Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. srpna 2021 Miluše

Armed Assault 2 - exluzivní první dojmy z českého válečného simulátoru

  0:03
Vypravili jsme se přímo za vývojáři a nabízíme exluzivní první dojmy z velice nadějného Armed Assault 2. Naváže na Operaci Flashpoint?

ArmA 2 (PC)Na pozvání Bohemia Interactive jsme se vypravili do jejich hlavního stanu v Mníšku pod Brdy, kde nám šéf studia Marek Španěl a vedoucí designér Ivan Buchta předvedli pokročilou verzi svého klenotu jménem Armed Assault 2. Bylo se na co dívat – pokračování rozporuplně přijatého titulu se sice na první pohled nikterak diametrálně neliší od svého předchůdce, který se neúspěšně snažil navázat na popularitu Operace Flashpoint, nicméně po bližším prozkoumání jsme narazili na celou řadu znatelných vylepšení. Ta by měla zlepšit především samotný zážitek ze hry, který bude intenzivnější, a přestože i Armed Assault 2 zůstane víceméně válečným simulátorem, nepodceňují autoři ani onu „zábavnostní“ složku. Takže krom toho, že se tu náležitě vyřádí hardcore členové komunity, dostanou šanci i hráči, kteří od podobných titulů dosud strachy utíkali. Jistě, i zde budou muset pořádně zatnout zuby a položit na oltář jedinečnému zážitku něco vlastních nervů, přinejmenším by však měli vědět co a jak, navíc dostanou i slušnou porci motivace.

ArmA 2 (PC)Ale konkrétně. BI Studio opět připravilo lákavý fiktivní svět, založený ovšem na reálných pilířích. Jedná se o postsovětskou republiku Černarus, která – jak podotkl Marek Španěl – je jakousi slovní hříčkou evokující Bělorusko a snoubící jeho diktátorský režim s divokým demokratizačním procesem na Ukrajině, ale i pozicí vazalského státu Ruska typu Uzbekistán. Je pochopitelné, že státní zřízené postavené na těchto základech je všechno, jen ne stabilní. Pokusy o nastolení pořádku stále ruší extremisté, jejichž teroristické snahy zašly až k vyhlášení vlastního socialistického státu, mezi jehož kréda patří útlak občanů. Není proto divu, že se do konfliktu vládních a separatistických složek zapojí také Rusové a Američané, za něž si v singleplayerové kampani zahrajete.

Původně autoři chtěli, aby Černarus měla kolem tří set kilometrů čtverečních, nakonec se ale ukázalo být rozumnějším řešením toto číslo vydělit dvěma a vzniklou plochu mnohem realističtěji osídlit a zastavět. Za zmínku určitě stojí, že pro vytvoření prostředí dobře posloužily satelitní snímky Českého středohoří. Autoři jsou toho názoru, že realistická topologie a topografie vždycky dopadne lépe než sebevětší snaha o vytvoření realistického terénu. Nutno dodat, že Černarus přes geografickou obyčejnost pro tuzemského hráče, působí navýsost realisticky a zároveň jedinečnost. Napomáhá tomu také umístění hry do pošmourných podzimních barev, v nichž vyniká nelítostná atmosféra konfliktu.

ArmA 2 (PC)Armed Assault 2 začíná na americké letadlové lodi, kde se spolu s dalšími muži připravujete na výsadek v roli řadového vojáka, plnícího běžné rozkazy. Prostředí lodě slouží zároveň jako velmi kvalitně provedený tutoriál, ve kterém byste se měli naučit základy nutné pro první část hry. Jakmile se budete cítit dostatečně připravení, stačí ulehnout ke spánku a probudit se v Den D, kdy se jde do první akce. Úvodní část hry si tedy vychutnáte v roli jednoho z mnoha vojáků, který se musí podřizovat nejen globální strategii armády, ale také rozkazům přímého nadřízeného. To znamená, že jakmile vás pošle něco vyřídit, musíte to vykonat. Právě v této fázi si užijete nejvíc přímé akce, aniž byste hru mohli ovlivnit více než zabitím většího počtu nepřátel. Vyzkoušíte si přitom několik úloh, mezi něž patří odstřelovač, kulometčík či granátník.

