Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Freedom Force vs. Third Reich

  12:00aktualizováno  12:43
Nic není nemožné. Alespoň pro superhrdiny. Tentokrát se dějištěm stává druhá světová válka, Hitler a jeho přisluhovači ovládají mystické síly... zbytek už je jen na vás!

Freedom Force vs. Third Reich
Výrobce: Irrational Games
Vydavatel: neoznámen
Datum vydání: srpen 2004
Freedom Force vs. Third Reich Asi před rokem jsme se mohli na monitorech našich počítačů setkat s vynikající taktickou akcí s příměší RPG prvků - Freedom Force, která přímo vycházela z oblíbeného námětu superhrdinů, pro něž není nic nemožné. Jednalo se o překvapivě špičkovou hru, jež vedle poutavého námětu přinesla ještě nezvyklou hloubku, která na první pohled nebyla vidět, ale po čase do ní zapadli všichni a na tento titul již nedají dopustit. Naneštěstí se nedostavily nijak přehnané prodejní výsledky a jen díky nenáročnosti vývoje prvního dílu, který navrátil do něj vložené investice se nyní můžeme těšit na pokračování, jež by rádo zaujalo širší hráčskou obec a zároveň nezklamalo fanoušky původního díla. Opět se setkáme s fiktivními a nelicencovanými hrdiny, což ale vůbec nevadí, jelikož těch už jsme nadmíru přejedení.

První velkou změnou je již ta, týkající se samotného prostředí, v němž se hra odehrává. Nepodíváme se již do romantického věku šedesátých let, jejichž idylku narušovali pouze proradní zloduši, ale podíváme se do doby druhé světové Freedom Force vs. Third Reich války, s níž se setkáváme dnes a denně, ovšem Freedom Force vs. Third Reich by měla nabídnout přeci jen trochu odlišný přístup, který nebude mít zhola nic společného s četnými rádoby realistickými strategiemi, jichž vzniká až neskutečné množství a trh je jimi do velké míry přesycen. Chystané téma hry se zdá býti velice zajímavé, především vezmeme-li v potaz nejrůznější boje a pozadí celé války, do níž by silní hrdinové měli vnést zcela nový prvek, se kterým si užijeme spoustu zábavy. Staré dobře známé situace uvidíme v novém světle a vzhledem k tomu, že Hitlerovi přisluhovači holdovali i mystickým silám, bude o kvalitní zábavu dozajista postaráno měrou vrchovatou. Hra by se neměla držet přímo historických faktů, ale autoři popustí mnohem více uzdu své fantasii. Avšak několika známých bojů se dočkáme a s radostí v nich využijeme nové připravované schopnosti i speciální síly. Cestou potkáme mnoho nových charakterů jako je například Black Jack, Sky King a další. Můžeme se těšit i na staré známé, žel ne všechny, i když jsme si takřka jisti, že neobsažené postavy budou nahrazeny ještě zajímavějšími archetypy, s nimiž bude radost proti novým nepřátelům bojovat. Na špatnéFreedom Force vs. Third Reich straně stanou především zloduši se správně ostrými jmény jako například Fortissimo či Red Sun, kteří vám společně s mnoha dalšími pohůnky nejednou zkříží cestu.

