Zrádní upíři opět v akci. Zopakujte si, jak bojovat proti klíšťatům

S přicházejícím teplem se probouzejí k aktivitě také klíšťata. Nejsou jen otravná, ale můžou vám i vašim psům způsobit i vážné zdravotní problémy. Zopakujte si proto zásady boje proti klíšťatům a připravte se, než sezona vypukne naplno.
Po každé procházce byste měli svého mazlíčka prohlédnout.

Po každé procházce byste měli svého mazlíčka prohlédnout. | foto: Profimedia.cz

Klíště k životu potřebuje čerstvou krev, jejímž zdrojem jsou savci. Jeho hledáčku se nevyhnou lidé, psi ani kočky. Zatím je aktivita klíšťat sice nízká, ale se zvyšujícími se teplotami bude stoupat.

Denní předpověď můžete sledovat třeba na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu, kde na podrobné mapě vidíte i aktivitu podle okresů. Jedinci libující si v katastrofických scénářích se mohou potrýznit na stránkách Klíště.cz, kde najdou podrobné statistiky výskytu jednotlivých onemocnění a další fakta pocházející z výsledků průzkumu infikovaných klíšťat.

Berte jako nezvratný fakt, že si váš čtyřnohý kamarád dříve nebo později domů z procházky nevítaného hosta přinese. Klíšťata jsou bohužel i známými přenašeči různých nemocí a nepředstavují hrozbu jen pro lidi, ale také pro vaše čtyřnohé kamarády.

Základem je prevence

V boji s klíšťaty vám nejvíce pomůžou preventivní opatření. Naštěstí existuje celá řada antiparazitních přípravků, které můžete přesně přizpůsobit potřebám vašeho mazlíčka. 

„Na trhu existují antiparazitní obojky, pipety, tabletky, šampóny nebo spreje. Pokud si nejste jistí, jaká forma ochrany je nejvhodnější, poraďte se se svým veterinářem,” radí Zuzana Novotná z e-shopu Spokojenypes.cz. Výhodou většiny přípravků je, že chrání také před blechami a dalšími parazity.

Jaké nejčastější nemoci přenášejí klíšťata

Lymská borelióza je infekční onemocnění, které postihuje celý organismus. Způsobují ji bakterie, které útočí na svalový a nervový systém. Nemoc mívá často pozvolný a velmi nenápadný průběh, proto je těžko rozpoznatelná.

Babesióza psů nazývaná také psí malárie je velmi vážné akutní onemocnění, které postihuje červené krvinky. Přenáší ho klíště zvané piják lužnía pro pejsky může být smrtelné. Příznaky se projevují horečkou (vyšší než 40 ° C), nechutí k jídlu, zvracením, tmavou močí, malátností a ospalostí.Více informací o pijákovi v ČR najdete na stránce www.najdipijaka.cz

Ehrlichióza (Anaplasmóza) je závažné bakteriální onemocnění napadající bílé krvinky zvířat ale i člověka a způsobující celkové chřadnutí organismu. Projevuje se horečkou, malátností, nechutenstvím a bolestivostí kloubů., které je obtížné diagnostikovat. Svým průběhem se podobá lymeské borelióze, též napadá mozek a nervovou soustavu. V ČR se vyskytuje vzácně, ale hrozí při cestování do jižní Evropy.

Jednou z nejrozšířenějších forem ochrany jsou obojky. Jsou praktické z pohledu snadné aplikace. 

Obojky zvíře chrání až osm měsíců, je však potřeba obojek zvířeti nesundávat. Obojkům nevadí voda, takže s ním můžete pejska klidně i vykoupat. V přírodních vodách by ale účinné látky z obojku mohly poškodit faunu a floru. 

Pokud je váš pes vášnivý plavec, měli byste radši sáhnout po jiné variantě ochrany. Vadit může také například kočkám, které nejsou zvyklé nosit něco na krku.

Další oblíbenou možností jsou pipety. Ty kromě klíšťat slouží i k ochraně před napadením blechami a všenkami. Aplikace je jednoduchá. Obsah balení nakapete do srsti mezi lopatky. 

Pipetu vybírejte podle váhy vašeho zvířete, jinak látka nemusí účinkovat. Nevýhodou je kratší doba účinku antiparazitní látky. Většinou budete muset aplikaci opakovat po třech až sedmi týdnech. 

Hlavně prohlížet

Většina nemocí přenášených klíšťaty se nepřenese okamžitě. Po každé procházce, venčení nebo práci na zahradě je důležitá kontrola celého těla. Po nalezení klíštěte je nutné ho rychle a bezpečně vyjmout. Je důležité zkontrolovat, zda po odstranění klíštěte nezůstala v kůži jeho hlavička. Čím dříve se klíštěte zbavíte, tím více snížíte riziko nakažení.

