Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Senoseče letos budou zřejmě dřív. Ochránci srnčat se bojí zmařených životů

Vzhledem k tomu, že letošní zemědělský rok začal dříve, předpokládá se, že i senoseč přijde v ranějších termínech. Právě tehdy, kdy srny budou klást svá mláďata. Hrozí tak nebezpečí, že sekačky usmrtí daleko větší množství srnčat.

Ochrana srnčat před sečením je v České republice stále aktuální téma. Zemědělci mají ze zákona povinnost hlásit termíny sečení uživatelům honiteb, tedy myslivcům, kteří pak mají povinnost zvěř před sečením ochránit.

Problém však nastává, když se zemědělci rozhodují na poslední chvíli podle počasí a myslivci, kteří mají civilní zaměstnání, nemají možnost být druhý den na louce. Navíc, kontrola velkých ploch je pro malý počet lidí náročná.

Bez dobrovolníků to nejde

„Z tohoto důvodu se organizace jako naše snaží inspirovat veřejnost k zapojení do těchto akcí. Dříve se louky procházely společně s myslivci a byla vytvořena rojnice, kdy se lidé postavili na metr od sebe a procházeli louku. Tato metoda byla velmi úspěšná a dařilo se minimalizovat ztráty,“ říká Pavla Benettová z organizace Stop! sečení srnčat.

V současnosti se však využívají moderní technologie, konkrétně drony s termovizí. Ty umožňují rychle a efektivně prohlédnout velké plochy a poté stačí jen několik lidí, kteří srnčata vynesou mimo sečenou plochu. Tímto způsobem se snaží organizace inspirovat i piloty dronů.

Dobrovolníci s drony hledají srnčata v trávě, než do luk vyjedou zemědělci

Použití dronů však vyžaduje pilotní licenci, kterou je však možné získat online. Organizace pak nové piloty zaškolí v manipulaci s dronem. Hledají se jak piloti s vlastním dronem, tak i ti, kteří dron nemají, ale mají zkušenosti s jeho ovládáním.

Někdy spolupráce trochu dře

Spolupráce s zemědělci a myslivci je různorodá. Někteří zemědělci jsou velmi vstřícní a poskytují mapky, kde budou sekat. Na druhou stranu jsou zde i zemědělci, pro které je ochrana srnčat ztrátou času. Myslivci pak často nemají dostatek času a sil na to, aby zvládli ochranu srnčat sami.

Situace se však zlepšuje díky využití dronů a pomoci dobrovolníků. Myslivci tak vidí, že v ochraně srnčat nejsou sami a že je zde skupina lidí, která je ochotná pomoci. Díky tomu se situace zlepšuje nejen v jižních Čechách, kde je centrála organizace, ale po celé republice.

Tato technologie však není levná a někdy ani dostupná, což komplikuje její širší využití. Přesto se v poslední době objevuje stále více veřejných sbírek na nákup dronů, které organizují nejen dobrovolníci a lokální skupiny, ale i myslivecké spolky.

Cena dronu se pohybuje okolo 150 tisíc korun, což je srovnatelné s cenou ojetého auta. Před třemi lety byly ceny nižší, kolem 80 tisíc korun, ale tyto drony neměly tak kvalitní termokameru a rozlišení.

Dnes se využívají například drony DJI Mavic 3 Thermal, které mohou letět ve výšce až 80 metrů a pokrýt tak velkou plochu. Během jednoho dopoledne je možné prolétnout až 70 hektarů, což by člověk pěšky nedokázal.

Jen pro dobrý pocit

Práce s drony je většinou dobrovolnická a neplacená. Piloti dostávají malé finanční příspěvky na benzín a elektřinu na nabíjení baterií, ale jinak je jejich odměnou spíše dobrý pocit z pomoci přírodě.

Hlavní sečení trávy se obvykle koná od poloviny května do konce června, což koliduje s obdobím, kdy se rodí mláďata zvěře. Kromě srnčat jsou ohroženi také zajíci, ježci, kachny a hnízdící ptáci.

Před první sečí jetele vyháněli malá srnčata z jejich úkrytu lidé i psi

„Letos je to navíc trochu komplikované, protože příroda je zhruba o měsíc zrychlená, takže lze předpokládat, že i senoseče budou dříve. A to vychází i do termínu, kdy srnky kladou svá mláďata. Asi to bude moc dlouhá a vyčerpávající sezona,“ počítá termíny Pavla Benettová.

Jak se zapojit

Jednoduše se zaregistrujte na Senoseč Online. Označte lokality, které chcete sledovat, a čekejte na SMS s termínem vyhánění. Pokud si s něčím nevíte rady, zeptejte se ve skupině Stop sečení srnčat na Facebooku.

