Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Budeme výjimeční. Moc tomu věřím, říká Zajíc, šéf kladenské mládeže

  11:23
Když vypráví o své práci, cítíte, že ji chápe spíš jako poslání. Poslání, které má Kladnu a českému hokeji vychovat nové talenty. Josef Zajíc od května působí jako generální manažer kladenské hokejové mládeže.

Josef Zajíc | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"V dnešní době už je k dispozici tolik materiálů, že kdokoliv může jít trénovat jakoukoliv kategorii. Ale přenášení informací na hráče a psychologie je to největší umění trenérů. Chceme mít mentálně nejsilnější a nejodolnější hráče v republice," říká Zajíc ve velkém rozhovoru pro MF DNES.

Povězte, co všechno jste za necelý měsíc v nové funkci stihl?
Bylo to poměrně roztrhané období. Dva týdny po sobě byl státní svátek, navíc jsem absolvoval dva školicí kurzy trenérské licence A. Nastoupil jsem do týmu, kde se založil nový strukturální trenérský systém mládeže. Zprofesionalizovali jsme trenéry a vytvořili jsme sloupec koučů, kteří mají profesionální smlouvu za velmi slušných finančních podmínek. Přináší jim to povinnost být k dispozici hokejové organizaci kdykoliv minimálně na osm a půl hodiny denně. Je to rozdíl ve srovnání s minulostí, kdy trenéři odtrénovali svoji kategorii a šli domů.

Kolik takových trenérů mládeže v klubu máte?
Dohromady je to devět lidí včetně trenéra gólmanů, videokouče nebo specialisty na bruslení.

Říkal jste, že mohou být k dispozici až osm a půl hodiny denně. Funguje to tak i ve skutečnosti?
Kdykoliv trenéry z organizačních důvodů potřebujeme, jsou nám opravdu k dispozici. Je to pro ně jediná oficiální aktivita. A jestli si přivydělávají tím, že třeba někde píšou na stroji nebo něco publikují, to nevím.

Devět profesionálních trenérů u mládeže, to je na české poměry unikátní číslo. Máte srovnání s ostatními kluby?
Musíme brát v potaz, že tímto systémem zajišťujeme dva kluby -HC a PZ Kladno. Možná to vypadá nadstandardně, ale musí to takhle fungovat. Máme 22 kategorií, o které se musíme postarat.

Kladno se uchází o statut Akademie Českého svazu ledního hokeje, který s sebou nese závazky, ale i výhody. Dostanete ho už pro nadcházející sezonu?
(rozesměje se) Zeptejte se na svazu. Zatím jsme žádný výstup nedostali, ale máme supervisora Zdeňka Vojtu, který maximálně komunikuje. Plníme veškeré připomínky a měníme to, co po nás svaz chce.

Čeho se připomínky týkají?
Jedná se o interní záležitosti klubu, které jsou mezi námi a svazem. Nechtěl bych to prozrazovat.

Josef Zajíc

Kladenský patriot několik sezon nosil na dresu i prestižní kapitánské céčko. Jeho angažmá v Kladně přerušila jen vojna v Trenčíně, rok v Pardubicích a čtyřleté působení v německých klubech Essenu a Oberhausenu. V závěru kariéry nastupoval také za Středočechy v nižších soutěžích - v Berouně, Řisutech a Slaném. Vyzkoušel si i roli hokejového experta v České televizi, poslední dvě sezony byl sportovním manažerem Českých Budějovic.

Jak jsou na tom kvalitativně extraligové mládežnické týmy Kladna? Mohou hrát nejvyšší soutěž, aniž by přicházeli hráči z Prahy a okolí?
Já jsem přesvědčený o tom, že ne. Také v minulosti platilo, že Kladno bylo hokejovou spádovou oblastí, a pro každého hráče, který přišel odkudkoliv, bylo ctí dostat se do víru kvalitní práce kladenských trenérů. Dnes už je k dispozici tolik materiálů, že se kdokoliv může sebrat a jít trénovat jakoukoliv kategorii. Ale přenášení informací na hráče je to nejtěžší a největší umění trenérů. Takoví trenéři na Kladně byli a hráči na to dodnes vzpomínají. Po měsíci v klubu to vnímám tak, že současní trenéři mají chuť po těch změnách sáhnout. Samozřejmě nemůžu říct, že se nám to daří teď hned, ale je naším cílem, aby trenéři uměli přenášet odhodlání do srdcí kluků. Psychologie je to nejtěžší a já věřím, že v tom budeme výjimeční. Hrozně moc si v tom věřím. Myslím, že rychle prosákne informace, že dětem poskytujeme něco navíc - prožitek a účast na tvorbě hokejového procesu. To je náš vklad, který dáváme a který se nám vrátí.

