Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Budeme výjimeční. Moc tomu věřím, říká Zajíc, šéf kladenské mládeže

  11:23
Když vypráví o své práci, cítíte, že ji chápe spíš jako poslání. Poslání, které má Kladnu a českému hokeji vychovat nové talenty. Josef Zajíc od května působí jako generální manažer kladenské hokejové mládeže.

Josef Zajíc | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"V dnešní době už je k dispozici tolik materiálů, že kdokoliv může jít trénovat jakoukoliv kategorii. Ale přenášení informací na hráče a psychologie je to největší umění trenérů. Chceme mít mentálně nejsilnější a nejodolnější hráče v republice," říká Zajíc ve velkém rozhovoru pro MF DNES.

Povězte, co všechno jste za necelý měsíc v nové funkci stihl?
Bylo to poměrně roztrhané období. Dva týdny po sobě byl státní svátek, navíc jsem absolvoval dva školicí kurzy trenérské licence A. Nastoupil jsem do týmu, kde se založil nový strukturální trenérský systém mládeže. Zprofesionalizovali jsme trenéry a vytvořili jsme sloupec koučů, kteří mají profesionální smlouvu za velmi slušných finančních podmínek. Přináší jim to povinnost být k dispozici hokejové organizaci kdykoliv minimálně na osm a půl hodiny denně. Je to rozdíl ve srovnání s minulostí, kdy trenéři odtrénovali svoji kategorii a šli domů.

Kolik takových trenérů mládeže v klubu máte?
Dohromady je to devět lidí včetně trenéra gólmanů, videokouče nebo specialisty na bruslení.

Říkal jste, že mohou být k dispozici až osm a půl hodiny denně. Funguje to tak i ve skutečnosti?
Kdykoliv trenéry z organizačních důvodů potřebujeme, jsou nám opravdu k dispozici. Je to pro ně jediná oficiální aktivita. A jestli si přivydělávají tím, že třeba někde píšou na stroji nebo něco publikují, to nevím.

Devět profesionálních trenérů u mládeže, to je na české poměry unikátní číslo. Máte srovnání s ostatními kluby?
Musíme brát v potaz, že tímto systémem zajišťujeme dva kluby -HC a PZ Kladno. Možná to vypadá nadstandardně, ale musí to takhle fungovat. Máme 22 kategorií, o které se musíme postarat.

Kladno se uchází o statut Akademie Českého svazu ledního hokeje, který s sebou nese závazky, ale i výhody. Dostanete ho už pro nadcházející sezonu?
(rozesměje se) Zeptejte se na svazu. Zatím jsme žádný výstup nedostali, ale máme supervisora Zdeňka Vojtu, který maximálně komunikuje. Plníme veškeré připomínky a měníme to, co po nás svaz chce.

Čeho se připomínky týkají?
Jedná se o interní záležitosti klubu, které jsou mezi námi a svazem. Nechtěl bych to prozrazovat.

Josef Zajíc

Kladenský patriot několik sezon nosil na dresu i prestižní kapitánské céčko. Jeho angažmá v Kladně přerušila jen vojna v Trenčíně, rok v Pardubicích a čtyřleté působení v německých klubech Essenu a Oberhausenu. V závěru kariéry nastupoval také za Středočechy v nižších soutěžích - v Berouně, Řisutech a Slaném. Vyzkoušel si i roli hokejového experta v České televizi, poslední dvě sezony byl sportovním manažerem Českých Budějovic.

Jak jsou na tom kvalitativně extraligové mládežnické týmy Kladna? Mohou hrát nejvyšší soutěž, aniž by přicházeli hráči z Prahy a okolí?
Já jsem přesvědčený o tom, že ne. Také v minulosti platilo, že Kladno bylo hokejovou spádovou oblastí, a pro každého hráče, který přišel odkudkoliv, bylo ctí dostat se do víru kvalitní práce kladenských trenérů. Dnes už je k dispozici tolik materiálů, že se kdokoliv může sebrat a jít trénovat jakoukoliv kategorii. Ale přenášení informací na hráče je to nejtěžší a největší umění trenérů. Takoví trenéři na Kladně byli a hráči na to dodnes vzpomínají. Po měsíci v klubu to vnímám tak, že současní trenéři mají chuť po těch změnách sáhnout. Samozřejmě nemůžu říct, že se nám to daří teď hned, ale je naším cílem, aby trenéři uměli přenášet odhodlání do srdcí kluků. Psychologie je to nejtěžší a já věřím, že v tom budeme výjimeční. Hrozně moc si v tom věřím. Myslím, že rychle prosákne informace, že dětem poskytujeme něco navíc - prožitek a účast na tvorbě hokejového procesu. To je náš vklad, který dáváme a který se nám vrátí.

