Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. května 2022 Maxmilián, Maxim

Televizní štáb ven! Vysíláte neprávem, zlobí se Slovan. Slovenskem hýbe spor o přenosy

  16:24
Představte si, že se díváte na svůj oblíbený hokejový tým v televizi nebo na internetu. Když v tom je najednou přenos utnutý. Právě to se stalo fanouškům Slovanu Bratislava v neděli během zápasu s Trenčínem. Nejednalo se o výpadek na trase. Vedení klubu samo zastavilo vysílání.

Kotouče v síti slovenští fanoušci viděli jen do poloviny utkání mezi Slovanem a Trenčínem. | foto: Profimedia.cz

Ligová utkání Slovanu Bratislava se až dosud vysílala s tichým souhlasem klubu, ačkoliv klub není členem Asociace profesionálních hokejových klubů (APHK) a necítí se být povinen přenášet hokej v televizi.

Nedělní domácí duel Slovanu s Trenčínem (4:3) byl podle všeho poslední kapkou v tom, co si vysílatelé nevlastnící práva na jeho hokej dovolili. Štáb Tipsportu podle klubu vysílal na internetu klání neoprávněně, neboť klub a sázkovou společnost nespojuje žádný smluvní vztah.

Proto v polovině utkání nechalo odstřihnout dodávku elektřiny pro přenosové vozy společnosti vyrábějící televizní signál a vynutilo si přerušení internetového streamu na Tipsportu i přímý přenos jednoho z extraligových vysílatelů Sport 1. Ze Stadionu Ondreje Nepely bezpečnostní služba vyvedla kameramany i komentátory. Hokej se však hrál dál.

„Dnešní incident je důsledkem neustálého stupňovaného napětí ze strany Asociace profesionálních hokejových klubů (APHK) směrem k našemu klubu a jeho právům. APHK a jeho reklamní partner Tipsport nepřijaly jakýkoliv z našich návrhů a nabídky na řešení této situace. Naopak neustále zasahují do autorských práv klubu ohledně přímých internetových přenosů z domácích zápasů,“ vysvětlil klub v prohlášení na svém facebookovém účtu.

Případ teď bude mít dohru a na Slovensku planou vášně.

Proč?

Kauza Slovan a vysílání jeho hokejových zápasů má složitější pozadí. Tradiční hokejový klub v zemi byl od svého návratu z KHL součástí společnosti Pro-Hokej, tedy prostředníka pro prodej televizních a marketingových práv jednotlivých mužstev. 

Slovenské kluby ji však před začátkem této sezony poslaly do likvidace, s čímž bratislavský klub nesouhlasil. Na Slovensku následně vznikla APHK, do níž vstoupily všechny extraligové celky vyjma Slovanu. „Upozorňovali jsme na rizika tohoto kroku pro celý slovenský hokej ve složité pandemické době. Nelíbilo se nám, jak se kluby chovají k dlouhodobým partnerům,“ zdůvodnil Slovan.

APHK se poté nedohodla na další spolupráci s Tipsportem a uzavřela novou smlouvu s jinou sázkovou společností Tipos, na jejímž základě se stala generálním partnerem soutěže, kterého má nyní v názvu. Ta následně sublicenci na internetové přenosy postoupila Tipsportu, jenž nadále vysílá všechna extraligová utkání na Slovensku včetně domácích bitev Slovanu.

Generální manažer hokejového Slovanu Bratislava Maroš Krajči.

A to přesto, že Slovan tvrdí, že pokud není členem APHK, nemá v současnosti nikdo právo svévolně nakládat s jeho marketingovými i televizními právy, a tudíž vysílat jeho zápasy bez svolení. „Znamená to, že dnes máme licenci od svazu hrát extraligu, ale nejsme součástí obchodní společnosti APHK. Od vzniku této společnosti všichni věděli, že Slovan není její člen. I ve chvíli, kdy spolu podepisovali smlouvu Tipos s Tipsportem,“ zdůraznil generální manažer Slovanu Maroš Krajči.

„Teď nikdo nemůže říct, že něco porušujeme. Zvlášť když nejsme nikým a ničím smluvě vázaní,“ dodal. Proto nechal „ustřihnout“ svůj zápas s Trenčínem. Avšak poprvé muselo vedení klubu zasáhnout už 26. ledna v utkání se Zvolenem.

