Čtvrtek 2. července 2020, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. července 2020 Patricie

Před senosečí prohledává univerzita louky dronem, zachraňuje ukrytá srnčata

  8:44aktualizováno  8:44
Při senosečích zahynou jen v Jihočeském kraji ročně tisíce srnčat. S jejich záchranou pomáhají myslivci se psy a také moderní technika. Například Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity používá při vyhledávání srnčat drony.

V období senosečí, které začalo, vyrážejí navečer nebo brzy ráno na louku myslivci se psy. Projdou ji a doufají, že vyplaší srny. Když najdou srnčata, v rukou je vynesou mimo plochu, na kterou zanedlouho vyjedou zemědělské stroje. Na louky totiž srny vodí mladé, kde je nechají ukryté. Zemědělci s rychlou sekací technikou je pak jednoduše přehlédnou.

„Musí, nebo by alespoň měli nahlásit příslušnému mysliveckému spolku, že chystají senoseč. Myslivci pak provádějí prevenci. Kromě psů využívají třeba světelné nebo zvukové plašiče, dále pachová hrazení, jako vidíme u cest, ze kterých srnky cítí predátory, proto se jim vyhýbají,“ vyjmenovává Václav Zumr, předseda Okresního mysliveckého spolku České Budějovice.

Podle jeho slov je po Budějovicku srnčí zvěř rozšířená rovnoměrně, nikde se nedá mluvit o přemnožení. Odhaduje, že jen v okrese sekání ročně nepřežije tisíce kusů.

Začíná se využívat i další metoda, jak zvířata dostávat z luk. Jde o zápach, v tomto případě jsou to malé smotky dřevité vlny. Myslivci na ně nastříkají pach predátora a rozmístí po louce. Považují ho za levnou a účinnou variantu ochrany.

V posledních letech se při senosečích začínají na ochranu mláďat využívat i moderní technologie. Nad loukami krouží drony s termokamerou a objevují místa, kde bezbranná srnčata leží, aby je člověk mohl vynést. Na jihu Čech začala drony prosazovat Jihočeská agrární komora ve spolupráci se Zemědělskou fakultou Jihočeské univerzity a dobrovolníky.

„Už den nebo dva před senosečí se musíme domluvit se zemědělci a mysliveckým spolkem, jaké pozemky se budou sekat a kolik lidí k tomu bude potřeba. Na plochu o rozloze pětadvacet až třicet hektarů jsou potřeba alespoň čtyři. Pomáhají samotní zemědělci, myslivci nebo dobrovolníci. Skupinu rozmístíme, a když srnu vyhledáme, určíme, kdo ji vynese. Tak je celý proces rychlejší,“ popisuje Jakub Polenský z fakulty, který je certifikovaným pilotem dronu. K loukám musí vyjíždět už kolem páté hodiny ráno v den senoseče.

Mládě musí vynést v gumových rukavicích

Se strojem létá ve čtyřicetimetrové výšce. Porost většinou mívá sedm až jedenáct stupňů, podle počasí v noci. Srnče má teplotu 15 až 18 stupňů. Tento rozdíl zaznamená termokamera. Polenský tak začne dronem klesat. Pokud na kameře pozná, že jde o dospělou srnku, spustí stroj do takové výšky, aby ji vyplašil. Když se jedná o mládě, informuje dobrovolníka, kde ho má hledat.

„Kam ho vynese, si předem určíme, většinou ale do blízkého lesa nebo křovin. Důležitý je co nejmenší kontakt se zvířetem, takže je potřeba mít gumové rukavice a vzít mládě do natrhané trávy, aby se nepřeneslo mnoho lidského pachu a matka ho opět přijala,“ upozorňuje Polenský.

Je také důležité, aby sekací technika vjela do louky ráno a začala s pracemi hned po průzkumu, srny mají totiž tendenci se na svá místa vracet.

S dronem Polenský dojíždí k zemědělským pozemkům od předminulého týdne, vrchol senosečí očekává tento týden. Letos oslovil například myslivecké spolky na Prachaticku. Jde mu hlavně o propagaci moderní techniky při zachraňování srnčí zvěře.

Zemědělce a myslivce může proškolit, ti si pak mohou stroj sami zakoupit. Investice je ale vysoká, menší dron stojí kolem 80 tisíc korun, větší a výkonnější až 700 tisíc.

I proto by hospodářům prospěla dotace. „Byla by to pro ně motivace. Ideální by třeba bylo, pokud by zemědělec využil tento moderní způsob s termokamerou, měl by pak zvýšenou dotaci na hektar porostu. S touto technologií by bylo jednoduše prokazatelné, že ji skutečně používá,“ předpokládá ředitelka Jihočeské agrární komory Hana Šťastná s tím, že poctivost a dodržování preventivních opatření se mezi hospodáři a spolky liší.

Autor:
  • Nejčtenější

Kamion před náměstím zastavila až nízká brána, řidič ho otáčel deset minut

Dispečink třeboňské městské policie si v úterý všiml řidiče, který manévroval s kamionem v centru města. Navigace ho...

Nová ferrata u Hluboké nad Vltavou vede těsně nad hladinou řeky

Plavbu člunem po Vltavě, adrenalin na ferratě vyznačené na skalách těsně nad řekou a pěší výlety na vyhlídková místa....

Manželé točili erotická videa s nezletilými dívkami, rodiče o tom věděli

Až 12 let hrozí manželům z Českých Budějovic za to, že podle obžaloby provozovali sexuální praktiky se dvěma...

Hocha kousla čivava. Nebyla očkovaná proti vzteklině, aby jí nebylo špatně

Nepříjemnou zkušenost má za sebou chlapec z Českých Budějovic. Při procházce si chtěl pohladit čivavu, která se po něm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na přejezdu poblíž Budějovic se vlak střetl s autem, řidič zemřel

Tragická nehoda se v poledne stala na železničním přejezdu mezi obcemi Nedabyle a Nová Ves na Českobudějovicku. Vlak se...

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

  • Další z rubriky

Manželé točili erotická videa s nezletilými dívkami, rodiče o tom věděli

Až 12 let hrozí manželům z Českých Budějovic za to, že podle obžaloby provozovali sexuální praktiky se dvěma...

Po čelním střetu jedno auto vzplanulo, řidiči mají lehká zranění

Nehoda dvou aut uzavřela na několik hodin frekventovanou silnici z Českých Budějovic do Jindřichova Hradce. Srazila se...

Další kus koridoru z Budějovic do Prahy je hotový, vlaky zrychlí u Ševětína

O další více než čtyři kilometry pokročila modernizace železnice mezi Českými Budějovicemi a Prahou. Nově je hotový...

Bazén v Budějovicích můžou zavřít až na rok, střecha potřebuje opravu

Zástupci českobudějovické radnice chystají opravu střechy plaveckého stadionu. Dál také plánují stavbu nového...

Najdete na iDNES.cz