Jsou hlučná, nevydrží, mají drahý provoz. Sedm mýtů o tepelných čerpadlech

  • 110
Vysoké ceny energií a jejich nejistý budoucí vývoj, snaha ulevit domácímu rozpočtu i rychlejší návratnost. To všechno jsou důvody, proč zejména v posledních měsících hlásí výrobci i dodavatelé rekordní zájem Čechů o tepelná čerpadla. Spolu s tím se však začíná objevovat také stále více mýtů a nejasností. Co z nich je založeno na pravdě, a co je nesmysl?

Matador tepelných čerpadel Karel Náprstek se jim profesně věnuje 12 let, specializuje se na návrh otopných soustav a vývoj nových čerpadel. Společně s ním jsme vybrali sedm nejčastějších mýtů a nepravd, o nichž se v poslední době vedou debaty a které kolují nejen širokou veřejností, ale objevují se i v některých médiích.

1. Nevhodné využití

Tepelné čerpadlo vzduch–voda

„Je pravda, že tepelné čerpadlo není vhodné pro 100 % domácností. Tento mýtus je spojen především s tím, že málokdo přesně ví, kde instalace vhodná je, a kde ne. Častější je případ, kdy si lidé myslí, že v jejich situaci nelze tepelné čerpadlo použít, ale přitom se mýlí,“ říká Náprstek. V jakých situacích tedy není tepelné čerpadlo vhodné?

Typicky jde o dva případy nemovitostí. Prvním jsou nemovitosti, ve kterých není otopná soustava parametrizovaná pro vytápění tepelným čerpadlem. Například pokud se v nich topilo dříve kotlem na tuhá paliva, který dodával do otopné soustavy vodu o teplotě vyšší než 60 stupňů. V takovém případě je třeba pro správnou funkci tepelného čerpadla a pro zajištění komfortní teploty v domě přistoupit i k rekonstrukci nebo nové instalaci otopné soustavy. Celá instalace se tím pádem může prodražit o 50 až 100 tisíc korun dle velikosti domu.

Druhým případem jsou nemovitosti bez potřebných prostor k instalaci, což je větší problém. Tepelné čerpadlo totiž potřebuje prostor v okolí nemovitosti pro umístění venkovní jednotky tepelného čerpadla a prostor v technické místnosti o velikosti odpovídající asi dvěma lednicím pro interní instalaci a zásobník teplé vody. Pokud takový prostor není k dispozici, lze zvážit specifické druhy čerpadel, ale je nutné nechat si od expertů provést detailní návrh umístění technologie a realizovatelnosti instalace.

2. Instalace svépomocí

Nainstalovat tepelné čerpadlo není jako opravit mikrovlnku.

Nejeden rádoby odborník se snaží v poslední době navodit dojem, že instalace tepelného čerpadla je tak prostá, že ji doma zvládne téměř každý. „Naposledy jsme to viděli v kutilském pořadu na jedné nejmenované televizní stanici. Dotyčný člověk porušil snad vše, co při instalaci porušit lze. Během jedné instalace jsem napočítal na dvě desítky chyb, od technického provedení až po bezpečnost. Na té reportáži by se dalo vyučovat, jak to přesně nemá vypadat,“ popisuje Náprstek.

Taková neodborná instalace obvykle výrazně sníží účinnost celého otopného systému a zvyšuje provozní náklady. Problémy pak bývají také se získáním elektrorevize a se servisem vnitřní i venkovní jednotky.

Navíc může nastat problém u výrobce v případě reklamace tepelného čerpadla. I drobné pochybení může skončit např. tak, že tepelné čerpadlo zamrzne a přestane fungovat. Pro budoucí uživatele takového systému to téměř vždy znamená velké zásahy a nemalé finanční a časové nároky.

Zároveň však platí, že pro správné zapojení tepelného čerpadla jsou potřeba také různé přípravné nebo dokončovací práce. I tyto činnosti může zařídit profesionální firma, ale některé z nich si určitě lze zajistit také svépomocí. Jde především o výkopové práce, prostupy konstrukcí nebo betonové základy pod venkovní jednotku.

3. Krátká výdrž

Tepelné čerpadlo lze propojit i se zásobníkem užitkové vody.

Je pravdou, že životnost čerpadla závisí na řadě faktorů, jako jsou motohodiny kompresoru, počet startů nebo množství použité elektroniky. Obecně platí, že životnost se stále prodlužuje a u nejoblíbenějšího tepelného čerpadla vzduch–voda se momentálně pohybuje mezi 15 a 20 lety.

Prodloužit životnost může navíc pravidelný roční servis, který obnáší čištění filtrů, kontrolu tlaku nebo kontrolu chladivového okruhu, elektrického připojení i funkčnosti oběhového čerpadla a ventilů. Velmi důležitá je i kontrola nastavení regulace pro optimální chod celého systému.

4. Dlouhá návratnost

Zájem o tepelná čerpadla roste, loni se jich prodalo víc než 23 tisíc,...

Návratnost investice do tepelného čerpadla se odvíjí zejména od původního zdroje tepla a spotřeby domácnosti. Celkově platí, že se za poslední rok výrazně zkrátila, a to hlavně v kontextu vývoje cen energií a s tím spojeným navýšením dosažitelné úspory díky tepelnému čerpadlu.

Návratnost se tak podle propočtů jednotlivých domácností pohybuje mezi dvěma až sedmi lety. Velmi rychle se může investice vrátit hlavně majitelům domů s elektrickým vytápěním, kde dokáže tepelné čerpadlo ušetřit až 70 % nákladů na elektřinu a vytápění.

