěstí zklamat. Obrovská přednost předchozí hry, tedy přesněji řečeno její otevřenost, hraje proti této možnosti. Vždyť kdo může vědět, zda jste příběh uzavřeli na straně zla či naopak dobra, jaké schopnosti z rozsáhlé škály jste preferovali atd. Nebudeme se tedy moci kochat pohledem na vývoj našeho bývalého alter-ega, na druhou stranu nemusíme vůbec truchlit. Přestože před nás na počátku nového dobrodružství bude postavena nutnost vytvořit zcela SW: KotOR: Sith Lords originální postavu, potkáme zde i některé pomocníky našeho bývalého charakteru. Především přítomnost velmi cynického, tím pádem vtipného a zručného droida, je betonovanou jistotou.

Propracovaná story nám hned zpočátku prozradí, že se tentokrát vžijeme do role odpadnuvšího Jediho, kterého se koncil zbavil z blíže nespecifikovaných důvodů. Hmm, ideální kandidát na temnou stranu síly, řeknete si. A pravdu budete mít asi jen z poloviny, protože ač opět budeme vrženi do světa s neuvěřitelnou volností pohybu i konaných akcí, měl by na nás opět ležet osud galaxie. A bude jen na vás, zda ho na nějakou dobu zmaříte nebo zachráníte. Řád Jediů se nachází v naprostých troskách, minulé záležitosti jim rozhodně nehrály do karet, tudíž se tato nedílná součást galaxie stává jen přežívajícím spolkem o několika vůdčích osobách, jež se však víceméně skrývají a právě takových odpadlíků, jako jste momentálně vy. Jakým způsobem chtějí tvůrci objasnit zatím nepopsané stránky příběhu, nevíme, takřka jisté však je, že se nad nimi nebudeme pohoršovat aSW: KotOR: Sith Lords již tato nastíněná kostra napovídá neuvěřitelné propracovanosti a příjemné provázanosti zdánlivě nesouvisejících věcí, tak jak jsme to měli možnost vidět v prvním dílu.

Obsidian vyznává zlaté pravidlo: „co funguje, to neměň“ a snaží se ho dokonale držet. Již na E3 vyplynulo na povrch, že vlastně nepůjde ani tak o radikálně přepracované pokračování, jako spíše rozvoj úspěšného konceptu. Někdo by to mohl nazvat rozsáhlejším datadiskem, srdce nás ostatních ovšem zcela jistě zaplesá, protože předchůdce byl prostě geniální a větší zásahy by skvělý prožitek mohly víceméně jen pošramotit. Je tak zcela jisté, že se dočkáme opět tahového, avšak nebývale svižného, systému soubojů s maximálně tříčlennou partou, i když si do ní budete moci naverbovat mnohem více postav. Ty si však pobudou na lodi či jiné základně. Nevyhneme se košatým a znovu plně namluveným dialogům, jež si nás tak získaly. Ani v otázce cestování vesmírem mnoho změn čekat nemůžeme, snad jen, že se vedle volného výběru cílové planetySW: KotOR: Sith Lords spolehneme ještě více na vlastní úsudek, protože v tomto systému nám tvůrci chtějí dát značnou volnost. Mohlo by se tak zdát, že se tak vskutku nedočkáme vůbec ničeho originálního, to bychom ale hře trochu křivdili. Jakkoliv byla jednička skvělá, malé chyby měla a nejen ty technického rázu. Právě na jejich eliminaci je vývoj zaměřen. Naprosté novinky můžeme očekávat i po stránce vybavení a propracovanosti příběhu, který bude mimojiné delší, než ten obsažený v předchůdci. Je nám navíc slibováno, že i hráči minulým dílem nedotknutí se nemají čeho bát, protože Sith Lords by měl tvořit samostatný celek, v němž ovšem znalci najdou bezpočet příjemných odkazů.

Nevyhneme se košatým a znovu plně namluveným dialogům, jež si nás tak získaly. Ani v otázce cestování vesmírem mnoho změn čekat nemůžeme, snad jen, že se vedle volného výběru cílové planety spolehneme ještě více na vlastní úsudek, protože v tomto systému nám tvůrci chtějí dát značnou volnost.

