Předsíň nepřehlcujte věcmi, ať nedrhne provoz. Chce to systém a čisté boty

  • 1
Co domácnost, to specifické potřeby členů rodiny. Myslete na ně hned v předsíni, která vás vítá, kdykoliv dorazíte domů s nákupem či děti s batohem ze školy, a je potřeba všechno někam odložit. Včetně klíčů, oblečení a bot. A to tak, aby se tu i dobře uklízelo, vždyť předsíň dává nahlédnout k vám domů.
předsíň, organizace, uspořádání

Předsíň nepřehlcujte věcmi, ať nedrhne provoz. Chce to systém a nanohoubičky

Co domácnost, to specifické potřeby členů rodiny. Myslete na ně hned v předsíni, která vás vítá, kdykoliv dorazíte domů s nákupem či děti s batohem ze školy, a je potřeba všechno někam odložit. Včetně klíčů, oblečení a bot. A to tak, aby se tu i dobře uklízelo, vždyť předsíň dává nahlédnout k vám domů.

Jak předsíň uspořádat jako profík

„V první řadě odkliďte vše, co v předsíni nemusí být. Kabáty a jakékoliv další oblečení do skříní. A mějte na věšáku po ruce pouze jednu bundu na člena domácnosti. Boty odkliďte do botníku a pokud potřebujete, nechte si v předsíni opět pouze jedny boty,“ radí Bára Borovská, specialistka na organizaci prostor, kterou znáte z nedávného primáckého pořadu Do pořádku.

Stejně tak v předsíni omezte na minimum odkladové plochy. Čím více plochy máte k dispozici, bude vás to lákat tam věci odložit a nechat ležet,“ radí pro začátek profesionální organizátorka. Už jen to udělá podle jejích zkušeností s daným prostorem opravdu hodně.

Dům po nastěhování zarovnali věcmi a každodenní život je zasekl na místě

Zbytek záleží na vašich preferencích a na tom, co potřebujete mít při odchodu z domu a při návratu domů po ruce. „V naší předsíni máme pouze malý botník, dva věšáky a jednu stoličku pro děti a taburet pro prarodiče, pro lehčí obouvání,“ prozrazuje Borovská, jejíž rodina je čtyřčlenná. A díky tomu, že mají v předsíni minimum věcí, zabere jí pravidelný úklid vždycky jen pár minut.

Předsíň si uspořádejte tak, aby se v ní dobře uklízelo. To by měl zvládnout každý.

Jak předsíň udržovat v čistotě

Jde to nejlépe, když je v ní co nejméně věcí. Skvělé je taky předcházet tomu, abychom si domů špínu nosili. Bára Borovská má v předsíni po ruce na běžnou údržbu hadřík, kterým otře případné mokré stopy. A tyčový vysavač, kterým udržuje předsíň od chlupů domácího mazlíčka.

„Teď, když nám začínají chladnější dny, přesunul se do naší předsíně na noc a ráno náš pejsek Hulk, takže je pro mne naprostou rutinou ráno předsíň vysát hned potom, co jej vypustím do zahrádky, aby se mohl proběhnout,“ vysvětluje zkušená organizátorka s tím, že její dvě malé děti se ráno v předsíni chystají do školky a školy. „Nechci, aby byly celé od psích chlupů, takže ještě než je do předsíně pustím, rychle ji přejedu tyčovým vysavačem, který mám neustále po ruce,“ vysvětluje Bára.

Sama nemá v předsíni dlažbu, ale vinylovou podlahu, takže mokré boty sundavají při vstupu do domu. A odkládají je hned vedle do garáže, aby vyschly. „Lze si pořídit jakýkoliv odkapávač na boty. A můžete do něj nasypat třeba větší kamínky, bude to vypadat i hezky,“ přidává tip.

A popisuje, jak to mají doma zorganizováno: „Při postupování dále do domu jsou u nás všichni naučení uklidit si po sobě – v chodbě nám tedy visí pro každého jedna bunda. A boty si schováme do své části botníku – máme prostor každý na dvoje právě nošené boty. Já většinou odcházím z předsíně jako poslední a pokud je podlaha přece jen mokrá, jednoduše ji setřu připraveným hadříkem za dveřmi v garáži,“ radí, jak mít i předsíň stále čistou.

