Všichni jí jdou po krku. Raději využijte toho, co pampeliška dokáže

  • 1
Mnozí lidé pampelišku považují za plevel, je jí všude plno, roste odvážně na každé louce, zahrádce, po příkopech, na rumištích nebo ve strži, cpe se do udržovaných trávníků. Naši předci ale moc dobře věděli, že i v kuchyni má své místo. Navíc přináší našemu tělu mnohé benefity.

Milovníci anglického trávníku ji moc rádi nemají, pampeliška je přitom velmi užitečná bylinka.

Každičký kousek pampelišky, od kořene přes listy až po květ, se dá pro naše zdraví dokonale využít a zpracovat. Celá rostlina je jedlá, i když listy a stonky mohou být trochu hořké. Květy tak hořké nejsou, a proto jsou opravdu dobře zpracovatelné na džemy, sirupy a podobně. (Dále najdete řadu receptů.)

Zajímavostí je, že se každá z částí této rostlinky sbírá v jiném období roku: kořen – březen až duben před rozkvětem, list – květen až říjen, květ – květen až červen. Očištěné a oprané kořeny se dají usušit v sušičce na 50 stupňů, stejně tak listy, které se suší na vzduchu podobně jako houby. Čerstvé květy se hned využívají na tzv. med, sirup či víno.

Po usušení jsou kořeny křehké a mají hořkou chuť, je dobré je uchovávat v dobře uzavřené nádobě, protože jsou chytlavé a snadno plesniví. Po usušení lze kořen pampelišky upražit, rozemlít a připravit z něho hořkou „pampeliškovou mouku“ nebo náhražku kávy, stejně jako z kořene čekanky. Jedině květy se nesuší, sbírají se kolem poledne, kdy jsou nejvíce rozvité.

Pozor! Poraďte se s lékařem.

Pampeliška se nedoporučuje lidem s ledvinovými problémy, žlučníkovými kameny, žaludečními či dvanácterníkovými vředy a těhotným ženám, může totiž zvýšit produkci žaludečních šťáv. Mléčná šťáva ve stonku a listech pampelišky navíc může u některých lidí vyvolat alergickou vyrážku.

Sbírají se plně rozkvetlé květy k okamžitému zpracování.

Pampelišky v sobě skrývají vysoké množství vitaminu A, B a C, ale mají také detoxikační účinky, navíc obsahují betakaroten, křemík, sodík, draslík a vápník a jsou velmi bohaté na hořčiny, třísloviny.

Pampeliškové listy se nejčastěji využívají syrové, dobře omyté a pokrájené – do salátů s rajčaty, cibulí, hlávkovým salátem, šťovíkem, nebo dokonce s pomerančem či vařenými vejci. Samostatné listy chutnají s jogurtem, majonézou, popřípadě pokapané olejem či citronovou šťávou.

Atlas bylin: Jak dostat bylinkami cukr v krvi níž, ať jste zdraví blíž

Ale pozor, nepřehánějte to s konzumací, neměli byste používat více než jednu hrst denně. Pokud jsou listy příliš hořké, lehce je posolte a ponechte zakryté do příštího dne, potom je teprve zpracujte.

Říká se, že pampeliška

  • Pomáhá odstranit ledvinové kameny a příznivě působí při léčbě zánětů močových cest, pozitivně ovlivňuje činnost jater a ledvin.
  • Má potopudné a močopudné účinky a výrazně ovlivňuje tvorbu a vylučování žluči, snižuje kyselost žaludku a pálení žáhy.
  • Podporuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu, léčí vyrážky a kožní problémy.

Vyzkoušejte pampeliškový čaj, je to snadné

Pampeliškové květy namočte do hrnce s převařenou vodou a nechte louhovat po dobu 3 minut, pak květy sceďte. Můžete se také rozhodnout dát květiny do čajového sáčku a sáček vhodit do šálku uvařené vody.

Stvol pampelišky roní po utržení mléko, proto dostala jméno smetanka.

Zajímavosti o pampelišce

  • Své jméno smetanka lékařská získala proto, že při jejím utrhnutí se objevuje bílá hořká šťáva, která se nazývá latex, někdy také mléko či smetanka.
  • Už antičtí Řekové s oblibou používali šťávu z pampelišek jako prostředek proti pihám a žlutým skvrnám na kůži, k léčbě očních zánětů, proti slabosti i únavě.
  • Arabští lékaři s její pomocí ošetřovali pokožku a čistili krev.
  • Anglický a francouzský název pampelišky (dandelion, resp. dent de lion) znamená doslova „zub lva“, podle složitého profilu listů.
  • Pampeliškové listy poskytují dvojnásobně víc železa než špenát.
  • Krajově se jí říká také: hadí mlíčí, husí kap, kačenek, kačinec, lucerničky, mléč, mléčný lupen, pampalíšek, pamprlice, prasečí rypák či smetaník.

