Mykoložka Tereza Tejklová na výstavě Houby jedlé a jedovaté ukazuje pavučinec...

Mykoložka Tereza Tejklová na výstavě Houby jedlé a jedovaté ukazuje pavučinec náramkovitý. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Znáte pozitivní účinky lesních hub? Záleží také na přípravě

  • 3
Češi jsou a vždycky byli národ houbařů. Ještě jste se mezi ně nezařadili? To byste měli! Tyto plodiny lesa totiž posilují vaše zdraví a pomáhají také zhubnout.

Fakta jsou daná. Téměř polovina Čechů houbaří, ať více nebo méně. Každý rok přitom nasbírají krasavců s kloboučky za miliardy korun. O peníze ale většinou nejde...

„Je to zábava, povyražení i vášeň,“ usmívá se milovník tohoto oboru Aleš Dvořák (67) a dodává: „Navíc mě to v sezoně donutí jít každý den ven a zůstat tam, dokud nebude košík aspoň ze tří čtvrtin plný.“

Zde vkládejte své příspěvky

Houbaříte? Pochlubte se svými úlovky ostatním čtenářům iDNES.cz

Češi nachodí v honbě za houbovým úlovkem v průměru osm kilometrů za jednu vycházku. A to je první zdravotní benefit, který nám houby přinášejí.

„Nejenže pravidelná chůze posiluje srdce, ale je také prevencí mnoha závažných onemocnění, jakými jsou třeba rakovina tlustého střeva nebo dělohy,“ uvádí třeba doktorka Alissa Paladino. Už vůbec nemluvíme o tom, co to udělá s vaší snahou zhubnout.

Dietáři pro ně mají jen slova chvály

A u toho se zastavíme. Právě hubnutí je totiž velkým přínosem malých kloboučnatců. „Houby jsou nízkokalorické, tudíž se na diety hodí. Musí být ale dobře připraveny. Řízky z bedel samozřejmě nefungují,“ usmívá se expert na stravování Winston Craig.

Navíc je známo, že pokrmy z těchto plodin jsou těžké. Tudíž po malé chvilce ztrácíte pocit hladu a zamezíte tak přejídání. Zdaleka to ale není jediný zdravotní benefit hub.

„Jsou plné výživných a potřebných látek a minerálů,“ uvádí odborník. Je mezi nimi spousta vitaminů, hlavně riboflavinu a niacinu, tedy vitaminů B2 a B3.

„Ty například pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Jejich nedostatek se naopak projeví třeba na popraskaných ústech anebo i v problémech s očima typu zánětu spojivek a jiných,“ vypočítává Winston Craig. Konkrétně niacin zlepšuje pokožku, činnost mozku, pomáhá s trávením a bojuje proti civilizačním nemocem.

Dalším přínosem hub je také velké množství draslíku, které se v nich nachází. Tento minerál pomáhá mimo jiné k dalšímu snižování krevního tlaku, takže opět – je to dobré pro vaše srdce.

Betaglukany zase regulují krevní cukr. „Tím pádem se houby osvědčují jako velice dobrý bojovník, a to i v preventivní poloze, proti cukrovkám všeho typu,“ uvádí odbornice na výživu Natalie Butler.

Ta dodává, že velkým přínosem je také jejich pozitivní vliv na lidskou imunitu, což se zvláště před podzimními plískanicemi a nadcházející zimou může hodit.

Jsou tu i rizika

Každá mince má dvě strany, a tak ani houby nejsou jenom úžasné. To, že se některými dá otrávit, není tajemstvím.

Mohou ale také obsahovat těžké kovy, včetně nebezpečného kadmia. Tento karcinogen přitom zvyšuje riziko velké spousty typů rakovin. Samotné těžké kovy zase mohou negativně dopadat na enzymy v našem těle a tím ovlivňovat pohybovou i nervovou soustavu. Podílejí se také na výskytu poruch paměti anebo koncentrace.

Samozřejmě je člověk trochu déle tráví, Proto je dobré je nesbírat pořád na tom samém místě a servírovat si je maximálně dvakrát za týden.

Vhodná příprava

Samozřejmě jde o to, abyste si je správně připravili. Zapomeňte na olej, trojobaly a podobné české specialitky, které zničí veškerý prospěch mnoha potravin.

„Připravujte je zásadně na přírodno nebo v bylinkové marinádě. Zdravou variantou jsou i houby plněné špenátem, vejci nebo i sýrem,“ ukazuje směr expertka. Dokonalou variantou jsou vegetariánská houbová rizota anebo houby s luštěninami.

Ani tím, když svůj úlovek hodíte jednoduše na gril, nic nezkazíte. Naopak. Stačí jenom popřát: dobrou chuť a na zdraví!