Jste připravený na tlaky rodičů, kteří si často myslí, že zrovna jejich syn je ten nejlepší hokejista a měl by dostávat nejvíce prostoru na ledě?
Určitě jsem připravený na jakoukoliv diskusi v rámci etických pravidel. Nevyhýbám se žádné komunikaci, ale taky budu chtít, aby hráči striktně dodržovali pravidla. Jarda Jágr vstoupil do zdejšího hokeje se značkou Rytířů a my tady chceme prezentovat ta pravidla. Chceme mít mentálně nejsilnější a nejodolnější hráče v republice. Rodičům budu otevřený a budu se zamýšlet, jestli nemají pravdu. Máma může tisíckrát vidět v synovi nejlepšího hokejistu, ale taky může vidět objektivní věci, které musíme odstranit.

Trávíte zatím více času v kanceláři, nebo na trénincích sledováním nejrůznějších věkových kategorií?
Zatím víc v kanceláři. Jak jsem říkal, byly státní svátky, pak školení. Ale letní příprava ještě není tak klíčová, jedná se o objemovou zátěž. Příští týden si sedneme s trenéry a zhodnotíme si květnový tréninkový proces. Vyměníme si zkušenosti, pozastavíme se nad výkonností hráčů a budeme se snažit prezentovat, co jsme v květnu udělali - třeba prostřednictvím webu. Teď mě kancelářská práce trochu svazuje, ale nemůžu říct, že by mě nebavila.

Budete trénovat šestou a osmou třídu, takže asi nechcete úplně zapustit kořeny v kanceláři, souhlasíte?
Přesně tak! Nechci se připravit o to nejúžasnější a nejkreativnější, co hokejisty může potkat - buď hrát, nebo být přímým účastníkem hry. Budu se snažit přesvědčit svoje šéfy, že se můžu vyskytovat u dětí, dorostenců, juniorů a dávat jim do hlavy morální pravidla. Budu se snažit, abych tohle mohl dělat. Já to všechno zvládnu.

Jste úplně odříznutý od kladenského áčka a věnujete se jen mládeži? Ptám se proto, že například David Kuchejda si myslí, že na jeho příchodu do Kladna jste mohl mít také určitý podíl.
Zavádíme komunikaci a výměnu informací mezi trenéry. Davida Kuchejdu jsem dva roky sledoval v Budějovicích, znám i jeho morální stránku. Musím říct, že pro mě je to prototyp hráče, kterého bych vždycky doporučil a kamkoliv bych si ho vybral. V klubu jsem při otázce na Davida Kuchejdu řekl, že svým stylem hry a odhodláním bude hrát významnou roli v extralize. Na tom si trvám.

Část extraligových klubů prezentuje jako jeden ze svých plánů, aby ve čtvrté formaci nastupovali čistě junioři, ale pak se to stejně nedaří. Je to reálné na Kladně?
Zkusím vyjmenovat mladé hráče z loňského kádru, kteří v klubu začínali: Látal, Piskáček, Knotek, Eberle, Melka, Kužel, brankář Cikánek, teď navíc podepsali smlouvu Gutwald a Strnad. K tomu hrají Patera, Procházka, Kuchler a nechci zapomenout na další hráče. Najdete mi jiný klub, kde to takhle je?