Užijte si plevel na talíři, do kuchyně patří pampelišky, pelyněk i kopřivy

Pampeliškový sirup, anglicky Dandelion Syrup, si díky přípravě za studena uchová maximum prospěšných látek a v létě ho oceníte jako přísadu do limonád či sirup do vody.

Pampeliškový sirup

Potřebujeme: cca 1000 květů pampelišek, 600 g cukru a 3 citrony.
Doba přípravy: 120 minut

Litr vody svaříme s cukrem, směs necháme vychladnout a vmícháme do ní natrhané a oprané pampeliškové květy. Nádobu dáme na 2 dny do tmavé místnosti nebo do sklepa, poté směs pořádně přecedíme, dochutíme citronovou šťávou a pak už jen rozlijeme do sklenic.

Výhodou oproti medu je, že sirup není potřeba vařit, díky tomu si uchová více prospěšných látek. Používá se jako přísada do limonád, pečení a jako sirup do vody.

Recept na osvěžující sorbet z pampelišek i falešné olivy do salátů

Pampeliškové víno po anglicku

Pampeliškové víno po anglicku

NA 5 litrů vína potřebujeme: 2,5 l pampeliškových květů, 4,2 l vody, 1250 g cukru, kůru z půlky pomeranče, kůru z půlky citronu, 1 hrnek rozinek, 50 g oloupaného čerstvého zázvoru nebo lžičku mletého, šťávu ze 2 pomerančů, šťávu z 1 citronu a vinné kvasinky. Doba přípravy činí 120 minut.

Pampeliškové kvítky zbavíme zelených kalíšků a povaříme je s 500 ml vody. Pak je necháme 3 dny louhovat při pokojové teplotě.

Zbylou vodu dáme vařit spolu s cukrem a s kůrou z citronu i pomeranče. Vaříme asi 10 minut a pak přisypeme rozinky a zázvor nakrájený na tenké plátky. Povaříme dalších 10 minut, nálev necháme mírně zchladnout, a až bude vlažný, nalijeme do něj pomerančovou a citronovou šťávu i kvasinky.

Nálev přelijeme do skleněné nádoby, převážeme plátýnkem a necháme na teplém místě asi 2 dny kvasit. Po této době víno přetáhneme hadičkou do demižonu s kvasnou zátkou a necháme při pokojové teplotě dokvasit.

Nakonec pampeliškové víno stočíme do vypařených lahví, zazátkujeme a necháme na místě se stálou teplotou okolo 15 °C alespoň půl roku zrát.

Med je blahodárný pro vaši pokožku.

Pampeliškový „med“

Potřebujeme: 220 pampeliškových květů, půl chemicky neošetřeného citronu, půl chemicky neošetřeného pomeranče, 1 kg cukru písek a čtvrt lžičky kyseliny citronové. Příprava trvá 150 minut.

Natrháme asi 220 rozvitých pampeliškových květů na louce, která je vzdálená od cesty, aby byly čisté. Důkladně je propláchneme ve studené vodě a necháme odkapat. Citron i pomeranč nakrájíme na tenké plátky.

Květy s plátky ovoce vložíme do hrnce, zalijeme litrem vody a přivedeme k varu. Vaříme 15 minut a necháme do druhého dne vylouhovat. Druhý den roztok přecedíme přes plátno, smícháme s cukrem a vaříme znovu mírným varem cca 90 minut. Když se tekutina začne táhnout, přidáme čtvrt lžičky kyseliny citronové, horký med nalijeme do malých vyvařených skleniček a uzavřeme.

Pampeliškový salát s kozím sýrem a ořechy

Pampeliškový salát s kozím sýrem a ořechy

Potřebujeme: 2 různé hlávkové saláty, hrst mladých lístků pampelišek, 2 kozí sýry, 6 lžic oleje z vlašských ořechů, 2 lžíce umeocta a 2 hrsti opražených vlašských ořechů nebo pinií. Doba přípravy činí 30 minut.

Omyjeme saláty a pampelišky a osušíme je v utěrce nebo ruční odstředivce. Nesmějí se máčet dlouho, protože by se vyplavily vitaminy rozpustné ve vodě.

Kozí sýr buď rozkrojíme na dvě poloviny a dáme zapéct pod gril, nebo ho nakrájíme na kostičky a zapečeme v malé zapékací misce. Tu pak můžeme dát na stůl a každý si nabídne podle chuti.

Na dresink smícháme olej a umeocet, který salát osolí i okyselí zároveň. Dresink lehce promícháme se salátem.

Doprostřed na talíře dáme grilovaný kozí sýr, okolo salát a vše posypeme opraženými ořechy. Salát lze posypat i jedlými květy, například měsíčkem, sedmikráskami, pampeliškami, růžovými lístky, lichořeřišnicí nebo chrpami.