Děti mají mít hned v předsíni jasno, kam odložit své věci, vrchní oblečení i boty. Šikovný botník může sloužit nejen pro právě nošenou obuv, ale i jako prostor pro odložení tašek.

Přehledný botník a čistá obuv je základ

Při organizaci botníku podle Báry Borovské nejvíce záleží na tom, kolik je nás v domácnosti, kolikery máme boty, a jak velký na ně máme prostor. „Určitě je fajn všechny boty poctivě projít a položit si u každého páru otázku, zda ty či ony potřebujeme nebo skutečně používáme, radí profesionálka. Vyplatí se nebýt sentimentální, ten uvolněný prostor bude přece váš.

„Mně osobně se nejvíce líbí takové uspořádání, kdy máme určený menší prostor na právě nošenou obuv v předsíni, ať už malý uzavřený botník nebo jen stojan na boty. A třeba dále v chodbě nebo v komoře skříň s větším prostorem na uložení všech bot,“ radí profesionální organizátorka.

A přidává důležitý tip, který vám může ušetřit čas, když ho nejvíc potřebujete – tedy když odcházíte z domova a máte být někde v určitý čas. „Udržujte své boty čisté. Já boty čistím každé pondělí ráno, někdy už v neděli večer, a jsme tak celá rodina připraveni na nadcházející týden,“ radí Bára Borovská, která by znečištěnou obuv nikdy do skříně neuklidila.

„Tím, že čistíme boty průběžně, nenakupí se nám nečistota v předsíni,“ vysvětluje, že to dělá především proto, aby sama sobě ušetřila práci. „Textilní boty můžeme vyprat v pračce, náchylnější materiály čistíme ručně. Na rychlé očištění většinou používám nanohoubičku – je ideální na světlé podrážky, kterým okamžitě navrátí původní barvu,“ přidává osvědčený tip.

I předsíň v paneláku lze většinou uspořádat tak, aby se do ní vešel jak věšák na nošené a odkládané svršky, tak místo na odkládání bot a ideálně i skříň na oblečení.

Svršky nenechte povalovat

Pro svršky, kabáty a bundy, platí to samé, co pro boty. Vyplatí se mít na ně jasně určené místo, ideálně věšák v chodbě. Na kterém má každý člen domácnosti pouze bundu či kabát, který zrovna nosí. Zbytek je dobré uklidit do skříně, která se v ideálním případě nachází také v chodbě, nebo někde blízko. Zabráníte tak tomu, aby se vám v předsíni i jinde válely odložené bundy.

Sezonní svršky, které zrovna nepoužíváte, pak můžete skladovat se zbytkem sezonního oblečení, jak jste zvyklí. Kabáty a bundy ukládejte a skladujte vždy čisté a chraňte je před moly, kteří si například na vlně velmi rádi pochutnají.

Na moly platí větrání, čistota a mráz. A také bylinky a nastrouhané mýdlo

Rada nad zlato: Klíče po příchodu domů neodhazujte kde vás napadne. Mají mít své místo – mističku, přihrádku, háček – kde je při odchodu z domu opět spolehlivě najdete. Ušetříte si spoustu času.

Klíče a jiné drobnosti, kam s nimi

Nejdůležitější je, aby měla každá věc v domě svoje místo. A u klíčů to platí dvojnásob. „Mějte dedikovaný prostor na klíče, ať už háček nebo mističku, zkrátka dejte svým klíčům ‚domeček‘, místo, kde je vždy najdete,“ radí Bára Borovská. Nestane se vám pak, že byste třeba klíče odhodili na stůl, nebo nechali v kapse – prázdná mistička či prázdný háček na stěně vám prozradí, že jste je hned neuklidili.

Z police na fotky z IKEA vyrobíte praktický věšák na klíče

Další drobnosti, které každodenně potřebujete v předsíni mít – odchlupovač, psí vodítko a podobně – můžete skladovat například v pěkném košíku nebo organizéru podle vlastního výběru.