Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Zlobu chápu. I já chyboval, říká kritizovaný litvínovský šéf Kysela

  9:59
Poslední tři extraligové sezony, dvě stresující baráže. A fanoušci hokejového Litvínova našli viníka. Při nedělní záchranářské slávě vytáhli transparent o „odkysličení“ klubu. Skandovali Kysela ven! „Sezona byla hodně nepovedená, fanoušci na to mají právo. Klub řídím a padá to na moji hlavu. Nelze se jim divit,“ řekl Robert Kysela řečený Kyslík, generální manažer Vervy, která se udržela o pouhý bod.

Generální manažer litvínovského klubu Robert Kysela. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Jak zareagujete?
Zatím žádný scénář nemám, soustředil jsem se, abychom udělali všechno pro záchranu. O ničem dalším, co bude dál, jsem neuvažoval. Všechno ukáže nejbližší týden.

Litvínov se v extralize udržel, ale kotel fanoušků bouřil: Kysela ven!

Jste podepsaný pod historickým titulem, teď čelíte zlobě. Bolí to?
Nepříjemné to je. Ale nemyslím si, že bych je já přivedl k titulu. Ano, vedl jsem tenkrát ten klub. Stejně jako titul byla souhra dvaceti pozitivních okolností, tak i tohle je výsledek mnoha okolností, ale negativních. Mužstvo mělo na víc, než v sezoně ukázalo. Bohužel nás provázela zranění a udělalo se plno přehmatů. Jako při titulu se udělala spousta dobrých věcí, které vyšly, tak letos se udělala spousta věcí, které nevyšly. A ty padají především na moji hlavu.

Které myslíte?
Ať už jde o posílení mužstva, které nevyšlo, bohužel se nám v žádném případě nepodařilo nahradit Robina Hanzla. A od titulové sezony mužstvo jen ztrácelo opory. První odešel trenér Miloš Hořava, po titulu ukončil kariéru Martin Ručinský, který byl přirozeným lídrem nejvyšší úrovně. A byl tím hlavním elementem, který se o titul zasloužil. Následoval brankář Pavel Francouz, šel za lepším. Litvínov je bohužel město na periferii republiky a dostat sem kvalitního hráče je strašně těžké. Strašně!

Kdo vás třeba odmítl?
Já letos jednal snad s padesátkou hráčů, když si vezmu Redenbacha, Irgla, Maroše. Někteří už sem měli nakročeno, ve finále dali přednost klubům ve větších městech nebo blíž k jejich domovům. K tomu se přidala spousta objektivních skutečností, ať zranění Hübla, Lukeše a na konci sezony Kubáta. To byly naše tři základní stavební kameny do přesilovek a ofenzivy. Sörvik měl dokonce čtyři zranění. V lednu, kdy jsme se z toho mohli vyškrábat, se zranil i gólman číslo 1 Petrásek. Mužstvo bylo v troskách a prohráli jsme 10 zápasů v řadě. Sezona skončila, jak skončila. Za to zodpovídá vždy šéf, divákům se nelze divit a můžou mít na to svůj názor. Myslím, že práce lehká rozhodně nebyla, snažil jsem se udělat maximum.

Fanoušci Litvínova slaví úspěšnou baráž o extraligu.

Ve čtvrtek zasedá představenstvo. Nebojíte se, že vás odvolá?
Představit si to umím, je to možné. Takové věci se dějí, život půjde dál. Zažil jsem ve své hráčské kariéře odvolání i jiných osobností než jsem já, třeba Luďka Bukače nebo Ivana Hlinky. To všechno ukáže čas. Koukněte na fotbalovou Spartu. Nakoupila posily za obrovské peníze, nakonec to trenér neustál.

Vyčítáte si něco?
Některé nedostatky byly objektivní, ale spoustu chyb jsem udělal i já. Největší, že jsem podcenil sportovní stránku věci. Přišel jsem z Ústí, tenkrát jsem přivedl tři hotové hráče a Pavelku, kteří jsou dneska světové úrovně. Beci Pavlík s Pavelkou jsou v nároďáku, Robin Hanzl s Francouzem v KHL. Potom tady byl Miloš Hořava, který je obrovský nadšenec pro hokej, má perfektní přehled. A s ním se velmi dobře spolupracovalo. Hráče si vybíral, konzultovali jsme je spolu a já mu dal volnou ruku. Pak se udělal titul, Hořava odešel a já si říkal, že kouč Radim Rulík je trochu jeho škola a já ho nechám, ať si mužstvo poskládá. To byla moje největší chyba, trenérovi jsem dal příliš velkou benevolenci.

