Sledujte své klíště. Čím je nacucanější, tím je nebezpečnější

Autor:
Pokud je klíště nakažené encefalitidou nebo boreliózou, trvá nějakou dobu, než infekci dokáže přenést na svého hostitele. Jedním z několika ukazatelů je aktuální stav parazita v okamžiku, kdy ho na těle objevíte.

Miroslava Burýšková se zabývá zkoumáním výskytu klíšťat a tím, zda jsou nakažená. Ve svém archivu má pozoruhodnou sbírku fotografií, jak vypadají klíšťata v jednotlivých stádiích svého vývoje, a navíc ukazuje na svém webu Klíště.cz, jak vypadají v jednotlivých fázích „nacucanosti“.

Ta by měla zajímat lidi, kteří na svém těle objeví například po procházce přírodou klíště. Podle jeho velikosti mohou odhadnout, jak dlouho bylo přisáté, což je zásadní, protože je všeobecně známo, že pokud je klíště nakažené, může infekci přenést už po pouhých dvou hodinách.

Ve stádiu dospělce krev sají jen samice, a to po dobu jednoho až dvou týdnů, a právě tato doba sání je nejrizikovější pro přenos infekce. Samec nesaje, jeho posláním je oplodnění samice. 

„Pokud po procházce najdete například na tričku malé klíště a necháte ho v koši s prádlem, nemusíte se ho už bát, protože během několika dní vyschne a nebude pak nebezpečné. Potřebuje k životu teplo a vlhko a takové podmínky ve vašem koši s prádlem rozhodně nenajde,“ ujišťuje Burýšková.

Dospělá samice využívá jako zdroj krve větší živočichy – srnčí, jeleny, černou zvěř, lišky, dobytek, koně, psy, kočky a člověka. Saje po dobu jednoho až dvou týdnů, poté naklade vajíčka a uhyne. Vývojový cyklus klíštěte je dlouhodobý a v našich zeměpisných šířkách trvá dva až tři roky.

Podívejte se, jak vytáhout klíště mazlíčkovi.

24. června 2008

Reprodukční schopnosti klíšťat jsou vysoké, jedna samička produkuje 2 500 až 4 000 vajíček. Každá vývojová fáze může mít klidové stadium v délce šesti měsíců až jednoho roku před obdobím sání. 

Parazité jsou schopni odolávat a přežívat v chladných nebo suchých obdobích roku. Nejaktivnější bývají v období, kdy je vlhko a teplo. 

Čtyři fáze vývoje klíštěte

Životní cyklus klíštěte zahrnuje tři stadia: larva, nymfa a dospělec. Z vajíček se vylíhne larva, která je velmi malá. Měří asi 0,8 mm a má jen tři páry nohou.

Vývoj klíštěte

Larva se většinou přisává na drobné hlodavce, ale často i na člověka. Larvu na těle často objevíme, až když je napitá a místo už začíná svědit, což je obvykle dva dny po přisátí. 

Napitá larva vypadá jako kulatá špendlíková hlavička a často je považována za stroupek. Snadno ji seškrábneme nebo oholíme, aniž to postřehneme, což vede k případům onemocnění boreliózou takzvaně bez klíštěte.

Po nasátí larva odpadne a poté se dostává do stadia takzvané metamorfózy (přeměny), kdy dochází k přeměně všech larválních orgánů na orgány vyššího vývojového stupně, kterým je nymfa. Ta už je o něco větší (1,2–1,5 mm) a má čtyři páry nohou. 

Nymfa se přisává na větší zvířata – zajíce, ježky, ale i psy, kočky a člověka. Toto stadium je mezi klíšťaty přisátými na člověku zastoupeno nejčastěji, později se přeměňuje na takzvaného dospělce.

Jak poznat, že jste nakažení

Promořenost klíšťaty virem klíšťové encefalitidy se v ČR pohybuje okolo čtyř procent, ale v závislosti na lokalitě se tento údaj může výrazně lišit. Okamžikem vstupu viru do lidského organismu začíná inkubační doba, která trvá zhruba sedm až čtrnáct dní. 

