Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Indiana Jones: frajera s kloboukem milují i hráči

  0:04
Filmového Indyho zná každý. Jaký ale byl, je a bude ve hrách? Čtěte velké téma, počet titulů vás možná zaskočí.
Indiana Jones

Indiana Jones

Indiana JonesPlukovník Henry Walton Jones, Jr., Ph.D aka Indiana Jones se na filmových plátnech objevil už v roce 1981 ve filmu Dobyvatelé ztracené archy. Snímek zaznamenal enormní úspěch.

Poté, co si Harrison střihl hlavní roli v Blade Runnerovi a dokončil Návrat Jediho, spatřil v roce 1984 světlo světa film Indiana Jones a Chrám zkázy. Nakonec byl natočen i třetí díl s podtitulem Poslední křížová výprava z roku 1989. Protože se pro mnoho fanoušků jedná o nejlepší díl ságy, Oscar zajisté nikoho nepřekvapí. A teď, po dlouhých letech, vstoupil do kin čtvrtý díl Indiana Jones a království křišťálové lebky.

Jaké ale jsou herní adaptace? Indiana Jones není ani ve světě her žádným nováčkem a počet titulů, v nichž se objevuje, vás možná zaskočí.

První krůčky aneb ve stopách filmů
Protože počátkem osmdesátých let bylo PC ještě hudbou budoucnosti, vznikaly první hry jen na tehdejší konzole, z nichž první byla Atari 2600. Vzniká hra:

Raiders of the Lost Ark (1982) Raiders of the Lost Ark (1982)
Píše se rok 1982 a Howard Scott Warshaw po shlédnutí filmu vyvíjí a vydává pod záštitou Atari Games vůbec první hru s tematikou Indyho dobrodružství.

Protože v této době dělaly videohry teprve první větší krůčky, nejednalo se o kdovíjakou bombu. Hra byla příliš obtížná, nelogická, s filmem toho moc společného neměla a jejího konce se dopracovala pouze hrstka šťastlivců.

Zajímavostí je, že systém Atari 2600 měl pouze joysticky s jedním tlačítkem, tudíž ke hraní byly zapotřebí dva najednou!

Jeden ovládal Indyho pohyb a označoval objekty, druhý ovládal věci v inventáři a používal je.

Raiders of the Lost Ark (1982)

Indiana Jones and the Temple of Doom (1985)
Indiana Jones and the Temple of Doom (1985) Po roce od uvedení druhého dílu Indyho do kin vydává Atari stejnojmennou hru a to hned na několik platforem současně. Herní systémy totiž začínají být běžnou součástí domácností, a tak hra vychází jak na Atari ST, Commodore C64, ZX Spectrum nebo MSX, tak časem i na Amigu, PC, Apple, NES a další.

Protože každá platforma měla rozdílné technologické bariéry, vypadá hra všude jinak (stejně jako různé konverze různě dlouho trvaly, takže data vydání se někdy můžou lišit až o několik let).

Protože hra vyšla s oficiální licencí od LucasFilms, zněla v ní originální hudba z filmu a obsahovala několik lokací a hlášek, stejně jako se nedílnou součástí hry stal bič coby jediná zbraň. Hráč v roli Indyho měl za úkol vniknout do doupěte kultu Thuggee a osvobodit unesené děti, ze kterých padouši nadělali otroky, čajznout artefakt a uniknout z chrámu.

Indiana Jones and the Temple of Doom (1985)

Hra se celkem povedla, ale protože měla za námět nejslabší díl trilogie, byl ohlas menší, než se čekalo.

Indiana Jones and the Last Crusade (1989)
Indiana Jones and the Last Crusade (1989)Protože Poslední křížová výprava byla divácky přijata více než kladně a herní systémy byly na přelomu osmdesátých a devadesátých let v domácnostech stále rozšířenější, vzniklo na motivy třetího dílu hnedle několik her, některé však pouze pro konkrétní platformy.

Na prvním místě zmiňme stejnojmennou hru s podtitulem The Action Game od Tiertex Design Studios z roku 1989, vydanou samotnými LucasFilm Games (dnešní LucasArts). Jednalo se o akční plošinovku o čtyřech rozsáhlých úrovních, ve kterých vedlo k cíli několik cest skrze žebříky, pasti, puzzly a samozřejmě nepřátelé. Indy už kromě meče používá i pěsti a na cestě za Zlatých Grálem jich stačí pobít na desítky.

Indiana Jones and the Last Crusade (1989)Hra vyšla na ohromné množství platforem, v čele s PC a Amigou, ale nechybí ani Atari ST, Sega Master System, NES nebo Commodore 64 či ZX Spectrum.

