Neděle 15. prosince 2019, svátek má Radana, Radan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 15. prosince 2019 Radana, Radan

VIDEO: Blíží se porod Kamby, Kiburi od ní pije a řádí s Richardem

aktualizováno 
Tu trénují s Kambou vyšetření ultrazvukem, tu vyměňují lana v expozici za ještě bezpečnější, tu zajišťují opravu mřížky u klimatizace, na které si Shinda zkoušela karate. Kurátor chovu primátů Vít Lukáš s chovateli nespouštějí z očí cvrkot v expozicích svých svěřenců a stejně pečlivě se jim věnují.

Nahlédněte do jejich deníku.

Neděle 6. ledna
Kamba dnes ráno cvičila velmi dobře. Měli jsme u monitoru srdečních ozev stažený zvuk a přejížděli sondou po břiše v několika dlouhých intervalech. Odpoledne Kamba cvičit odmítla. (O trénování Kamby ve vysokém stupni březosti na vyšetření ultrazvukem se dozvíte více zde.)

Pondělí 7. ledna 
Richard má dnes rýmu, doktor mu předepsal vitamin C. Několikatýdenní mládě od Kijivu velmi často pije a dnes se nám od něj podařilo odebrat vzorek trusu a moči, který jsme odevzdali našim veterinářům k vyšetření.

Úterý 8. ledna 
V 10:30 měla Kamba na chvíli půjčené mládě, chodila s ním po expozici a tvářila se velmi důležitě. Když mládě plakalo, jemně se ho snažila utišit. Také se s ním chodila předvádět Richardovi. Odpoledne se na její prsa přisál Kiburi a dopřál si trochu mléka.

Máma Kijivu se stará o mimino, tak si Kiburi užívá náruče tety Kamby.
Kiburi přitulený k březí tetě Kambě
Kiburi stále nalézá zázemí u tetičky Kamby, navzdory tomu, že i její porod se...

Sobota 12. ledna 
Dopoledne jsme připravili enrichment pro tamaríny žlutoruké a kotuly. Oba dva druhy si ho řádně užily, speciálně kotulové, kteří dostali dutý bambus a gumové kongo s buráky. Velmi vtipný byl otec Fritz, který obsadil jednu hračku a nechtěl k ní nikoho pustit, dokud všechny buráky nevybral.

Středa 16. ledna 
Odpoledne jsme provedli kompletní výměnu lan v expozici goril. Nainstalovali jsme lana přírodní, speciálně upravená. Na jednom typu nám provazníci udělali bezpečností prošití na každých padesáti centimetrech lana, aby ho gorily nemohly tak lehce rozplést a na druhém typu jsou ze stejného důvodu na každých 100 centimetrech provedeny uzly. (Bezpečnostní hledisko je u každého jednotlivého prvku v expozici velice důležité, právě rozpletené lano se loni v létě stalo osudným Tatuovi, který se na něm oběsil, více zde.)  

Fotogalerie gorilí rodiny

Gorily šly hned po vypuštění lana testovat, nejvíce se o ně zajímala Bikira, která je očichávala a kousala do nich. Kiburi se velmi zajímal o dobroty z ovesných vloček, umístěné ve vysoko pověšených proutěných koších. Jediný, kdo se k lanům nijak nehrnul, byl Richard, u kterého nás to vůbec nepřekvapilo, protože je velmi konzervativní a k novým věcem přistupuje velmi opatrně. Celkově se gorily tvářily spokojeně, zejména je nadchla nová síť.

Také jsme dnes oddělili od skupiny dvě samičky gueréz pláštíkových, Lolu a Lilly, které odcházejí do Portugalska.

Čtvrtek 17. ledna 
Vážili jsme Kiburiho, má 16,8 kg. Shinda se šestkrát pářila s Richardem, poprvé již ve 2:33 ráno a naposledy v 17:55.

Sobota 19. ledna 
Zhruba v 11:10 se mezi gorilami strhla bitka. Shinda napadla na schodech Bikiru, pokousala ji, shodila pod schody a nadále na ni útočila. Poté se zapojil i Richard, který natlačil Bikiru na zeď a pokousal ji mezi pravým ramenem a krkem. Rána je sice vidět, ale nevypadá to na nic hrozného. Brzy zase bylo ticho a klid.

Odpoledne nám Shinda ukázala, že není jenom šikovná bojovnice, ale také 'karatistka'. Kolem 14. hodiny se jí podařilo částečně vypáčit mříž u klimatizace, poté k ní zalehla a kopla do ní takovou silou, že se mříž o pár centimetrů posunula. Vzhledem k tomu, že jsou mříže jištěny dvojitě, nestalo se nic hrozného a gorilám tak nehrozilo žádné nebezpečí, ale museli jsme je na pár hodin zavřít a počkat, až zaschne sádra, kterou mříž upevnil náš údržbář.

Úterý 22. ledna 
Dnes je to již třetí den, co samice orangutana Mawar nechce přijít do ložnic, pouze se na chvíli přiblíží k mříži, která vede na ostrov ke Kamovi, vezme si něco k jídlu a rychle utíká zpět do hnízda vybudovaného z dřevité vlny v rohu kamenného podloubí. Vypadá to, že se připravuje na porod a chce být co nejvíce v klidu.

