Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

V Česku přibývá zelených střech. Fungují jako přírodní klimatizace

Loni v Česku vyrostlo o polovinu více zelených střech než v roce 2016. Konkrétně to bylo 195 tisíc metrů čtverečních. Je to plocha, která odpovídá 18 fotbalovým hřištím nebo 4,3násobku rozlohy Václavského náměstí. Vyplývá to z výpočtů Svazu zakládání a údržby zeleně.
Zelená zahrada na rodinném domě na Růmech ve Zlíně

Zelená zahrada na rodinném domě na Růmech ve Zlíně | foto: Zelenestrechy.info

„Zelené střechy byly v České republice dlouho vnímány jako estetický, nikoli funkční prvek. Situace se však postupně mění, především s potřebou řešit problémy v důsledku klimatických změn, trendem udržitelnosti ve výstavbě i větší podporou ze strany státu,“ říká Jitka Dostalová, předsedkyně Sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně (SZÚZ). 

Především města s minimem zeleně čelí problémům s hlukem, znečištěným ovzduším, přívalovými dešti nebo efektem městských tepelných ostrovů. Zelené střechy mohou být pro města spásou.

„Zelené střechy fungují jako přírodní ekologická klimatizace. Okysličují, ochlazují a zvlhčují okolní vzduch a tím narušují jev městských tepelných ostrovů. Současně přispívají k tepelné stabilitě budovy, snižují tepelné ztráty a chrání nosné konstrukce a hydroizolace proti UV záření,“ vypočítává Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace (AVMI), která se logicky stavbou zelených střech zabývá, protože při stavbě je třeba izolaci věnovat velkou pozornost.

Bohužel převážnou většinu nově prováděných zelených střech budují spíše soukromí stavitelé, města jen minimálně. „Domnívám se, že města a obce by výstavbu zelených střech na svém území měly podporovat více. Například rakouský Linec už v 80. letech přijal nařízení, že všechny ploché střechy nových budov musí být povinně ozeleněny. Dovedu si představit, že by takové nařízení platilo i v České republice,“ navrhuje Dostalová.

Základní druhy zelených střech

Extenzivní zelená střecha

Nejméně náročná k údržbě. Osazují se teplomilné rostliny, sukulenty, rozchodníky, netřesky, byliny. Přežijí i sucho, plevel zahyne. Používají se tam, kde není důležitý vizuální dojem.

Intenzivní zelená střecha

Potřebuje občasnou péči, vysekat, ošetřit. Přidávají se luční byliny a trávy, potřebují vyšší vrstvu substrátu a je nutné občas přihnojit. Používají se tam, kde má poskytnout estetický dojem.

Intenzivní střecha jako zahrada

Střešní zahrada se vším všudy. Stromy i keře. Zde je třeba poskytnout i závlahu, nelze spoléhat jen na srážky.

Je ale fakt, že by ozelenění střech šlo provést i dodatečně. Dosud největší překážkou bylo to, že by podle statických výpočtů by stávající střecha vrstvu zeminy neunesla. Existují už však speciální hydrofilní izolace, až desetkrát lehčí než běžná vrstva substrátu, ve které rostliny mohou normálně růst.

V praxi to probíhá tak, že po provedení pečlivé izolace střechy se na povrch položí minerální vata, která působí jako jímač vody. Na ni se položí jen malá vrstva substrátu, v níž zakoření rostliny. A ty pak vláhu čerpají z izolace, kde se vláha shromažďuje během srážek.

Takový způsob ozelenění střech by mohli přivítat všichni obyvatelé domů s plochými střechami, kteří v letních měsících trpí přehřátím bytů. To nemusí být jen v panelových domech, ale i ve spoustě rodinných domů stavěných v uplynulých dekádách.

Teplota střechy pod vegetačním krytem v letních měsících obvykle nepřesáhne 25 °C, a je tak až o 55 stupňů nižší než teplota povrchu vystaveného přímému slunci, který se v parnech může rozpálit i na 80 stupňů Celsia.

Zelené střechy totiž vsakují a odpařují zpět do ovzduší velké množství srážkové vody a výrazně tím přispívají k ochlazování budov, zvlhčování vzduchu a snížení prašnosti. Odtok dešťové vody z běžné betonové střechy s hydroizolací se pohybuje mezi 95 a 100 %. 

Zelená střecha roku

Svaz zakládání a údržby zeleně letos pod záštitou ministerstva životního prostředí pořádá již pátý ročník soutěže Zelená střecha roku. Cílem soutěže je seznámit laickou i odbornou veřejnost s možností ozeleňování střech i stěn budov jako součástí udržitelné výstavby, ochrany životního prostředí a návratu zeleně do sídel. 