Obdobnou dobu účinnosti mají i spreje. Psy chrání zhruba pět týdnů a kočky čtyři týdny. Aplikují se po celém těle ve směru proti srsti zvířete. Po aplikaci přípravku psa dva dny nekoupejte.

Zajímavou alternativu ochrany proti klíšťatům jsou tabletky. Účinkují podle typu pět týdnů až tři měsíce. 

Tabletky jsou pro psy chutné, někteří veterináři je upřednostňují, protože zvířata je přes trávicí trakt lépe přijímají než jiná antiparazitika. Jejich využití vždy konzultujte, abyste se vyhnuli nepříjemnostem způsobených alergickou reakcí.

Zvíře můžete nechat i očkovat. Cenově je vakcína srovnatelná s předchozími možnostmi. Bohužel psa klíštěte nezbaví, ale „pouze“ ho chrání před nemocí.

Co dělat, když prevence nefunguje?

Bohužel žádný přípravek není stoprocentní. Pokud má váš pes nebo kočka jednou za čas přisáté klíště, nemusí to nutně znamenat, že přípravek nefunguje. Pokud jich denně najdete několik, pak je zcela jistě něco špatně. 

„U každého jedince může být účinnost stejné látky rozdílná. Proto při výběru dejte pozor na použité účinné látky a v případě, že některý přípravek zvířeti nezabral, vyberte jiný s jinou účinnou látkou,“ radí Novotná.

Nepodceňujte oblečení

Při procházkách je třeba vybrat si vhodné oblečení: dlouhý rukáv a kalhoty, vysoké boty a pokrývku hlavy (kšiltovku, čepici, klobouk). Repelentem si nastříkejte nejen kůži, ale i oblečení a boty (vždy se řiďte pokyny výrobce). 

Obrátit se o radu přímo u veterináře radí i David Modrý z Veterinární univerzity v Brně. „Existuje několik forem antiparazitárních přípravků. Doporučuji je pořídit u veterináře, který vám nejlépe poradí, co je pro zvíře vhodné. Přestože jsou přípravky proti parazitům dostupné i na internetu nebo v petshopech, prodavač nemůže posoudit zdravotní stav vašeho psa či kočky a hlavně nemá k dispozici údaje o místní nákazové situaci a o všech možnostech včetně těch nejnovějších řešení,“ vysvětluje.

Oproti tomu zvěrolékař dokáže přesně vybrat potřebnou účinnou látku a doporučit vhodný produkt, protože jednoduše zná vašeho psa, jeho životní styl, prodělaná onemocnění či případné alergie.

Samozřejmě je možné nefunkční antiparazitika u svého prodejce reklamovat. Nikdy je ale nekombinujte. Obsahují účinnou látku přímo danou pro určitou velikostní či váhovou kategorii. 

„Pokud byste podali dvě různá antiparazitika, znamenalo by to navýšení účinné látky. Hrozí tedy předávkování a s tím spojené nežádoucí účinky a zdravotní problémy zvířete,“ varuje Novotná.

Postup pro odstranění klíštěte

  • U vašeho veterinárního lékaře si zakupte speciální pinzetu na odstraňování klíšťat.
  • Pinzetu umístěte co nejblíže k tělové části přisátého klíštěte.
  • Otáčejte pinzetou a uvolněte tak hryzadlovou část těla klíštěte, tzv. hlavičku, zlehka tahejte klíště směrem od těla.
  • Obraťte pinzetu a zkontrolujte, jestli jste vyndali opravdu celé klíště (hlavičku i tělo s nožičkami).
  • Klíště vložte do zkumavky nebo čisté uzavíratelné skleničky předplněné 70% ethanolem a uložte ji do chladničky pro případnou analýzu v laboratoři.
  • Očistěte místo po přisátém klíštěti dezinfekčním roztokem nebo teplou slanou vodou.
  • Nepoužívejte klasickou pinzetu! Tělová část klíštěte se lehce oddělí od hlavové části a zůstane v místě přisátí v kůži nepoškozená. Je pak častým důvodem infekce a následně nutnosti nasazení antibiotické léčby.
  • Pokud máte jakékoliv obavy, zda jste klíště vyndali správně, kontaktujte veterinárního lékaře.

Tohoto malého parazita rozhodně nepodceňujte. Pokud byste u vašeho psa nebo kočky zaznamenali změny chování, může se jednat o příznaky onemocnění. Pak neprodleně vyhledejte veterináře. 

Nemusíte ale panikařit. Dnes již naštěstí existují léky, které vašemu zvířeti pomohou.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Britové se mohli utlouct po smaženém sýru, svíčková je zmátla, líčí foodblogerka

Premium

Více než dvacet let pendluje mezi Českem a Británií a na tamní kuchyni nedá dopustit. Dagmar Heřtová se sice živí jako advokátka, ale zároveň působí jako nadšená foodblogerka a gastronomická...

