Sedm tipů pro pro kuchařské lenochy. Jak zminimalizovat čas v kuchyni

  • 9
Vaření je vášeň, tedy pokud máte možnost si zavařit jen jednou za čas. Když se z toho stane každodenní povinnost, rázem se z vášně změní na otravnou a obtěžující rutinu. Existuje však spousta fíglů, jak si práci zorganizovat tak, abyste během týdne uondaní po pracovním procesu nebyli závislí na polotovarech, restauracích nebo párcích s krajícem chleba.

1. Plánujte nákupy

ilustrační snímek

Samozřejmě záleží na velikosti rodiny. Pokud jste singl nebo dva, můžete si klidně naplánovat vaření do zásoby. Pokud je vás pět, vaříte s nadsázkou jako v závodce.

I tak se vyplatí plánovat si nákupy tak, abyste nechodili do samoobsluhy pro každou maličkost. Takže když vidíte, že dochází ovoce, chleba nebo těstoviny, hned si to zapište do mobilu.

Nákupní seznamy v chytrém telefonu najdou slevy nebo objednávají zboží

V mobilu poslouží i obyčejný Poznámkový blok, výborná je třeba aplikace Keep, kde je možné si zvolit číslovaný seznam, v němž si můžete jednotlivé položky před nákupem seřadit tak, abyste v obchodě, kam obvykle chodíte, zbytečně nebloudili od regálu k regálu. Tedy dokud tu neusoudí, že přeorganizují celý krám, aby nás nakupující zase trochu zmátli. Proti marketingovým mágům nic nezmůže ani ta nejlepší aplikace. Každopádně možností tvorby seznamů najdete v obchodech s aplikacemi hromadu.

2. Vařte jednou týdně, zato ve velkém

Maso pečené ve vlastní šťávě

Když budete vařit hovězí guláš, nemá cenu ho klohnit v malém rendlíku pro jednu večeři. Čím delší vaření, tím je racionálnější vařit ve velkém. Takže když kližka, tak rovnou aspoň kilo, z toho budete mít asi osm porcí.

Oblíbenou metodou je, že založíte na guláš, což bude i se smažením cibulky trvat asi dvacet minut, a pak strčíte přiklopený hrnec do trouby zhruba na 140 stupňů a tři hodiny se o něj nemusíte starat. Jednou za čas jen mrknete pod pokličku, zda se moc nevypařila voda, ale v drtivé části případů to ani nebude třeba.

Pět kroků ke snížení spotřeby domácnosti jen změnou chování

Budete se divit, jak se jinak prorostlé maso dlouhým pomalým dušením promění v rozpadávající vlákénka, kolagen se rozpustí a guláš rovnou zahustí. Už nebude hrozit, že se vaše děti budou štítit, říkat, že „tlusté nejedí“, a odhrnovat nežádoucí kusy masa na bok talíře.

3. Mrazák je náš kamarád

Klasický příklad, když vám zbudou od večeře těstoviny s kuřecím masem v rajské omáčce.

Zaveďte systém krabiček. Ideální jsou velikosti porce nebo dvou, podle četnosti vaší rodiny. Po zchladnutí si je můžete naskládat do mrazničky a pak během týdne, když rozhodně po práci nebudete mít na vaření náladu, jenom sáhnete, jako byste vybírali v sámošce.

A je jedno, jestli to bude kuře na paprice, buřtguláš, bramboračka nebo svíčková. Je to pořád domácí jídlo, o kterém víte, co jste do něj dali za suroviny.

Jak nakupovat a vařit, když jste singl

A ideální bude, když si ráno před odchodem do práce vzpomenete a krabičku přemístíte z mrazáku do ledničky. Hezky pozvolna se rozmrazí a večer bude v pohotovosti. Uvařit k němu přílohu je pak jen otázkou okamžiku.

Připravené jídlo z mrazáku je jako železná zásoba. Určitě to znáte. Někdy děti dostanou ředitelské volno, takže se nemohou stravovat ve školní jídelně – a vy opravdu nemáte čas vařit teplý oběd.

A ejhle, vyhlásíte heslo dne: dnes u nás vaří mrazák.