Ruku v ruce s touto akční plošinovkou vydávají v tomtéž roce LucasFilm Games hru s podtitulem The Graphic Adventure. Kdo by to byl řekl, jednalo se o zcela inovativní hru, na jejímž enginu vznikla řada dalších adventur v čele s Monkey Islandem. První revolucí bylo rozšířené ovládání, zahrnující funkce jako Look nebo Talk. Tento systém se později objevil v mnoha dalších hrách, ale později pro svoji komplikovanost vymizel.

Indiana Jones and the Last Crusade (1989)

Indiana Jones and the Last Crusade (1989)Druhou revolucí bylo více cest k řešení některých úkolů a s tím spojené speciální hodnocení (IQ – Indy Quotient) na konci hry. Pokud jste se třeba vyhnuli nějakému souboji, na maximální score jste mohli zapomenout. Hra byla primárně vydána na PC, Amigu a Atari ST a později vyšel port např. i na Macintosh. Protože už však běžela v krásných 256 barvách, starší 8-bitové systémy tentokrát ostrouhaly.

Na motivy třetího filmu vznikly ještě dvě hry na platformu NES, jedna stejnojmenná s filmem a bez podtitulu z roku 1991, druhá pod názvem Indiana Jones’ Greatest Adventures z roku 1994 (ta už pouze exkluzivně pro SNES). I přes některé kvality však upadly v zapomnění.

 Indy v Čechách?
Indiana Jones - FuxoftSpousta pamětníků samozřejmě ví, ale pro pořádek to tu uvést musíme. I na české scéně se objevily hry na motivy Indyho a to hned tři. Jejích autorem není nikdo jiný, než František Fuka aka Fuxoft, který na platformu ZX Spectrum nechal vzniknout - ač krátké a celkem jednoduché - tak parádně hratelné humorné textovky Indiana Jones 1, 2 a 3. Pokud máte zájem, můžete si je zdarma stáhnout z jeho stránek a přes emulátor zahrát.

Nová dobrodružství na světě
Protože podle filmů vzniklo her dost, zkoušeli vývojáři vymyslet vlastní příběhy a nalákat hráče na slavné jméno. Jako první to byli vývojáři z Mindscape, Inc. a hrou

Indiana Jones in Revenge of the Ancients (1987)
Indiana Jones in Revenge of the Ancients (1987) Přestože se tato textová adventura neodehrává podle žádného konkrétního filmu, najdeme tu spoustu narážek, boj s nacisty, bandity, hady, netopýry apod. Hra vyšla pod taktovkou Angelsoft/Mindscape už v roce 1987 na PC, Amigu a Apple II a přestože hratelnost byla na vysoké úrovni, velké slávy se jí nedostalo. Vytýkána jí byla hlavně příliš velká obtížnost.

Indiana Jones in Revenge of the Ancients (1987)

Indiana Jones and the Fate of Atlantis (1992)
Tuto adventurku vydali už LucasArts v roce 1992 na PC, Amigu a Macintosh. Hned na začátku zmíním naprosto klíčovou vlastnost celé hry – zhruba v polovině hry si Indy musí vybrat, jakou cestou bude hrát dál. Na výběr je cesta inteligence (těžší puzzly), síly (lehčí puzzly, ale více soubojů) a kooperace (spousta puzzlů se řešila spoluprácí se Sophií Hapgoodovou). Každá cesta obsahovala jiné řešení úkolů, nové předměty a dialogy a pod. Teprve po projití příběhu všemi třemi cestami šlo získat maximální ohodnocení 1000 IQ.

Indiana Jones and the Fate of Atlantis (1992) Indiana Jones and the Fate of Atlantis (1992)

Hlavní zápletka se odehrává v roce 1939 a pojednává o posedlosti nacistů získat z Atlantidy speciální kov Orichalcum, který je účinnější než uran, a udělat z něj ničivou bombu. Díky skvěle napsaným dialogům, detailní grafice, spoustě lokací a celkově úžasné hratelnosti dostávala tato hra pouze nadprůměrná hodnocení a dodnes je považována za legendu v žánru a také nejlepší hru na motivy Indiana Jonese.

Indiana Jones and the Infernal Machine (1999)
V roce 1999 vypustili do světa LucasArts do světa PC, Nintenda 64 a barevného Gameboye hru s názvem Indiana Jones and the Infernal Machine (recenze). Ta se odehrávala v roce 1947 a její zápletka zavedla Indyho až do dalekého Babylonu, kde Rusové hledali speciální stroj na komunikaci s Babylonským bohem Mardukem. Po dlouhé cestě svedl nakonec Indy s Mardukem boj na život a na smrt v jiné dimenzi a po vítězství unikl portálem zpět.

