Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. února 2023 Blažej

Za rok v Rangers být nemusím, říká Jágr

  7:12
New York - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Vypadalo to jako ideální partnerství. Nejlepší český hokejista Jaromír Jágr a nejbohatší hokejový klub světa New York Rangers. V říjnu 2008 se mají společně předvést v Praze při zahájení nové sezony NHL. Jenže to není jisté. Proč? Jágr může za rok hrát jinde.

Jágr (uprostřed) se raduje s Gomezem (vpravo) a Shanahanem | foto: ČTK

"Když mě v týmu nebudou chtít, mám tu vynášet koše?" řekl MF DNES v Madison Square Garden po nedělní porážce 2:3 od Dallasu. Ona mu totiž 30. června 2008 skončí smlouva.

Její platnost se automaticky prodlouží, pokud Jágr v základní části NHL posbírá 40 gólů nebo 84 bodů a Rangers postoupí aspoň do 2. kola Stanley Cupu. Nebo pokud vyhraje ligovou produktivitu, případně získá Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL či Conn Smythe Trophy pro největší hvězdu play off...

O prázdninách se zdálo, že jednu z podmínek musí splnit. Byl po delší době zdravý, Rangers nakoupili známé centry Gomeze a Druryho. Ale Jágr si s drahými posilami na ledě nerozumí, brzy se mu zranil odvěký parťák Straka, a tak mu branky i asistence přibývají mnohem pomaleji než dřív: 24 zápasů, 18 bodů (5+13).

Ve stejnou dobu jich často míval tak dvakrát tolik. "Mrzí mě, že nehraju tak, jak bych mohl," říká. Přesto pro křídlo s číslem 68 na dresu snad přece nastávají lepší časy. Do jeho útoku se vrátil Straka.

V neděli se Jágr po pěti partiích bez bodu dočkal gólu. A hlavně snad při každém střídání vytvářel sobě i spoluhráčům šance. Při rozhovoru působil chvílemi trochu mrzutě, ale většinou spíš klidně a smířlivě.

Sloupkař Larry Brooks napsal v NY Post, že by Rangers neměli příští sezonu začínat v Praze, neboť není jisté, že za ně budete hrát vy. Víte to?
Vůbec to neřeším. Je mi to jedno.

Kluby obvykle se svými hvězdami vyjednávají o kontraktech dlouho dopředu. S vámi ještě Rangers nemluvili?
Vůbec.

Vy si dovedete představit, že byste příští sezonu nehrál za Rangers?
Určitě.

Přitom jste si to v New Yorku vždycky tolik pochvaloval.
Když mě tady nebudou chtít, tak co tady mám dělat? Vynášet koše?

Vždyť vy jste se v Rangers za zápas NHL v Praze přimlouval.
To je pravda. Ale nemám tušení, co se děje teď. A může se stát, že v příští sezoně v týmu nebude ani jeden Čech.


Pak by opravdu nemělo smysl zvát do Česka nejdražší klub NHL.
Uvidíme.

Kdybyste se nedohodl v New Yorku, vrátil byste se do Kladna? Nebo do Omsku?  Šel byste jinam v NHL?
Nevím, co budu dělat. Když nezůstanu v Rangers, tak se nezblázním.

Jste kapitán, hlavní hvězda mužstva. Rangers byli po výluce hlavně Jágrovým týmem. Platí to ještě?
Nemyslím si. Teď určitě ne. Když se mi nedaří, pozici ztrácím. Ale to je normální.

Takže to tu nechodí jako v Pittsburghu, kde jste bez ohledu na kouče skočil na led, kdy se vám chtělo?
Ta doba už je dávno pryč!

Na ledě jste v minulých týdnech občas vypadal utrápeně. Kouč Renney k vám při Strakově zranění marně hledal vhodné spoluhráče, že?
To víte, v létě mi odešel Nylander. Stráča byl patnáct zápasů mimo. To není legrace. Nechci si stěžovat, ale s hráči, co jsme koupili, jsem si nerozuměl. Investovali jsme spoustu peněz do centrů, ale já jsem skončil v lajně s klukem, co přišel z farmy.

Pohled redaktora MF DNES

Dejte Jágrovi čas

Bylo by tak snadné pohoršovat se nad krizí Jaromíra Jágra. Jistě, kapitán New York Rangers prožívá rozpačitý podzim. Nikdy mu v NHL nepřibývaly góly tak pomalu. Když už se jednoho v neděli dočkal, dal si ho obránce Dallasu v podstatě sám.

