Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Fotovoltaika nemusí být jen na střechách přímo na jih. Odchylka se snese

Seriál
Už dávno neplatí, že fotovoltaické panely jsou vhodné pouze na jižní střechy o sklonu 35 stupňů. Technologie fotovoltaických elektráren postoupila natolik, že 60–70 % domů v Česku je pro fotovoltaiku vhodných.

„Nevhodné jsou pouze ty střechy, které jsou orientované čistě na sever,“ říká Pavel Matějovič, technický expert a provozní ředitel společnosti Schlieger.

Výkon se odvíjí od plochy panelů

I když se odkloníme od ideálu, kterým je jižní střecha o sklonu 35 stupňů, není třeba házet fotovoltaiku „do žita“. Je pravdou, že jinou orientací střechy a jejího sklonu klesá výkon fotovoltaické elektrárny.

Jak se počítá potřebný výkon

Celkový výkon a roční energetická produkce fotovoltaické elektrárny záleží na místních podmínkách, orientaci panelů, průběhu počasí atd. Orientačně lze počítat s tím, že fotovoltaické panely s celkovým výkonem 1 kWp vyrobí v našich podmínkách ročně zhruba 950 kWh elektrické energie.

Zdroj: eon.cz

Tento nižší výkon lze nahradit třeba větší plochou panelů.

Nejmenší plochou, která se běžně instaluje, je 15 m2. To je asi 6 panelů. Nejvíc se pak instaluje 18 panelů, které však už většinou kvůli dispozici střechy, hromosvodům a dalším omezením zabírají kolem 60 m2 střechy.

Nejčastější instalací podle Matějoviče bývá 15 panelů, na které budete na střeše potřebovat místo od 30 do 40 m2 opět v závislosti na místní dispozici střechy. Jeden panel váží přibližně 30 kilogramů, takže váhu soustavy zvládnou i starší střechy.

Moderní technologie si s odchylkami poradí

Ideální sklon střechy je 35 stupňů, minimální sklon střechy, kde je možné solární panely instalovat, je 15 stupňů. Je potřeba upozornit, že při instalaci na střeše o nižším sklonu než 15 stupňů pak panely ztrácejí svou schopnost samočištění, usazuje se na nich prach, pyl i sníh.

Seriál o šetření energiemi

V několika dílech se seznámíte s možnostmi, jak se stát nezávislými na dodávkách energií od státu nebo výrazně ušetřit. Už jsme si vysvětlili, jak pracuje tepelné čerpadlo, jaká je návratnost pořízení fotovoltaických panelů a že je výhodné zkombinovat je i s akumulátory.

V příštím dílu se bude řešit, jaké podmínky musíte splňovat, abyste dosáhli na dotaci.

Co se týká rovných střech, v českých podmínkách se osvědčila instalace panelů ve sklonu 27–33 stupňů. Pro praktickou představu, na jihozápadní střeše o sklonu 30 stupňů bude mít podle odborníků fotovoltaická elektrárna výkon nižší pouze o 5 % v porovnání se střechou orientovanou čistě na jih a sklonem 35 stupňů.

„Fotovoltaické panely lze v naší zeměpisné šířce docela dobře využít, pokud máte sklon střechy mezi 35 a 45 stupni. Pak běží na 95 až 100 procent projektovaného výkonu,“ popisuje Michal Kučera ze společnosti Malina.

Upozorňuje na to, že není vždy ideální stavět je jen na střechy orientované čistě na jih. Odvozuje se to od toho, jaká je spotřeba domácnosti v průběhu celého dne, takže se musí udělat studie, která někdy doporučí, aby se panely umístily částečně na jihovýchod a částečně na jihozápad.

Sice pak nevyrobí 100 % energie, ale příkon se lépe rozprostře během celého dne. „Navíc se bude stejná fotovoltaika chovat jinak na jihu Moravy a jinak na severu Čech,“ odůvodňuje nutnost namodelování celého projektu pro konkrétní objekt a zvyklostí rodiny, která ho obývá.

Typ střešní krytiny

Nezáleží ani na typu střešní krytiny, fotovoltaické panely lze umístit na plechovou střechu, betonové i pálené tašky, šindel či falcovanou plechovou krytinu. Pro každý typ a sklon střechy, kde se fotovoltaika běžně instaluje, existuje speciální způsob uchycení nosné konstrukce, která pak slouží pro ukotvení panelů.

Předchozí

Například u betonových a pálených tašek jsou běžné háky pro připevnění nosné konstrukce. Tyto háky se připevní přímo na krovy nebo trámy a tašky se pak vrátí na místo. Plechové krytiny se provrtávají speciálními šrouby nebo kombivruty s těsněním, takže do střechy nezatéká i přes narušení její integrity.

Nezapomínejte na dotace

Vlastní fotovoltaická elektrárna je jistě nezanedbatelnou investicí. S tím vám může pomoci Nová zelená úsporám. Je potřeba splnit požadavky výzvy, mezi které patří to, že budova, kde jsou panely instalovány, musí být zapsána v katastru nemovitostí nebo novinka, že panely lze umístit i na zem, což dříve možné nebylo.

„Určitě každému zájemci doporučuji projednat svou představu s kvalitním dodavatelem, který má veškeré informace a praktické zkušenosti k tomu, aby co nejlépe poradil přímo na míru. Dnes už je běžnou součástí dodávky solidního dodavatele také zpracování a vyřízení dotační agendy,“ upozorňuje Matějovič.

A co s panely, až doslouží?

Výkon fotovoltaických panelů se postupem času snižuje, každý rok však poklesne o méně než jedno procento. Běžná garance výkonu je 80 % i za 20–25 let, někteří dodavatelé garantují záruku až 30 let.

