Než zahrada usne, pořádně ji připravte na zimu.

Než zahrada usne, pořádně ji připravte na zimu. | foto: Profimedia.cz

Uspávání zahrady: co byste ještě měli stihnout před zimou

  • 13
Vegetační období končí, přízemní mrazíky spálily poslední květy letniček i trvalek, úroda zeleniny i ovoce je v bezpečí sklepa. Nezbývá nic jiného než zahradu připravit na zimu.

Úklid listí a suchých částí rostlin
Samozřejmostí je shrabání veškerého listí spadaného ze stromů a jeho odvoz na kompost. Výjimkou je listí z ořešáku, které tleje dlouho. Odstraňte také všechny odkvetlé letničky. Opadavé trvalky seřízněte u země, choulostivější záhony zakryjte chvojím. Růžím nakopčete zeminu a rovněž je zakryjte chvojím (o střihu růží zde).

Zazimování zahradního jezírka
Vyberte z jezírka všechno napadané listí a nečistoty a odstavte přívodní hadice a kohoutky. Především z mělkých jezírek, jejichž hloubka je menší než metr, vyjměte choulostivé lekníny a další rostliny a uložte je k přezimování. Z mělkých jezírek rovněž vylovte ryby a umístěte je do vhodné nádoby v bezmrazém prostoru. Další praktické rad k zazimování jezírka najdete v předchozím článku zde.

Balkon či terasa
Exotické i další rostliny v nádobách přemístěte na bezmrazé místo. (Více o tom, jak zazimovat palmy, juky či agáve, čtěte zde.) Nemáte-li takové k dispozici, omotejte květníky kokosovou rohoží, bublinkovou fólií či obložte polystyrenem, můžete je rovněž zapustit do země. Stále zelené druhy obložte slámou a celé zakryjte fólií. Nezapomeňte je v zimě kontrolovat a zalévat.

Hluboký řez
Opadavé dřeviny, které už jsou bez listí, lze prosvětlit hlubokým řezem. Můžete být radikální a napravit tak nevzhledný tvar nebo vyholování odspodu. Vyhněte se však raději vilínu, magnólii, javoru dlanitolistému a kalině vonné. Těm byste naopak ublížili. Můžete rovněž prosvětlit přehoustlé koruny starších stromů.

Choulostivé rostliny
Rostliny, které mají tendenci namrzat, je potřeba chránit. Mohou to být různé popínavky, ale také stálezelené trvalky, které se velkou listovou plochou odpařují. Ty může poškodit i slunce či vítr. Zakryjte je proto rákosovými či slaměnými rohožemi, chvojím nebo omotejte jutou či tkaninou.

Zeleninová zahrádka
Poslední hlávky zelí, brokolici, květák a pekingské zelí v chladnějších dnech ochrání pokrývka z netkané textilie. Růžičková i máslová kapusta jsou odolné, mohou zůstat nechráněné venku po celou zimu. Ostatní zeleninové záhony ukliďte a zryjte rýčem. Půdu je také dobré obohatit o živiny uleželým kompostem.

Cibule a hlízy
Mečíky, hlíznaté begonie, jiřinky,dosny a další hlíznaté rostliny, které nejsou schopny přezimovat venku, musí z půdy ven. Opatrně je ze země vyryjte, ideálně rycími vidlemi, rýčem byste je mohli poškodit. Oklepte z nich zeminu a nechte je pár týdnů na suchém místě v lísce uschnout. Pak je založte do bedniček s pískem a uložte do teploty mezi 8 až 10 °C.

Stálezelené dřeviny
U konifer a některých vzrostlejších stromů hrozí poškození větrem a sněhem. Mají totiž křehké větve, které se promrzlé pod tíhou sněhu často lámou. Vhodné je proto větve svázat a v průběhu zimy z rostlin sníh smetat. Před kolísavými teplotami, které ničí keře a menší stromky, se osvědčila pletivová klec naplněná například slámou.

Zahradní technika
Všechny stroje důkladně očistěte, včetně žebrování na motoru. Motorové pily, křovinořezy a další dvoutaktní stroje musíte uložit bez paliva, vylijte ho. Čtyřtaktům uskladnění s benzinem nevadí. Vhodné je dát stroj před novou sezonou seřídit odborníkům, kteří zkontrolují svíčky, filtry, šroubové spoje, klouby, ložiska atd. Nože a nůžky naostřete, rezavé nářadí očistěte smirkovým papírem a drátěným kartáčem a pak je naleštěte olejem na šicí stroje.