Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

Budeme výjimeční. Moc tomu věřím, říká Zajíc, šéf kladenské mládeže

  11:23
Když vypráví o své práci, cítíte, že ji chápe spíš jako poslání. Poslání, které má Kladnu a českému hokeji vychovat nové talenty. Josef Zajíc od května působí jako generální manažer kladenské hokejové mládeže.

Josef Zajíc | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"V dnešní době už je k dispozici tolik materiálů, že kdokoliv může jít trénovat jakoukoliv kategorii. Ale přenášení informací na hráče a psychologie je to největší umění trenérů. Chceme mít mentálně nejsilnější a nejodolnější hráče v republice," říká Zajíc ve velkém rozhovoru pro MF DNES.

Povězte, co všechno jste za necelý měsíc v nové funkci stihl?
Bylo to poměrně roztrhané období. Dva týdny po sobě byl státní svátek, navíc jsem absolvoval dva školicí kurzy trenérské licence A. Nastoupil jsem do týmu, kde se založil nový strukturální trenérský systém mládeže. Zprofesionalizovali jsme trenéry a vytvořili jsme sloupec koučů, kteří mají profesionální smlouvu za velmi slušných finančních podmínek. Přináší jim to povinnost být k dispozici hokejové organizaci kdykoliv minimálně na osm a půl hodiny denně. Je to rozdíl ve srovnání s minulostí, kdy trenéři odtrénovali svoji kategorii a šli domů.

Kolik takových trenérů mládeže v klubu máte?
Dohromady je to devět lidí včetně trenéra gólmanů, videokouče nebo specialisty na bruslení.

Říkal jste, že mohou být k dispozici až osm a půl hodiny denně. Funguje to tak i ve skutečnosti?
Kdykoliv trenéry z organizačních důvodů potřebujeme, jsou nám opravdu k dispozici. Je to pro ně jediná oficiální aktivita. A jestli si přivydělávají tím, že třeba někde píšou na stroji nebo něco publikují, to nevím.

Devět profesionálních trenérů u mládeže, to je na české poměry unikátní číslo. Máte srovnání s ostatními kluby?
Musíme brát v potaz, že tímto systémem zajišťujeme dva kluby -HC a PZ Kladno. Možná to vypadá nadstandardně, ale musí to takhle fungovat. Máme 22 kategorií, o které se musíme postarat.

Kladno se uchází o statut Akademie Českého svazu ledního hokeje, který s sebou nese závazky, ale i výhody. Dostanete ho už pro nadcházející sezonu?
(rozesměje se) Zeptejte se na svazu. Zatím jsme žádný výstup nedostali, ale máme supervisora Zdeňka Vojtu, který maximálně komunikuje. Plníme veškeré připomínky a měníme to, co po nás svaz chce.

Čeho se připomínky týkají?
Jedná se o interní záležitosti klubu, které jsou mezi námi a svazem. Nechtěl bych to prozrazovat.

Josef Zajíc

Kladenský patriot několik sezon nosil na dresu i prestižní kapitánské céčko. Jeho angažmá v Kladně přerušila jen vojna v Trenčíně, rok v Pardubicích a čtyřleté působení v německých klubech Essenu a Oberhausenu. V závěru kariéry nastupoval také za Středočechy v nižších soutěžích - v Berouně, Řisutech a Slaném. Vyzkoušel si i roli hokejového experta v České televizi, poslední dvě sezony byl sportovním manažerem Českých Budějovic.

Jak jsou na tom kvalitativně extraligové mládežnické týmy Kladna? Mohou hrát nejvyšší soutěž, aniž by přicházeli hráči z Prahy a okolí?
Já jsem přesvědčený o tom, že ne. Také v minulosti platilo, že Kladno bylo hokejovou spádovou oblastí, a pro každého hráče, který přišel odkudkoliv, bylo ctí dostat se do víru kvalitní práce kladenských trenérů. Dnes už je k dispozici tolik materiálů, že se kdokoliv může sebrat a jít trénovat jakoukoliv kategorii. Ale přenášení informací na hráče je to nejtěžší a největší umění trenérů. Takoví trenéři na Kladně byli a hráči na to dodnes vzpomínají. Po měsíci v klubu to vnímám tak, že současní trenéři mají chuť po těch změnách sáhnout. Samozřejmě nemůžu říct, že se nám to daří teď hned, ale je naším cílem, aby trenéři uměli přenášet odhodlání do srdcí kluků. Psychologie je to nejtěžší a já věřím, že v tom budeme výjimeční. Hrozně moc si v tom věřím. Myslím, že rychle prosákne informace, že dětem poskytujeme něco navíc - prožitek a účast na tvorbě hokejového procesu. To je náš vklad, který dáváme a který se nám vrátí.

