Jak na studený odchov v Sokratových stopách: začít lze doma ve sprše

  • 4
Zapomeňte na hřejivou náruč sauny a přeneste se na protipól teplotního spektra – do ledové vody či na křupavě suchý mráz, nabízí magazín Doma DNES. Protože pokud pandemie přinesla něco opravdu pozitivního, tak se k tomu dá počítat i vlna všeobecného zájmu o otužování. A že studená voda dokáže probrat každého, o tom není pochyb.

Ve zdravém těle zdravý duch. Otužování tělu prospívá po všech stránkách.

Posilovat svoji psychiku a samozřejmě i tělo pobytem v ledové vodě doporučovali už mnozí. Uznávaný léčitel a kněz Sebastian Kneipp, Vincenz Priessnitz, ale třeba i Miroslav Tyrš či zakladatel českého Junáka – Antonín Benjamin Svojsík. Jedná se totiž o nenáročnou metodu, s níž posílíte svůj imunitní systém a stanete se odolnějšími vůči nyní častému nachlazení či rýmě. Současně si prokrvíte tělo, posílíte kardiovaskulární systém, snížíte vysoký krevní tlak atd.

Není k tomu zapotřebí dodržovat žádnou speciální životosprávu ani jídelníček, není však vhodné kombinovat otužování s alkoholem. Zvlášť pokud si jdete zaplavat do přírody do ledové vody – což je ostatně vždy lepší podnikat alespoň ve dvou. Všechno to má jeden základní problém. Zpočátku to je pro nás rozmazlené moderní civilizací nekomfortní a také to nemile studí a zebe.

S otužováním začněte zvolna, třeba ve sprše. Důležitá je pravidelnost.

Otužilcem z vlastní vůle

Řada článků doporučuje, abyste se o možném otužování nejprve poradili s lékaři. Ale sami přece víte, jaké máte zdravotní problémy, a jistě jste dostatečně uvážliví a rozumní. Velké teplotní šoky nesvědčí oslabenému srdci, neboť se při něm stahují cévy a výrazně se zvyšuje krevní tlak. A tak by se otužování měli vyhnout lidé s kardiovaskulárními problémy, jakož i ti, kdož prodělali mozkovou příhodu nebo trpí epilepsií. Nedoporučuje se ani pro těhotné ženy.

Ale i všichni ostatní by měli k otužování přistupovat pomalu, s rozvahou, krůček po krůčku. Nemělo by při něm jít o překonávání rekordů, ale spíš o naslouchání podnětů vycházejících z vlastního těla. Začít lze doma při spaní s otevřeným oknem, omýváním těla do studené vody namočeným ručníkem či ledovými sprchami – nejlépe hned ráno nalačno. Tělo by mělo být otužované rovnoměrně, hlava je však citlivější, a tak ji lze sprchovat kratší dobou. Následně je nutné se dobře osušit, teple obléct a zahřát třeba několika jednoduchými cviky. Protože než se zapíšete do některého z klubů otužilců, které u nás mají tradici už od 50. let minulého století, měli byste přece jen mít už něco za sebou.

Tělo si na teplotní šoky zvyká postupně, proto je třeba provádět otužování dlouhodobě a pravidelně. A nemusí se pojit výhradně s pobytem v ledové vodě. Dnes se pořádají i nejrůznější výstupy v zasněžených zimních horách ,do půli těla’, jako třeba nedávná akce Ještěd v trenkách. Oblibu si získává i chození naboso ve sněhu. Moderní otužilci se tak de facto vydávají ve stopách filozofa Sokrata, který se sám podobně zoceloval už před 2 500 lety.

Med umí ráno nastartovat den, večer spánek. Recept, jak pomůže s hubnutím

Wim Hof alias Iceman po překonání svého předchozího světového rekordu – 1. 1. 2011 zůstal hodinu a 50 minut ponořen v ledu v parku East Tsim Sha Tsui v Hong Kongu.