Ani pak však životnost fotovoltaických panelů nekončí. Ale i solární panely jednou doslouží, co s nimi pak? Vadné nebo dosloužilé solární panely si můžete nechat vyměnit kus za kus dle potřeby. Měnit můžete rovněž další části fotovoltaiky, střídač nebo baterii. Je však nutné si pohlídat, aby při výměně nedošlo k navýšení celkového výkonu elektrárny. I to je možné, ovšem po předchozím souhlasu distributora.

Rozšíření výkonu

Pokud vám časem poklesne výkon fotovoltaiky pod mez, kterou jste ochotni akceptovat, nemusíte solární elektrárnu likvidovat, ale můžete ji rozšířit a dostat tak zpět výkon na původní hodnotu. Zde je pak důležité myslet na kapacitu střídače a baterií – ale i s tím vám kvalitní dodavatel poradí.

Také je potřeba říct, že pokud jste na původní fotovoltaiku čerpali dotace, na rozšíření už státní příspěvek nedostanete. Když doma máte opravdu vysloužilé nebo poškozené solární panely, jejich likvidace není tak složitá, jak by se mohlo zdát.

Fotovoltaický panel se dá z více než 95 % recyklovat. Když se fotovoltaický panel rozbije nebo doslouží, stačí jej dovézt do nejbližšího sběrného dvora – stejně jako třeba starou televizi. Recyklační poplatek je zahrnutý už v pořizovací ceně panelů.

Autor:

PŘEHLEDNĚ: Jak získat dotaci na tepelné čerpadlo a fotovoltaiku

ilustrační snímek

VIDEO Seriál Přechod z vybraného typu vytápění, charakter nemovitosti, druh jejího vlastnictví, umístění panelů,...

Předokenní rolety v létě chladí, v zimě hřejí. Ušetří tak hodně energie

Předokenní rolety jsou nejúčinnější obranou proti letnímu náporu slunce.

V průběhu letošního parného léta jste si možná říkali, že by neškodilo trochu ochladit interiér....

Domácnosti mají podle odborníků revidovat své rozpočty hned teď

ilustrační snímek

VIDEO Vyšší šanci zvládnout aktuální zdražování mají ty domácnosti, které ho vezmou na vědomí. To mimo...

Jak je to s tepelným čerpadlem u různých typů domů podle tepelné ztráty

Tepelné čerpadlo vzduch–voda

VIDEO Seriál U novostavby se nad myšlenkou pořízení tepelného čerpadla není třeba dlouze zamýšlet. Ale jak je...

V Česku slunce svítí. Proto se investice do fotovoltaiky vyplatí

Na téměř každém domě lze najít část střechy orientovanou k jihu.

VIDEO Seriál Jednou z možností, jak trvale šetřit na energiích, jsou vedle tepelného čerpadla fotovoltaické...

Kdo neplýtvá jídlem, může ročně ušetřit tisíce. Stačí znát pár fíglů

Přiznejte si, kolik jídla končí v koši u vás doma. A kolik byste mohli ušetřit,...

Plýtvání jídlem je globální problém. A přitom stačí tak málo. Naučit se zodpovědnějšímu přístupu a...

Museli předělat celou podlahu. Nechali zmrznout lepidlo, bylo pak jako bláto

Takhle to dopadne, když necháte pytle s lepidlem na mrazu.

VIDEO Seriál V novém dílu cyklu Do montérek!, který můžete sledovat v televizi Prima, se zkušený řemeslník...

  • Nejčtenější

Fotovoltaika nemusí být jen na střechách přímo na jih. Odchylka se snese

Seriál Už dávno neplatí, že fotovoltaické panely jsou vhodné pouze na jižní střechy o sklonu 35 stupňů. Technologie...

Na zahradu měli vysoké nároky, budovali ji deset let. A jsou spokojení

Soutěž Nejprve rodina čtenáře Martina vybudovala téměř svépomocí rodinný dům na Kladensku, v příjemné lokalitě u lesa. Poté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahrádkou jako dlaň na českokrumlovském dvorku dokonce protéká potůček

Soutěž Stačí kousek vlastního venkovního prostoru a lze ho během pár let proměnit v kouzelné místo, kde se zastavil čas, nebe...

Sýr Jarlsberg může zachraňovat kosti. Podle studie „zažene“ osteoporézu

Podle odborníků je prospěšné sníst dva plátky ořechového norského výrobku denně. Konzumace Jarlsbergu zvyšuje hladinu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Předokenní rolety v létě chladí, v zimě hřejí. Ušetří tak hodně energie

V průběhu letošního parného léta jste si možná říkali, že by neškodilo trochu ochladit interiér. Zvláště v bytech...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Máte nadúrodu hub? Naložte je podle profesionála. Radí šéfkuchař Petr Svoreň

S houbami je to všelijaké. Buď nerostou, anebo je jich tolik, že je člověk nestačí průběžně sníst. Takže je buď může...

Jak je to s tepelným čerpadlem u různých typů domů podle tepelné ztráty

Seriál U novostavby se nad myšlenkou pořízení tepelného čerpadla není třeba dlouze zamýšlet. Ale jak je tomu u staršího domu –...

Předokenní rolety v létě chladí, v zimě hřejí. Ušetří tak hodně energie

V průběhu letošního parného léta jste si možná říkali, že by neškodilo trochu ochladit interiér. Zvláště v bytech...

Fotovoltaika nemusí být jen na střechách přímo na jih. Odchylka se snese

Seriál Už dávno neplatí, že fotovoltaické panely jsou vhodné pouze na jižní střechy o sklonu 35 stupňů. Technologie...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...