Encefalitida a borelióza

Ač se jedná o dvě naprosto rozdílná onemocnění, jedno mají společné. Přenáší je obávaný parazit obývající českou přírodu – klíště obecné.

Klíšťová encefalitida

Jedná se o nejčastěji hlášenou virovou infekci nervového systému v České republice. Množství nemocných se pohybuje řádově v několika stovkách za rok. V posledních letech počty kolísají mezi 500 a 700 případy ročně.

Nejdůležitějším bodem v boji proti klíšťové encefalitidě je prevence v podobě vakcinace. Očkovat se lze po celý rok, na našem trhu je k dostání látka pro děti i dospělé. Většina pojišťoven na ně dokonce přispívá.

Lymská borelióza

Počty hlášených případů se na území České republiky v posledních letech pohybují mezi 4 a 5 tisíci za rok. Inkubační doba se pohybuje mezi 3 a 30 dny od přisátí klíštěte. Nemoc probíhá celkem ve třech krocích. Pro první fázi je velmi charakteristická skvrna, která vznikne v místě kousnutí, a postupně se rozšiřuje do okolí. Poté dochází k vzniku vyrážky a zasažení svalů či kloubů. Třetí fáze může přijít až za několik let a zahrnuje poškození kůže, nervové tkáně, srdce a kloubů.

Borelióza je bakteriální onemocnění, a proto ji léčíme antibiotiky. Očkovací látka proti evropským kmenům zatím není k dispozici.  

Onemocnění začíná netypickými chřipkovými příznaky, časté projevy jsou malátnost, bolest svalů a kloubů, pobolívání hlavy, lehká teplota. Tyto potíže trvají několik dní, později ustoupí a člověk se cítí zdráv.

Velice často se u zdravých jedinců další příznaky už neobjevují a vytvoří se imunita stejně jako u prodělané choroby. Dochází také ke skryté formě onemocnění, kdy po nákaze nedojde ani k chřipkovým projevům. 

V ostatních případech se však po několika dnech zdánlivého klidu objeví další klinické příznaky, které jsou již daleko závažnější. Onemocnění se může projevit v několika formách. Nejčastěji napadá virus vyšší centra mozku a mozkové obaly.

Nejčtenější

Německý rybář chytil „upíří rybu“ z doby dinosaurů. Šokovala ho na Rýně

Stefan Scheer se vydal na noční rybářskou výpravu, která se ovšem proměnila v nečekané setkání s tvorem připomínajícím monstrum z vědecko-fantastického filmu. To, co se objevilo na konci jeho vlasce,...

Zahradu u řadovky plánovala procházkami se židlí. Prostor využila na maximum

Soutěž

Vysnili si zahradu, která se stane opravdovou součástí jejich života. Podařilo se. Ráno si na zahradě vypijí kávu, odpoledne tu děti píšou úkoly a hrají si, dospělí relaxují po práci. Rodina tu tráví...

Nechtěli soumařit na zahradě jako máma, díky covidu naštěstí změnili názor

Člověk míní, život mění. Před rokem 2020 a příchodem covidu měla paní Jana s manželem naprosté jasno v tom, že rozhodně netouží po zahradě své maminky. Rodině sice patřila po generace, nicméně jim...

Zahrada, která dopřává komfort i soukromí. U domu zahloubeného do terénu

„Nebojte se umístit pergolu s kuchyní dál od domu, není špatné si od něj občas odpočinout,“ říká v nadsázce zahradní designér Ferdinand Leffler. Nerad totiž vidí bioklimatické pergoly nalepené na...

Zahrada po tatínkovi se jí stala průvodcem od nevědomosti k čiré vášni

Soutěž

Psal se rok 1998, když si rodiče čtenářky Elišky nechali od profesionálních zahradníků založit zahradu. „Táta, stavební inženýr, právě budoval náš dům – opravdu stabilní a promyšlený v každém...