Jste připravený na tlaky rodičů, kteří si často myslí, že zrovna jejich syn je ten nejlepší hokejista a měl by dostávat nejvíce prostoru na ledě?
Určitě jsem připravený na jakoukoliv diskusi v rámci etických pravidel. Nevyhýbám se žádné komunikaci, ale taky budu chtít, aby hráči striktně dodržovali pravidla. Jarda Jágr vstoupil do zdejšího hokeje se značkou Rytířů a my tady chceme prezentovat ta pravidla. Chceme mít mentálně nejsilnější a nejodolnější hráče v republice. Rodičům budu otevřený a budu se zamýšlet, jestli nemají pravdu. Máma může tisíckrát vidět v synovi nejlepšího hokejistu, ale taky může vidět objektivní věci, které musíme odstranit.

Trávíte zatím více času v kanceláři, nebo na trénincích sledováním nejrůznějších věkových kategorií?
Zatím víc v kanceláři. Jak jsem říkal, byly státní svátky, pak školení. Ale letní příprava ještě není tak klíčová, jedná se o objemovou zátěž. Příští týden si sedneme s trenéry a zhodnotíme si květnový tréninkový proces. Vyměníme si zkušenosti, pozastavíme se nad výkonností hráčů a budeme se snažit prezentovat, co jsme v květnu udělali - třeba prostřednictvím webu. Teď mě kancelářská práce trochu svazuje, ale nemůžu říct, že by mě nebavila.

Budete trénovat šestou a osmou třídu, takže asi nechcete úplně zapustit kořeny v kanceláři, souhlasíte?
Přesně tak! Nechci se připravit o to nejúžasnější a nejkreativnější, co hokejisty může potkat - buď hrát, nebo být přímým účastníkem hry. Budu se snažit přesvědčit svoje šéfy, že se můžu vyskytovat u dětí, dorostenců, juniorů a dávat jim do hlavy morální pravidla. Budu se snažit, abych tohle mohl dělat. Já to všechno zvládnu.

Jste úplně odříznutý od kladenského áčka a věnujete se jen mládeži? Ptám se proto, že například David Kuchejda si myslí, že na jeho příchodu do Kladna jste mohl mít také určitý podíl.
Zavádíme komunikaci a výměnu informací mezi trenéry. Davida Kuchejdu jsem dva roky sledoval v Budějovicích, znám i jeho morální stránku. Musím říct, že pro mě je to prototyp hráče, kterého bych vždycky doporučil a kamkoliv bych si ho vybral. V klubu jsem při otázce na Davida Kuchejdu řekl, že svým stylem hry a odhodláním bude hrát významnou roli v extralize. Na tom si trvám.

Část extraligových klubů prezentuje jako jeden ze svých plánů, aby ve čtvrté formaci nastupovali čistě junioři, ale pak se to stejně nedaří. Je to reálné na Kladně?
Zkusím vyjmenovat mladé hráče z loňského kádru, kteří v klubu začínali: Látal, Piskáček, Knotek, Eberle, Melka, Kužel, brankář Cikánek, teď navíc podepsali smlouvu Gutwald a Strnad. K tomu hrají Patera, Procházka, Kuchler a nechci zapomenout na další hráče. Najdete mi jiný klub, kde to takhle je?

Měl jsem na mysli hráče aktuálně v juniorském věku. Může se dostat do extraligy formace pěti takových hráčů?
To není nikde ve světě. Museli by to být výjimeční hráči. Junioři jsou dnes ročník 1993 a nemyslím si, že by takhle rychle vyskočili do extraligy. Kdyby se dostal do týmu jeden dobrý hráč, který by odehrál patnáct až dvacet zápasů v extralize, bylo by to super. Zrovna tak bych považoval za úspěch, pokud by do každého zápasu áčka v přípravě mohl naskočit jeden junior. Je to pro ně ohromná motivace -čuchnout si k hráčům, kteří mají čtyři tituly mistrů světa, zlato z Nagana nebo vítězství ve Stanley Cupu.