Podle Krajčiho se měla společnost Tipsport dopustit už minulý týden „nekalých praktik“, když se neoprávněně napíchla na televizní signál státního kanálu RTVS.

„Když jsme se to dozvěděli, okamžitě jsme volali vedení televize. RTVS zareagovala a internetový přenos zrušila. Televizní ovšem pokračoval a nikdo si ničeho nevšiml. V neděli s Trenčínem se stalo to samé, ale už s jinou televizí,“ popsal počátek sváru Krajči pro agenturu TASR.

„I tu jsme žádali, aby okamžitě přestala přenášet zápas. Kontaktovali jsme výkonnou ředitelku APHK Anetu Büdiovou a řekli jsme jí, že v případě odmítnutí vypnout internetové vysílání hrozí přerušení celého televizního přenosu,“ dodal. Büdiová podle Krajčiho žádost Slovanu zamítla. „Tím rozhodla o zrušení vysílání.“

Postup Slovanu se pochopitelně nelíbí APHK, rozčílilo jí i vypnutí přenosů a divoká scéna s televizním štábem.

„V důsledku toho byli televizní a internetoví diváci ochuzení o možnost sledování živého přenosu. Dlouhodobě se snažíme zprostředkovat co nejvíc živých přenosů a nechápeme postoj Slovanu Bratislava, který je odlišný od stanoviska ostatních účastníků Tipos extraligy,“ oznámilo vedení APHK.

Obě strany se teď pustily do mediální přestřelky o to, na co mají vlastně práva. „Slovan Bratislava jako účastník Tipos Extraligy nerespektuje práva, které řídící orgán soutěže Slovenský svaz ledního hokeje smluvně přenesl na APHK, o čemž byl i vícekrát písemně informovaný,“ dodalo v prohlášení.

Kompletní znění prohlášení APHK

Asociace profesionálních hokejových klubů (APHK) se i na nedělním domácím zápase Slovanu Bratislava pokusila o zabezpečení živého přenosu pro fanoušky prostřednictvím televize a internetu. Ze strany Slovanu Bratislava došlo k úmyslnému odpojení energií pro přenosové zařízení a následnému vykázání všech kameramanů a komentátorů z prostor stadionu, v důsledků čehož byli televizní a internetoví diváci ochuzeni o možnost sledování živého přenosu.

APHK se dlouhodobě snaží zprostředkovat co nejvíc živých přenosů a nechápe postoj Slovanu Bratislava, který je odlišný od stanoviska ostatních účastníků Tipos Extraligy. Slovan Bratislava jako účastník Tipos Extraligy nerespektuje práva, které řídící orgán soutěže Slovenský svaz ledního hokeje smluvně přenesl na APHK, o čemž byl i vícekrát písemně informovaný.

Mrzí nás tento stav, který není způsobený jednáním ze strany APHK. Asociace jedná v souladu s právy, na které má oprávnění. Je nám líto, že Slovan Bratislava v dnešní době, kdy se fanoušci nedostanou na stadiony, je ochuzuje alespoň o možnost sledovat daný zápas prostřednictvím internetu a televize.

Generální manažer Maroš Krajči tvrdí, že Tipsport už v minulých měsících přenášel zápasy živě na svém portálu,  klub jej opakovaně vyzýval, aby se s ním na právech internetových přenosů dohodl. „Naši akcionáři se potom rozhodli, že jim od 1. prosince neumožníme vysílat přenosy z našich domácích zápasů,“ vysvětlil.

Bratislavský klub se mezitím pokusil nabídnout fanouškům své zápasy prostřednictvím vlastních streamů. To se však nelíbilo klubům sdruženým v APHK, a tak se vůli ostatních celků podřídil. Přesto je klub připravený vlastní přenosy obnovit.

Slovan už dříve vyzval APHK, aby zveřejnila smlouvu, na jejímž základě slovenský svaz postoupil subjektu rozhodovací pravomoc o marketingových a televizních právech. Doposud se tak nestalo. APHK se brání tím, že je vázána mlčenlivostí. Vajda však tvrdí, že svaz dokumentem z 25. ledna tu povinnost zrušil.