V posledních týdnech skoro nestřílel a diváci v Madison Square Garden na něj podrážděně křičeli: "Shoot!" Nebyl užitečný v přesilovkách, při nichž zůstával na ledě déle než ostatní. Nevěřil si a vypadal mezi mantinely jako trosečník.

Puk ho míjel, postrádal oblíbené spoluhráče Nylandera a Straku. Ti noví mu nerozuměli. Přemýšlel nad svou váhou. Před sezonou zhubl na 105 kilo, aby byl na bruslích rychlejší. Jenže teď si připadá slabý, a tak se chystá zase přibrat, aby se mu vrátila síla.

Newyorské noviny rozebírají, jestli má vůbec nějaký podíl na výsledcích Rangers. "Pořád jsem v sestavě, tak snad jo," odvětil Jágr.

A objevily se i zvěsti, že v New Yorku na jaře skončí. Stárne, v únoru mu bude 36 let. Kdo chce Jágra kritizovat, má to teď jednoduché.

Ale chcete-li ho odepsat, počkejte. Uvažte, že Jágr je kapitánem týmu, který se drží ve špičce NHL.

Pořád vede bodování Rangers. Nesedí na střídačce utopený ve splínu, povzbuzuje spoluhráče. Hájí svého mladého centra Dubinského, jenž při vší úctě ještě spíš patří na farmu než do prvního útoku v NHL.

V každém zápase právě na Jágra soupeři nasazují své nejlepší obranáře, zatímco Gomez, Shanahan, Drury a další od nich mají pokoj.

Jágr nemá potíže s kondicí. Když se v neděli rozjel s pukem, slavný Modano se po něm marně sápal. Tvrdí sice, že mu schází pět kilo, jenže on potřebuje hlavně sebevědomí a parťáky, kteří chápou jeho styl.

Těch však na soupisce Rangers není moc. Jágr se musí modlit, aby zůstal fit jeho kamarád Straka. Ale jeho čas ještě přijde.

KAREL KNAP

Jenže ani Brandon Dubinsky pro vás přece není ideální centr, ne?
Je to fajn kluk. Já se na něj ani nezlobím, snaží se. Klobouk dolů.

Často jsem vás viděl, jak jste v dobré pozici klepal hokejkou o led, aby vám přihrál. A nic…
Nedá se nic dělat. Kdybych se vztekal, bude to horší. Mám ho rád, vím, že se snaží udělat maximum.

Proč vám to nešlo s Gomezem?
Těžko říct.

Protože hodně vodí puk, rovnou se s ním hrne k brance?
Ono by to s ním šlo, ale neklapalo by to tak, jak se čekalo. Pro něj je lepší, když bude hrát se Shanahanem. To je ryzí střelec, on puk ve středním pásmu nechce. Já ho chci. Hrajeme s Gomezem podobně. Oba si rádi jezdíme pro puk dozadu, při zakládání akce jsme oba přijeli k obráncům. To bylo divný.

Proč to nefungovalo s Drurym?
Moc jsme spolu nehráli, asi čtyři zápasy. Pak jsme to zkusili s tím Dubinským a to vcelku šlo.

Hodně se vám ulevilo, když se minulý týden uzdravil Straka?
To si pište. Mně ani nejde o to, jestli dám gól. Hlavně že zase mám chuť do hry. Stráča na mě počká, hodí mi to dozadu. Rozumíme si, hned máme víc šancí. Když v pátek na Floridě poprvé nastoupil a nedohrál kvůli nataženému svalu, myslel jsem, že mě raní mrtvice!

V minulých týdnech jste taky velmi málo střílel. Proč?
Já se ani nedostával do šancí.

Někdy jo.
Kdy?

Na Floridě jste najížděl z křídla a zajel s pukem za branku. Při přesilovce ze své pozice v pravém kruhu ještě nahráváte.
Dobře… Když se ale člověk k zakončení nedostává dost často, ztrácí instinkty. Chvíli trvá, než se vrátí.

Schází vám sebevědomí?
Jasně. Hlavně potřebuju hrát svou hru. Nebudu puk nahazovat a hnát se za ním. To neumím. Když mi spoluhráči nerozumí a pošlou to rychle dopředu, já jsem najednou úplně na druhé straně hřiště. To vás strašně unaví! Ať máte kondici, jakou chcete. Lítáte tam bez puku nahoru a dolů. Já si tam připadal jako ve výtahu! Nahoru, dolů.