Druhá část hry vás povýší na úroveň velitele jednotky, v níž jste předtím poslušně plnili rozkazy. Ty nyní budete sami udělovat, a vedle toho, že se sami zapojíte do akce, byste měli především dohlížet na koordinaci přidělovaných rozkazů. Armed Assault 2 totiž není žádné Rainbow Six Vegas a k zapeklité situaci bohatě stačí, když se před vámi najednou objeví džíp s kulometem na kapotě a střelec se nebude tvářit zrovna přátelsky. Tehdy si plně uvědomíte, že likvidace takovéhoto prostředku guerillového boje není vůbec nic jednoduchého ani proArmA 2 (PC) tak vyspělou armádu, jako je ta americká. Zkrátka a dobře je to situace, kterou je nutné takticky a s rozvahou vyřešit. Navíc jedna z mnoha – narazíte na mnohem zapeklitější.

V závěrečné fázi hry dostanete do rukou jednu z největších novinek Armed Assault 2. Jedná se o vrchní velení, tzv. „high command“. Tehdy už nebudete důležití jen coby voják nebo šéf jednotky na bojišti, ale rovněž jako vrchní velitel celé operace v Černarusi. Víceméně tak jde o zjednodušenou formu realtime strategie, kdy se ze svého virtuálního vojáka můžete přesunout až na globální strategickou rovinu a udělovat zde příkazy mnoha různým jednotkám válčícím na rozdílných místech mapy. Všechny jsou pochopitelně vybaveny vlastní umělou inteligencí, prvotní impulsy ústící ve směřování a vedení války však dává sám hráč.

Navíc to nejsou jen vojáci, ale i tanky či transportéry, komu budete určovat činnost. Jakmile přitom rozdělíte příkazy, můžete se znovu vrhnout do akce a efektivně vypomoci s naplněním vlastních úmyslů. Potenciál tu je přímo obrovský, zejména pak v multiplayeru, kdy si lze snadno představit rozdělení rolí. Někdo si sedne keArmA 2 (PC) strategické mapě a bude řídit válku takříkajíc seshora, jiný dostane za úkol šéfovat jednotce dejme tomu pěti mužů. A ostatní budou poslouchat rozkazy svého přímého nadřízeného, jež ale musí razit globálně vytyčenou linii. Zkrátka válka jak má být. Autoři dodávají, že jedné multiplayerové partie se může účastnit až padesát hráčů, aniž by docházelo k nějakým problémům technologického rázu. To je ale jen oficiální číslo, které v reálu půjde dost možná ještě navýšit – obzvláště přihlédneme-li k rychlému hardwarovému vývoji.

Černarus je natolik rozsáhlý lán země, že se v něm neobejdete bez dopravních a bojových prostředků. Neměla by chybět obyčejná auta, ale hráčská pozornost se bude soustředit především na bojovou techniku. Jistotou je několik typů tanků, vojenských transportérů, džípů atd. Hodně se nám líbila prezentace vrtulníku Hind, na jehož modelu autoři pracovali spolu s experty zArmA 2 (PC) čáslavského letiště, kteří jim umožnili prohlédnout si interiér stroje z nejbližší možné vzdálenosti. Výsledek tomu odpovídá – palubní deska doslova přetéká reálně fungujícími budíky, přičemž hodnoty na nich udávané skutečně odpovídají aktuálnímu stavu. Míra detailu zašla tak daleko, že se v kabině vrtulníku dokonce točí malý větráček. Marek Španěl to vysvětlil tak, že šlo o jediný prostředek cirkulace vzduchu v těchto obávaných poletuchách. Ovládání stroje působilo realisticky a ani prezentace řízená zkušenou rukou se neobešla bez několika karambolů. S trochou cviku si ale zvyknete. To samé se dá říci o letadlech na bázi VTOL. Ta se vyznačují tím, že nepotřebují prakticky žádné letiště a bez rozjezdu se dokáží vznést přímo do oblak. Samozřejmě však nebudou chybět klasické stíhačky – v celé Černarusi narazíte na tři letiště a několik dalších heliportů.