Středa 23. ledna 
Kambě dnes dopoledne poprvé více vadilo cvičení: zahuhlala na chovatele a rychle odstrčila ruku se sondou. Přisuzujeme to vysokému stadiu březosti a velmi napnutému břichu, které již musí být hodně citlivé.

Odpočívající Kamba mívá často zamyšlený výraz.

Odpočívající Kamba mívá často zamyšlený výraz.

Sobota 26. ledna 
Dopolední cvičení s Kambou proběhlo na výbornou, odpoledne odmítla spolupracovat. Dnes jsme na ní poprvé s jistotou pozorovali pohyby mláděte.

Pondělí 28. ledna
Podařilo se zvážit Bikiru, má 80 kg.

Úterý 29. ledna 
Trénink s Kambou se ocitl tak trochu na mrtvém bodě. Je na ní vidět, že má břicho hodně citlivé a čím dál častěji si na něj nenechá sahat, natož nanášet gel. Nechceme ji do toho tlačit, protože ona je ta, kdo musí mít chuť cvičit, ale stále doufáme, že se nám provedení ultrazvukového vyšetření podaří. Dobré je, že jinak je Kamba stále ve velmi dobré kondici a náladě.

Středa 30. ledna 
Mládě od Kijivu je velmi silné. Dobře se drží jak Kijivu na břiše, tak Shindě na zádech a krásně drží hlavičku. Také ho velmi často vidíme pít.

Samice Mawar se svým dva dny starým mládětem

Samice Mawar se svým dva dny starým mládětem

Neděle 3. února 
Dnes je pro Zoo Praha velmi významný den, jelikož se Mawar, samici kriticky ohroženého orangutana sumaterského, narodilo mládě. V naší zoo se toto povedlo po dlouhých 42 letech a aktuálně jsme jedinou českou zahradou, která tento druh rozmnožuje. Mawar přinesla mládě ukázat chovateli, který mohl pozorovat dobrý uchopovací reflex. Mládě vypadá v pořádku a v odpoledních hodinách bylo vidět, jak pije mléko. (O narození orangutáněte zde.) 

Odpoledne Bikira nechtěla jít z ložnic do expozice za ostatními členy skupiny. Udělala to již poněkolikáté od doby, kdy jsme ji v ložnicích, po dojedení posledního zbytku, začali spojovat s ostatními. Je z toho trochu rozhozená a potřebuje čas, než si na to zvykne. Naštěstí, když jí to trvá dlouho, přijde Shinda, která nám pomůže ji vystrnadit.

Úterý 5. února 
Mawar s mládětem se mají dobře. Pavilon je zatím uzavřený pro veřejnost, a tak má novopečená matka klid. O mládě se zjevně moc dobře stará, to je silné a krásně se na mámě drží. Konečně se také povedlo pořídit nějaké obrázky samice Mawar s jejím třetím potomkem, začalo se však zdát, že přítomnost fotografa ji trochu obtěžuje. Dopřejeme jí ještě větší klid.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vyučili mě prvorepublikoví kuchaři s ostrým slovníkem, vzpomíná Sapík

Jaroslav Sapík je považován za doyena české gastronomie. Vyučil se a řadu let pracoval v pražském hotelu Ambassador, až...

Zahrádkáři chtějí nový zákon. Je to paskvil, hřímá opozice

Zahrádkářský svaz už počtvrté za posledních dvacet bojuje za to, aby bylo jeho fungování uznáno za obecně prospěšnou...

Z předvánočního úklidu nešilte. Stačí pár minut a byt bude jako klícka

Většina lidí uklízení nemá ráda. Zvláště to, které se ve „spořádané domácnosti“ předpokládá před svátky. Přitom stačí...

Děsivé tesáky a boj na život a na smrt. Takto se jaguáři perou o teritorium

Brazilský fotograf Reynaldo Leite Martins junior zachytil okamžik, kdy dva jaguáři bojovali na břehu řeky v Brazílii....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdravé vánoční mlsání, to je med, ovoce, ořechy, oplatky i divoké býlí

Vánoční tabule bývala nejspíš mimořádná už v dobách, kdy ještě Vánoce neexistovaly. Jednoduše proto, že se datum tohoto...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

VIDEO: Získat dobroty, to je i pro gorilu motivace k překonání hlavolamu

Musí pro získání něčeho na zub zaměstnat hlavu i ruce, to je jeden z důvodů, proč gorily v Zoo Praha získávají...

VIDEO: Puberta s ním cvičí, ale na své gorilí matce ještě loudí mléko

Gorilímu samečkovi Nuruovi bylo loni o Vánocích šest. Už tehdy ho samice nechtěly kojit. Na své mámě ovšem loudí mléko...

VIDEO: Kamba je stále ideální trpělivou tetou všech tří gorilích kluků

Přestože v lednu oslavila již 47. nalezeniny, je samice Kamba z pražské zoo stále opravdu akční gorilí babičkou. Z toho...

VIDEO: Vášní gorilího mláděte jsou ve vedru pítko, mlžení i zmrzlina

Horké dny gorilám v pražské zoo zpříjemňují chovatelé jak vodou z hadice, tak mlžením v pavilonu či zamraženým ovocem a...

Najdete na iDNES.cz