Potřebujete pohnojit zahradu, ale nechce se vám moc utrácet za přípravky? Nemusíte. Výborné hnojivo vám možná roste někde v rohu u plotu. A zdarma.
Kopřivová jícha je totiž hotový životabudič pro rostliny a spolehlivě jim dodá potřebné množství látek důležitých pro jejich růst a plození. Navíc podpoří jejich schopnost odolávat škůdcům – třeba proti mšicím je to skvělá zbraň.
Pokud nemáte jíchu, můžete na mšice zkusit jiný přírodní prostředek.
19. června 2022 |
Ideální je připravit si jíchu teď na jaře, dokud jsou kopřivy mladé a nekvetou – tedy než začnou tvořit semena, která si do půdy k rostlinám na záhonu či v truhlíku opravdu zanášet nechcete.
Kopřivu prostě mějte rádi. Rady a tipy pro kuchyň, koupelnu i zahradu![]() |
Postup je snadný, výsledek jistý
Potřebujete k tomu větší plastovou nádobu – což je důležité, nádoba nesmí být kovová! Ale může to být jakýkoliv plastový barel se širším hrdlem či kbelík.
Čerstvě natrhané kopřivy posekejte a nasypte do nádoby, kterou zaplňte asi tak do tří čtvrtin, možná i o trochu méně, jícha totiž bude pracovat. Rostliny zalijte vodou, nejlépe čistou dešťovou. Kopřivy musí být potopené, ale nádoba nesmí být úplně plná, kvasící jícha pracuje a přetékala by vám.
Barel pak postavte někam, kde vám nejen nebude překážet, ale také na místo, kde nepobýváte vy ani sousedé a nebude vám tedy vadit odér, který se začne časem z připravované jíchy šířit. Byliny ve vodě totiž budou kvasit.
Opatřete si i delší dřevěnou tyč, například starší násadu od smetáku, pro kbelík stačí třeba delší vařečka, protože směs byste měli každý den promíchat. Překrývejte ji pouze velmi jemným pletivem nebo řídkou tkaninou.
S ohledem na to, kde nádobu máte a jaké je tam teplo, získáte zákvas asi za dvacet dnů, tedy zhruba za tři týdny. Teprve až se na hladině nebudou tvořit žádné bubliny, jíchu sceďte. A máte skvělé přírodní koncentrované hnojivo, které vás stálo jen trochu práce a času.
Většinou se jícha používá hodně ředěná, zhruba v poměru jeden díl jíchy na deset dílů vody. Pohnojení stačí asi jednou za dva týdny až měsíc, a to přímo ke kořenům rostlin, jimž chcete dopřát kvalitní výživu.
Vyrábějte jíchu i kompostujte. Udržíte díky tomu vodu v půdě
1. června 2018 |
Hodí se i kostival či bršlice
Ke kopřivám lze při přípravě jíchy v menším poměru použít i další byliny, například heřmánek, listy smetanky, bršlici kozí nohu, přesličku, pokud vám roste někde poblíž, mátu a podobně. Další postup přípravy je stejný.
Mnoho zahradníků však nedá dopustit ani na kostival, který buď přidávají ke kopřivám, a nebo jen z jeho listů vyrábějí čistě kostivalové hnojivo. Kostivalová jícha se připravuje a používá úplně stejně jako ta kopřivová.
Záměrně si tuto léčivku i pěstují, a to nejenom na posilu pro rostliny, ale i pro sebe na kosti, klouby, poranění, bércové vředy a tak dále.
Na hnojivo lze nejen podle Francouzů proměnit i moč
10. ledna 2017 |
Na ochranu rostlin před plísněmi a škůdci vyzkoušejte přírodní postřiky![]() |