Na prezentaci mnohokrát zaznělo slovo komunita a zdá se, že BI Studio ji skutečně nebere jen jako samozřejmost, ale náležitě si jí váží. Na vývoji hry dokonce spolupracuje s těmi nejnadanějšímiArmA 2 (PC) nadšenci. Autoři se jádro hráčů navíc pokouší rozšířit přístupným editorem, jenž v nás zanechal velmi příznivý dojem. Práce v něm sice nevypadala banálně, na druhou stranu ani nikterak složitě a ke všemu se dal každý krok okamžitě ozkoušet v praxi. Co se týče hardwarových požadavků, prozradil Marek Španěl, že pro obstojné rozjetí hry byste měli disponovat aspoň dvoujádrovým procesorem (jedno jádro by mělo propočítávat složité pochody umělé inteligence). Armed Assault 2 sice nejspíše půjde spustit i na jednojádrovém procesoru, výsledný dojem z takové hry ale nebude odpovídat tomu, co tvůrci hráčům chtějí nabídnout. Potěší, že ArmA 2 využije i čtyřjádrových CPU.

Prezentace v nás zanechala převážně pozitivní dojmy. Je pravdou, že grafika žádným závratným vývojem neprošla, ovšem ArmA 2 (PC)musíme si uvědomit, že tohle není Call of Duty 4, kde si autoři mohou připravit jednu plně detailní cestu a na ostatní se vykašlat. Tady musí jakž takž odpovídat 170 kilometrů čtverečních – a na takovou porci je výsledek solidní. Značná pozornost je věnována umělé inteligenci a také tomu, aby Armed Assault 2 nebylo pouhým válečným simulátorem, ale také hrou v pravém slova smyslu – s napínavými úkoly, RPG prvky a řadou dalších vymožeností. To ale nic nezmění na tom, že zůstane věrna i hardcore komunitě. Je tu velká šance, že ArmA 2 naváže na úspěch Operace Flashpoint.

Autor:
  • Nejčtenější

Zveřejnil tajné vojenské dokumenty, aby dokázal, že je ve hře chyba

Nadšenec do vojenské simulace War Thunder zašel během internetové debaty o hře až příliš daleko. Aby vývojářům ukázal,...

Herní vývojáři museli změnit podobu ikony. Lidem z ní bylo nevolno

Jednoduchá ikonka nově přidaného povolání do hry Final Fantasy XIV přinesla vývojářům nečekané komplikace. Přibližně...

RECENZE Chernobylite: návštěva zamořené zóny nebyla nikdy děsivější

Co byste udělali, abyste zachránili milovanou osobu? Někteří by pro to zpřetrhali samotný čas a prostor. A právě to se...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v srpnu

V srpnu budeme rozvíjet vlastní civilizaci, vypravíme se na ostrov plný magie, uvázneme v časové smyčce či se utkáme v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vývojáři končí s protipirátskou ochranou Denuvo. Zpomaluje počítač

Reputace protipirirátské ochrany Denuvo utrpěla v posledních dnech vážné šrámy. Nejdříve bylo prokázáno, že má...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Správnou technikou dýchání můžeme předejít i bolesti zad, radí fyzioterapeut

Premium Dýchání je provázané s tím, jak se člověk cítí. „Propojení dechu a emocí je neuvěřitelné,“ říká uznávaný fyzioterapeut...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Returnal je všechno, jen ne klasická playstationová exkluzivita

Půl roku po uvedení konzole PlayStation 5 na trh jsme konečně dostali další vysokorozpočtovou exkluzivitu, kterou si na...

Strategie Two Point Campus slibuje při budování univerzity víc volnosti

Two Point Campus je oficiální pokračování výborné strategie Two Point Hospital. Ačkoliv základní info před časem omylem...

Horor House of Ashes bude poctou osmdesátkovým krvákům

Ani třetí díl série The Dark Pictures nehodlá přinést do oblíbeného žánru interaktivních hororů žádnou zásadní novinku....

Elden Ring má ambice stát se největší fantasy událostí posledních let

Nová fantasy legenda? V případě hry od tvůrců Dark Souls a autora předlohy ke Hře o trůny se zkrátka a jednoduše nic...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Blbé komentáře a narážky se snažím nevnímat, říká Natálie Grossová

Osmnáctiletá Natálie Grossová promluvila o negativních komentářích na sociálních sítích i o slavném příjmení, které by...