Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vědci zachraňují zebry bezhřívé, aby nedopadly jako koně Převalského

  16:19
Začátkem září proběhlo mezinárodní setkání odborníků, International Wild Equid Conference, zaměřené na divoké koňovité. Po 60 letech symbolicky navázalo na konferenci konanou v Praze v roce 1959, jež odstartovala úspěšnou mezinárodní spolupráci pro záchranu koně Převalského. Teď bojuje o přežití zebra bezhřívá.
Zebry bezhřívé nejsou samostatný druh, "jen" poddruh, za záchranu ovšem...

Zebry bezhřívé nejsou samostatný druh, "jen" poddruh, za záchranu ovšem rozhodně stojí. Podle docenta Jana Pluháčka ze Zoo Ostrava představují přírodní rozmanitost, která může být nenávratně ztracena. | foto: Jan Pluháček

Proto si nedávná konference konaná na Fakultě tropického zemědělství v areálu ČZU v Praze – Suchdole vytkla za cíl maximálně přispět právě k záchraně ohrožené zebry bezhřívé. V návaznosti na úspěšný podnik záchrany koně Převalského započatý před šedesáti lety taktéž v Praze. 

Docent Jan Pluháček ze Zoo Ostrava, hlavní organizátor konference a zároveň přední světový odborník na zebry shrnul, zda byl plán naplněn.

Na konferenci zaznělo, že je situace bezhřívých zeber kritická, ale přesto nejsou na seznamu ohrožených druhů, jak je to možné?
Bezhřívé zebry na tomto seznamu opravdu vedeny nejsou, a to je ten problém. Důvodem je, že se nejedná o druh, ale poddruh zebry stepní. A pro poddruhy takovéto seznamy zatím většinou chybí. Ale v kritické situaci jsou, o tom není pochyb. 

Fotogalerie zebry bezhřívé

O jejich současné situaci v přírodě se donedávna vědělo jen pramálo. Až v létě letošního roku se tým našich kolegů pod vedením Luboše Melichara z liberecké zoo vypravil do Ugandy. Výskyt bezhřívých zeber tam potvrdili na dvou lokalitách s tím, že celkový počet nepřevyšuje 300 zvířat. 

Malé počty v přírodě jsou dány zejména politickou nestabilitou a místem výskytu. Jižní Súdán je již přes sto let jedno z nejkrvavějších míst naší planety, o něž zde bohužel není žádný zájem. Podobně na severu Ugandy probíhala ještě před patnácti lety velmi ošklivá občanská válka. Dnes jsou Uganda s Keňou poměrně stabilními zeměmi.

Existuje také populace v zajetí?
Existuje a může být v budoucnu i poměrně významná. O její vznik se zasloužil tehdejší ředitel královédvorské zoo Josef Vágner spolu s předním českým  zoologem Luďkem Dobrorukou, kteří tato zvířata dovezli do Československa v letech 1969 až 1975. Všechny bezhřívé zebry, které dnes žijí v Evropě, pocházejí od nás. 

Od poloviny 90. let je tento chov monitorován dánskou zoo v Givskudu. Nicméně populace stagnuje či dokonce mírně klesá, je zapotřebí účinnější koordinace. V současné době chová 12 evropských zoo méně než 40 těchto zvířat a většina z nich je u nás, v Čechách. I proto jsme nyní vyvinuli značné úsilí o zlepšení situace a snahy o zřízení evropského programu, který by byl koordinován ze země, která bezhřívé zebry do Evropy před 50 lety přivezla.

Co je na bezhřívé zebře tak výjimečné, čím se liší od dalších podruhů? A proč je důležité chránit jednotlivé poddruhy a ne jen druhy?
Poddruhy je třeba chránit ze stejného důvodu jako druhy. Představují přírodní rozmanitost, která může být nenávratně ztracena. Řada poddruhů představuje zajímavé formy, které jsou důležité pro celkové poznání hlavní hnací síly evoluce, kterou je přizpůsobivost - adaptace. Například hříbata „bezhřívek“ se rodí s hřívou, která jim postupně vypadává - u samců zcela, u samic buď úplně, anebo je výrazně redukována. Za povšimnutí rovněž stojí bílé uši (ostatní poddruhy mají přes ucho výrazný černý pruh, pozn. autorky).

V současné době chová 12 evropských zoo méně než 40 zeber bezhřívých a většina...
Mj. poznáte zebru bezhřívou podle bílých uší (ostatní poddruhy mají přes ucho...
Chybějící, nebo výrazně zredukovaná hříva, je pro zebry bezhřívé typická.
V současné době u nás chovají zebry bezhřívé tři zoologické zahrady: Dvůr...

V současné době u nás chovají zebry bezhřívé tři zoologické zahrady: Dvůr Králové, Liberec a Praha. Příští rok by se měly objevit i v Plzni.