Jste připravený na tlaky rodičů, kteří si často myslí, že zrovna jejich syn je ten nejlepší hokejista a měl by dostávat nejvíce prostoru na ledě?
Určitě jsem připravený na jakoukoliv diskusi v rámci etických pravidel. Nevyhýbám se žádné komunikaci, ale taky budu chtít, aby hráči striktně dodržovali pravidla. Jarda Jágr vstoupil do zdejšího hokeje se značkou Rytířů a my tady chceme prezentovat ta pravidla. Chceme mít mentálně nejsilnější a nejodolnější hráče v republice. Rodičům budu otevřený a budu se zamýšlet, jestli nemají pravdu. Máma může tisíckrát vidět v synovi nejlepšího hokejistu, ale taky může vidět objektivní věci, které musíme odstranit.

Trávíte zatím více času v kanceláři, nebo na trénincích sledováním nejrůznějších věkových kategorií?
Zatím víc v kanceláři. Jak jsem říkal, byly státní svátky, pak školení. Ale letní příprava ještě není tak klíčová, jedná se o objemovou zátěž. Příští týden si sedneme s trenéry a zhodnotíme si květnový tréninkový proces. Vyměníme si zkušenosti, pozastavíme se nad výkonností hráčů a budeme se snažit prezentovat, co jsme v květnu udělali - třeba prostřednictvím webu. Teď mě kancelářská práce trochu svazuje, ale nemůžu říct, že by mě nebavila.

Budete trénovat šestou a osmou třídu, takže asi nechcete úplně zapustit kořeny v kanceláři, souhlasíte?
Přesně tak! Nechci se připravit o to nejúžasnější a nejkreativnější, co hokejisty může potkat - buď hrát, nebo být přímým účastníkem hry. Budu se snažit přesvědčit svoje šéfy, že se můžu vyskytovat u dětí, dorostenců, juniorů a dávat jim do hlavy morální pravidla. Budu se snažit, abych tohle mohl dělat. Já to všechno zvládnu.

Jste úplně odříznutý od kladenského áčka a věnujete se jen mládeži? Ptám se proto, že například David Kuchejda si myslí, že na jeho příchodu do Kladna jste mohl mít také určitý podíl.
Zavádíme komunikaci a výměnu informací mezi trenéry. Davida Kuchejdu jsem dva roky sledoval v Budějovicích, znám i jeho morální stránku. Musím říct, že pro mě je to prototyp hráče, kterého bych vždycky doporučil a kamkoliv bych si ho vybral. V klubu jsem při otázce na Davida Kuchejdu řekl, že svým stylem hry a odhodláním bude hrát významnou roli v extralize. Na tom si trvám.

Část extraligových klubů prezentuje jako jeden ze svých plánů, aby ve čtvrté formaci nastupovali čistě junioři, ale pak se to stejně nedaří. Je to reálné na Kladně?
Zkusím vyjmenovat mladé hráče z loňského kádru, kteří v klubu začínali: Látal, Piskáček, Knotek, Eberle, Melka, Kužel, brankář Cikánek, teď navíc podepsali smlouvu Gutwald a Strnad. K tomu hrají Patera, Procházka, Kuchler a nechci zapomenout na další hráče. Najdete mi jiný klub, kde to takhle je?

Měl jsem na mysli hráče aktuálně v juniorském věku. Může se dostat do extraligy formace pěti takových hráčů?
To není nikde ve světě. Museli by to být výjimeční hráči. Junioři jsou dnes ročník 1993 a nemyslím si, že by takhle rychle vyskočili do extraligy. Kdyby se dostal do týmu jeden dobrý hráč, který by odehrál patnáct až dvacet zápasů v extralize, bylo by to super. Zrovna tak bych považoval za úspěch, pokud by do každého zápasu áčka v přípravě mohl naskočit jeden junior. Je to pro ně ohromná motivace -čuchnout si k hráčům, kteří mají čtyři tituly mistrů světa, zlato z Nagana nebo vítězství ve Stanley Cupu.

Opravdu mladí hráči vzhlížejí k Paterovi a spol. i dnes? V jiném rozhovoru jste zmínil, že musíte vést hráče i ke slušnému chování.
To je bod číslo jedna. Na Kladně to tak vždycky fungovalo. Samozřejmě se občas vyskytl problém, ale většina hráčů donutila k pokoře nebo k odchodu ty, kteří byli neochotní. Nevím, jak je správně nazvat.