Velké změny přijdou s animacemi všech charakterů, především pak, co se týče jejich práce se světelným mečem. Na E3 byly k vidění hrátky s oboustranným světelným mečem a vězte – vypadaly ještě parádněji než úchvatné kousky minule. Zní to jako utopie, ovšem naprostá přirozenost je v tomto případě jediným přirovnáním. Pokud se střetnou dva a více Jediů, potažmo Sithů SW: KotOR: Sith Lords vybavených světelnými šavlemi, budete mít co dělat, abyste se soustředili na boj a ne jen na luxusní, přímo filmové pohyby. Jakkoliv již nyní slintáme, půjde především o zlepšení po grafické stránce. Další nová, objevná vlastnost přinese svěží prvky i do samotného způsobu boje. Chystá se totiž možnost měnit zbraně, případně celé sety přímo za pochodu, tedy v rozjetých soubojích. Něco podobného bylo v omezené míře přítomno i v prvním KotORu, ale tentokrát to bude ve spojení s předem nakonfigurovatelnými zbraňovými systémy pro nejrůznější bojové situace, dovedeno k dokonalosti. Věřme, že se tato serepetička nenuceně zařadí do vytříbené hratelnosti a nezpůsobí spíše chaos. Zatím byla za chodu jen v omezené míře, i když i ta fungovala slušně, tudíž můžeme být celkem v klidu.

Knights of the Old Republic

První díl dnes propírané pařby vzbudil v roce 2003 nevídaný rozruch. Již před samotným oficiálním ohlášením se mluvilo o velkolepé spolupráci dvou velikánů herního businessu, konkrétně Bioware a LucasArts. A vskutku, po vydání na konzoli X-BOX se s absolutními hodnoceními roztrhl pytel. Pcčkáři tak přicházeli o půl roku později vlastně k hotovému, protože jejich konzoloví kolegové hru náležitě prověřili a Bioware ještě vychytalo mnoho chyb. Abychom neznalcům přiblížili o co šlo – LucasArts poskytli skvělou licenci a podklady populárních Hvězdných válek a Bioware, známí to tvůrci RPG, vytvořili svým nejlepším uměním skvělou hru na hrdiny. Velký důraz byl kladen na příběh, který je zhruba následující: hráč se probouzí na bitevním křižníku uprostřed mohutné bitvy. Darth Malak se totiž vrací do svého koutu galaxie z jím vyhraných mandalorianských válek a z nějakého neznámého důvodu útočí na vlastní. Namísto mohutných oslav tak republiku čeká další válčení, navíc do jisté míry s vlastními, na temnou stranu odpadnuvšími, souputníky. Na počátku si musíte vytvořit postavu a vrhnout se na záchranu mocné rytířky Jedi – Bastily, která jediná vám může pomoci v nerovném boji se Sithy a také v objevování vlastní, zpočátku neznámé, identity. Pokud byste čekali volnost pohybu a konání podobnou Morrowindu či Baldurs Gate, asi vás zklamu, protože ač KotOR není žádná striktně lineární, jistě v něm vycítíte tzv. voděni za ručičku, ale to je v souvislosti s propracovaným a emocionálním vyprávěním příběhu zcela pochopitelné. Za vypíchnutí stojí rovněž na rychlé tahy probíhající souboje, v nichž se otevírají široké možnosti taktiky. Hodně si asi také zamilujete některé z pomocných postav, jež si můžete z lodi Ebon Hawk brát na misi v maximálním počtu tří včetně vás. Pokud jste tak s KotORem ještě neměli tu čest, radím vám dobře, abyste si jej pořídili, jelikož podobně kvalitní RPG v současnosti jen těžko najdete.

