Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

VIDEO: Kijivu sama nabízí gorilí mimino k půjčení, Richard ho hlídá

aktualizováno 
Pár týdnů po narození čtvrtého gorilího mláděte samice Kijivu to vypadá, že si už všechny gorily na nového člena rodiny zvykly. Po prvních dnech napětí, kdy došlo i k několika malým šarvátkám, se situace uklidnila a v pavilonu zavládl klid a pohoda.

Kromě samotného porodu vyvolávala největší diskuse otázka, kdo se po narození dalšího mláděte ujme Kiburiho. Bude to Kamba, jako u obou předchozích mláďat? Nebo Bikira, se kterou se Kiburi sbližoval víc a víc?

Ten ale nakonec překvapil všechny, prvních několik nocí po narození mladšího bratra totiž strávil se Shindou. Bylo zcela jasné, že to je on, kdo si vybírá tu pravou tetu, na nich pak bylo, jestli ho přijmou, nebo ne.

Navrhněte jméno pro čtvrté mládě gorily Kijivu

Napište nám svůj návrh ideálního jména pro čtvrté mládě gorily Kijivu a gorilího samce Richarda, narozené 22. 12. 2012. Návrh mohou vkládat ZDE čtenáři starší 18 let do 20. ledna 2013, každý může zaslat jen jeden návrh. Svůj návrh můžete zanechat i přímo v pavilonu goril Zoo Praha, až se na mládě půjdete podívat. 

Kiburi nežárlil, jen trochu smutnil

Kiburi už je dost samostatný, ale přesto tráví hodně času s tetami Shindou nebo...

Kiburi už je dost samostatný, ale přesto tráví hodně času s tetami Shindou nebo Kambou.

Na rozdíl od Tatua, ale hlavně Moji, Kiburi také nedával nijak výrazně najevo vztek nebo žárlivost. Spíš byl prvních několik dní smutný a občas se v noci zkoušel k mámě Kijivu tajně přitulit. Přes den si však většinou hrál tak, jak byl zvyklý.

Každý večer si pak začal stavět svoje vlastní hnízdo (jak je vidět na začátku videa), často i daleko od ostatních. Pečlivě je natřásal a urovnával, aby se po chvíli sebral a hledal útočiště v náruči některé tety. Nový sourozenec jej samozřejmě zajímal, ale Kiburi si zatím netroufl víc, než že k němu opatrně přičichl nebo se ho jemně dotkl. Pozorná Kijivu by mu ostatně ani víc nedovolila.

Podívejte se, jak si Kiburi staví hnízdo a jak řádí s tátou i gorilími samicemi:

Shinda je tetička drsňačka, ale mláděti by neublížila

Shinda se nijak nebránila roli svědomité tetičky a opět ukázala, že umí být pečlivá a něžná. Kiburiho v noci objímala a mazlila se s ním, po několika dnech však Kiburi začal střídat samice, u kterých spal. Podle původních předpokladů pak začal trávit víc času s Kambou. Shindu ovšem úplně neopustil. Nejenže s ní přes den dovádí při divokých hrách, ale stále se k ní rád přitulí ve chvílích odpočinku.

Fotogalerie gorilí rodinky

Shinda také byla první samice, která si od Kijivu nově narozené mládě půjčila. Stalo se tak už tři dny po porodu a Kijivu jí ho vydala celkem ochotně. (Viz video v předchozím článku zde).

Právě Shinda také poněkud vyděsila pozorovatele tím, že již s několikadenním mládětem předváděla tzv. dominující chování, které napodobuje kopulaci. Pravděpodobně to dělá prostě proto, že má potřebu všem ukázat, že ona je a bude dominantní samicí ve skupině. I při tom je však vždy k mláděti dostatečně opatrná a nehrozí, že by mu ublížila.

Shinda celkově působí dojmem, že je na mládě méně opatrná než Kijivu: nosí jej na zádech nebo na břiše, aniž by jej podpírala rukou, při zdvihání a předávání mu nechá klidně hlavičku volně viset. Gorilí mláďata jsou však na takovéto zacházení připravena. Rodí se s tzv. úchopovým reflexem, který je natolik silný, že i novorozeně se bez opory udrží samo zavěšené na srsti na břiše samice a jejich drobné tělíčko bez újmy vydrží i situace, kdy jim hlavička bez opory volně visí.