„Skončí to pravděpodobně u soudu, asi není jiná možnost. Flagrantně to porušují. APHK tvrdí, že jedná na základě smlouvy se svazem. Následně marketingová práva za úplatu postoupilo Tiposu a ten dál Tipsportu. To je celý řetězec, tak to vloni v létě zobchodovali, ale už bez nás,“ dodal Vajda.

Do soudního stání nejspíš bude na veřejnosti klid, obě strany sporu spolu totiž komunikují už jen přes právní zástupce. Klub přesto věří, že se podaří stav narovnat dohodou do příštího domácí zápasu proti Banské Bystrici, který se odehraje 16. února.

Česká televizní historie podobný nesvár pamatuje. V roce 1994 tuzemský fotbal převedl vysílací práva na Novu a Primu. Česká televize však v rozporu se zákonem nebyla vpouštěna na stadiony, ačkoliv měla stejně jako další stanice právo pořizovat z utkání 90vteřinovou reportáž. Tehdy proto natáčela z okolních domů mimo stadion, než nakonec došlo k nápravě situace s fotbalovým svazem a kluby. „Ta situace naštěstí trvala maximálně dvě kola,“ vzpomíná šéfkomentátor Robert Záruba.

Z českých hokejových klubů se o exkluzivitu na vysílání domácích zápasů pokusila Sparta s Libercem, které původně uzavřely pětiletou smlouvu s televizí O2 Sport. Nakonec se vysílací práva na extraligu kompromisně rozdělila mezi dva vysílatele. Česká televize vybírá zápasy z úterního a nedělního kola, O2 Sport z pátečního, výjimečně pak může vyrobit sobotní přenos.

Program play off si dělí, ve dnech, kdy se hraje pouze jedna série a finále, vysílají oba.

Mistrovství světa v hokeji 2022

MS 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Zlato z MS 2021 obhajuje Kanada. Příští MS v roce 2023 se bude hrát v Rize a v Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Rusku.

Online reportáže: Finsko - USA, Kanada - Česko

  • Nejčtenější

Německo - Česko 1:4. Smrtící přesilovky, hokejisté si zahrají o medaile

Tři početní výhody, tři přesilovkové góly. K tomu trefa do prázdné branky. Čeští hokejisté zvládli v Helsinkách...

Kontroverze na MS. Čechům sundali vlajku Ukrajiny. Pořadatelé: Nehraje tu

Byla to maličkost, které si mnozí diváci v Tampere ani nevšimli. Zavání ale nemalou ostudou. Finští pořadatelé při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

USA - Česko 0:1. Blümelův gól, nula pro Vejmelku, hokejisté jsou ve čtvrtfinále

O účast ve čtvrtfinále světového šampionátu už čeští hokejisté nepřijdou. Nad Spojenými státy zvítězili 1:0 a v rámci...

Kanada - Česko 6:1. Nadějný úvod, pak debakl. Finále bylo daleko

Finálový zápas si čeští hokejisté na světovém šampionátu ve Finsku nezahrají. Před branami boje o celkové prvenství...

Hokejisty čeká Kanada, semifinálový den načnou Finové se Spojenými státy

Čeští hokejisté si díky vítězství 4:1 ve čtvrtfinále mistrovství světa nad Německem vysloužili místo v boji o medaile....

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Sparťané se znovu těší na Spengler Cup, v minulých letech jim ho zrušil covid

Sparťané se představí na konci prosince na tradičním Spengler Cupu. V Davosu měli startovat už v minulých dvou letech,...

Pešán novým trenérem Lausanne? Švýcarský klub dohodu popírá

Médii probleskla informace, že bývalý reprezentační kouč Filip Pešán bude od příští sezony trénovat Lausanne, jehož...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bratislava Capitals se otřepali z tragédií, vracejí se do rakouské ligy

Hokejisté Bratislava Capitals se v příští sezoně zapojí do mezinárodní rakouské ligy ICEHL. Vedení slovenského klubu,...

Hokejový obránce Polák oznámil ve 36 letech konec aktivní kariéry

Hokejový obránce Roman Polák se rozhodl ve 36 letech ukončit aktivní kariéru. Bývalý český reprezentant, který odehrál...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....