Jednou ze zmiňovaných chybek minulého dílu byla obrovská a pro hru dost přestřelená síla všech Jediů. Položme si ruku na srdce, kdo z nás jich nevyužíval v převážné většině případů? Mnoho se vás jistě nehlásí a přestože ostrostřelci i SW: KotOR: Sith Lords další postavy party měly co nabídnout, pro souboje, jež tvořily valnou část postupu hrou, byli rytíři Jedi nejlepší. Vychytané schopnosti ostatních charakterů tak zůstaly nevyužívané, navíc hráči přišli o mnoho postranních questů spojených s tím kterým typem. A přesně to by v Obsidian rádi v pokračování změnili a my jim za to můžeme jedině poděkovat. Můžeme tak očekávat všem postavám na míru šitý děj, v jehož určitých částech jednu z nich prostě budete nutně potřebovat, jindy se zase bude nějaká pro dané prostředí výrazně hodit.

Můžeme tak očekávat všem postavám na míru šitý děj, v jehož určitých částech jednu z nich prostě budete nutně potřebovat, jindy se zase bude nějaká pro dané prostředí výrazně hodit.

Hra začíná na těžební kolonii Peragus, kde budeme kromě nauky základů ovládání hledat potřebné díly na opravu proslulého Ebon Hawku, jenž bude opět představovat základnu naší výpravy. Zatím není jasné, jak se k této lodi hlavní charakter dostal, ale jistě půjde o zajímavou historku. Kromě tohoto úvodního prostředí bychom měli prozkoumat ještě šest dalších planet. Jen dvě z nich budou známé z prvního dílu, ovšem i tak by měly být notně překopány. Jde o Dantooine, který nechal Darth Malak vybombardovat, tudíž nečekejte idiylické místečko jakoSW: KotOR: Sith Lords minule, nýbrž nehostinné prostředí, kde bují nekalé živly. Na Telos jsme se vlastně ještě vůbec nepodívali, jen věrný společník Carth o něm pořád básnil ve svých historkách z války. Tento svět byl z mandalorianských válek takřka zničen, ovšem nyní prochází potřebnou rekonstrukcí. Jinak tento fakt v nás vyvolává domněnku, že bychom se měli setkat i s Carthem, což by bylo vzhledem k jeho oddané nátuře jedině dobře. Navíc z výše zmíněných důvodů jsme si ho jako střelce moc neužili, tak snad to tentokrát klapne. O ostatních světech se prakticky nic neví, zmínit můžeme akorát, že všechny budou o dost rozsáhlejší, než jak je předváděl původní KotOR, tudíž se herní doba o značný kus protáhne.

Očekáváme i zcela nové Síly, jichž by tentokrát mělo být na pěkných 30 kousků. Pohrajeme si s Battle Meditation, již znalci znají jako Sílu, jež se mohla postavit temnému Malakovi. Zatímco Bastila s ní operovala v rámci mezigalaktických bitev, my s ní budeme zacházet přeci jen komorněji, ovšem k našemu dobrodružství perfektně postačí. Ještě připomenu, že Battle Meditation slouží k předvídáníSW: KotOR: Sith Lords bojových tahů protivníka. Za pomoci Force Sight prohlédneme skrz zdi a zjistíme, zda daný charakter inklinuje více k temné či světlé straně Síly. Force Confusion nám pomůže ovládnout mysl nepřátel, kteří se pak pobijí mezi sebou, temná Síla Force Rage zase zvýší účinek všem ostatním temným vlastnostem a Silám. Dobrým zacházením tak dosáhneme obrovské údernosti. Ještě stojí za to vědět, že se chystá rovnou šest tříd Jediů, tudíž budou tyto mnohem přesněji specifikovány.

Hra začíná na těžební kolonii Peragus, kde budeme kromě nauky základů ovládání hledat potřebné díly na opravu proslulého Ebon Hawku, jenž bude opět představovat základnu naší výpravy.