Ještě něco byste udělal jinak?
Chyba taky byla, že jsem nejmenoval sportovního manažera, skauta klubu, který by vyhledával talenty. Bohužel Litvínov od ročníku 1985, kdy vyšli Petružálek, Kreps a Kašpar, nevychoval žádného hráče světového formátu, který by se mohl vrátit. A když se dostanete do krize, už není komu zavolat: Hele, pojď nám píchnout. Je to strašně složité. Dostat sem cizí hráče je neskutečné martyrium. De facto největší opora, kterou jsme sem dostali, byl Jura Mikúš. Jemu musím říct obrovský dík, bez jeho pomoci by mužstvo nehrálo tak dobře. V tomhle vidím největší chybu, v přílišné demokracii.

Na čem se to pak podepsalo?
Vyústilo to i v nedisciplinovanost mužstva. Málo zásahů z pozice manažera do mužstva. Ve finále to skončilo u toho, že z 12 zápasů baráže máme v jedenácti víc vyloučených než soupeř. Děláme fauly holí, fauly na útočné polovině. Nechtěl jsem do toho trenérům zasahovat, nechtěl jsem za to hráče trestat. Trenéři dlouhodobě říkali: My si to dole vyřešíme. Vidím, že tohle jsou zásadní věci, a pokud mužstvo nemá disciplínu, není připravené a dobře složené, je to těžké.

Hráči Litvínova zdraví fanoušky „rybičkami“ po zvládnuté baráži.
Trenér Litvínova Jiří Šlégr zdraví fanoušky po úspěšné baráži.

Také vám vyčítají, že tříštíte síly, protože ještě podnikáte.
Četl jsem to, ale já nepodnikám. Zabývám se různými činnostmi, že třeba koupím barák a pronajímám ho. Nevím, jestli to je podnikání. Nikde nepracuju, nikde nic neřídím. Pro mě je hokej všechno. Já jsem hokej hrál, pak jsem u hokeje chtěl zůstat. Mohl jsem podnikat, ale radši jsem šel dělat do televize, abych u hokeje zůstal. Pak jsem pracoval v Ústí v 1. lize. Když jste úspěšný, lidi nehledají chyby, když jste neúspěšný, každý jich na vás najde padesát. Pak posloucháte, že chodíte do hospody, že jste se rozvedl, že podnikáte, že jezdíte moc na dovolenou. Lidi hledají zdůvodnění chyb. On se tomu nevěnuje! Já chyby vidím ve špatných rozhodnutích. Nejmenovat sportovního manažera.

Proč k tomu tedy nedošlo?
Já sportovního manažera zpočátku nepotřeboval, protože jsem si ty hráče přivedl z Ústí. Došlo možná k podcenění, uspokojení, že to fungovalo, když jsme dosáhli na titul. Navíc zůstal Robin Hanzl, povedly se nějaké další příchody, třeba brankáře Januse. K podcenění došlo i v první sezoně po titulu, kdy přišla baráž. Byl to zdvižený prst, který jsme zbytečně přehlídli, protože baráž jsme odehráli relativně v klidu. Následovala velmi úspěšná sezona, skončili jsme čtvrtí. Najednou odešel Hanzl, chtěli jsme ho nahradit Nicholsem, to se nepovedlo. Další posilou měl být Nejezchleb po promaroděné sezoně. Na ledě jsme viděli, že je šikovný v koncovce, kreativní, dobře bruslí. Bude se chtít přes nároďák vrátit do NHL, říkali jsme si. Když se tyhle nákupy nepovedly, tým najednou tahá za kratší konec. Do toho se zraní opory a my hráčů jejich kvalit máme málo.

Co z toho pro vás plyne?
Pokud budu ještě někdy v hokeji pokračovat, ať tady, nebo jinde, musím si z toho vzít ponaučení. Mužstvo musí být připravené, disciplinované, jeho chod na profesionální úrovni. Pak do toho člověk může zasadit jednotlivé perly, které tým vynesou výš. Ale musí tam být ten tvrdý základ, který my v letošní sezoně neměli. Bohužel mužstvo nebylo dobře složené ani připravené. Ani psychicky na to, že by mohlo být v problémech. Po loňské sezoně byl začátek té letošní i ze strany hráčů trochu podceněný. Nemohlo to vyústit v nic jiného než v obrovský problém.

