Rose žije se svými rodiči a devíti sourozenci v kamerunském okresním městě Messamena, poblíž hranic biosférické rezervace Dja. Spolu se spolužáky, některými jejich rodiči, učitelem a také s jedním ze strážců rezervace absolvovala v minulých dnech několikadenní cestu Toulavým autobusem (Africké děti znají Moju, gorilu z knížky. Živou vidělo málokteré čtěte zde).
Rose gorily už nikdy jíst nebude. Už ví, že jsou nám podobné
Výlet do metropole Yaoundé a do Mefou, případně Limbe, znamená pro děti z okraje pralesa ohromný zážitek. Rodiče Rose jsou učitelé, a tak ji - na rozdíl od ostatních - už nepřekvapila asfaltová silnice anebo pole, které její spolužáci pokládali za ohromné fotbalové hřiště.
Jízdy Toulavého autobusu, který Zoo Praha provozuje v Kamerunu již rok, však mají tamním školákům přinést hlavně poznání. V záchranných stanicích v Mefou či v Limbe mohou na vlastní oči spatřit živé gorily i další zvířata a od vzdělávacích pracovníků těchto stanic se dozvědí, proč a jak chránit přírodu.
Tlak na biosférickou rezervaci Dja, která je v Kamerunu jedním z posledních útočišť goril či pralesních slonů, se stále zvyšuje. Kolem rezervace rychle přibývá obyvatel, kteří v naprosté většině - stejně jako ještě minulý týden Rose - uvažují o divokých zvířatech pouze jako o "mase".
Jak se domluvíte v Kamerunu?Možnosti máte hned tři: anglicky, francouzsky a badjoué, což je jazyk kamerunských venkovanů. |
Bushmeat není pro zdejší obyvatele jediným zdrojem živočišných bílkovin, je však chutnější a levnější než kuřecí či vepřové maso. Velkým zvířatům v Dja tak bez nadsázky hrozí, že budou vybita a snědena (Pro lepší představu o situaci si přečtěte předchozí článek zde, více o průběhu dražby bushmeatu zde).
Proto se během jízd Toulavého autobusu děti dozvídají, že je chyba lovit a konzumovat ohrožené druhy jako třeba právě gorily nebo že masový lov zvířat za účelem zisku je nejen nezákonný, ale především ze samé podstaty nesprávný.
Posun veřejného mínění už je znát, vznikají ekokluby
Na tyto cesty Toulavého autobusu pak navazuje další práce s dětmi a zprostředkovaně také s dospělými.
Podpořte Toulavý autobusDěti ve středoafrickém Kamerunu, které s gorilami spojuje domovina, neznají gorily tak zblízka jako evropské děti navštěvující zoo (více zde). Části těl primátů spíše vídají jako součást úlovků, které muži přinášejí z pralesa. Právě pytláci jsou přitom jedním z důvodů, proč patří gorily a další zvířata mezi ohrožené druhy. Cílem projektu Toulavý autobus je připravit těmto dětem tak silný životní zážitek, že je v dospělosti dovede k aktivní ochraně africké přírody. Právě před rokem proto poprvé vyjel Toulavý autobus pořízený a provozovaný z prostředků poskytnutých pražskou zoo, který vozí školáky z pralesních oblastí biosférické rezervace Dja do záchranných center pro primáty v Mefou a Limbe, kde absolvují i vzdělávací program o ochraně přírody. Za rok 2013 svezl Toulavý autobus za gorilami 189 dětí, letos už dalších 20 školáků. Součástí projektu je i zakládání ekoklubů pro děti ve městech a vesnicích oblasti Dja a etnozoologický průzkum vědců z Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Na projekt můžete přispět dárcovskou SMS ve tvaru DMS GORILYAFRIKA na 87 777 či poukázat libovolnou částku na konto Pomáháme jim přežít (107 – 475 696 0237/0100, variabilní symbol Toulavého autobusu je 11). Více na darujspravne.cz. |
V okrese Somalomo, odkud Toulavý autobus vyjížděl po celý minulý rok, vznikl za podpory Zoo Praha a místních autorit ekoklub, který usiluje o zásadní snížení spotřeby bushmeatu. Postupně se zlepšil vztah místních obyvatel ke strážcům rezervace a starý, vysoce vážený náčelník městečka se dnes s velkou vehemencí hlásí k tomu, že pytlačil ve velkém, ale že všech svých šest set pastí zlikvidoval. Pochopil, že divoká zvířata mají mnohem větší hodnotu živá než jako očouzený bushmeat.
Posun veřejného mínění v somalomském okrese je zřejmý, ale zpočátku bylo nutné čelit nedůvěře místních obyvatel, anebo - poté, co nešťastnou náhodou utonul místní řidič - také nařčení, že Toulavý autobus je spojen s čarodějnictvím.
"Gorily jsou nám, lidem, nejvíce podobné. Už nikdy je nebudu jíst," prohlásila Rose na zpáteční cestě do Messameny. I tam vznikne ekoklub a dá se očekávat, že se Rose stane jeho členkou. A ani v Messameně to nebude jednoduché.
Nikdo dnes nemůže říci, zda její děti jednou v Dja uvidí gorily, slony a další divoká zvířata. Ale za snahu to, i přes nejistý výsledek, určitě stojí.