Jenom se potvrzuje, že s Jágrem nemůže hrát kdekdo.
Já bych se mohl přizpůsobit, ale proč? Můžu puk nastřelit a pak jet za ním, sice u něj budu pozdě… Ale ne, když nemám puk, jsem na ledě k ničemu.

Když jste dřív nedával góly, býval jste naštvaný. Nesl jste to hůř než teď?
Možná. Ale zase jsem se z krize dostal rychleji. Byl jsem dravější. Neviděl jsem před sebou nic jiného, než že chci dát ten gól. Šel jsem po tom. Teď jsem ve větším klidu.

Ulehčilo vám trápení to, že tým dost často vyhrává?
Určitě. Mám víc času, abych se z toho dostal.

Rangers ovšem nehrají moc zábavný hokej. Máte nejnižší průměr vstřelených gólů na zápas.
Otevřeným stylem nic nevyhrajete.  Potřebujete super gólmana a hrát zezadu. Jinak přijdete do play-off a tam s vámi zametou.

Je fakt, že i Tampa s hvězdami Lecavalierem a St. Louisem vám dala jediný gól až chvíli před koncem.
Proti nám se těžko prosazuje i těm hráčům, co jsou zvyklí dělat spoustu bodů. Třetinu po třetině vidíte, jak jsou z toho v háji. Vůbec nemůžou hrát. Jejich frustrace roste.

Vy v tom systému máte nějaké defenzivní úkoly?
Ne ne. Vůbec.

Ale občas se objevujete v obranném pásmu, v místech, kde jste se jindy moc nevyskytoval.
To víte, góly jsme nedávali… Kdybychom je dostávali, bylo by to všechno ještě horší. Člověk musí mít trochu soudnosti.

Chris Chelios z Detroitu tvrdí, že trenéři vzali hokeji volnost. Že ho svázali taktikou. Souhlasíte?
Kdyby teď v NHL nastoupilo mužstvo z 80. let, nemá šanci. Dnešní týmy by ho smetly. Dřív se nikdo nevracel, nikdo neměl pořádnou sílu. Teď je daleko těžší se prosadit. Trenéři mančaft na zápas tak dokonale připraví… Já tam teda moc nechodím, ale vidím, jak dlouho kluci sedí na poradách. Vědí přesně, co mají dělat. Tým funguje jako stroj.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Pardubice opět úspěšné, Sparta padla. Kometa slaví, problémy Kladna nekončí

Pardubice uspěly také ve třiačtyřicátém kole hokejové extraligy a kráčí za celkovým prvenstvím v základní části. Mladou...

Mohutné obraty a další třinecké zaváhání. Kritická situace Kladna se horší

Hokejová extraliga v pátek pokračovala pěti duely 42. kola. Obhájce mistrovského hattricku z Třince popáté v řadě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šéf hokeje lobbuje za návrat Rusů: Nemáme za úkol řešit světové problémy

Když se Luc Tardif rozmluví o válce na Ukrajině, často bývají jeho vyjádření šokující. Další rozruch vzbudil šéf...

Třinec v derby zdolal Vítkovice, Řepík hattrickem pomohl Spartě k obratu

Hokejová extraliga měla v úterý večer na programu dvě dohrávky. Třinec v utkání 43. kola díky vítězství 2:1 na ledě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírají nevinní lidé, je to smutné. Ruský hokejista odsoudil válku na Ukrajině

Není tomu tak dávno, co se proháněl po extraligových kluzištích. V Hradci Králové skončil proto, že mu v České...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Boston přerušil sérii porážek, Zacha k tomu přispěl dvěma góly

Po třech nezdarech v řadě se lídr hokejové NHL Boston vrátil na vítěznou vlnu. Ve středu, poslední hrací den před...

Půlnoční šok. Žádaného kapitána získali Islanders. Nastoupí v Utkání hvězd?

O půlnoci českého času překvapil NHL nečekaný trejd. Ne, že by se kolem odchodu kapitána Vancouveru Bo Horvata nerojily...

Dodatečná nominace pro Rouska, český útočník okusí Utkání hvězd AHL

Útočník Lukáš Rousek z Rochesteru byl dodatečně zařazen do nominace na Utkání hvězd nižší zámořské AHL. Vedle brankáře...

Grázl, nebo hrdina? Obojí. Kanonýr Hull božsky bavil i krutě ubližoval

Čítankový příběh pátého z jedenácti dětí Hullových, jež se z nyní již zaniklého městečka Point Anne v kanadské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...