Deset nebezpečí, kterými Vánoce mohou ohrozit vašeho domácího mazlíčka

  • 6
Vánoce jsou příležitostí k mlsání nejen pro lidi, ale pro psy. Jenže pro nás lidi mohou přinést jen kila navíc, jim mohou ublížit na zdraví. A navíc: občas při hraní mohou slupnout kus balicího papíru nebo stuhy.

Pozor na mlsání

S pamlsky buďte u mazlíčků opatrní.

Vánoce máme za dveřmi a s nimi přichází i spousta pečení, vaření, večeří, hostin. Mnoho lidí má tendence „gastronomicky přilepšovat“ i svému mazlíčkovi. A od stolu dostává jídlo, které by normálně nejedl.

Jednak to není výchovné a zdravé (měli by mít pouze potravu určenou jim). Navíc je mnoho „lidských“ potravin, která jsou pro ně velmi nebezpečné a mohou jim způsobit zdravotní potíže. Pamatujte si, že pes je především masožravec a podle toho by měla vypadat jeho strava i „mlsání“.

Největší nepřítelem jsou čokoláda a kofein

Čokoláda je pro vaše mazlíčky nebezpečná! Látky obsažené v kakau jsou toxické pro jejich srdce i nervový systém, a mohou dokonce způsobit i smrt.

Na prvním místě je to čokoláda. Většina pejskařů ví, že je pro psa toxická. Čokoláda obsahuje pro psí organismus toxickou látku theobromin. Ta může způsobit zvracení, průjem, srdeční potíže. A ve velkém množství může být smrtelná.

Nejvíce nebezpečné jsou vysokoprocentní čokolády. Působí podobně jako kofein, který je pro psy společně s čokoládou nejvíce nebezpečný.

Jak postupovat při otravě?

Do dvou hodin od požití čehokoliv toxického se snažte u zvířete vyvolat...

Pokud pes pozře větší množství čokolády či kofeinu, je důležité při prvních příznacích otravy vyhledat veterináře. Je dobré také u něj vyvolat zvracení, aby nebezpečné potraviny dostal z těla.

K vyvolání zvracení můžeme použít po lžičkách podávaný peroxid vodíku (2% dezinfekce) nebo také hořčici naředěnou vodou. Můžete mu následně na zotavenou podávat probiotika, která pomáhají zdravému zažívání.

Nebezpečné avokádo

Vajíčková pomazánka s avokádem

Pro lidi je avokádo velmi zdravé, pro psa však může být nebezpečné. Ne všechna avokáda jsou pro psy toxická. Vždy záleží na druhu. Nevhodná jsou například guatemalská, které obsahují pro ně nebezpečnou látku persin, která může poškodit srdeční svalovinu.

Vzhledem k tomu, že často v obchodě nepoznáte druh a původ avokáda, není dobré riskovat. Avokáda jsou navíc velmi tučná, a tím pádem pro psy i díky tomuto nezdravá.

Hrozny a rozinky škodí i v malém množství

Čím menší pes, tím méně kuliček hroznového vína stačí, aby ho ohrozily na...

Během zimních měsíců se často také konzumují rozinky či hrozny, které psům mohou zkomplikovat zdraví. Přivodí nejen žaludeční problémy, ale především někdy mohou způsobit i selhání ledvin.

Jsou případy, kdy zvířata měla bolesti i po pozření pár kuliček hroznů. Obecně se jim nedoporučuje dávat žádné ovoce, může způsobovat průjmy i dehydratace.

Ořechy

Díky své suché a tvrdé struktuře se po ořechách zvířata mohou dusit.

K Vánocům i zimě patří neodmyslitelně ořechy, ty ale mohou způsobit zažívací problémy či alergie. A díky své suché a tvrdé struktuře se po nich zvířata mohou dusit.

Nebezpečné jsou především makadamové ořechy. Zdravotní komplikace se objevují často u psů, kteří mají nějakou skrytou srdeční vadu. Pozor si též dejte, aby pejsek nedojídal skořápky po vlašských ořechách, mohou v sobě mít toxickou plíseň.

Další nebezpečné potraviny

Toxická je pro vaše mazlíčky čokoláda v pecičkách i v tabulkách, hroznové víno...

Další nevhodné potraviny pro naše čtyřnohé kamarády jsou cibule, česnek (způsobuje zvracení, nadýmání), houby, syrová játra či bílky. Vhodná není ani taková šunka či slanina.

Obsahují mnoho soli a slanina navíc i tuku. Pozor si dejte i na kuřecí kosti. Mohou se drolit a být velmi ostré. Pokud chcete psovi přilepšit, můžete mu připravit libové vařené maso (bez soli či koření).

A samozřejmě pejsci nikdy neodmítnou speciální psí sušenky, které jsou pro ně určené (bez lepku, soli, cukru a chemie).

Nebezpečné dekorace

Dekorace umisťujte tak, aby se k nim pes ideálně vůbec nedostal, a nemohl je...

Dekorace umisťujte tak, aby se k nim pes ideálně vůbec nedostal, a nemohl je tak shodit, poranit se o ně či je sníst. Pozor dávejte hlavně na skleněné dekorace a nejrůznější vánoční světýlka – za jejichž kabely s oblibou tahají hlavně štěňata – ale také na umělý sníh.

Ten by totiž mohl v případě pozření hafanovi způsobit řadu obtíží. Velké opatrnosti dbejte u svíček či vonných františků, kde hrozí nejen popálení, ale i nebezpečí polití se voskem nebo pozření. Myslete i na to, že psům může vadit i aroma těchto oblíbených doplňků.

Vánoční stromeček

Jak u živého, tak umělého stromku rovněž hrozí pád, pokud se kolem něj bude pes...

Rizikový je i samotný vánoční stromeček, ať už živý, nebo umělý. Kupované živé stromky jsou mnohdy chemicky ošetřeny, aby déle vydržely, a tyto chemické přípravky mohou u psa při kousání nebo olizování stromečku vyvolat otravu. I samotné nijak neošetřené jehličí může při pozření vyvolat trávicí potíže nebo poranit ústní dutinu.

Okolí stromku tedy kontrolujte a opadané jehličí hned vysávejte. U umělých stromečků jsou rizika podobná, plast, z něhož bývají vyrobeny, může obsahovat nebezpečné chemické přísady.

Jak u živého, tak umělého stromku rovněž hrozí pád, pokud se kolem něj bude pes motat či na něj skákat. A jestliže dáváte živý stromek do stojanu s vodou, zakryjte jej, aby z něj chlupáč nemohl pít.

Lákadlo balicího papíru

Váš zvířecí parťák určitě bude chtít asistovat u rozbalování dárků.

Až se na Štědrý večer sejdete s rodinou u stromečku, váš zvířecí parťák určitě bude chtít asistovat u rozbalování dárků. Šustění a trhání papíru, krabice, které se dají cupovat, nové vůně. Jak by také odolal, že? Na vás je pohlídat ho, aby nesnědl, co nemá, hlavně kus provázku nebo stuhy.

Myslete i na to, že sváteční ruch nemusí váš pejsek prožívat zrovna spokojeně. Někteří psi mají rádi svůj klid.

Četné návštěvy, zejména jsou-li jejich součástí rozdováděné děti, pro ně tak nemusejí být příjemné. Vnímejte svého zvířecího parťáka a dopřejte mu vlastní prostor a odpočinek v pelíšku na místě, které zná a je pro něj bezpečné.