Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chrome - taktická akce z budoucnosti

  12:00
Stanete se vraždícím maniakem nebo opatrným střelcem? Systém Valkyria a sebe musíte spasit v každém případě a jediné místo na světě, kde se tak stane, je akce Chrome z polských studií Techland. Lahůdková hra!

CHROME
Výrobce hry: Techland
Vydavatel: Techland
Datum vydání: konec 2003
oficiální stránka

Jan Marek, tým Chrome

Z bývalých komunistických států se ozývá křik. Sílí a zdá se, že se blíží ze všech stran: to jsou herní vývojáři volající do světa názvy her jako Operation Flashpoint, , Rage of Mages a Another War. Jen co jedna hra vypadne z továrny na zábavu, napínají vývojáři strunu zmínkami o připravované "morální" taktické střílečce Chrome. Ve studiích Techland nevzniká pouze seriozní Chrome, ale také úchylný fotbal domácího zvířectva Pet Soccer a realistické závody . Chrome je také vlajkovou lodí studia a hratelná verze předváděná na londýnské výstavě ECTS vypadala kvalitně - zejména z úhlu propracovanosti grafiky a decentního příběhu. Jan Marek, český mluvčí polského týmu, ochotně vysvětlil, o co ve hře přesně půjde.

Chrome Chrome Chrome

Jedna, dvě, Logan jde

Děj zasazený do vzdálené budoucnosti popisuje úspěšné kolonizování galaxie a rozmnožení lidské rasy na všechny planety. Bolt Logan je jedním z vojáků kolonizační síly SpecForce, která pomáhá prosazovat vládu Homo Sapiens ve vesmíru. Po jedné zvlášť vypjaté akci poblíž soustavy Helios se Logan dostává na seznam nepohodlných osob a utíká směrem k právě objevenému systému Valkyria. Hodlá se na nějakou chvíli ztratit a začít znovu a lépe. Valkyria ale není tak idylická, jak by se mohlo zdát: o moc válčí dvě těžařské korporace a Logana výčitky svědomí při pohledu na utrpení planety a obyvatel přimějí vzít spravedlnost do vlastních rukou. Kdyby Clinta znal, považoval by se Logan za reinkarnaci Clinta Eastwooda, tvrdého kriminálníka bojujícího za správnou věc. Společně s pilotkou Carrie - pamatujete na Dark Forces? - se pohybují po celém planetárním systému a snaží se obhájit Dobro. "Naši designéři vyrostli na filmech jako Mad Max nebo Blade Runner a to jsou díla, jejichž vliv dost dobře nelze přenést do fantasy. Navíc máme všichni načteny tuny sci-fi knih a mohli jsme podle nich vytvořit zajímavé lokace jako asteroidové pásy a osamělé planety," říká o inspiračních proudech Jan Marek. Pro vědecko-fantastickou literaturu je i dnes příznačná neochota hrdinů vrátit se na Zemi, jejich izolovanost anebo přímo pochybnosti o existenci rodné planety. "Země možná v našem příběhu existuje, možná ne," usmívá se pan Marek a rychle odvádí řeč na herní prostředí, které je díky domácímu enginu ušité hře na míru.

Dalekonosná puška Matson ACC Zoomovací oko TS12 Lehký obrněnec TC SteelGuardian

Od planety ku planetě Logan pušku nese

"V patnácti misích se prostřídá deset prostředí," vysvětluje. Od ledových plání planety Iceguard, jejíž drsné podmínky absolutně vylučují kolonizaci, přes pouštní Terbon a klimaticky mírnou Loomii až po teraformované měsíce Herbus a B4. Prostředí klade na Logana tvrdé nároky a ten se proto neobejde bez sady implantátů modifikujících jeho fyzičku a kondici. "Hráč může modifikovat Logana pomocí implantátů na svalnatého borce a skrz problémové místo se prostřílet. Pakliže upřednostňujete tiché odstřelovací metody, stačí zmutovat Logana na přesného střelce, ale tím se stane zranitelnější," vykládá praktickou stránku implantátů Marek. "Vše má své meze." Mezi nejcennější vynálezy moderní medicíny patří přibližovací oko TS12 k lepšímu zaměření vzdáleného nepřítele (viz obrázek) anebo Hudson SPL Mark III, hračička pro udržení nepřítele v hledáčku. "Zbraně a implantáty jsme vymýšleli s ohledem na prostředí, takže se celá hra nedá projít s tím nejsilnějším kanónem. Při designování jsme se drželi pokud možno co nejrealističtějích tvarů a samozřejmě jsme se už dozvěděli, že naše zbraně vypadají archaicky. Zdá se nám to lepší, než kdyby připomínaly nějaký šílený sci-fi film." Tvary smrtonosných nástrojů na první pohled vychází z dnešních samopalů, pistolí a brokovnic, přesto v sobě kombinují chladnost smrtící technologie reprezentované jedovatě svítícími diodami nebo mimozemsky vyhlížejícími modifikacemi. Žádné zbytečné lasery nebo plasmové paprsky se v Chrome nevyskytují, Logan je voják a projektilové zbraně působí za jakýchkoliv časových nebo prostorových okolností okázale. Koneckonců, už bylo viděno, jak se brokovnicemi střílí po dinosaurech nebo fantasy obludách - a nikdy to nerušilo.