Příběhová linka by měla dostat ještě výraznější úlohu než měla v minulém dílu a jako takové se dostane i zasloužené pozornosti, tudíž se můžeme těšit na nové interesantní zápletky a ještě zajímavější zvraty, které sice možná občas vyvolají pocit kýčovitosti, ovšem na druhou stranu jimi budeme údajně nadšeni na nejvyšší možnou míru. Nejrůznější zrady a konspirace jednoduše ke komiksům patří, jen se je nevyplatí brát tak vážně, jelikož ani v tomto dílu nebude nouze o nadsázku, jež bude takřka všudypřítomná, ale na druhou stranu nevtíravá. Měla by být přesně taková, aby vás pobavila, ale i dostatečně vtáhla do poutavého děje. Na počátku hry je třeba si vybrat pěkného hrdinu. Nabízet se jich bude přesně šest a každý z nich bude mít svou úlohu v příběhu a není vyloučeno, že se děje jednotlivých hlavních charakterů budou prolínat. Každopádně není dobréFreedom Force vs. Third Reich výběr a následnou tvorbu postavičky podceňovat, protože jedině od ní se bude odvíjet další průběh hry. Opět se totiž nevyhneme četným RPG prvkům, jejichž výskyt bude ještě hojnějším než v dílu prvním. Zpočátku si budete muset vystačit s vylepšováním jednoho charakteru, který se také v úvodních fázích hry bude ohánět zbraněmi zcela sám, ale po čase se do party přifaří další, neméně vychytané charaktery, o jejichž vývoj se budete muset starat na stejně komplexní úrovni. Micromanagement týmu se vůbec stane ještě důležitějším prvkem a nebude radno ho zanedbávat, jinak by se mohlo stát, že si v pokročilejších pasážích hry již příliš neškrtnete. Vylepšování statistik jednotlivých postav nebude ojedinělou záležitostí, nýbrž přijde na přetřes poměrně často. Ke splnění se budou nabízet desítky úkolů a k pokoření stovky, možná tisíce nepřátel. Za úspěšné vykonávání zakázek a všeobecné konání dobra vám na konto přibudou tzv. body prestiže. Ty pak bude možné investovat do rozličných vlastností či speciálních schopností, jichž by měla být spousta, což velkou měrou přispěje k velké znovuhratelnosti. Dočkáme se například takových radost nahánějících superschopností jako například Aztec Mercy, Freedom Force vs. Third Reich Deancing Dead či Whirlwind Tour a samozřejmě ještě desítky dalších. Ty by se měly kromě náležité zábavy postarat i o taktickou hloubku, kdy bude třeba docela složitě vybírat, co na jakého nepřítele platí či co je v dané situaci nejúčinnější. Podobné vychytávky obsahoval již první díl hry, ale teprve pokračování by je mělo dotáhnout k dokonalosti. U určitých postav by se měly objevit i různě nekromantské schopnosti, takže tito mohou například obživit již jednou zabité parťáky či si z pokořených nepřátel udělat šikovné pomocníky.

Jedním z mála větších problémů Freedom Force byla nepříliš solidní umělá inteligence, která často kazila požitek ze hry a v pozdějších fázích hráči již moc nestačila a nepředstavovala takovou výzvu jak by si autoři asi představovali. To by se nyní mělo výraznou měrou změnit k lepšímu, což se postará o ještě výraznější vylepšení hratelnosti. Nejenže se nepřátelé stanou mnohem nebezpečnějšími, Freedom Force vs. Third Reich ale spoustu úkonů začnou zvládat i vaši pohůnci, o něž již nebude nutné se tak do detailu starat, ale hra vám naopak nabídne mnohem větší svobodu. Příjemnou a nenáročnou ovladatelnost podpoří ještě špičkový a lehce pochopitelný interface, který by měl opět být ovladatelný pouze myší a jen s minimem zbytečných menu. Velká pozornost je věnována i pěknému komiksovému designu, který by však měl od minulého dílu výrazně pokročit. Tehdy se autoři teprve s potřebnými technologiemi učili, ale tentokrát si mohou dovolit skutečné vychytávky, které si nezadají s nejvyspělejšími projekty dneška. Velkým zlepšením projdou textury, které již nebudou tak nevýrazné, ale naopak se jim zvýší rozlišení. Postavy se dočkají mnohem pěknějších modelů, které navíc poberou více polygonů. Ani design úrovní se vylepšení nevyhne. Čekají nás skutečně rozsáhlé a především obydlené mapy, po nichž bude jedna radost se prohánět.

Velké naděje jsou tentokrát vkládány do multiplayeru, v němž se dočkáme mnoha rozličných módů, ke kterým naturel hry rozhodně vybízí. Zahrajeme si jak obyčejný deathmatch, tak i nejrůznější kooperativní záležitosti, které jsou poslední dobou hodně populární. Freedom Force vs. Third Reich tak nejenom díky tomuto vypadají na skutečně povedenou hru, jíž ostatně byl i častokrát přímo skvěle hodnocený první díl. Pokračování jím nakopnuté nápady dotáhne až do úspěšného konce a navíc přinese zcela nové prostředí, které s tím prvním nemá takřka nic společného a přesto najdeme mnoho styčných bodů. Já se tedy na předvedený výkon rozhodně těším, jelikož originality, kterou by hra rovněž měla přinést, dnes není ani v nejmenším nazbyt.

Index očekávání: 8/10

Autor:
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...