Sledujte své klíště. Čím je nacucanější, tím je nebezpečnější

aktualizováno 
Pokud je klíště nakažené encefalitidou nebo boreliózou, trvá nějakou dobu, než infekci dokáže přenést na svého hostitele. Jedním z několika ukazatelů je aktuální stav parazita v okamžiku, kdy ho na těle objevíte.

Miroslava Burýšková se zabývá zkoumáním výskytu klíšťat a tím, zda jsou nakažená. Ve svém archivu má pozoruhodnou sbírku fotografií, jak vypadají klíšťata v jednotlivých stádiích svého vývoje, a navíc ukazuje na svém webu Klíště.cz, jak vypadají v jednotlivých fázích „nacucanosti“.

Fotogalerie

Ta by měla zajímat lidi, kteří na svém těle objeví například po procházce přírodou klíště. Podle jeho velikosti mohou odhadnout, jak dlouho bylo přisáté, což je zásadní, protože je všeobecně známo, že pokud je klíště nakažené, může infekci přenést už po pouhých dvou hodinách.

Ve stádiu dospělce krev sají jen samice, a to po dobu jednoho až dvou týdnů, a právě tato doba sání je nejrizikovější pro přenos infekce. Samec nesaje, jeho posláním je oplodnění samice. 

„Pokud po procházce najdete například na tričku malé klíště a necháte ho v koši s prádlem, nemusíte se ho už bát, protože během několika dní vyschne a nebude pak nebezpečné. Potřebuje k životu teplo a vlhko a takové podmínky ve vašem koši s prádlem rozhodně nenajde,“ ujišťuje Burýšková.

Dospělá samice využívá jako zdroj krve větší živočichy – srnčí, jeleny, černou zvěř, lišky, dobytek, koně, psy, kočky a člověka. Saje po dobu jednoho až dvou týdnů, poté naklade vajíčka a uhyne. Vývojový cyklus klíštěte je dlouhodobý a v našich zeměpisných šířkách trvá dva až tři roky.

Podívejte se, jak vytáhout klíště mazlíčkovi.

Reprodukční schopnosti klíšťat jsou vysoké, jedna samička produkuje 2 500 až 4 000 vajíček. Každá vývojová fáze může mít klidové stadium v délce šesti měsíců až jednoho roku před obdobím sání. 

Parazité jsou schopni odolávat a přežívat v chladných nebo suchých obdobích roku. Nejaktivnější bývají v období, kdy je vlhko a teplo. 

Čtyři fáze vývoje klíštěte

Životní cyklus klíštěte zahrnuje tři stadia: larva, nymfa a dospělec. Z vajíček se vylíhne larva, která je velmi malá. Měří asi 0,8 mm a má jen tři páry nohou.

Vývoj klíštěte

Larva se většinou přisává na drobné hlodavce, ale často i na člověka. Larvu na těle často objevíme, až když je napitá a místo už začíná svědit, což je obvykle dva dny po přisátí. 

Napitá larva vypadá jako kulatá špendlíková hlavička a často je považována za stroupek. Snadno ji seškrábneme nebo oholíme, aniž to postřehneme, což vede k případům onemocnění boreliózou takzvaně bez klíštěte.

Po nasátí larva odpadne a poté se dostává do stadia takzvané metamorfózy (přeměny), kdy dochází k přeměně všech larválních orgánů na orgány vyššího vývojového stupně, kterým je nymfa. Ta už je o něco větší (1,2–1,5 mm) a má čtyři páry nohou. 

Nymfa se přisává na větší zvířata – zajíce, ježky, ale i psy, kočky a člověka. Toto stadium je mezi klíšťaty přisátými na člověku zastoupeno nejčastěji, později se přeměňuje na takzvaného dospělce.