4. Když troubu, tak využít naplno

Kuřecí stehna pečená s kysaným zelím

Všichni víme, že trouba je obrovským žroutem energie. Takže když už ji využít, tak na maximum, ať si zbytečně nezdražujete cenu výroby pokrmů. Řekněme, že kilowatthodina může stát třeba pět korun a trouba mívá příkon až čtyři kilowatthodiny. Tříhodinový provoz tak vyjde klidně na šedesát korun. Což může zkreslovat představu o levném domácím vaření.

Takže když už troubu zapnout, tak odůvodněně a s plným vytížením. Aby nakonec domácí večeře nevyšla víc než v restauraci. Když už „pečete“ guláš, tak proč byste rovnou nemohli udělat i kuřecí stehna, rybu nebo šunkofleky?

A navíc, když doděláte jednu várku, využijte to teplo, které už trouba vyrobila. Nenechte ji vychladnout a rovnou tam lifrujte další. Ušetříte spoustu energie. Když dopečete chleba, proč tam rovnou neupéct bůček?

Celé to pořád souvisí s tím plánováním. Když si vyčleníte část sobotního odpoledne na kuchtění a všechno si připravíte, navaříte na celý týden a pak budete jen odebírat ze zásob.

5. Minimalizovat nádobí

Jídlo z jedné pánve

Není nic otravnějšího než mytí nádobí. Ať už myjete ručně, anebo strojně, i to ukládání z myčky a znovu zakládání není příjemná práce. Takže základní zásada: čím méně nádobí, tím méně starostí.

Jídla z jednoho hrnce se vyloženě nabízí jako přednostní tip. Ať je to eintopf, cokoli s rýží, paella nebo kuřecí s kuskusem. Tipů na recepty najdete na internetu stovky.

Ale i obyčejné české recepty si můžete udělat stejně. Dejme tomu, že si z mrazničky vytáhnete dva plátky domácí sekané. Pak si můžete nakrájet cibuli, přidat trošku kysaného zeli, dochutit, zaprášit moukou… a nakonec vše „shrnout“ stranou a prohřát hotovou sekanou.

Nebo vemte třeba jitrničku, kterou jste koupili cestou z práce u řezníka, když vás „honila mlsná“. S kouskem brambůrku budete mít večeři jako víno. A to všechno z jedné pánve.

6. Přemýšlejte předem, co budete vařit

Ultrarealisticky vypadající filet se skládá ze 100% bílkoviny na bázi hub zvané...

Nenechávejte úvahy „co bude na večeři“ až do doby, kdy už skutečně přijdete z práce. Hlava vyčerpaná po celodenním soužení není zralá na nějakou inspiraci. Asi nakonec skončíte na ohřívaném párku nebo chlebu se sádlem.

Daleko lepší je vzpomenout si už ráno cestou do práce nebo ještě dřív, když si dáváte doma ranní kávu. Jednak můžete mrknout do mrazáku, co se nabízí, anebo když vás nic právě neinspirovalo, pořád máte hromadu času v klidu se stavit v krámu nakoupit si potřebné a čerstvé.

Takže když dostanete chuť na lososa nebo jinou rybku, víte, že to bude rychlý proces a máte se celý den na co těšit.

7. Nebojte se konzervovaných fazolí a rajčat

Minestrone s fazolemi

Jsou to nejlepší, co můžete mít doma ve spíži vždycky do zásoby. Připravit fazole do „provozuschopného“ stavu je otázka pomalu dvou dní, než se namočí a uvaří. A když budete chtít připravit pokrm z rajských tak, aby se opravdu dobře provařila a rozpadla do omáčky, taky to není pětiminutovka.

Proto když máte doma plechovku loupaných rajčat, tak v kombinaci s kuřecím máte jídlo hotové dřív, než vytáhnete ze spíže těstoviny nebo oloupete brambory.

To samé platí pro fazole. Dáte si je se slaninou nebo do polévky a máte rychlou večeři. Podobně lze využít cizrnu. Přitom tyto pokrmy patří do jídelníčku, který by se neměl zanedbávat, a navíc zasytí. A vaše děti byste měli na ně pomalu zvykat.


Jak ušetřit