Policie ČR a Microsoft ke kauze Mironet

  12:00aktualizováno  12:14
Koncem minulého týdne vydala firma Mironet řadu emotivně zaměřených tiskových zpráv a vyvolala tak rozruch české veřejnosti nad brutálními praktikami Policie ČR a hamounstvím Microsoftu. Obě tyto instituce až dosud mlčely, nyní se nám však podařilo podařilo doplnit celý obraz vývoje případu o jejich vyjádření.

Koncem minulého týdne jsme vás podrobně informovali na základě všech dostupných informací o policejním zásahu v centrále firmy Mironet v Praze na Břevnově. Emotivně motivované tiskové zprávy vydávané Mironetem však značně ovlivnily mínění české veřejnosti a firma nejspíše spoléhala na mlčenlivost ProCy, Microsoftu a Policie České republiky, což jsou subjekty, které byly v tiskových zprávách v souvislosti s celou kauzou zmiňovány a většinu z dosud zveřejněných informací čerpali žurnalisté právě z těchto jednostranných vyjádření.

Jak už to tak ale bývá, postupem času si začal Mironet trošičku protiřečit a v jeho prohlášeních se začaly objevovat určité trhliny. Tou první byl fakt, že ProCa den po jejich zveřejnění dementovala tvrzení Mironetu o tom, že by jakýmkoliv způsobem přenášela informace mezi Microsoftem a Mironetem, což ředitel Mironetu ing. Robert Novotný uznal, firmě ProCa se veřejně omluvil a dohodl se s ní, že celou záležitost nebudou dále medializovat. V jeho vyjádřeních se však trhliny objevovaly i nadále, jak se ostatně dočtete níže. BonusWebu se totiž včera podařilo získat také stanovisko Microsoftu ČR a hlavně Policie České republiky, tedy subjektů, které mohly vnést do případu jasno.

Celá kauza byla podle Mironetu vyvolána tím, že se Microsoft snažil vynutit si nátlakem podpis smlouvy mezi jím a Mironetem, na což však Mironet nepřistoupil. "V této záležitosti mohu prozradit jen to, že Microsoft ČR, s.r.o., učinila společnosti Mironet dvě standardní nabídky v oblasti předinstalace operačních systému a aplikací (takzvané OEM verze) a dále spolupráci v oblasti marketingu. S firmou Mironet se jednalo v rámci standardních jednání s našimi partnery a mohu vás ujistit, že žádná speciální individuální jednání s Mironetem nebyla ze strany Microsoft ČR, s.r.o., iniciována," uvedl marketingový ředitel společnosti Microsoft ČR, s.r.o., Jozef Belvončík.

V tiskových zprávách pak Mironet barvitě líčil zásah Policie České republiky při domovní prohlídce ve své centrále v Praze 6 - Břevnově. I v tomto případě nás zajímalo stanovisko Microsoftu, nicméně žádné se nám získat nepodařilo. "Microsoft ČR, s.r.o., není oprávněn a nepřísluší mu komentovat postup Policie České republiky a to ani v případě kauzy Mironet," odpověděl na naši žádost Jozef Belvončík. Štěstí jsme tedy opět zkusili u Policie České republiky, která až dosud zarytě mlčela.

Mironet ve své tiskové zprávě tvrdí, že policie neměla k domovní prohlídce firemních prostor souhlas, mám-li být přesný (cituji) "policií nám bylo sděleno, že má povolení k prohlídce jiné firmy." Od toho se také odvíjel můj první dotaz na tiskovou mluvčí příslušného vyšetřovacího útvaru Policie České republiky Soňu Jindrákovou. "Samozřejmě že Policie České republiky toto povolení měla, jinak by nemohla onu domovní prohlídku vykonat. Nutno podotknout, že majitelé firmy o celé akci věděli předem, neboť byli písemně upozorněni. Faktem také je, že podobná prohlídka se odehrála v několika dalších firemních pobočkách a i zde vše proběhlo zcela bez problémů," informovala nás Jindráková a dodala: "Policisté dodrželi při tomto zákroku standardní postup, za účasti zástupců firmy a našeho experta na elektrotechniku byly zabezpečeny všechny potřebné počítače a přenosná média tak, aby vyšetřovatel mohl na základě jejich práce provést analýzu a zjistit, jestli se obvinění ohledně porušování autorského zákona vznesená advokátní kanceláří zastupující Microsoft Corporation zakládají na pravdě či nikoliv."

