Vyhrajte boj s nachlazením. Pokud selže prevence, nasaďte pomocníky

  • 0
Chřipce a nachlazení se můžeme účinně bránit, je třeba se jenom vyvarovat běžných chyb a dodržovat několik jednoduchých zásad. Možná vás překvapí, jak málo stačí.
Nepodceňujte mytí rukou či dostatečný spánek. Stres a únava vás činí...

Důkladné mytí rukou

Důležitá je hygiena, ale odborníci přišli se zjištěním, že dezinfekční gely na ruce nestačí. „Většina z nich obsahuje alkohol, který sice zabíjí určité typy bakterií, ale chřipkový virus je proti němu odolný. Co ho zaručeně zničí, je důkladné mytí rukou v teplé vodě,“ říkají vědci z Kjótské univerzity.

Fotogalerie léčivek

Pravidelný a kvalitní spánek

Mnozí z nás okamžitě běží do lékárny, aby se „nadopovali“ všemožnými vitaminy a léky na posílení imunity, a přitom zapomínají na ty nejdůležitější věci. Mezi ně se řadí především spánek. Podle odborníků jeho deficit zvyšuje riziko nachlazení až čtyřikrát.

Vyvarujte se stresu

Také stres oslabuje naše tělo, zvlášť v období nemocí. To samé platí u pozitivních emocí. Na vině jsou fyzické procesy v těle, které nerozlišují mezi pozitivním a negativním prožitkem. To ale neznamená, že se máme přestat radovat. S krocením emocí pomohou klidová cvičení nebo meditace.

Bylinky, které pomohou překonat stres a nevyspání

Mučenka pletní
Andělika lékařská
Vrbka úzkolistá
Mařinka vonná

Potřebujete se zbavit stresu? Bylinář připravený pro magazín Rodina MF DNES vám prozradí, v čem vám může pomoci snědek, třezalka, vrbka, mučenka, rozmarýn, šanta, mařinka, kozlík, bukvice, andělika, karbinec nebo routa. A jak z nich připravit například tinkturu, zklidňující víno nebo uspávací mléko.

Nákaza z líbání?

Přestože i líbáním vnikají kapénky do našeho těla, odborníci přišli s tvrzením, že není až tak rizikové. Bacily se totiž častěji dostávají dovnitř oční sliznicí a nosem. Pravděpodobněji onemocníme, když si s někým podáme ruku a omylem si protřeme oko nebo když na nás někdo kýchne.

Neseďte doma

Odborníci se shodují v tom, že lidé, kteří se nevyhýbají kolektivům, nejsou tak náchylní k nachlazení. Prý produkují méně zánětlivých látek, a když už se nachladí, průběh nemoci není vážný.

Sáhněte po účinných pomocnících

Pokud by byl některý z virů přece jen rychlejší než vy, nemusíte zoufat. I počátky nachlazení se totiž dají vhodnými prostředky zmírnit.

Šalvěj lékařská

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice
Tinktura z této byliny zmírňuje průběh nemoci a snižuje dobu léčby. Působí jako přírodní antibiotikum proti stafylokokům a streptokokům, pomáhá při zánětech dýchacích cest, dodává tělu potřebnou dávku vitaminu C a posiluje obranyschopnost. Navíc na rozdíl od syntetických medikamentů nenarušuje střevní mikroflóru.

Šalvěj lékařská
Má vysoké antivirózní a antibakteriální účinky. Pokud vás začne škrábat v krku, udělejte si ze šalvěje odvar. Ten zmírňuje bolesti, rozpouští hleny, zklidňuje kašel a rýmu. Pokud trpíte opakovanými záněty v krku, můžete si ze šalvěje udělat sirup a pravidelně ho užívat. Kromě toho také čistí krev a pomáhá proti nadměrnému pocení.

Plicník lékařský
Jak už název naznačuje, plicník je skvělou volbou pro vaše plíce. Obsahuje velké množství vitaminu C, tříslovin a minerálních látek, které urychlují léčbu zánětů průdušek. Pomáhá s odkašláváním a regeneruje sliznice horních cest dýchacích. Je vhodný pro ty, které trápí astma, ale i pro kuřáky, jimž pomáhá odstraňovat dehet z plic.

Jak posílit imunitu?

Rakytník řešetlákový

Třapatka nachová (Echinacea purpurea)

1. Otužování
Zkuste ho, chcete-li být odolní vůči virům. Ovšem pozor, nespěchejte, s otužováním se má totiž začít pěkně pozvolna. Nejprve si každé ráno dopřejte vlažnou sprchu. Až své tělo připravíte, tedy asi po dvou týdnech), přejděte na studenou vodu, která by ale v žádném případě neměla být ledová. Kromě blahodárného účinku na obranyschopnost pomáhá otužování také s bolestmi zad a vysokým krevním tlakem.

2. Bylinky
Pro posílení obranyschopnosti je přírodní cesta nejlepší volbou. Které bylinky ale vybrat, aby byl účinek co nejlepší? Určitě sáhněte po echinacee čili třapatce nachové. Účinně ničí viry a plísně v těle, kromě toho má dezinfekční účinky, čistí krev a pomáhá proti únavě. Zařadit byste měli i rakytník, ten působí jako přírodní antioxidant. Kustovnice čínská zase ochrání oslabený organismus a ženšen je spolehlivým zabijákem virů.

3. Kysané zelí
Potřebujete-li vitaminovou bombu, je kysané zelí to pravé. Zajistí vám posílení imunity, navíc působí jako probiotikum, které pomáhá střevům. Právě v nich je nejvíce buněk imunitního systému. Pokud je tedy udržíte zdravá, je vysoká pravděpodobnost, že se vám chřipky a nachlazení vyhnou. Kysané zelí je navíc jeden z největších přírodních zdrojů vitaminu C. Jeho šťáva pomáhá ulevit při zánětech průdušek a horních cest dýchacích.

Pokud se přece jenom stane, že se nakazíte, snažte se nerozsévat bacily dál, ale raději zůstat pár dnů doma.