Rozhodně už se můžete podívat předem, zda vaše lokalita už není zmapovaná na stránce Stop! sečení srnčat v záložce Dobrovolníci. Pokud ne, klidně můžete založit podobnou skupinu ve vaší oblasti.

Důvodů, proč žádná vaše skupina neexistuje, může být několik. Místní myslivci a zemědělci o portálu nevědí, tráva se tam neseče, případně dobrovolníky nepotřebují.

Zkontaktujte se proto s místními myslivci či zemědělci a nabídněte jim svou pomoc. Mnoho spolků tuto pomoc jen uvítá, neboť porostů je mnoho a každá noha i ruka se hodí.

Pokud zjistíte, že váš místní myslivecký spolek ochranu zvěře před sečením neřeší, zkuste se domluvit na pomoci přímo se zemědělcem. S jeho svolením můžete sečené plochy zkontrolovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Zima, kdy umrzaly uši a v centru Prahy leželo deset týdnů na 30 cm sněhu

V posledních desetiletích zažíváme mírná zimní období – teploty přes den kolem nuly, v noci slabý mráz, sněhu minimum, přesto to často vnímáme jako diskomfort. Naši předkové museli vydržet tuhé...

U městského domu stačí zahrada jako dlaň a dá se vykouzlit venkovní obývák

Je na zahradu u rodinného domu 350 čtverečních metrů málo, nebo moc? Pokud budete jen sekat trávu a jinak nevystrčíte nos ze dveří, platí jednoznačně druhá varianta. Pokud využijete každý metr...

Když už nevrčí a rovnou kouše. Jak je možné pokazit psa, popisuje veterinářka

Premium

Je zkušenou veterinární lékařkou, zabývá se kromě jiného poruchami chování psů a koček a nebojí se říci nahlas, že je za nimi většinou nevhodné chování majitelů. Nebo chronická bolest. Psi podle ní...

Naučte se štrikovat. Zklidní vás to, zbaví stresu, zlepšíte koncentraci

Odedávna patřilo k základním dovednostem správné hospodyňky umět plést a háčkovat. Naše maminky měly jiné koníčky, ale dnešní dívky zase mají chuť se tyto tradiční techniky učit. Teenagery, a to...

Tohoto kouzelníka musíte mít doma. Vyčistí skvrny, odstraní rez i vlhkost

WD-40 je naprosto univerzální pomocník, kterého se vyplatí mít v každé domácnosti. Když nemůžete vyšroubovat zarezlou matici, vržou panty nebo drhne kování u dveří, malou nádobku se sprejem jako když...

Když si jaguářice nechce dát říct, umí se důrazně ozvat. A je z toho mela

Dramatické snímky z brazilské oblasti Pantanal při pokusu o páření jaguárů pořídil německý fotograf Alexander Ley.

14. ledna 2025

Semínka mandragory jsou výzvou pro trpělivé. Zahradník radí, jak na pěstování

Kdo začne s předpěstováním rostlin ze semínek, většinou rád experimentuje a objevuje další a další druhy zeleniny či rostlin pro radost. A tak se v nabídce semen logicky objevují nové výzvy. Třeba...

14. ledna 2025

Křen vyhání nemoc z těla. Český ženšen, který najdete v každé kuchyni

Křen, typický svou ostrou chutí a nezaměnitelnou vůní, patří k uzenému, k vuřtům i do omáčky. Je také cenným pomocníkem v přírodní medicíně. Tento kořen má totiž opravdu jedinečné účinky.

13. ledna 2025

VIDEO: Mariňáci zachraňují ohrožené želvy pouštní. Chrání je před havrany

Želvy na vojenské základně byste nečekali. V Kalifornii se jim však věnují už 20 let a pokoušejí se ochraňovat místní želvu pouštní, která patří do místní přírody. A když začnou střelby, musí se...

13. ledna 2025

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Miluna ze Slunce, seno nestárne. Schmalzová oslavila 30 let po boku milionáře

Petra Schmalzová (57), za svobodna Pyšová, se proslavila jako nezapomenutelná hostinská Miluna v trilogii Zdeňka Trošky...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Sporťák Jan Smetana už má po odchodu z České televize novou práci

Na konci prosince oznámil, že po 23 letech končí v České televizi. Moderátor Jan Smetana (42) se stane novou posilou...

Po operaci jsem přibrala sedm kilo, ale cítím se nejvíc sexy, říká Pořízková

Modelka českého původu Pavlína Pořízková (59) po loňské výměně kyčelních kloubů přibrala. Všimla si toho, až když jí to...