Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

GameEkonom – nový PlayStation se blíží

  12:00
Upravená konzole PS2 nabízí méně novinek, než se čekalo. || Lidé, kteří se soudili s EA, se nakonec uhnízdili u Activision. || Bude v Irsku přebytek herních designérů? || Obrat Xboxu klesl téměř o polovinu.

PlayStation 2 si oblékne nový kabát – pondělí 14. dubna 2003
Počátkem tohoto roku se objevilo několik zmatených zpráv, podle nichž se měl PlayStation 3 objevit na trhu „zaručeně“ do května tohoto roku. Po počátečním šoku rozrušení vyprchalo, protože se jednalo o evidentní nesmysl. Ale jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Příští měsíc by se v Japonsku opravdu měla objevit nová verze konzole PlayStation, ovšem v žádném případě se nejedná o „trojku“, nýbrž maximálně o „dvouapůlku“. A to ještě stěží.
Nová vylepšení se totiž ani v nejmenším nedotknou herních schopností konzole, pouze se zkvalitní využití v podobě DVD přehrávače. Zatímco doposud bylo na PS2 možné přehrávat pouze originální filmová DVD, nyní si bude rozumět i s DVD-R, DVD-RW, DVD+R a DVD+RW. Konzole také bude tišší a zákazníci k ní dostanou vylepšený dálkový ovladač (i s tlačítky pro vypnutí a vysunutí disku... konečně). V zájmu vyššího prodeje služby PlayOnline byla odstraněna podpora pro iLink, neboli propojení více konzolí pro multiplayer. Kdo nyní bude chtít soupeřit s ostatními a mít celou obrazovku pro sebe, bude se muset připojit na internet.
Poněkud překvapivé je, že jinak se „vnitřnosti“ PS2 opravdu nezměnily. Nedávno se totiž objevily spekulace, že nová verze PlayStationu bude mít v sobě již zabudovaný adaptér pro připojení k internetu, aby se zvýšil zájem o online služby. Bohužel k tomu nedošlo. Sony se nejspíš rozhodlo zaměřit se nyní z marketingových důvodu především na představení PS2 jakožto „univerzálního zábavního domácího spotřebiče“. Na větší propagaci PlayOnline dojde později – asi až s PS3. Tedy v době, kdy bude k dispozici vše, o čem jsme snili, tedy stahování hudby, filmů, her, demoverzí a dalších věcí přímo z centrálních serverů Sony.
Zdroj: PC World

Hříšníci z EA mají vydavatele – středa 16. dubna 2003
Vydavatelská společnost Activision leze do zelí světové jedničce, jíž je Electronic Arts. Podepsala totiž exkluzivní dlouholetou smlouvu se studiem Spark United, jež se zatím proslavilo jen jedinou věcí: soudním sporem s Electronic Arts. Jejími zaměstnanci jsou totiž většinou lidé, kteří dlouhá léta pracovali na sérii Medal of Honor (kromě Allied Assault například i Frontline či Underground) a EA na ně podalo žalobu za to, že prý po svém odchodu zcizili materiály týkající se právě této „dojné krávy“. Před nedávnem vše vyprchalo do ztracena, neboť obě strany se dohodly – přitom se zdá, že k onomu prohřešku opravdu došlo.
Prvním titulem od Spark United a Activision by měla být akční hra Call of Duty. Podoba s Medal of Honor asi bude vysoká. Nejen kvůli údajně ukradeným listinám, ale především proto, že to byli právě tito vývojáři, kdo vtiskl zmíněné sérii její tvář.
Zdroj: GamesPress

Vývojářem snadno a rychle – čtvrtek 17. dubna 2003
Irsko je technologický ráj. Netýká se to pouze softwarových společností a továren na elektroniku, nýbrž i herního průmyslu. Že si nedokážete vzpomenout na žádnou slavnou firmu, která na jejím území působí? Na tom nezáleží. Brzy se to nejspíš změní. Jedna ze zdejších vyšších odborných škol totiž začala nabízet ve svém studijním plánu i dvouletý obor zaměřený výhradně na design počítačových her. Studenti se zde budou učit předměty jako modelovací program 3ds Max, jazyk C++, zvukový design, herní analýza či teorie obchodu. Nabyté zkušenosti si budou žáci moci ozkoušet na enginu Torc. Školu tak rok co rok opustí dvacet „promovaných“ herních designérů. Uvidíme, co si s nimi tato ostrovní zemička počne...
Zdroj: GamesDevelopers