Texas zaplavili „démoničtí“ červi. Jsou hrozbou pro ekosystém i mazlíčky

Po vydatných deštích v oblastech Dallas-Fort Worth a Houston v Texasu se na povrchu země objevily hordy invazivních kladivohlavých červů. Tato až 30 centimetrů dlouhá stvoření, připomínající tvarem...

23. června 2025

Díky zahradě nemusí jezdit na dovolenou, víra v potenciál místa se vyplatila

Soutěž

„Když jsme s partnerem kupovali 6 let neobydlený a zpustošený rodinný dům, který měl na pozemku pouze přerostlou trávu, většina lidí nám to rozmlouvala. My jsme však viděli v domě i pozemku obrovský...

23. června 2025

Když je černý, bojuj, když hnědý, lehni si. A bílého pros o život. Zoolog o střetu s medvědy

Premium

V Česku medvědi trvale nežijí už více než sto let, zato ze sousedního Slovenska o nich slyšíme každou chvíli. Člověk není medvědí kořist, proto bychom před medvědem neměli v panice utíkat, abychom...

22. června 2025

Zahrada, která dopřává komfort i soukromí. U domu zahloubeného do terénu

„Nebojte se umístit pergolu s kuchyní dál od domu, není špatné si od něj občas odpočinout,“ říká v nadsázce zahradní designér Ferdinand Leffler. Nerad totiž vidí bioklimatické pergoly nalepené na...

22. června 2025

Goliášova pozdní radost. Ve 135 letech se stal poprvé otcem

Goliáš, impozantní samec želvy sloní, oslavil svůj první Den otců a 135. narozeniny v Zoo Miami, což představuje pozoruhodný milník v jeho dlouhém životě. Po letech neúspěšných pokusů o rozmnožování...

21. června 2025

To je skutečný filmový Nemo. Fascinující klaun očkatý se může stát samičkou

Je to slavný předobraz Nema ze dvou známých animovaných filmů. Jak moc se tvůrci drželi reality? A kterou unikátní schopnost těchto rybek zatím nechali stranou?

20. června 2025

Zahrada po tatínkovi se jí stala průvodcem od nevědomosti k čiré vášni

Soutěž

Psal se rok 1998, když si rodiče čtenářky Elišky nechali od profesionálních zahradníků založit zahradu. „Táta, stavební inženýr, právě budoval náš dům – opravdu stabilní a promyšlený v každém...

20. června 2025

Pivo jako lék. Snižuje riziko úmrtí, stres, posiluje spánek a zlepšuje duševní zdraví

Premium

Stále víc lékařských studií se shoduje, že přiměřená kombinace českého národního nápoje může zpříjemnit a prodloužit život. Ministerstvo kultury zařadilo letos v lednu českou pivní kulturu na seznam...

19. června 2025

Vzácný úspěch. Pražská zoo po 40 letech odchovala čáji obojkové, mláďata už ukazuje

Zoologické zahradě v Praze se po více než 40 letech podařilo odchovat čáji obojkové, statné jihoamerické ptáky. Ze čtveřice narozených mláďat přežila dvě, která jsou nově k vidění ve Vodním světě v...

19. června 2025  14:50

Mšice ničí růže i rajčata. Zbavte se jich rychle a bez chemie

Mšice patří mezi nejčastější a nejúpornější škůdce na zahradě. Napadají růže, rybíz, rajčata i další rostliny, sají z nich šťávu, oslabují je a mohou přenášet i virové choroby, které dále snižují...

19. června 2025

Nechtěli soumařit na zahradě jako máma, díky covidu naštěstí změnili názor

Člověk míní, život mění. Před rokem 2020 a příchodem covidu měla paní Jana s manželem naprosté jasno v tom, že rozhodně netouží po zahradě své maminky. Rodině sice patřila po generace, nicméně jim...

19. června 2025

Hadí překvapení před dveřmi. Texaskou ženu vyděsil nečekaný host

Žena z Texasu zažila nečekaný šok, když zjistila, co se jí plížilo přímo přede dveřmi. Jednoduchá notifikace z bezpečnostní kamery odhalila nezvaného hosta, který Anně z Cypressu z Texasu způsobil...

19. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.