Tím, že se jedná o poddruh a nikoliv o druh, tak se kříží s ostatními poddruhy zebry stepní velmi dobře. A protože většina vědeckých autorit 20. století ji neuznávala, tak ji neuznávala ani drtivá většina zoologických zahrad mimo Československo, a tím pádem odešla řada zvířat „do ztracena“, nenávratně se zkřížila s ostatními poddruhy. Nicméně téměř všechny studie publikované v tomto století již ukazují na jednoznačné vymezení tohoto poddruhu, kterého si všiml pečlivý a dodnes nedoceněný český zoolog Luděk J. Dobroruka.

Jak konference přispěla k jejich záchraně?
Troufnu si říci, že velmi významně. Poddruhy zeber se totiž mnoho lidí v posledních desetiletích nezabývalo. Na konferenci se sjeli přední celosvětoví odborníci na ochranu divoce žijících koňovitých, řada z nich totiž o tomto problému nevěděla. Nicméně po příspěvcích, které tam na toto téma zazněly, jsme získali velice kladné ohlasy, takže by celá věc měla mít celosvětovou podporu. To je pro jakoukoliv realizaci klíčové. Navíc jsme byli přizváni k účasti na diskusi o poddruzích všech koňovitých a jejich ochraně.

Jaký je plán chovu „bezhřívek“ a jejich případné reintrodukce a ochrany do budoucna?
Tato záležitost probíhá paralelně ve dvou liniích: chov v Evropě a ochrana na místě, přímo v Ugandě. V Evropě je nyní důležitá stabilizace chovu, zřízení programu a s tím související zvýšený zájem zoologických zahrad. O tom se bude jednat v listopadu v německém Stuttgartu. 

A paralelně se jedná i v Ugandě s tamními úřady o monitoringu a ochraně posledních divokých populací, aby se neopakoval osud koně Převalského, kterého se již v takovýto kritický moment zachránit v přírodě nepodařilo. 

Reintrodukce, tedy znovuvysazení, teď rozhodně není na pořadu dne. Je však třeba si uvědomit, že nebýt zeber v zoologických zahradách, které vyvolaly zájem o situaci v Africe, tak by k žádné iniciativě na ochranu bezhřívých zeber dojít nemohlo. A rád bych zdůraznil, že se jedná o iniciativu, na níž se podílí a spolupracuje řada našich předních zoologických zahrad: Dvůr Králové, Liberec, Ostrava, Plzeň i Praha.

A v neposlední řadě, kde je možné tato podivuhodná zvířata vidět?
V současné době je u nás chovají tři zoologické zahrady: Dvůr Králové, Liberec a Praha (první zvířata pro založení chovu získala Zoo Praha před rokem), na Slovensku obnovila letos jejich chov zoo v Košicích. Půjde-li vše dobře, tak by se tyto zebry příští rok měly objevit i v zoo v Plzni.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Vypadá jako liška na chůdách, je to však pes. Páchne navíc po marihuaně

20. května 2024

Žere ovoce a kořínky, chodí jako žirafa a je cítit po marihuaně. Co je tohle za zvíře? Přece...

Na začátku bych na vás nevsadil ani zlámaný pětník, hodnotil Pohlreich

21. května 2024

Semifinále soutěže Česko na grilu, která už se na Primě blíží k závěru, postavilo soutěžící před...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Chovají je ve městě i v chytrém kurníku. Čechy poblouznila slepičí horečka

18. května 2024

Premium Černé maso, zelené skořápky... A taky aplikace, které monitorují zvuky v kurníku a oznamují, jestli...

VIDEO: Na odpady jen jedlá soda a ocet. A můžete zapomenout na krtka

22. května 2024

Čištění zaneseného kuchyňského odpadu je jedním z nejčastějších problémů v domácnosti. Vůbec...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nutrie jako plyšáci? Útočí i na psy. Možná to lidi přesvědčí, říká biolog

19. května 2024

Premium Kdo u nás chrání jeleny sika, čím hrozí kněžice a proč ekologové na rozdíl od včelařů někdy...

VIDEO: Rychle, či pomalu? Dva způsoby, jak si na grilu užít květovou špičku

26. května 2024

Hovězí květová špička a farmářská zelenina budou vedle našich mistrů grilu hrát hlavní roli v...

Seznamte se s vaší narozeninovou květinou. Může vás dokonale popsat

25. května 2024

Co může být smyslnějšího než květiny? Vnášejí do života radost a ovlivňují prý dokonce i vaši...

Nedrobit, neříhat, jíst, i když nemáte hlad. Tak vypadá jídlo ve vesmíru

24. května 2024

Vesmírné stolování je trudná věc. Astronauti třeba nesmějí drobit a krkat – nikoli kvůli slušnosti,...

Existuje asi šest set plemen ovcí, někteří berani mohou mít i tři páry rohů

24. května 2024

Ovce se zapsaly už do starověkých mýtů, provázejí člověka celé věky. Jsou užitečné hned třikrát –...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...