Od rekordmana k sobě

A pak tu je tzv. Ledový muž, Nizozemec Wim Hof. Ten upoutal pozornost veřejnosti i vědců, když zůstal ponořený v kádi plné ledu hodinu a 53 minut, aniž by se změnila jeho tělesná teplota. Vylezl též jen v kraťasech na Kilimandžáro nebo přeběhl namibijskou poušť bez vody. V laboratorních podmínkách prokázal, že je schopen ovlivnit svůj nervový a imunitní systém pomocí soustředění, meditace a hlubokého dýchání střídaného se zadržováním dechu.

Dnes jeho „učení“ sledují tisíce lidí po celém světě a ne vždy jen proto, že chtějí být zdravější. Někteří by pouze rádi posunuli hranice své komfortní zóny, další to dělají proto, že to je zrovna módní. Ale jak by řekl klasik, pokud vám něco nebude působit radost, nedělejte to. Jestliže vám už jen při představě plavání v ledové vodě drkotají zuby, zajděte si raději třeba do sauny. Ta má na kardiovaskulární systém podobně blahodárné účinky.

Tak jako u jiných, často fyzicky mnohem náročnějších aktivit, souvisí s otužováním hluboký prožitek. Počáteční utrpení, které se po čase v tom lepším případě rozptýlí vyplavováním endorfinů, střídá stav uvolněnosti a blaženosti. Zázrak? Nic takového neexistuje, pokud v něco podobného alespoň trochu nevěříte.

Využijte silné přírodní antibiotikum a připravte si česnekovou vodku

Kryokomora nabízí nekonečných 180 sekund v prostoru o teplotě -130 °C.

Mrazivá terapie

S běžným otužováním to nemá moc společného, byť je to podobně zdravé. A husí kůže vám stoprocentně naskočí už jen při představě, že máte strávit nekonečných 180 sekund v místnosti o teplotě -130 °C. Řeč je o pobytu v kryokomoře. Těch je u nás na rozdíl od saun pouze tolik, že by je šlo spočítat na prstech rukou. Proč podobné děsivé místo navštěvovat? Pochopitelně kvůli zdravotním účinkům.

Hluboký suchý mráz dokáže nejen zlikvidovat bakterie a viry, ale též regenerovat svaly, klouby a pohybový aparát celkově. Během této časově nenáročné procedury se také vytváří kolagen důležitý pro pokožku a následná stimulace bílých krvinek vylepšuje obranyschopnost organismu. A pak je zde psychická stránka věci, kdy po proceduře přichází pocit štěstí a uvolnění.

Tento druh terapie se ovšem nehodí pro jedince, kteří mají problémy se srdcem, cévní soustavou či se zhoubnými nádory. Vyhnout byste se jí měli i v případě, že vaše tělo právě bojuje s nemocí. Před vstupem do komory je třeba se odlíčit a odložit šperky, hodinky i brýle a rovněž mít naprosto suché tělo… Tekutiny totiž okamžitě mrznou. Pro dlouhodobý efekt se doporučuje absolvovat kúru alespoň 1× ročně a v sérii nejméně 10 návštěv v co nejkratším období, ideálně během měsíce.

Zahrada s dřevěným biobazénem a muchovníky dvakrát zabodovala u odborníků

Pokud vám sprchování ledovou vodou už nestačí a nemáte-li v dohledu žádný rybníček, ledovou řeku ani amsterodamský kanál jako otužilec Wim Hof, mohla by se vám hodit káď či velký sud na ledovou vodu.

Velký sud

Pokud vás po čase pouhé sprchování ledovou vodou už nenaplňuje a nemáte-li v dohledu žádný rybníček, ledovou řeku ani amsterodamský kanál jako otužilec Wim Hof, mohla by se vám hodit káď či velký sud na ledovou vodu.

Jejich výrobu rozjela celá řada společností, a tak se nabízejí pevné i ty nafukovací, z plastu i z krásného masivního dřeva. A pochopitelně s různým objemem. Pro jedince menšího vzrůstu postačí nádoba na 500 l, pro dvojici bude vhodnější 700litrová či tisícilitrová káď.

Vyřeší český výzkum dlouhověkého žraloka, jak nestárnout či odolat rakovině?