Xbox táhne Microsoft dolů (i když ne citelně) – čtvrtek 17. dubna 2003
Společnost Microsoft zveřejnila své finanční výsledky za 3. fiskální čtvrtletí (končí 31. března), z nějž jasně vyplývá zajímavá skutečnost: ve všech oblastech jejího podnikání došlo k nárůstu obratu, ovšem s jedinou výjimkou. Tou je herní divize, jejímž tahounem by měla být konzole Xbox. Zde tržby meziročně klesly o velice citelných 42 procent. Zatímco před rokem tato část Microsoftu vygenerovala obrat ve výši 778 milionů dolarů (22,9 miliardy korun), letos to bylo pouze 453 milionů dolarů (13,4 miliardy korun). Důvod je nasnadě – nižší zájem o černou krabici a hry pro ni. K poklesu prý došlo na celém světě, včetně USA.
V Microsoftu ale tyto výsledky prý očekávali. Aby ne. Ve stejném období před rokem totiž došlo k zahájení oficiálního prodeje Xboxu v Japonsku a některých evropských státech, takže zájem byl vysoký – ovšem pouze jednorázově.
Budoucnost softwarového giganta nemohou slabé výsledky herní divize ani v nejmenším ohrozit. Ve zmíněném čtvrtletí totiž jeho celkový obrat stoupl o 8 procent na úctyhodných 7,84 miliard dolarů (231,3 miliardy korun) a čistý zisk mírně vzrost na úroveň 2,79 miliardy dolarů (82,3 miliardy korun). A finanční rezervy Microsoftu údajně dosahují závratné výše 46 miliard dolarů (1,4 bilionu korun). Pro takovou společnost je Xbox jen takové malé plť, o něž se nemusí vlastně ani zajímat.
Zdroj: GamesIndustry

Střípky a zajímavosti:
- Již před několika týdny jsme zachytili informaci o tom, že se jedné hackerské skupině podařilo spustit operační systém Linux na konzoli Xbox, a to bez zásahu do hardwaru. Bohužel původní zpráva pocházela z 1. dubna, takže jsme jí pro jistotu nepřikládali velkou váhu. Jak se však později ukázalo, nejednalo se o aprílový žertík. Klíčem k nabourání systému se ukázala jedna chyba v akční hře Agent Under Fire. Odstranění všech ochran je nyní zhruba stejně obtížné, jako odblokování mobilního telefonu. Zástupci Microsoftu asi lidem z Electronic Arts moc nepoděkují...
- Výrobce videoherního příslušenství Radica UK má nového výkonného ředitele. Johna Doughtyho nahradil Denis Horton, který na obdobném postu pracoval již ve firmách Mattel UK, Fisher Price a Tonka. Uvidíme, jak si povede zde.
- Lidé z Codemasters byli prý nadmíru spokojeni se započatou „agresivní strategií získávání nových titulů“, kterou nastolili na konferenci GDC v San José, a hodlají ve stejném přístupu pokračovat i na květnovém veletrhu E3 v Los Angeles. Jsme zvědaví, jaké úlovky odtamtud firma přiveze – a kolik ji to bude stát.
- Slavnou vývojářskou společnost Black Isle Studios opustil po pěti letech její ředitel Feargus Urquhart. Snad se však i v budoucnu bude věnovat kvalitním RPG, jakým byla jeho prvnotina – postapokalyptický Fallout 2.
- Po zveřejnění zprávy o evropském snížení cen konzole Xbox se začaly objevovat spekulace, zda se nerozhodne Sony ke stejnému kroku. Prý ale k žádnému zlevnění PS2 nedojde. Není důvod. O platformu je stále velký zájem a jen v Británii se jí dosud prodalo na 4 miliony kusů.
Zdroj: xEmulation, GamesIndustry, GameSpot

Autor:
  • Nejčtenější

Vydělala miliony prodejem vody, ve které se koupala. PayPal je odmítal vyplatit

Streamerka Belle Delphine, která na internetu vystupuje i pod přezdívkou Gamer Girl, se před lety...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Parkurová hra vzala Steam útokem, hráči jsou nadšení

Žádné střílení ani boj, Rooftops & Alleys: The Parkour Game přináší jen parkur. A hráči jsou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pozůstalí školního masakru v Uvalde žalují vydavatele střílečky Call of Duty

Příbuzní obětí tragické střelby v texaském městě Uvalde, při kterém bylo zabito 19 studentů a dva...

Ve strategii Tavern Keeper si budeme moci postavit vlastní hospodu

Budovatelských strategií jsou spousty, ale jen v Tavern Keeperu je možné postavit si vlastní...

Lidé na Twitchi závodí v pečení, nejrychlejší zvládnou sušenky za 4 minuty

Fanoušci videoherních speedrunů se inspirovali v kuchařských soutěžích, místo chuti ovšem soupeří...

Vývoj Cyberpunku 2077 oficiálně skončil, na Zaklínačovi 4 se pilně pracuje

Vývoj Cyberpunku 2077 oficiálně skončil, potvrdila finanční zpráva CD Projektu. Studio nyní...

Hráče šokovala cena digitálního oblečku, stojí jako zájezd k moři

Nový kosmetický doplněk do hry League of Legends, vytvořený na počest jejího nejúspěšnějšího hráče...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...