Malé psy v mrazech venčete krátce, ale častěji.

Malé psy v mrazech venčete krátce, ale častěji. | foto: Profimedia.cz

Tlapky, srst, procházky a strava. Na co dávat pozor při zimní péči o psa

  • 19
Zima bývá často náročná nejen pro lidi, ale i pejsky. Je potřeba se o ně v těchto měsících důkladněji starat. Kontrolujte pitný režim, více se starejte o srst a při procházkách psa motivujte k vyšší aktivitě.

V zimních dnech mají psi tendenci více jíst – ukládají si zásoby na horší časy. Především pejska v kotci je dobré trochu vykrmit, aby měl tukové zásoby, které ho budou hřát. Nic samozřejmě nepřehánějte, nemělo by mu přibýt více než 1 kg hmotnosti.

„V zimě neupravujeme kvantitu, ale kvalitu – v tomto období je ještě důležitější než jindy, aby měli psi stravu bohatou na vitaminy, živiny a kvalitní tuky. Ke krmení proto můžete přidat doplňky stravy v podobě různých olejů či probiotik, které podporují imunitu,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Dobře se také pejskovi starejte o srst, protože ta ho nejvíce chrání před zimou. Pravidelně ji kartáčujte a zkuste přidat do jídla lososový nebo makový olej pro psy, který podporuje nejen imunitu, ale i lesklou a zdravou srst.

1. Pitný režim

V zimě má pes menší chuť na vodu, proto je třeba hlídat jeho pitný režim – skvěle ho podpoříte, když občas přidáte do granulí teplý vývar, který ho navíc v mrazivých dnech příjemně zahřeje. Máte-li pejska venku, každé dvě hodiny mu kontrolujte misku s vodou, zda nezamrzla, nebo kupte misku s vyhříváním.

2. Oblečky ano, či ne?

Kokršpaněl či bernardýn obleček určitě nepotřebují, obejdou se bez něj i krátkosrstá plemena, která jsou při venkovních procházkách velmi aktivní. Ovšem naháčům a psům, kteří se při venčení příliš nehýbou, obleček ochrání záda a bedra před mrazem a zabrání podchlazení.

3. Aktivní procházky

Pokud mrzne, buďte se psem venku aktivní a motivujte ho k běhu a aportu. Jdete-li s ním nakupovat, rozhodně ho nenechávejte přivázaného venku před obchodem. 

Všímejte si, zda už není unavený a tolik neběhá, pak je čas jít domů. Klesne-li teplota hodně pod bod mrazu, venčení zkraťte.

4. Péče o tlapky

Začne-li sněžit, více pečujte o packy. Především průmyslová sůl, kterou jsou posypané silnice a chodníky, je může podráždit. 

„Pejsci jsou také zvyklí se čistit a sůl pak lízat, čímž si mohou způsobit zažívací problémy. Po každém venčení proto packy omyjte vlažnou vodou a namažte vazelínou. Dobrý je i kokosový olej. U dlouhosrstých plemen mírně ostříhejte srst kolem tlapek, aby v nich nenamrzal a nehrudkovatěl sníh,“ radí Jiří Švihálek.

29. listopadu 2021