Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. února 2023 Jarmila

Sledujte své klíště. Čím je nacucanější, tím je nebezpečnější

Pokud je klíště nakažené encefalitidou nebo boreliózou, trvá nějakou dobu, než infekci dokáže přenést na svého hostitele. Jedním z několika ukazatelů je aktuální stav parazita v okamžiku, kdy ho na těle objevíte.

Miroslava Burýšková se zabývá zkoumáním výskytu klíšťat a tím, zda jsou nakažená. Ve svém archivu má pozoruhodnou sbírku fotografií, jak vypadají klíšťata v jednotlivých stádiích svého vývoje, a navíc ukazuje na svém webu Klíště.cz, jak vypadají v jednotlivých fázích „nacucanosti“.

Ta by měla zajímat lidi, kteří na svém těle objeví například po procházce přírodou klíště. Podle jeho velikosti mohou odhadnout, jak dlouho bylo přisáté, což je zásadní, protože je všeobecně známo, že pokud je klíště nakažené, může infekci přenést už po pouhých dvou hodinách.

Ve stádiu dospělce krev sají jen samice, a to po dobu jednoho až dvou týdnů, a právě tato doba sání je nejrizikovější pro přenos infekce. Samec nesaje, jeho posláním je oplodnění samice. 

„Pokud po procházce najdete například na tričku malé klíště a necháte ho v koši s prádlem, nemusíte se ho už bát, protože během několika dní vyschne a nebude pak nebezpečné. Potřebuje k životu teplo a vlhko a takové podmínky ve vašem koši s prádlem rozhodně nenajde,“ ujišťuje Burýšková.

Dospělá samice využívá jako zdroj krve větší živočichy – srnčí, jeleny, černou zvěř, lišky, dobytek, koně, psy, kočky a člověka. Saje po dobu jednoho až dvou týdnů, poté naklade vajíčka a uhyne. Vývojový cyklus klíštěte je dlouhodobý a v našich zeměpisných šířkách trvá dva až tři roky.

Podívejte se, jak vytáhout klíště mazlíčkovi.

24. června 2008

Reprodukční schopnosti klíšťat jsou vysoké, jedna samička produkuje 2 500 až 4 000 vajíček. Každá vývojová fáze může mít klidové stadium v délce šesti měsíců až jednoho roku před obdobím sání. 

Parazité jsou schopni odolávat a přežívat v chladných nebo suchých obdobích roku. Nejaktivnější bývají v období, kdy je vlhko a teplo. 

Čtyři fáze vývoje klíštěte

Životní cyklus klíštěte zahrnuje tři stadia: larva, nymfa a dospělec. Z vajíček se vylíhne larva, která je velmi malá. Měří asi 0,8 mm a má jen tři páry nohou.

Vývoj klíštěte

Larva se většinou přisává na drobné hlodavce, ale často i na člověka. Larvu na těle často objevíme, až když je napitá a místo už začíná svědit, což je obvykle dva dny po přisátí. 

Napitá larva vypadá jako kulatá špendlíková hlavička a často je považována za stroupek. Snadno ji seškrábneme nebo oholíme, aniž to postřehneme, což vede k případům onemocnění boreliózou takzvaně bez klíštěte.

Po nasátí larva odpadne a poté se dostává do stadia takzvané metamorfózy (přeměny), kdy dochází k přeměně všech larválních orgánů na orgány vyššího vývojového stupně, kterým je nymfa. Ta už je o něco větší (1,2–1,5 mm) a má čtyři páry nohou. 

Nymfa se přisává na větší zvířata – zajíce, ježky, ale i psy, kočky a člověka. Toto stadium je mezi klíšťaty přisátými na člověku zastoupeno nejčastěji, později se přeměňuje na takzvaného dospělce.

Jak poznat, že jste nakažení

Promořenost klíšťaty virem klíšťové encefalitidy se v ČR pohybuje okolo čtyř procent, ale v závislosti na lokalitě se tento údaj může výrazně lišit. Okamžikem vstupu viru do lidského organismu začíná inkubační doba, která trvá zhruba sedm až čtrnáct dní. 

Encefalitida a borelióza

Ač se jedná o dvě naprosto rozdílná onemocnění, jedno mají společné. Přenáší je obávaný parazit obývající českou přírodu – klíště obecné.