Ze skicáku grafika Chrome Ze skicáku grafika Chrome Ze skicáku grafika Chrome

Realismus jen pro zájemce

Zásah živého cíle doprovází realistický pád těla na zem, protože smrt není animace, ale ve chvíli zásahu vypočítané odhození. Když je tedy nepřítel zasažen do ramene, otočí se podél osy a pak se teprve zhroutí na zem. Dopadne-li náhodou na naskládané krabice, odhrne je stranou. Tím návrháři naznačují, jak moc jim záleží na pocitu skutečné války a ne masivní 3D střílečky - ostatně, ani nepřátelé na hráče neútočí po stovkách. Smrt nepřítele přichází s několika ranami a podle hratelné verze se vojáci chovají relativně rozumně a dokonce uskakují a vyhledávají úkryt. Střelbou do mrtvoly se tělo opět začne cukavě pohybovat, podle nárazu kulek. Je to sice jen drobnost, ale dodává modelu smrti důvěryhodnéost. Ovšem je to realističnost jen pro zvídavé: když se zeptáte na změny gravitace v závislosti na prostředí, dozvíte se: "V tomto směru Logan funguje všude stejně a když se nad tím zamyslíte, je to logické. Rozdílná gravitace by nepříjemně ovlivnila hratelnost." Aktivní dovádění ve Valkyrii zpestří možnost ovládání lodí, vznášedel, aut, robotů a skútrů - to vše samozřejmě buď k ofenzívě nebo obraně, nikoliv pro rekreaci. Z taktického simulátoru se přeci jen vynořuje střílečka. Anebo ne? Průvodcem zabíjení se stane adventurní část, mírně aromatizující pobíhání a střílení. Každou mrtvolu lze klasickým adventurním stylem "otevřít" a vybrat z ní předměty - peníze, munici, nástroje, cokoliv si jen Logan zamane. Navíc akci doprovází audio kontakt s Carrie a dalšími NPC v okolí a zřejmě se dočkáme i krátkých dialogů a častých vypravěčských meziher. Chrome bude zkrátka dobrodružství na jiné planetě. Kouzlo strategického pobíhání od stromu ke stromu odhalí teprve hra pro více hráčů, kterou nabízí Chrome až 32 hráčům najednou - to už je skoro malá online hra. "Pro vyvážení multiplayeru jsme dokonce založili zvláštní tým a s pomocí světově známých serverů jako GameSpy.com doufáme vytvořit organickou fanovskou komunitu," oznamuje Marek plány Techlandu, přitom dodává, že se servery budou starat i o zásobení hráčů novým herním obsahem. (podle nejnovějších informací není spolupráce s GameSpy.com jistá -pozn. red.)

Chrome Chrome Chrome

Techland

Technické podmínky hře zajistil Chrome-engine vyvíjený zároveň s hrou. "Na enginu běhají všechny naše hry a zatím je kompletně konkurence schopný," tvrdí Marek a pohled na panoramatickou a přitom detailní herní krajinu mu dává za pravdu. "Řádově dokážeme během jedné sekundy rozpohybovat tři milióny polygonů. Herní model Logana má zhruba 3000 polygonů, pro marketingové účely používáme 40 000 model, který vypadá přesně jako lidské tělo." Chrome engine dále koriguje množství detailů v závislosti na výkonu hráčova počítače a například nevykresluje "sám pro sebe" předměty překryté jinými. Samozřejmostí se stávají postupy Transform&Lightning a vertexového stínování. Zkrátka a jednoduše: vypadá to pěkně. Poláci dokazují, že nejsou žádná béčka - tomu nenasvědčuje ani Chrome ani žádný z připravovaných titulů jako GROM nebo Fistful of Gold. Co chybí Techlandu do plánovaného vydání o Vánocích? Dopilovat umělou inteligenci, vychytat mouchy a najít zahraničního distributora: "Nejsložitější je hledání zahraničních distributorů, o tom zatím nemohu nic prozradit."

Děkujeme za příjemné povídání a hodně štěstí!

Autor:
  • Nejčtenější

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Xbox ukázal zásadní novinky: nového Dooma, Age of Mythology i Indiana Jonese

Tradiční velká letní konference Xboxu odhalila celou řadu novinek a přidala informace o již...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Call of Duty bude vyžadovat trvalé připojení k internetu a zabere 310 GB

První trailer na letošní díl střílečky Call of Duty, který ponese podtitul Black Ops 6, ničím...

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

PREVIEW: Strategie Sanctuary nabídne gigantické bitvy tisíců jednotek

Realtimová strategie Sanctuary: Shattered Sun chce zaplnit prázdné místo, které mají fanoušci v...

Hrajeme World of Warcraft: The War Within, začátek působí dramaticky

Stále populární MMORPG World of Warcraft oslaví letos v listopadu dvacet let od zahájení provozu....

Remaster Lollipop Chainsaw láká na 29 sexy oblečků i kostým králíka

Legendární braková mlátička Lollipop Chainsaw se po více než deseti letech od vydání dočká...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...