Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Pod kombajny při žních hynuly tisíce zvířat. Životy jim zachraňují válečky

  11:11aktualizováno  11:11
Životy tisíců mláďat zvěře ukončuje na Vysočině rok co rok zemědělská sekací technika. Při senosečích hynou ve velkém hlavně srnčata, která se rodí zrovna v období, kdy první seče v červnu běží. Myslivci proto zkouší různé metody, jak tomu zabránit. Na Žďársku zjevně uspěli s pachovými válečky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Škody na zvěři bývaly při žních obrovské. Například v honitbách žďárského okresu bylo za poslední léta takto ročně usmrceno kolem čtrnácti set kusů zvěře, z toho srnčat přes šest stovek. Jedná se navíc jen o zvířata, jež se myslivcům povede na posekané louce nalézt nebo je na ně někdo upozorní. Skutečná čísla jsou mnohem vyšší.

Myslivci proto kromě používání klasických metod ochrany zvěře přistupují i ke zkoušení nejrůznějších novinek. A na Žďársku se již toto úsilí daří. Ač přesné počty poraněných zvířat myslivci zatím neznají, už nyní je patrné, že jsou výrazně nižší než v předešlých letech.

„Osvědčila se nám nová metoda, kdy se smotky slisované dřevité vlny ve formě válečků napustí koncentrátem a rozházejí zhruba dva týdny předem do porostu určeného pro sečení. Samice pak v tomto prostoru kvůli pachu nenakladou mláďata. Tudíž nedojde ani k jejich vysečení. Naklade-li samice mláďata před rozmístěním válečků, tak po jejich aplikaci vyvede mladé kvůli zápachu pryč,“ vysvětlil Stanislav Císař, jednatel Okresního mysliveckého spolku (OMS) ve Žďáře nad Sázavou.

Pachové válečky pomohly, sekačky neusmrtily ani jedno zvíře

Loni byla dle jeho slov metoda testována v pěti honitbách okresu. A myslivci po senoseči nenalezli žádnou mrtvou zvěř. Tento rok proto ke koupi speciálních válečků přistoupilo jen na Žďársku zhruba padesát mysliveckých sdružení.

„V honitbě v Řečici, kde dělám mysliveckého hospodáře, byla tato metoda letos taky použita na ploše pětačtyřiceti hektarů a neměli jsme žádné ztráty na zvěři vysečením. To jsme si i ověřili a po senoseči prošli celý prostor se psy,“ přiblížil Císař.

S novinkou, již na Žďársku chválí, se seznamují například i myslivci na Havlíčkobrodsku. V rámci letošní chovatelské přehlídky tam byly mysliveckým spolkům, které projevily zájem, rozdány právě válečky a pachový přípravek.

„Zároveň jsme vyzkoušeli pouze použití pachového přípravku, bez smotků z dřevité vlny. Přibližně polovina z obou skupin byla s použitím této metody velmi spokojená a druhá polovina měla nějaké výhrady. Ve všech případech ale došlo ke snížení počtu posekaných mláďat,“ uvedla Lenka Burešová, jednatelka OMS Havlíčkův Brod. S využíváním pachových válečků začínají rovněž některá myslivecká sdružení na Jihlavsku.

Myslivci používají i drony, ty jsou ale drahé a méně efektivní

Další novinkou v ochraně zvěře, která se objevuje už i na Vysočině, jsou drony s termovizí. Ty z výšky zaznamenají přítomnost zvířete v ploše, jež se má sekat, a myslivci pak z daného místa mládě vynesou, samozřejmě za použití rukavic a trsů trávy, aby na něm neulpěl lidský pach. Metodu letos testovali třeba myslivci v Řečici na Žďársku.

„Účinná sice je, ovšem já osobně bych spíš doporučil zapachované válečky - je to efektivní a nesrovnatelně levnější. Ochrana hektaru plochy vyjde na necelých čtyřicet korun. Za hodinové použití dronu zaplatím dva tisíce, jeho samotné pořízení pak stojí kolem dvou set tisíc,“ nastínil Stanislav Císař.

Zároveň dodal, že kromě použití uvedených novinek myslivci stále spoléhají i na klasické procházení luk před sečením s ohaři, kteří, narazí-li na pach srnčete, zůstanou strnule a nehnutě čekat na další pokyny svého majitele - zvěř takzvaně vystaví. Člověk pak může srnče odnést do bezpečí.

Některá sdružení využívají i pachové, optické nebo akustické plašiče. „Ideální je kombinovat hned několik způsobů a výsledek si tak pojistit,“ dodal Císař.

Komunikaci zemědělců a myslivců má usnadnit nový portál

Dle iniciativy Stop sečení srnčat, která se v problematice dlouhodobě angažuje, ročně v Česku uhyne pod sekačkami kolem šedesáti tisíc srnčat, nemluvě o další zvěři, jako jsou koroptve, bažanti, zajíci či drobné ptactvo.

Zemědělci by měli termíny sečení hlásit, myslivci pak na základě toho louky procházet. Usnadnit komunikaci mezi oběma stranami má díky aktivistům také prokazatelné hlášení prostřednictvím registru půdy, jenž bude v chodu už od příštího roku. Myslivci, zemědělci i dobrovolníci, kteří se chtějí v záchraně mláďat angažovat, se mohou registrovat i přes portál senosec.czu.cz.

  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Zastřelením chovné fenky spáchal myslivec jen přestupek. Majitelka žádá soud

Policie na Vysočině ukončila vyšetřování případu, při němž myslivec zastřelil fenu chovného psa přímo před očima její...

Děti se s učitelkami loučí ráno, v jihlavské školce se saunou nocují

Od loňského září je v Jihlavě v provozu mateřská škola, kde mohou děti strávit noc. Režim jedné ze tříd je nastaven...

Nabídku dopingu jsem kdysi dostala a odmítla, řekla Neumannová v Rozstřelu

Během příštího víkendu (18. - 19. ledna) se do Nového Města na Moravě sjede to nejlepší, co aktuální svět běžeckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Vysočině se objevila ptačí chřipka, v Česku je znovu po třech letech

V Česku se po třech letech objevila nákaza ptačí chřipkou. Vysoce patogenní typ H5N8, který se ale nepřenáší na lidi,...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Ve Štěpánově na Žďársku kvůli ptačí chřipce evidují drůbež i papoušky

O tom, jak strávit nedělní dopoledne, měli manželé Kubíkovi ze Štěpánova nad Svratkou jiné představy. Místo výletu,...

Přibyslavská věž je celý rok bez kříže, nikomu se s ním nahoru nechce

Věž stojící u kostela svatého Jana Křtitele v Přibyslavi je už rok bez kříže na své špičce. Poté, co se loni v lednu...

Autobusový dědeček vozil cestující čtvrt století, teď jde karosa do aukce

Ještě na podzim to byl nejstarší provozuschopný autobus ve službách dopravního podniku v celé republice. Pravidelně...

Bez deštníku nebo s ním. Tichánková a Skopeček spolu prošli jeviště i život

Věra Tichánková se s Janem Skopečkem, svým hereckým kolegou a budoucím manželem, seznámila v jihlavském divadle. „Bylo...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.

Najdete na iDNES.cz