Indiana Jones and the Infernal Machine (1999)

Hru poháněl modifikovaný engine ze hry Jedi Knight: Dark Forces 2, Indy se už tedy pohyboval ve třech rozměrech. Díky tehdejší popularitě Tomb Raidera zde bylo dost prvků společných, včetně šplhání, skákání a řešení puzzlů. Kromě biče ovládal Indy i střelbu z nejrůznějších zbraní a bojoval se spoustou lidských i nadpřirozených protivníků.

Indiana Jones and the Emperor’s Tomb (2003)
Indiana Jones and the Emperor’s Tomb (2003)Na dlouhou dobu poslední Indyho dobrodružství na PC (a PS2, Xbox a Mac) vypustil gigant LucasArts v roce 2003, tentokrát už pouze jako distributor, vývoj mělo na starosti studio The Collective, Inc. Indy na dálném východě hledá kousky artefaktu Mirror of Dreams (Zrcadlo snů), které má sloužit jako jediný způsob k otevření hrobky prvního čínského císaře. Samozřejmě nehledá artefakt sám a do cesty se mu tak postaví nacisté, hledající klíč k ovládnutí nadpřirozených sil. Děj se odehrává v roce 1935, tedy těsně před událostmi ve Chrámu zkázy, což vysvětluje, proč byl Indy až na samém konci světa.

Indiana Jones and the Emperor’s Tomb (2003)Emperor’s Tomb (recenze) už poháněl engine Slayer, který se vcelku dobře adaptoval na potřeby tehdejší doby a hra tak byla po audiovizuální stránce nadprůměrná. Styl hry byl prakticky stejný s předchozí Infernal Machine, takže si Indy opět hrál na Laru Croft s bičem a dalšími zbraněmi v pazourách.

I přes nesporné kvality se ze hry bohužel prodejní hit nestal, a tak se LucasArts rozhodli na čas nechat značku uležet.

Indiana Jones and the Emperor’s Tomb (2003)Tak to byl průřez nejzajímavějšími hrami s tematikou Indiana Jonese o počátků až do poslední větší hry z roku 2003.

Během této doby vyšlo i několik her, o kterých se článek nezmiňuje, jako např. Indiana Jones in the Lost Kingdom (1984, pouze Commodore 64), Indiana Jones and his Desktop Adventures (1996, PC a Mac) nebo Young Indiana Jones and the Instruments of Chaos(1994, Genesis), ale to jsou zcela okrajové tituly, které upadly v zapomnění a zmizely v propadliště dějin.

A co nás čeká v budoucnu?
Kvůli premiéře filmu v těchto dnech si Indyho oživí nejen všichni pamětníci, ale i noví hráči, starou předlohu neznajíce, a proto není divu, že má LucasArts v rukávu hnedle dvě esa. První z nich je

LEGO Indiana Jones: Original Adventures (2008)
LEGO Indiana JonesKdyž vývojářské studio Traveller’s Tales přineslo hráčům opravdu vtipnou hříčku LEGO Star Wars a poté snad ještě lepší druhý díl, určitě vůbec netušili, jak obrovský úspěch toto dílko sklidí. LucasArts proto kuje železo, dokud je žhavé a 6. června naservíruje hráčům Indyho z LEGO kostiček. Hra vyjde snad na všechny myslitelné současné platformy, PC nevyjímaje. Recenze na BonusWebu již brzy, zatím si můžete vyzkoušet demo (464 MB).

Indiana Jones (2008?)
Indiana Jones (2008?)Exkluzivně pro konzole X360 a PS3 vzniká projekt nazvaný prostě Indiana Jones a zavede nás do San Francisca roku 1939. Na zápletku dohlíží poprvé sám George Lucas, což už samo o sobě značí jisté kvality, stejně jako implementace nejrůznějších moderních technologií z dílen studií Industrial Light and Magic. První screenshoty vypadají velice slibně, vydání tento rok však tak úplně jisté není.

Tak co, jak se vám zesumírování Indyho virtuálních dobrodružství líbilo? Hráli jste některou z výše zmíněných her? Máte na některou nezapomenutelné zážitky? Podělte se s námi v diskuzi.

Autor:
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

Remaster Beyond Good & Evil vyjde už příští týden. Na dvojce se pracuje

Oblíbenou, avšak komerčně nepříliš úspěšnou akční adventuru Beyond Good & Evil si budeme moct díky...

Novým hrdinou herního protestního hnutí je hra s opicí

Stejně jako se herní protestní hnutí postavilo za korejský titul Stellar Blade nyní burcuje na...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...