Zaneřáděná domácnost je následek, příčinou je trauma, říká dobrostěhovák

Premium

„Stěhování je rituál, úklid je očistný,“ říká stěhovák Martin Ondruš, který začal o loňských Vánocích pomáhat lidem – a stále ještě nepřestal. Těm, kterým se stav jejich domova vymknul z rukou,...

Voňavé jidáše na váš velikonoční stůl. Recept, kterému neodoláte

Jidáše jsou tradičním velikonočním pečivem v České republice, jejichž historie sahá až do středověku. Tvar těchto sladkých uzlů připomíná provaz, na kterém se podle biblické tradice oběsil Jidáš...

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

Nechcete utrácet za vejce? Obarvěte si na Velikonoce brambory, bude to hit

Díky nárůstu cen vajec hledají lidé levnější alternativy pro velikonoční tvoření. Barvení brambor není žádný vtip. Je to praktické, cenově dostupné a překvapivě stylové. Vyzkoušejte netradiční způsob...

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

20. dubna 2025

Myslela si, že je městský člověk. Dnes žije a hospodaří na statku u Řípu

„Na začátku jsme měli velmi naivní představy a první roky života na statku se nesly v duchu pokusů a omylů,“ říká Celestýna Freimann, která pro časopis Žena a život okomentovala pár fotografií ze...

20. dubna 2025

Velikonoční zajíček? V Čechách bývala tradičnější liška s preclíky, říká etnografka

Premium

Proč se chodí na Velký pátek hledat poklady? Co se dělo s Velikonocemi během komunismu? A kde běhá místo zajíce velikonoční liška? Zajímavosti ohledně svátků a jejich historie přináší etnografka...

19. dubna 2025

Velikonoční kraslice jako z pohádky. Vyzkoušejte voskovky a batikování

Kraslice zdobené voskem patří k nejkrásnějším velikonočním ozdobám. Tato tradiční technika sice vyžaduje trochu cviku, ale výsledky stojí za to. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.

19. dubna 2025

KVÍZ: Znáte zajímavosti a rekordy ze světa slepic? Otestujte se

Vajíčko je jedním z pilířů českého jídelníčku. Ale víte o tom, že tento šišatý slepičí poklad má i své rekordy a kuriozity?

vydáno 19. dubna 2025

Biolog: Úprava genů rostlin z nás mutanty neudělá. Bez šlechtění bychom se nenajedli

Premium

David Kopecký chtěl být učitelem biologie, ale bude z něj prezident Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin. Čím uživíme lidstvo? A jak budou vypadat rostliny budoucnosti? „Díky novým...

18. dubna 2025

Od začátečníků po proutkařské mistry: návody jak uplést pomlázku ze čtyř, osmi i dvanácti proutků

Velikonoční pomlázka má v různých končinách České republiky nespočet jmen. Někde se jí říká hodovačka, jinde mrskačka, nebo i šlehačka či korbáč. Vždy se ovšem jedná o spletený svazek proutků,...

18. dubna 2025

Jak vyčistit fasádu po zimě? Tipy a triky pro dokonalý vzhled

Zima se umí na fasádách domů pořádně podepsat. Může za to vítr, vlhko, sníh, sůl i zplodiny z ovzduší. A výsledek? Prašný, zašlý povrch, výkvěty solí, nebo dokonce mech a plísně. S nástupem jara...

18. dubna 2025

Moderní lovci pokladů. Keškaření vzniklo, když prezident USA nechal odstranit chybu

Premium

Dává to smysl výletům do přírody. Děti zažívají dobrodružství, dospělí mají potřebný pohyb. Česko uchvátila globální hra zvaná geocaching neboli kešky. Její vznik byl poměrně zdlouhavý, technologie...

17. dubna 2025

Neutrácejte zbytečně za barvy. Krásné odstíny na vajíčkách vykouzlíte i tím, co máte doma

Barvení vajíček přírodně není jen ekologické, ale i zábavné. Ať už hledáte techniky barvení vajíček, inspiraci na jednoduché barvení vajíček s dětmi nebo jen způsob, jak se před svátky kreativně...

17. dubna 2025

Chiloé je Irskem Jižní Ameriky a domovem vzácného darwinova psa

Nenápadně se přikrást zezadu a zabít kladivem. tak dříve vypadala vědecká práce. Vítejte ve světě jedné velmi zvláštní psovité šelmy.

17. dubna 2025

Zaneřáděná domácnost je následek, příčinou je trauma, říká dobrostěhovák

Premium

„Stěhování je rituál, úklid je očistný,“ říká stěhovák Martin Ondruš, který začal o loňských Vánocích pomáhat lidem – a stále ještě nepřestal. Těm, kterým se stav jejich domova vymknul z rukou,...

17. dubna 2025