Kamba každou chvíli porodí, ale mimino si ráda půjčuje

Kamba se v prvních dnech po narození mláděte držela stranou víc, než jsme očekávali. Možná byla důvodem její pokročilá březost, kvůli které je unavenější a víc odpočívá. Až po týdnu se začala se Shindou střídat v noční péči o Kiburiho.

Dlouho působila dojmem, že ji ani novorozené mládě nijak nezajímá, jen se jej několikrát letmo něžně dotkla jedním prstem a odešla pryč. Teprve 7. ledna o ně projevila větší zájem. Novorozence si půjčila a prošla se s ním kolem celého pavilonu. U ostatních členů rodiny to vyvolalo mírné napětí a všichni ji sledovali. Byla to Shinda, kdo jí pak mládě opatrně odebral, zkontroloval a předal matce.

Od té doby si však Kamba bere mládě na chvilku každý den. Chovatelé z toho mají ohromnou radost, protože Kamba tak jasně ukazuje, že se i o ta nejmenší mláďata umí pečlivě starat.

Bikira mládě zatím pozoruje zpovzdálí, ale i to je pro ni dobře

Bikira veškeré dění kolem mláděte sleduje zatím zpovzdálí.

Bikira veškeré dění kolem mláděte sleduje zatím zpovzdálí.

Bikira se v reakci na novou situaci v pavilonu stáhla trošku do pozadí. Napomohly tomu i ostatní gorily, které jí jasně dávaly najevo, že by se k mláděti neměla přibližovat. Bikira tedy zatím pozoruje péči o novorozence z odstupu, nedá se však říci, že by ji nezajímal. Zaujatě sledovala i samotný porod a vše, co Kijivu pak dělala, i když z několikametrové vzdálenosti. Právě to je pro její budoucí mateřství klíčové. (Bikira péči o svoje první vlastní mládě nezvládla, více zde.)

Její vztah s Kiburim se v podstatě nijak nezměnil. Jejich kontakty většinou iniciuje Kiburi, ale ona je neodmítá. Nechává ho vedle sebe ležet, někdy ho obejme, jindy sveze na zádech. Dokonce mu už několikrát dovolila sát ze svých bradavek. Shindě a Kambě ovšem většinou dává Kiburi přednost.

Kijivu bez obav nabízí mládě k vypůjčení

Kijivu je samozřejmě plně zaujatá svým čtvrtým mládětem. Pečlivě se o ně stará, čistí je, kojí, nosí ho na břiše a většinou jej přidržuje rukou, v posledních dnech ho už i nechává sedět opřené o svou nohu. Je na první pohled klidnější než při předchozích mateřstvích. Bez problémů půjčila Shindě mládě hned třetí den po porodu a od té doby ho nejen jí, ale i Kambě opakovaně sama nabízí. Už si ho předávají i Kamba se Shindou mezi sebou, jak je vidět na konci úvodního videa.

Kijivu s mládětem v náručí
Kijivu s mládětem, které už po dvou týdnech života samo udrží hlavu.
Mládě u mámy Kijivu

Malý sameček už po dvou týdnech sám zvedal a udržel hlavičku. A i když ho to stojí ohromné úsilí, dokáže se po břiše ležící matky plazit k jejím bradavkám. Stejně jako výše zmíněný úchop, i toto chování je instinktivní a patří k základní výbavě zdravých gorilích mláďat.

Kijivin a Richardův třetí syn má všechny znaky dobře vyvinutého, zdravého a vitálního mláděte. Už začíná i objevovat svět kolem sebe, často je vidět, že zaujatě pozoruje nejen Kijivu, ale například okna na střeše pavilonu.

U tet Shindy a Kamby se mu líbí a většinou neprotestuje, když se ho na chvíli ujmou. Když s ním však Shinda zachází neopatrně, dokáže se ozvat a řve doslova jako pominutý. V takové situaci ihned přibíhá Kijivu a bere si ho zpět, často ovšem zpozorní i ostatní samice a Richard. K Bikiře si novorozené mládě bude nejspíš hledat cestu až později.

Richard má vše pod kontrolou, nejšťastnější je, když je pohoda

Richard se od novorozeného mláděte drží stranou, pečlivě ale dohlíží, když si...

Richard se od novorozeného mláděte drží stranou, pečlivě však dohlíží, když si ho vezme Shinda.