Na E3 byl prezentován úkol, v němž je třeba se odebrat do jakési odlehlé kobky, kde se banda Sithů pokouší vyvolat prastarý rituál, což nikdy nevěští nic dobrého. Přestože se z demonstrátora všichni snažili vyrazit v jakém kontextu bude tato akce prováděna, evidentně dobře školený pracovník neprozradil nic přesnějšího, řka, že by nerad vyzradil spoilery. Jen tak na půl pusy z něj vypadlo, že v příběhu můžeme čekat mnohem více zásadních zvratů a že vůbec celý děj bude více zhuštěný a spektakulární. SW: KotOR: Sith Lords

Celkové grafické zpracování se příliš neliší od prvního dílu, až na zmiňované souboje se světelnými meči. Naštěstí se nad tím nemusíme kdovíjak pohoršovat, protože vizuální zpracování bude minimálně nadprůměrné ještě v době, kdy má hra spatřit světlo světa, tedy v únoru příštího roku. Jistě není nezajímavá informace, že tentokrát se konečně dočkáme souběžného vydání s X-BOXovou verzí. LucasArts se rovněž nechali slyšet, že každá z verzí bude mít trochu pozměněný obsah, mluví se o nějakých těch předmětech, možná i unikátním questu. Reklamní materiály hovoří o tom, že bude stát za to zahrát si obě verze, ale my to tak žhavě nevidíme a X-BOX kvůli tomu kupovat nehodláme.

Dragon Age

Bioware se druhému dílu skvělého KotORu nevěnují z jednoho, možná i více prostých důvodů. Tím jediným známým je však v tuto chvíli vznikající RPG Dragon Age, na němž kanadská firma již nějakou chvíli pracuje a první výsledky jejich snažení byly rovněž vidět na E3. Než vám přineseme detailní preview, jistě vezmete za vděk letmými informacemi. V Bioware přiznávají, že jde do jisté míry o nepřímého pokračovatele Neverwinter Nights, ale s prvky dalších jejich her. Dočkáme se tak taktických soubojů z KotORu a dalších dobrých vymožeností z Baldurs Gate. Nejdůležitější však je, že se hra bude opět specializovat rovnou na dvě oblasti – singleplayer i multiplayer. První jmenovaný by měl zabrat zhruba 50 hodin, druhý nabídne údajně skvělé dobrodružství s různými příběhy a kooperativní hraní. Bioware pro hru tvoří zcela unikátní fantasy svět, v němž se v budoucnu budou odehrávat možná i další tituly. Nabídne mnoho rozličných a netradičních ras, každou se svým vlastním jazykem. Rozhodně je na co se těšit, zvláště když můžeme očekávat plně 3D propracování s příležitostí přepnout do pohledu ala Baldurs Gate.

Každopádně celkově se nám Sith Lords velice zamlouvají. Evidentně půjde o plnohodnotný sequel vynikající hry, i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Pravda, změny se jeví kosmetickým dojmem, ovšem při bližším prozkoumání zjistíte, že se za celým projektem skrývá hafo práce, která se někam nutně musí promítnout a je tomu skutečně tak. Vynikající pokračování příběhu, nové Síly, propracovanější souboje a vůbec celý herní systém – to všechno KotOR 2 nabídne a tipli bychom si, že toho bude ještě mnohem víc.


Index očekávání: 9/10
Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

Témata: Galaxie
  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PlayStation 5 zřejmě nebude ani příští rok. Čipové sucho pokračuje

Nových konzolí od Sony je stále málo a naděje, že jich v obchodech bude dostatek, se tenčí nejenom na konec letošního...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Český simulátor Rail Route je až příliš návykový balzám na duši

Navzdory tomu, že český simulátor vlakového dispečera Rail Route tvoří pouze dva lidé a že je teprve v předběžném...

Strategie Two Point Campus slibuje při budování univerzity víc volnosti

Two Point Campus je oficiální pokračování výborné strategie Two Point Hospital. Ačkoliv základní info před časem omylem...

Forza Horizon 5 v Mexiku. Grafika je místy k nerozeznání od skutečnosti

Jedním z lákadel show Microsoftu byla i nová festivalová Forza Horizon 5, v níž se budeme ve stovkách různých vozů...

Battlefield 2042 oseká zbytečnosti a bude se soustředit jen na to důležité

Po dvou historických dílech se letos oblíbená série Battlefield vrátí tam, kde zaznamenala největší úspěchy – na...

Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?
Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?

Nosíte čočky a máte astigmatismus očí? Víte, kde nakoupit ty správné, které vám rozhodně nebudou dráždit oči? Redakce testovala za vás! Chcete...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...