Frajeři.
Je otázka, koho považujete za frajera vy a koho já. Pro mě je to kluk, který na to nemá, ale jde do toho. Ty, kterým se dneska říká frajer, já nazývám blbec. Frajer umí respektovat a chce být respektovaný, ale blbec nerespektuje nikoho. Když se dříve objevil blbec, kolektiv ho srovnal.

Ještě na závěr jedna osobní otázka: Co vy a Česká televize? Vrátíte se do pořadu Buly jako hokejový expert?
První kontakt proběhl a já jsem si ověřoval, jestli by klub nebyl proti této aktivitě. Dostal jsem svolení, takže jestli bude ze strany České televize zájem, já budu rád. Je to zajímavá práce a svým způsobem i prezentace jména Rytířů.

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se hraje od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začal českým hokejistům zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 obhajuje Finsko.

Sparta
4:0
Olomouc
Mladá Boleslav
4:0
Pardubice
Sparta
3:4
Liberec
Třinec
4:1
Liberec
Třinec
4:3
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Kometa
Liberec
4:0
Hradec Králové

Předkolo

Plzeň
0:3
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Litvínov
Pardubice
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
2:3
Kometa Brno

Bodování

65

Peter Mueller

Kometa

63

Martin Růžička 27

Třinec

57

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

33

Matěj Stránský

Třinec

30

Peter Mueller

Kometa

26

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 52 32 3 6 11 194:116 108
2. Třinec 52 31 4 5 12 187:130 106
3. Ml. Boleslav 52 26 6 7 13 167:126 97
4. Liberec 52 24 8 5 15 152:118 93
5. Plzeň 52 24 6 7 15 170:128 91
6. Hr. Králové 52 26 4 3 19 144:127 89
7. Pardubice 52 21 7 4 20 141:146 81
8. Vítkovice 52 20 4 6 22 130:142 74
9. Kometa 52 19 5 6 22 144:152 73
10. K. Vary 52 17 8 6 21 145:176 73
11. Litvínov 52 17 8 5 22 133:146 72
12. Olomouc 52 14 6 5 27 105:156 59
13. Zlín 52 11 3 4 34 108:178 43
14. Č. Budějovice 52 6 4 7 35 128:207 33
  • Nejčtenější

Konec bostonské party. Sežene Krejčí práci v NHL, nebo se vrátí?

Je to už 17 let, co spojil hokejovou kariéru s Bostonem. David Krejčí (35) se postupně stal výraznou postavou týmu,...

Zlato odepsaných. O nezvyklém konci zvláštního šampionátu

Mistrovství světa ukázalo jedno. Nikdy nepodceňujte kanadské hokejisty. Nikdy. Za žádných okolností. V jakémkoli...

Reichel v Rozstřelu: V národním týmu něco haprovalo, chyběla pohoda

Proč se fanouškům hokeje a hokejistům samotným nesplnil sen o medaili z mistrovství světa? Robert Reichel, kapitán...

Góly Pastrňáka s Krejčím Bostonu nestačily, Montreal slaví postup

Hokejisté Bostonu i přes produktivitu Davida Pastrňáka (2+1) s Davidem Krejčím (1+0) nezvládli domácí přestřelku s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Malá holka mezi velkými kluky. Kanadský klub draftoval první dívku v juniorské lize

Skutečně se přiblížila doba, kdy ženy budou pevnou součástí hokejových týmů mužů? Kanadský klub ze Sarnie udělal k...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Těšil jsem se na srandu v české kabině, říká Ordoš po návratu do Liberce

V minulé sezoně si poprvé vyzkoušel zahraniční angažmá, nahlédl i do reprezentace. Po roce stráveném ve Švédsku je...

Cítím se jako zamlada, lebedí si liberecký Filippi po operaci zad

Minulou sezonu mu předčasně ukončila operace páteře, která měla vyřešit jeho vleklé zdravotní potíže. Teď už se...

Led místo výběhu sjezdovky. Ale možná je to těžší, culí se kouč Litvínova

Úmorného výběhu sjezdovky v Meziboří jsou ušetřeni hokejisté extraligového Litvínova. Děkují za to pravidelným...

Nemůžeme být bez ledu. Liberec je od začátku přípravy na bruslích

Bez ledu ani ránu! Hokejisté Liberce letos poprvé v historii trénují i během kondiční přípravy na ledové ploše v domácí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....