Několikanásobný otec Richard se sice od novorozence drží dál, ale pečlivě dohlíží, aby se mu nestalo žádné příkoří. Když si ho začala půjčovat Shinda, Richardovi se to zjevně nelíbilo a všude ji následoval, dokud mládě nevrátila. Po několika dnech však i on uznal, že Shinda mláděti neublíží a nechal věcem volný průběh.

Zato se začal víc věnovat Kiburimu. Jejich hry vypadají velmi komicky (opět viz video), protože zatímco Kiburi do nich vkládá energii celého svého malého tělíčka, ohromný Richard zůstává v klidu a jen lehce do Kiburiho žďuchá rukou, čímž ho snadno převrátí na záda.

Díky Richardovi je nejlépe vidět, že v pavilonu opět zavládla harmonická atmosféra, protože jen ve chvílích největší pohody je ochotný věnovat se hře s mláďaty. Klid a pohoda prospívají samozřejmě nejen Kijivu a mláděti, ale především Kambě, jejíž porod se nezadržitelně blíží.

Samice mají díky novorozeněti blíže také jedna k druhé

S novým mládětem ve skupině se zintenzivnily i sociální kontakty mezi všemi samicemi. Častěji se jedna druhé dotýkají, objímají se a vzájemně si čistí srst. Do těchto kontaktů se zapojuje občas i Bikira, je to pro ni zase další krok v jejím nejdůležitějším úkolu, naučit se chovat se po všech stránkách jako gorila.

Pražskou gorilí skupinu lze kdykoliv on-line sledovat zde

Kamba si často předává mládě se Shindou, několikrát při této příležitosti na ní naznačovala páření. V těchto okamžicích se Shinda chová jako podřízená samice. Ukazuje se tak, že vztahy v gorilí rodině jsou mnohem složitější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Někteří primatologové se přiklánějí k názoru, že v gorilích skupinách není hierarchie jednoduše nastavená jako žebříček, kde každé zvíře za každých okolností zaujímá dané postavení. Realitě spíše odpovídá to, že v různých situacích mohou mít jednotlivá zvířata různou pozici. Jednoznačně je Shinda  dominantní samicí, pokud jde o jídlo; ale je možné, že při péči o mláďata bude role Kamby ve skupině významnější než Shindina.

Autor:
  • Nejčtenější

Upečte rohlíky nebo chleba a pochlubte se jimi, nejlepší recepty ukážeme

Proč chodit do obchodu pro základní pečivo a vystavovat se možné nákaze, když si ho lehce můžete upéct i doma. Je to...

V pražské zoo se nad ránem narodilo slůně, další přírůstek je na cestě

V pražské zoo se nad ránem narodilo slůně. Matkou nového přírůstku do Údolí slonů je slonice Tamara. Odpoledne...

Když se vám mlží brýle při nošení roušky, pomůže jar i pěna na holení

Že se mají nosit roušky, všichni vědí. Ale že to přinese problémy lidem s brýlemi, se zjistilo až při běžném nošení....

Otázky a odpovědi: V době koronaviru si dávejte pozor na domácí mazlíčky

Opatření proti šíření nového typu koronaviru dopadají i na majitele zvířat, prokázáno už totiž bylo několik přenosů z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Bez lidí se zvířata nudí, říká Bobek. Na začátku pandemie byli podle něj lovci

Zdálo by se, že si teď ředitel pražské zoo Miroslav Bobek může vychutnávat procházky zahradou, aniž by ho při nich...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Zoo Praha očekává narození dalších dvou slůňat. A těší se na luskouny

Příští jaro by se pražská zoo mohla dočkat dalších cenných sloních přírůstků, a to opět od sloních samic Janity a...

VIDEO: Kamba je stále ideální trpělivou tetou všech tří gorilích kluků

Přestože v lednu oslavila již 47. nalezeniny, je samice Kamba z pražské zoo stále opravdu akční gorilí babičkou. Z toho...

Prošedivělá gorilí babka Kamba už je téměř padesátiletá srdcerváčka

Nikdo netuší, kde a kdy přesně se narodila, pochází z volné přírody. Ví se jen to, kdy ji zoo v Lipsku získala od...

VIDEO: Vášní gorilího mláděte jsou ve vedru pítko, mlžení i zmrzlina

Horké dny gorilám v pražské zoo zpříjemňují chovatelé jak vodou z hadice, tak mlžením v pavilonu či zamraženým ovocem a...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....