„Přechod na tepelné čerpadlo se vyplatí i v momentě, kdy nebude problém s dodávkami plynu do Česka. Pokud člověk dosud topil plynem, ušetří s tepelným čerpadlem 50 % ročních nákladů na topení a ohřev vody,“ dodává Náprstek.

5. Ošidné dotace

Na výměnu starého kotle za ekologické tepelné čerpadlo, plynový kondenzační...

Velkou část nákladů na pořízení čerpadla je možné získat zpět ve formě dotací od státu. V případě nahrazení neekologického zdroje vytápění lze aktuálně získat dotaci z programu Nová zelená úsporám ve výši až 100 000 Kč a pokrýt tak až 50 % pořizovacích nákladů.

Jedním z mýtů, který koluje na internetu v souvislosti s dotacemi, je představa, že dotaci může získat instalační nebo dodavatelská firma, která s jejím vyřízením pomáhá. To však není pravda. Finance z dotací jdou vždy přímo zákazníkovi. Firma je jen prostředníkem, který žádost podá, a žádné finance jí z dotací nejdou.

„Přestože oproti ostatním dotačním programům je orientace v Nové zelené úsporám jednodušší, pro běžného majitele rodinného domu mohou být podmínky nejasné a proces žádosti komplikovaný. Od roku 2021 lze navíc žádat pouze online, což sice celý proces v mnoha směrech usnadnilo, ale na druhou stranu ne každý se v online prostředí dobře orientuje a například nezbytné vytvoření elektronické identity občana nezvládne každý. S vyřízením žádosti o dotace z programu Nová zelená úsporám proto realizační firmy často nabízejí bezplatnou pomoc,“ říká Náprstek.

Druhou stranou dotací je vyplácení financí. Dotace se totiž vyplácejí až zpětně, to znamená po realizaci. Právě tento fakt bývá pro mnoho lidí značně limitující.

Finance na pořízení čerpadla či fotovoltaiky by po odečtení dotace k dispozici měli, ale nemají dostatek prostředků na jednorázovou úhradu celé realizace. Čím dál tím víc lidí proto využívá financování úvěrem, přičemž po vyplacení dotace využijí získané finance k mimořádné splátce úvěru bez poplatků.

Výhodou financování úvěrem je také možnost zvolit optimální řešení pro danou nemovitost bez ohledu na aktuální vlastní úspory. Navíc i při současných úrokových sazbách vzniká díky novému zdroji energie vyšší úspora, než je výše splátky úvěru. „Financování čerpadla prostřednictvím zvýhodněného úvěru volí zhruba 20 % zákazníků,“ potvrzuje Náprstek.

6. Hlučnost

Tepelné čerpadlo bylo nainstalované jen pár dní před tím, než technici začali...

Samostatným tématem u tepelných čerpadel je jejich hlučnost, kdy se lidé obávají, že bude tepelné čerpadlo příliš „řvát“. „Výrobci jsou si této obavy vědomi a na hlučnosti v posledních letech zapracovali. Orientace pro běžného člověka je poměrně jednoduchá. V podstatě lze říci, že čím dražší čerpadlo, tím je také tišší,“ popisuje Náprstek.

Nejmodernější tepelná čerpadla vzduch–voda dokážou vyluzovat zvuk podobný tikotu budíku, který uslyšíte ze tří metrů (35 dB). Jindy se může hlučnost vnějších jednotek pohybovat i okolo 42 dB, což lze srovnat například s myčkou nádobí. Kromě výběru zařízení mohou hlučnost ovlivnit i použité materiály a volba umístění.

„Při porovnávání hlučnosti různých čerpadel je nejlepší brát v potaz akustický výkon (dB), který není závislý na umístění čerpadla v prostoru a je měřen přímo na zdroji hluku. Tudíž nelze schovat hlučnost pod hvězdičku, která ukazuje, že měření probíhalo 15 m od tepelného čerpadla,“ varuje Náprstek.

V případě vnější instalace je z důvodu hlučnosti vhodné posoudit nejen umístění jednotky s ohledem na dispozice vlastního domu, ale také blízkost k sousedům. U tepelných čerpadel země–voda nebo u vzduch–voda s vnitřní instalací, kde je kompresor umístěný v technické místnosti, je zase třeba zvážit vzdálenost od ložnice.

7. Drahý provoz

Princip fungování tepelného čerpadla vzduch–voda

Pokud jde o náklady na provoz tepelného čerpadla, klíčovou roli hraje vysoká účinnost, která je 3–5× vyšší než u jakéhokoliv jiného řešení vytápění. Instalací tepelného čerpadla navíc vzniká automaticky nárok na zvýhodněnou dvoutarifní sazbu D57d, která umožňuje využívat po 20 hodin denně levnější elektřinu a napájet s ní nejen samotné tepelné čerpadlo, ale také veškeré další spotřebiče. A to třeba i včetně domácí nabíjecí stanice pro elektromobil.

V souvislosti s provozem tepelného čerpadla se nejčastější mýty týkají dodatečných nákladů na servis nebo poruchovosti tepelného čerpadla. „Pravidelný roční servis není jako například u plynového kotle povinný, ale my ho doporučujeme kvůli prodloužení životnosti čerpadla. Cena tohoto servisu se pohybuje od 3 300 korun,“ dodává Karel Náprstek, technologický ředitel společnosti Woltair.


Jak ušetřit