Jak poznat, že jste nakažení

Promořenost klíšťaty virem klíšťové encefalitidy se v ČR pohybuje okolo čtyř procent, ale v závislosti na lokalitě se tento údaj může výrazně lišit. Okamžikem vstupu viru do lidského organismu začíná inkubační doba, která trvá zhruba sedm až čtrnáct dní. 

Encefalitida a borelióza

Ač se jedná o dvě naprosto rozdílná onemocnění, jedno mají společné. Přenáší je obávaný parazit obývající českou přírodu – klíště obecné.

Klíšťová encefalitida

Jedná se o nejčastěji hlášenou virovou infekci nervového systému v České republice. Množství nemocných se pohybuje řádově v několika stovkách za rok. V posledních letech počty kolísají mezi 500 a 700 případy ročně.

Nejdůležitějším bodem v boji proti klíšťové encefalitidě je prevence v podobě vakcinace. Očkovat se lze po celý rok, na našem trhu je k dostání látka pro děti i dospělé. Většina pojišťoven na ně dokonce přispívá.

Lymská borelióza

Počty hlášených případů se na území České republiky v posledních letech pohybují mezi 4 a 5 tisíci za rok. Inkubační doba se pohybuje mezi 3 a 30 dny od přisátí klíštěte. Nemoc probíhá celkem ve třech krocích. Pro první fázi je velmi charakteristická skvrna, která vznikne v místě kousnutí, a postupně se rozšiřuje do okolí. Poté dochází k vzniku vyrážky a zasažení svalů či kloubů. Třetí fáze může přijít až za několik let a zahrnuje poškození kůže, nervové tkáně, srdce a kloubů.

Borelióza je bakteriální onemocnění, a proto ji léčíme antibiotiky. Očkovací látka proti evropským kmenům zatím není k dispozici.  

Onemocnění začíná netypickými chřipkovými příznaky, časté projevy jsou malátnost, bolest svalů a kloubů, pobolívání hlavy, lehká teplota. Tyto potíže trvají několik dní, později ustoupí a člověk se cítí zdráv.

Velice často se u zdravých jedinců další příznaky už neobjevují a vytvoří se imunita stejně jako u prodělané choroby. Dochází také ke skryté formě onemocnění, kdy po nákaze nedojde ani k chřipkovým projevům. 

V ostatních případech se však po několika dnech zdánlivého klidu objeví další klinické příznaky, které jsou již daleko závažnější. Onemocnění se může projevit v několika formách. Nejčastěji napadá virus vyšší centra mozku a mozkové obaly.

Autor:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Zakládáte či chcete měnit svou zahradu? Nejdříve si ujasněte koncepci

Patříte-li mezi společenské typy, můžete zahradu koncipovat jako velký obývák s...

Chystáte se vybudovat novou zahradu či změnit vzhled té stávající? Právě vám je tedy určen pětidílný seriál magazínu...

V Česku se téměř polovina domácností točí kolem psa

Jemná psí masáž . I takové rozmazlování může být součástí služeb psího hotelu.

Česko je psí velmoc. Hafany už nepoužíváme jen k hlídání svého domu. Také s nimi tančíme, voláme jim taxík a posíláme...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

Raději než další lovecký nůž navrhl student designu budku pro netopýry

Ve Slavkovském lese se testuje budka k ochraně netopýrů, kterou navrhl student...

Ve Slavkovském lese se testuje budka pro netopýry, kterou navrhl Tomáš Starý, student Fakulty designu a umění Ladislava...

Městské včelaření není výhra. Včely berou potravu ostatním opylovačům

Včelařka Dagmar Šormová

Městské včelaření je hit posledních let. Vlastním medem se chlubí i mnohé hotely u nás a nabízejí ho hostům jako bonus....

Mláďata nejkrásnějších opic planety na vlastní oči. Čekají je křtiny

I malí languři už žerou čerstvé listí, ovoce a kousky zeleniny.

Na první pohled naprosto výjimečná zvířata, která vám vyrazí dech už svým zjevem a z paměti je jen tak nevymažete....

Najdete na iDNES.cz