Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vypalování her je můj zlatej důl, říká pirát

  12:00aktualizováno  12:18
V jednom klidném jihomoravském městečku žije člověk, který se živí vypalováním počítačových her. Narozdíl od mnoha podobných lidí však nemá strach ze softwarové policie, ba dokonce kupuje proužkovou reklamu na velkých serverech a portálech českého internetu, i přesto svou činnost považuje za zlatý důl.

Dvacátého září odpoledne jsem ve své schránce objevil email, jehož autor si chtěl objednat reklamu na BonusWebu. Začal jsem tedy standardní "procedurou" a zobrazil jsem si banner, ale ihned poté jsem ustrnul a následně jsem jej okamžitě přeposlal Mondymu, dále pak obchodnímu řediteli a pro jistotu ještě výkonnému řediteli společnosti Mobil server, s.r.o. Na reklamním proužku totiž běhaly informace o možnosti legálně vlastnit nejnovější hry již za 135,- Kč. "Doba pokročila a piráti jsou opět o něco odrzlejší," pomyslel jsem si a čekal na vyjádření našich právníků a vedení firmy, od nichž jsem se měl dozvědět, mám-li objednávku inzerce na BonusWebu přijmout či odmítnout.

Ačkoliv právníci i vedení tvrdili, že vše je v souladu se zákonem, nakonec jsme se tehdy s Mondym rozhodli kampaň odmítnout, namísto toho jsem se však spojil s odesílatelem Jiřím K. za účelem zjištění nových informací a sepsání tohoto článku. "Ačkoliv vy a vlastně i já považujeme to, co dělám, za nelegální, vězte, že jde o činnost, která je v souladu se zákonem," usadil mě hned v úvodu naší korespondence. "Naše zákony jsou děravé a já neprodávám warez a neinzeruji ani to, že za 135 korun seženu originální hry, já nabízím vytváření záložních kopií, na které má každý majitel originálního softwarového produktu ze zákona nárok. To, jestli objednavatel vlastní originální kopii hry však nekontroluji," dodal vzápětí Jiří.

A nutno říct, že podle současné verze autorského zákona je skutečně vše v naprostém pořádku. Oprávněný uživatel počítačového programu není povinen získat autorovo svolení ani poskytnout zvláštní odměnu k pořízení rozmnoženiny, překladu nebo úpravy takového programu, potřebuje-li tuto rozmnoženinu, překlad nebo úpravu k archivním a záložním účelům, popřípadě k nahrazení oprávněně získané rozmnoženiny, která byla ztracena, zničena nebo jinak znehodnocena. Tolik citace z §15, odstavce 4, písmene C autorského zákona 35/1965 Sbírky ze dne 25. března 1965, a poslední změny 86/1996 Sbírky (novelizace z března 1996).

Je pravdou, že podobné tvrzení si může každý vykládat podle svého a ani tato formulka v autorském zákoně nepovoluje šířit nelegální software, díky podmínkám a ustanovením, které má Jiří K. na svých stránkách, se však paradoxně on sám ničeho nelegálního nedopouští. "Nepřeji si však, abyste zveřejňoval přesné znění těchto podmínek. To, co dělám, je totiž tak trochu můj zlatej důl a nerad bych o něj na základě vašeho článku přišel díky tomu, že se objeví spousta dalších lidí, kteří budou dělat to, co já," popsal Jiří.

On sám osobně si díky četným konzultacím a právním podkladům nepřipouští, že by mohl být za svou činnost trestně stíhán. "V objednávkovém formuláři je napsáno, že objednavatel souhlasí s Podmínkami prodeje uvedenými v Ustanovení (Prohlášení), které mám zveřejněno na svých stránkách. V Podmínkách prodeje je poté napsáno, že objednávat znamená souhlasit s Prohlášením. Při odeslání vyplněného objednávkového formuláře je poté toto Prohlášení vloženo do emailu (mezi adresu objednavatele a hry, které objednává). Pokud tedy není chyba v Prohlášení (a zde by být neměla, neboť je několikrát konzultováno s právníky), je to, co dělám a nabízím, v podstatě legální," tvrdí Jiří K.

"Vtip je ale v tom, že si na mě nikdo nedovolí podat trestní oznámení a na základě dohadů si ani nikdo nedovolí poslat ke mně domovní prohlídku, což je jediný možný způsob, jak mě dostat do vězení. Je zde totiž velmi reálná teoretická šance, že bych soud vyhrál a v takovém případě by to byla oficiální legalizace pirátství v Čechách a já bych si pak dal reklamu do televize," pokračuje s nadsázkou Jiří.

A co by se stalo, kdyby jednoho dne lidé ze softwarové policie skutečně zaklepali u Jiřího na dveře? "Udělal bych jim kafe, všechno bych jim ukázal, vysvětlil a oni by zase odešli domů, pochopitelně s prázdnou. Já se nemám čeho bát, u mě nic nelegálního není. Já mám totiž všechny hry, jejichž zálohy nabízím na svých stránkách, v originále - vlastním cca 200 originálních her. Nezatěžuji se tedy starostmi ohledně softwarové policie, tuto otázku jsem spolu s právníky vyřešil již dávno, já už jsem v klídku a jenom vymýšlím, jak mít co nejvíce dalších objednávek. Měl jsem už reklamu i na velkých internetových portálech, třeba na Centru nebo Atlasu (MSN Atlas je součástí mezinárodní sítě MSN (Microsoft Network), která patří společnosti Microsoft a teoreticky se tak řadí mezi poškozené - pozn. autora) a doufám, že si to brzy rozmyslíte i vy a že se můj banner objeví i na BonusWebu," uzavřel Jiří K.

Autor:
Témata: Microsoft, software, Vtip
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

Shadow of the Erdtree je nejlépe hodnoceným herním přídavkem všech dob

Dlouho očekávaný přídavek k oceňovanému RPG Elden Ring až na vzácné výjimky sbírá skvělá hodnocení...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

„Komunistické Sim City“ je hotové. Vývoj Workers & Resources nebyl snadný

Slovenská budovatelská strategie Workers & Resources: Soviet Republic opouští po pěti letech režim...

PlayStation Portal přidává vylepšení. Mezi nejhranější hry patří Fortnite

PlayStation Portal, který umožňuje streamovat hry z konzole PlayStation 5 na dedikovaný handheld s...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...