Uzávěrka přihlášek je 15. května 2018, výsledky budou vyhlášeny v září 2018 v rámci konference Zelené střechy jako součást sídelní zeleně.

Zelená střecha dokáže toto množství redukovat průměrně na 50 %, ale existují i typy zelených střech, které odtok snižují na pouhých 5 %. Vegetace a vůbec celá konstrukce zelené střechy dokáže navíc pohlcovat hluk, který by se šířil z venkovního prostředí do interiéru.

Výběr rostlin se odvíjí od účelu zelené střechy. Pokud má plnit hlavně tepelně-izolační účely a být bezúdržbová, volí se suchomilné rostliny, jako jsou netřesky, rozchodníky a různé druhy trav, kterým nevadí ani dlouhodobé sucho. V případě těchto střech může být tloušťka substrátu relativně tenká. Nicméně i taková střecha může být velmi pěkná.

„Pokud má být střecha druhově rozmanitější a víc se zelenat, tloušťka substrátu se zvyšuje a lze ji pak osázet i náročnějšími rostlinami, třeba různými bylinami, lučními květy či teplomilnými keři nebo i stromy. Střechu lze osázet v podstatě čímkoli, ale podle toho se pak odvíjí i následná údržba a samozřejmě i konstrukce střechy, tedy nejen tloušťka substrátu, ale třeba i dodatečné zavlažování,“ tvrdí Dostalová.

Správná volba rostlin a jejich sadba je rozhodně odborná záležitost. Nedoporučujeme ji dělat svépomocí, vyjma osázení menších ploch, například garáží, každopádně v takovém případě musí být střecha konstrukčně připravena.

U novostaveb, kde se se zelenou střechou již počítá, je tomu přizpůsobena konstrukce domu včetně hydroizolací a nosných konstrukcí a střechy. Bere se samozřejmě ohled i na to, jestli taková střecha bude využívaná jako terasa, nebo bude plnit jen estetickou roli.

Pokud má být zelená střecha umístěna na starší stavbě, musí se nejdříve posoudit statika střechy a nosných konstrukcí. Podle toho se pak zvolí i konkrétní řešení. Každopádně to je projekt pro odborníky, rozhodně se nedoporučuje dělat svépomocí. 

Je třeba dodržet i správnou skladbu materiálů, aby vše fungovalo, jak má. Klíčová je zejména hydroizolace střechy a její nosnost, zpětně řešit zatékající vodu či statiku by bylo obtížné. 

U starších domů je vhodné kromě zelené střechy udělat kompletní renovaci opláštění budovy, oken a otopné soustavy, jinak výsledný tepelně-izolační efekt zanikne či se projeví jen minimálně.

Autoři:
Témata: Stavba

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Tato jídla se původně neměla povést, přesto se nakonec stala slavnými

2. května 2024

Příprava dobrého jídla vyžaduje nejen trpělivost, ale především pochopení každé složky a každého...

Kousek od Brna mají zahrádku jako dlaň. Vešlo se všechno, dokonce i bazén

6. května 2024

Soutěž Tak tato pouhých 350 čtverečních metrů velká zahrada přistála do letošní soutěže Nejkrásnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Známe nejroztomilejší mazlíky dubna a výherce gurmánského krmiva za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  30.4 13:39

Je rozhodnuto. Víme, kdo vyhrál prémiové krmení pro psí a kočičí gurmány od Mountfieldu za deset...

Mleté maso zamotalo mnoha mistrům grilu hlavu. Vyřazovala však pizza

30. dubna 2024

Soutěž amatérských kuchařů Česko na grilu na Primě se přehoupla do druhé poloviny. Hlavním úkolem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Praze se narodil orangutan a můžete ho hned vidět. Zoo má otevřeno do sedmi

2. května 2024  17:10

Zoo Praha má další pádný důvod k radosti. Ve čtvrtek krátce po poledni se tu narodil orangutan...

Zasaďte topinambur, vytvoří vám na zimu konzervu s čerstvou zeleninou

7. května 2024

Tento příbuzný slunečnice je známý invazní druh, takže se nikdy nemá vysazovat do volné přírody,...

Tři kila žeber na grilu v americkém stylu. Jen málokdo v soutěži splnil zadání

7. května 2024

Sedmý díl pořadu Česko na grilu na Primě konečně přinesl zadání, které se nabízelo od začátku. Tedy...

Kousek od Brna mají zahrádku jako dlaň. Vešlo se všechno, dokonce i bazén

6. května 2024

Soutěž Tak tato pouhých 350 čtverečních metrů velká zahrada přistála do letošní soutěže Nejkrásnější...

Ředkvičky vyčistí tělo, rukola s polníčkem nakopnou imunitu a jste fit

6. května 2024

Příroda se probudila a slunce láká ven, mnohým z nás se však nikam nechce. Cítíme se unavení,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...