Máte pocit, že skončíte?
Nemám. Určitě nechci z boje utíkat. Já se tady narodil, chodil jsem tu do školy, za Litvínov jsem odehrál mládež a 16 extraligových sezon. Pro mě ten klub je a vždycky bude srdeční záležitost. Ale umím si představit, že mě představenstvo odvolá. Bohužel odpovědnost za výsledky je, k tomu se člověk musí postavit čelem. Ale na klub nezanevřu, budu se mu snažit pomáhat v jakékoli pozici. Třeba v mládeži. Z Litvínova se neodstěhuju, nejsem najatý manažer odjinud, dál tu bydlím, mám dva kluky, kteří tady hrají. Budu se snažit, aby byl Litvínov na výši. Jsem strašně šťastný, že se nám to povedlo zachránit.

Co by pád znamenal?
Extraliga je podstatná. Možná to někteří lidé v jiných městech nedoceňují, ale pro Litvínov je klub hrozně důležitý. Až fatální záležitost. Je to rodinné zlato. Litvínov je periferní město a má dva klenoty. Chemičku, která je obrovským zaměstnavatelem a která nechává lidi tady vydělat peníze. A pak litvínovský hokej, který taky působí na širokou veřejnost. A je to přidaná hodnota pro občany, že tady mají motivaci, na co můžou být hrdí. Ale musíme mít jiné výsledky než letos. Letos byla hrdost upozaděná.

Los hokejové extraligy 2022/23

Nová sezona hokejové extraligy odstartovala 15. září a program základní části je rozplánován až do 5. března 2023, kdy se hraje poslední 52. kolo.

Ze statistik

Tomáš Zohorna

Nejvíce bodů

Tomáš Zohorna

Nejvíce gólů

Jan Lukáš

nejlepší brankář

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. HC Dynamo Pardubice 24 13 6 3 2 79:48 54
2. HC Vítkovice Ridera 24 14 2 5 3 81:60 51
3. HC Olomouc 24 12 3 1 8 61:48 43
4. HC Oceláři Třinec 23 10 2 4 7 64:47 38
5. HC Škoda Plzeň 25 9 3 5 8 68:66 38
6. HC Kometa Brno 23 9 5 1 8 62:62 38
7. BK Mladá Boleslav 24 8 4 4 8 52:51 36
8. HC Sparta Praha 24 8 4 1 11 61:62 33
9. HC Energie Karlovy Vary 24 8 3 2 11 62:79 32
10. Bílí Tygři Liberec 23 5 5 6 7 65:64 31
  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Minimum gólů. Lídr další rekord nepřidal, Vítkovice i Sparta rozhodly v závěru

Hokejová extraliga pokračovala sedmi zápasy, které nabídly pouhých dvaadvacet vstřelených branek. Čtyřiadvacáté kolo...

Tři české góly zařídily vítězný obrat Bostonu. Krejčí se trefil dvakrát

Čeští hokejisté zařídili v NHL výhru Bostonu 3:2 v prodloužení nad Carolinou. Obrat nastartoval dvěma góly David...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Boj na krev, zápas hodný play off. Sparta slaví, Třinec se zlobí na rozhodčí

Třetí repríza posledního extraligového finále, třetí výhra domácích. A opět viděli diváci v pražské O2 areně v hlavní...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Táta mě zatím nekritizoval, říká posila olomouckého útoku Plášek

Ačkoliv má teprve dvaadvacet let, hokejových adres navštívil už několik. Rodný Přerov, Brno, kanadský Abbotsford a teď...

Budíkův návrat. Jeho gól rozhodl, plzeňský bek ho věnoval babičce

To byl návrat! Uzdravený obránce hokejové Plzně Vojtěch Budík se vrátil do sestavy poprvé od 18. října, navíc proti...

Duel o jediném gólu. Mladá Boleslav přes úvodní převahu těsně podlehla Plzni

Hokejová extraliga nabídla v předehrávce 25. kola souboj dvou sousedů ze středu tabulky, který rozhodla jediná branka....

Poprvé dvakrát bez gólu. Bída, povzdechl si hradecký útočník Lev

Jde sice jen o statistické číslo, ale to je to poslední, co by hokejisty hradeckého Mountfieldu mělo v jejich současné...

Pronájem, byt 3+1, Hranice ul. Nádražní
Pronájem, byt 3+1, Hranice ul. Nádražní

Nádražní, Hranice - Hranice I-Město, okres Přerov
13 000 Kč/měsíc

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...