V další části tiskové zprávy připomínající spíše barvitý popis teroristické akce než policejního zásahu pak bylo mimo jiné uvedeno, že "nebyl proveden žádný soupis zabavených věcí." I zde však podle policie Mironet zatajil řadu důležitých faktů a i zde nám policejní mluvčí na naše všetečné otázky nakonec odpověděla: "Při poslední domovní prohlídce skutečně nebyl protokol zabavených věcí předán ihned na místě a to z jednoho prostého důvodu - akce totiž trvala hodně dlouho a protáhla se až do třetí nebo do čtvrté hodiny ranní. Policie však postupovala přesně v mezích zákona, kde se praví, že pokud nelze předat takovýto protokol okamžitě, může být doručen dodatečně a to do čtyřiadvaceti hodin od ukončení prohlídky. Podle mých informací vyšetřovatel o tomto obeznámil zástupce firmy a bylo dohodnuto, že protokol bude doručen následující den, přičemž lidé z Mironetu s tímto souhlasili. Nechápu tedy, proč tito daný protokol, který jim byl skutečně hned druhý den doručen, nepřevzali," osvětlila nám Soňa Jindráková.

V závěru jedné ze svých tiskových zpráv pak Mironet vyjmenovává všechny žaloby, které chtějí podat na Policii České republiky za jejich, dle mínění Mironetu neadekvátní, zásah. "Provozní ředitelka firmy Mironet (Lucie Rambousková - pozn. autora) podala trestní oznámení na Policii ČR s tím, že Mironet vykradla Policie ČR. Někteří zaměstnanci zvažují podání trestního oznámení za útisk, připravuje se též podání podnětu k šetření inspekce ministerstva vnitra." K tomuto má firma Mironet pochopitelně svaté právo, Policie ČR si však je v kramflecích jistá. "Nevím za co všechno nás chce Mironet zažalovat, nicméně v tomto konkrétním případě jsme postupovali dle zákona. Pokud se zaměstnanci Mironetu domnívají, že vyšetřovatel pochybil, nikdo jim nemůže jejich názor upírat a dále už to je otázka pro státního zástupce, který musí posoudit, jestli se vyšetřovatel něčeho nezákonného dopustil, či nikoliv. Mohu vás však ujistit, že v tomto případě pochybeno nebylo," hájila vyšetřovatele Jindráková.

Závěrem nás samozřejmě zajímalo, jestli tyto domovní prohlídky vnesly do celé záležitosti jasno, či nikoliv. "Dosavadní šetření zatím naznačují, že se obvinění ohledně porušování autorského zákona vznesená advokátní kanceláří zastupující Microsoft Corporation skutečně zakládají na pravdě, bližší informace vám ale vhledem k tomu, že případ je stále v šetření, nemohu sdělit," uzavřela Jindráková s tím, že je ani sama nezná, neboť vyšetřovatel případu je na dovolené, jak jsme informovali koncem minulého týdne.

Na základě námi zjištěných nových skutečností v kauze Mironet jsme také opětovně požádali o vyjádření ředitele firmy Mironet ing. Roberta Novotného, který byl však příliš časově zaneprázdněn a nebyl ochoten se s námi včera bavit. Slíbil však, že na naše otázky odpoví v průběhu dnešního dne a pokud své slovo dodrží, přineseme jeho reakci ještě v průběhu dneška.

Autor:
Témata: Microsoft
  • Nejčtenější

Dvanáct let stavěl fantaskní svět v Minecraftu, výsledek bere dech

Od té doby, co si hráč vystupující pod přezdívkou Linard pořídil hru Minecraft, buduje komplexní...

Nadšenec remasteruje přes 30 let starou herní Dunu z Amigy

Talentovaný fanoušek sci-fi Duna se nezištně pokouší zrestaurovat legendární herní adaptaci z roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejoceňovanější hra všech dob brzy dostane přídavek. Podívejte se na ukázku

Dva roky od vydání mimořádně úspěšné „soulsovky“ Elden Ring poodhalili vývojáři detaily o chystaném...

Tvůrci fantastického remasteru Command & Conquer vydali novou strategii

Studio Petroglyph Games, které stojí za čtyři roky starou kolekcí Command & Conquer Remastered,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tři roky tvrdé práce se vyplatily. Úspěch hry překvapil i jejího vývojáře

Nejlépe hodnocenou hrou letošního roku na Steamu je zatím nenápadná skákačka Sheepy: A Short...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Den pokémonů nadělil fanouškům milé překvapení, Pokémon Legends: Z-A

Každoroční prezentace Pokémon Presents nebyla ani letos příliš silná, přesto fanouškům nadělila...

Poptávka po PlayStation Portalu překonala očekávání, přiznává Sony

O zařízení PlayStation Portal, které funguje jako prodloužená ruka k domácímu PlayStationu 5, je ze...

Vlna propouštění nebere konce, brzy postihne i Sony a autory Until Dawn

Po Microsoftu se k rozsáhlému propouštění ve své herní sekci připojuje i konkurenční Sony. O...

Unikly první detaily o platformě Assassin’s Creed Infinity, nezní lákavě

Ubisoft před dvěma lety potvrdil vznik masivní live service online platformy Assassin’s Creed...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...