Měl jsem na mysli hráče aktuálně v juniorském věku. Může se dostat do extraligy formace pěti takových hráčů?
To není nikde ve světě. Museli by to být výjimeční hráči. Junioři jsou dnes ročník 1993 a nemyslím si, že by takhle rychle vyskočili do extraligy. Kdyby se dostal do týmu jeden dobrý hráč, který by odehrál patnáct až dvacet zápasů v extralize, bylo by to super. Zrovna tak bych považoval za úspěch, pokud by do každého zápasu áčka v přípravě mohl naskočit jeden junior. Je to pro ně ohromná motivace -čuchnout si k hráčům, kteří mají čtyři tituly mistrů světa, zlato z Nagana nebo vítězství ve Stanley Cupu.

Opravdu mladí hráči vzhlížejí k Paterovi a spol. i dnes? V jiném rozhovoru jste zmínil, že musíte vést hráče i ke slušnému chování.
To je bod číslo jedna. Na Kladně to tak vždycky fungovalo. Samozřejmě se občas vyskytl problém, ale většina hráčů donutila k pokoře nebo k odchodu ty, kteří byli neochotní. Nevím, jak je správně nazvat.

Frajeři.
Je otázka, koho považujete za frajera vy a koho já. Pro mě je to kluk, který na to nemá, ale jde do toho. Ty, kterým se dneska říká frajer, já nazývám blbec. Frajer umí respektovat a chce být respektovaný, ale blbec nerespektuje nikoho. Když se dříve objevil blbec, kolektiv ho srovnal.

Ještě na závěr jedna osobní otázka: Co vy a Česká televize? Vrátíte se do pořadu Buly jako hokejový expert?
První kontakt proběhl a já jsem si ověřoval, jestli by klub nebyl proti této aktivitě. Dostal jsem svolení, takže jestli bude ze strany České televize zájem, já budu rád. Je to zajímavá práce a svým způsobem i prezentace jména Rytířů.

Předkolo

Litvínov
3:0
Plzeň
České Budějovice
3:0
Karlovy Vary
Liberec
3:2
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Vítkovice
Pardubice
4:1
Hradec Králové
Kometa Brno
2:4
Litvínov
Pardubice
4:0
Litvínov
Sparta
3:4
Třinec
Sparta
4:0
Liberec
Třinec
4:3
České Budějovice
  • Nejčtenější

Reakce na tragédii. Hokejisté musí nosit chránič krku, změna se týká i extraligy

5. června 2024  14:02

Nejde o žádnou neočekávanou úpravu. Kvůli tragédii v britském hokeji, kdy hokejistovi Adamu...

Bývalý útočník hokejové Sparty spáchal sebevraždu. Rodině psali i Češi

5. června 2024  10:51

Norský hokejový útočník Alexander Reichenberg v pouhých 31 letech spáchal sebevraždu. „Sám si...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ani Pastrňák nepřesvědčil. Šéf NHL líčil, proč Češi přijdou o očekávaný turnaj

10. června 2024  13:19

Mluvil bezmála čtyřicet minut, o platových stropech, rozšiřování NHL... Pozornost si ale při...

David si na těžké časy pamatuje, jsem za to ráda, říká Pastrňákova maminka

6. června 2024

Premium Aby v malém bytě na havířovském sídlišti uživila dva syny, nezdráhala se brát ani ty nejpodřadnější...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hokejový trik, jak obejít DPH. Proč svaz kvůli lístkům na MS založil novou firmu

12. června 2024

Premium Organizátoři letošního světového šampionátu v Česku mohou být nadmíru spokojeni. Hokejové...

Mistr světa Voženílek míří z Třince do švýcarského Zugu. Anebo do NHL

12. června 2024  16:36

Třinečtí hokejoví šampioni přišli o jednu ze svých opor. Útočník Daniel Voženílek se rozhodl odejít...

Od komentování k hledání posil. Pospíšil je hlavním skautem Pardubic

12. června 2024  9:53

Z televizních obrazovek ho zná každý hokejový fanoušek. Jako expert a komentátor působil David...

Hokejový trik, jak obejít DPH. Proč svaz kvůli lístkům na MS založil novou firmu

12. června 2024

Premium Organizátoři letošního světového šampionátu v Česku mohou být nadmíru spokojeni. Hokejové...

Třinec získal ocenění pro nejlepší evropský hokejový klub roku

11. června 2024  23:20

Mistrovský celek české extraligy Třinec byl vyhlášen nejlepším evropským hokejovým klubem roku....

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...