Opravdu mladí hráči vzhlížejí k Paterovi a spol. i dnes? V jiném rozhovoru jste zmínil, že musíte vést hráče i ke slušnému chování.
To je bod číslo jedna. Na Kladně to tak vždycky fungovalo. Samozřejmě se občas vyskytl problém, ale většina hráčů donutila k pokoře nebo k odchodu ty, kteří byli neochotní. Nevím, jak je správně nazvat.

Frajeři.
Je otázka, koho považujete za frajera vy a koho já. Pro mě je to kluk, který na to nemá, ale jde do toho. Ty, kterým se dneska říká frajer, já nazývám blbec. Frajer umí respektovat a chce být respektovaný, ale blbec nerespektuje nikoho. Když se dříve objevil blbec, kolektiv ho srovnal.

Ještě na závěr jedna osobní otázka: Co vy a Česká televize? Vrátíte se do pořadu Buly jako hokejový expert?
První kontakt proběhl a já jsem si ověřoval, jestli by klub nebyl proti této aktivitě. Dostal jsem svolení, takže jestli bude ze strany České televize zájem, já budu rád. Je to zajímavá práce a svým způsobem i prezentace jména Rytířů.

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

Ze statistik

Lukáš Pech

Nejvíce asistencí

Lukáš Pech

Nejvíce bodů

Marko Daňo

Nejvíce gólů

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. HC Dynamo Pardubice 43 26 8 4 5 135:84 98
2. HC Vítkovice Ridera 42 22 4 9 7 130:102 83
3. HC Sparta Praha 41 21 5 2 13 116:92 75
4. HC Oceláři Třinec 41 18 4 5 14 118:87 67
5. Bílí Tygři Liberec 43 14 6 10 13 125:111 64
6. HC Olomouc 42 18 4 2 18 106:107 64
7. HC Škoda Plzeň 43 15 6 7 15 113:115 64
8. Mountfield Hradec Králové 42 15 7 4 16 114:109 63
9. HC Kometa Brno 43 14 6 2 21 110:133 56
10. HC Energie Karlovy Vary 42 16 3 2 21 103:128 56
  • Nejčtenější

Kometa je předposlední, Sparta jásá. Třinec i počtvrté zaváhal s Budějovicemi

Základní část hokejové extraligy zamířila do poslední čtvrtiny. Nedělní program přinesl kompletní 40. kolo. Kometa...

Mohutné obraty a další třinecké zaváhání. Kritická situace Kladna se horší

Hokejová extraliga v pátek pokračovala pěti duely 42. kola. Obhájce mistrovského hattricku z Třince popáté v řadě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice opět úspěšné, Sparta padla. Kometa slaví, problémy Kladna nekončí

Pardubice uspěly také ve třiačtyřicátém kole hokejové extraligy a kráčí za celkovým prvenstvím v základní části. Mladou...

Krize Třince trvá, naopak uspěla Kometa i Kladno. Boleslav zdolala Olomouc

Tři čistá konta a dvě ukončené série proher nabídlo 41. kolo hokejové extraligy. Kladno přemohlo Liberec, Kometa si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák zazářil čtyřmi body, gólman Vaněček asistoval u vítězné trefy

Dominance hokejistů Bostonu v NHL nebere konce. Na úterní výhře 4:2 v Montrealu se výrazně podepsali i Češi. Hvězda...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Pár hodin v Hradci a hned vítězství: Bylo to ale těžké, přiznal Werek

V polovině sedmé minuty vzal na pravé straně puk, nezadržitelně s ním projel do dobré pozice na střelu a pak tvrdou...

Pardubice opět úspěšné, Sparta padla. Kometa slaví, problémy Kladna nekončí

Pardubice uspěly také ve třiačtyřicátém kole hokejové extraligy a kráčí za celkovým prvenstvím v základní části. Mladou...

Vítkovice doma selhaly. Kouč Holaň: Nemůžeme se vymlouvat, je to špatné

Na začátku druhé třetiny sice vedli vítkovičtí hokejisté nad Hradcem Králové 2:0, pak však přišel zlom. Hosté snížili,...

Návraty do Česka. Hokejisty Hradce posílí brankář Bartošák a útočník Werek

Hokejový gólman Patrik Bartošák se vrátí zpět na české stadiony, v příští sezoně bude hájit branku extraligového Hradce...

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...