Klíšťová encefalitida

Jedná se o nejčastěji hlášenou virovou infekci nervového systému v České republice. Množství nemocných se pohybuje řádově v několika stovkách za rok. V posledních letech počty kolísají mezi 500 a 700 případy ročně.

Nejdůležitějším bodem v boji proti klíšťové encefalitidě je prevence v podobě vakcinace. Očkovat se lze po celý rok, na našem trhu je k dostání látka pro děti i dospělé. Většina pojišťoven na ně dokonce přispívá.

Lymská borelióza

Počty hlášených případů se na území České republiky v posledních letech pohybují mezi 4 a 5 tisíci za rok. Inkubační doba se pohybuje mezi 3 a 30 dny od přisátí klíštěte. Nemoc probíhá celkem ve třech krocích. Pro první fázi je velmi charakteristická skvrna, která vznikne v místě kousnutí, a postupně se rozšiřuje do okolí. Poté dochází k vzniku vyrážky a zasažení svalů či kloubů. Třetí fáze může přijít až za několik let a zahrnuje poškození kůže, nervové tkáně, srdce a kloubů.

Borelióza je bakteriální onemocnění, a proto ji léčíme antibiotiky. Očkovací látka proti evropským kmenům zatím není k dispozici.  

Onemocnění začíná netypickými chřipkovými příznaky, časté projevy jsou malátnost, bolest svalů a kloubů, pobolívání hlavy, lehká teplota. Tyto potíže trvají několik dní, později ustoupí a člověk se cítí zdráv.

Velice často se u zdravých jedinců další příznaky už neobjevují a vytvoří se imunita stejně jako u prodělané choroby. Dochází také ke skryté formě onemocnění, kdy po nákaze nedojde ani k chřipkovým projevům. 

V ostatních případech se však po několika dnech zdánlivého klidu objeví další klinické příznaky, které jsou již daleko závažnější. Onemocnění se může projevit v několika formách. Nejčastěji napadá virus vyšší centra mozku a mozkové obaly.

Autor:
  • Nejčtenější

„Kdo si před třemi lety pověsil doma záclony, je vítěz doby“

Během tří let se zdvojnásobila cena nemovitostí. Z toho mohou těžit ti, kdo s koupí neotáleli. Výslednou cenu...

Zahrada s dřevěným biobazénem a muchovníky dvakrát zabodovala u odborníků

Zahrada u jihočeské městské novostavby vznikla v roce 2010. Jejím základem se tehdy staly zvlněné záhony dřevin a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva psi v jedné rodině se rvali, až končili na veterině. Desenský poradil

Československému vlčákovi Dannymu skončil klidný život, když se jeho majitelé sestěhovali do jednoho domu se zahradou...

V pražské zoo přišel na svět malý luskoun, je to první mládě narozené v Evropě

V pražské zoo se ve čtvrtek narodilo mládě luskouna krátkoocasého. Ředitel zahrady Miroslav Bobek uvedl, že je to první...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potraviny přesýpejte do dóz. Osm pravidel, aby se do nich nedali moli

Mouka, cukr, konzervy či těstoviny. Trvanlivé potraviny často nakupujeme ve velkém do zásoby. Kam je však uložit, aby...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Hledá se nejroztomilejší mazlíček. Pošlete fotku do únorové ankety

Dělá vám společnost čtyřnohý parťák, chováte andulku, osmáka nebo třeba želvu? Podělte se o snímek svého mazlíčka ve...

Má váš papoušek deprese? Chyba může být v „továrním nastavení“

Papoušci dokážou být člověku úžasnými a věčně naladěnými společníky, kteří navíc disponují učenlivostí, vysokou...

Prohlédněte si nejroztomilejší mazlíčky ledna a posílejte fotky na únor

První letošní měsíc je za námi, stejně jako lednové kolo ankety o snímek nejroztomilejšího mazlíčka. V první desítce...

Škrabadlo pro kočku dejte k oknu a rozdrásejte ho, radí veterinářka

Máte doma poničený nábytek, kytky nebo tapety od kočičího škrábání? Jak vašeho miláčka uvyknout na škrabadlo, kterého...

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...