Pobřežní zóna jezírka může vypadat dobře.

Pobřežní zóna jezírka může vypadat dobře. | foto: atelier Flera

Pro přírodní koupání na zahradě je ideální biobazén či koupací jezero

  • 2
Koupání v zahradě je prostě radost, kdo by ho nechtěl. Ovšem jakou podobu tomuto vodnímu prvku dát, aby spolehlivě plnil svoji funkci a přitom do zahrady citlivě zapadl a nehyzdil ji? Je na vás, zda zvolíte klasický bazén nebo přírodnější variantu – biobazén nebo koupací jezero.

Ještě před několika lety měla většina českých zahrad v podstatě jednotnou podobu: trávník a kolem živý, stálezelený plot. Dnes české zahrady zase začínají být plné stromů, trvalkových záhonů, života a radosti. Většinou už totiž víme, co v zahradě chceme a potřebujeme. A umíme si svá přání v zahradě také vybojovat, plnit a úspěšně dotáhnout.

Přírodní jezírko z první řady pořadu Ferdinandovy zahrady:

20. dubna 2017

„Proto bývá jedním z pravidelných požadavků majitelů zahrad koupací jezero, s chutnou voňavou vodou bez chemie,“ říká zahradní projektant Ferdinand Leffler z ateliéru Flera, který se tématu věnoval v jednom z aktuálních dílů pořadu Ferdinandovy zahrady na České televizi. Televizí diváci dokonce mohli sledovat, jak na pozemku roste biotopické jezero (viz fotogalerie).

VIDEO: Sauna a biotopické jezírko se na rodinné zahradě skvěle doplňují

Technologické možnosti u přírodních variant?

Bez technologie. Můžete se rozhodnout pro koupací jezírko bez jakékoliv technologie, opravdu čistě přírodní, k němuž lze přistupovat několika způsoby. Průběžně přes sezonu nic neřešíte a několikrát do roka jen vyčistíte kal. Nebo jezero udržujete průběžně. Skimmer zachytí mechanické nečistoty z hladiny jezera, vy můžete přispět a čistit vodní hladinu a sítka, a vodním vysavačem odsávat vodní řasy. A kam se skimmerem? Všímejte si přirozeného směru větru, kam zavane nečistoty – tam dejte skimmer.

Biologické čištění. Přírodní bazény neboli biobazény jsou uměle založené nádrže s cirkulující vodou bez přítoku. Čištění vody zajišťuje technologie biofiltru s nízkou spotřebou energie, která je uložena většinou blízko jezera v nějakém nadzemním či podzemním boxu. Činností mikroorganismů přichycených na povrchu substrátu v biofilmu se z protékající vody odebírají živiny tak, aby obsah fosforu byl do 0,010 mg/l. Biofilm postupně narůstá na povrchu biofiltru a musí být pravidelně odstraňován.

Biobazény vyžadují pravidelnou údržbu, která spočívá ve vysávání dna a čištění biofilmového filtru. Vzhledem k tomu, že jsou biobazény většinou vybudovány ne menší ploše, není údržba časově příliš náročná a lze ji částečně automatizovat.

13. května 2022

Jezero napojené na dešťovou vodu? Pokud máte jezero nebo biobazén napojené na přítok dešťové vody, počítejte s tím, že se hladina vody bude v průběhu roku měnit. V období sucha může hladina poklesnout o 30 až 50 cm, a když naopak naprší do retencí, tak se voda přirozeně zvedne.

Mělká část kolem jezera musí mít dostatečné množství štěrku. Buď si dopřejete „brouzdaliště“ s nižší mocností třeba kolem 40 až 60 cm. Pokud máte málo místa, mocnost štěrku v regenerační části může dosáhnout až jeden metr. Pro bližší představu, u jezera rozměru 10 × 4 m počítejte zhruba s dvoumetrovou pobřežní zónou. Jedině tak poskytnete dostatek prostoru pro přirozený proces biologického čištění.

Příběh proměny z Ferdinandových zahrad

K rekonstrukci rodinné zahrady zhruba 1 100 m2 pozvala ateliér Flera rodina se dvěma dospívajícími syny. Postavit jezero není snadné, znamená to spoustu výkopových prací a betonování. Technologické pauzy – třeba kvůli tvrdnutí betonu nebo jiným pracím, zahradní projektanti Ferdinand Leffler a Zuzana Němečková je například využili k detailní probírce stávající zeleně.

Vizualizace biobazénu, jehož budování sledoval pořad Ferdinandovy zahrady.
Vizualizace biobazénu, jehož budování sledoval pořad Ferdinandovy zahrady.
Vizualizace biobazénu, jehož budování sledoval pořad Ferdinandovy zahrady.
Vizualizace biobazénu, jehož budování sledoval pořad Ferdinandovy zahrady.

Vizualizace budoucí podoby nově vybudované zahrady s biobazénem.

„U biotopického jezera sehrává množství rostlin spíše estetickou. Pokud je to možné, přidáváme blízko vodního prvku rostliny, vodní plocha tak lépe splyne se zahradou. Sem vysadili kosatce, orobince, přesličku zimní, nebo mátu,“ vysvětluje Zuzana Němečková.

Až za několik let v zahradě povyrostou stromy a zahrada se stane útulnou a zabydlenou, kosatce a orobince v jezeru doplní podél plotu hortenzie, šeříky nebo vajgélie. Nevzhledný plot od sousedů schovají bobkovišně, vavřínovec i původní bambusy. Prostor kolem ohniště rozsvítí hojné výsadby třapatek. Koneckonců, prohlédněte si vizualizace ve fotogalerii, dávají poměrně reálně nahlédnout do budoucí podoby zeleně – nejen kolem jezírka či biobazénu.