Pět kroků k dokonalé fasádě. Jak postupovat krok za krokem

  • 0
Fasáda je vizitkou každého domu. Vedle estetické funkce chrání stěny před znečištěním, škodlivými mikroorganismy a povětrnostními vlivy. Důležitým parametrem je i světelná stabilita barev, které jsou denně vystavovány UV záření.

Pro jaký fasádní nátěr se tedy při realizaci nové fasády rozhodnout? Máme tu pět zásadních bodů, při jejichž dodržení se dům bude dlouho pyšnit krásnou a stylovou fasádou.

1. Rozlišujte mezi omítkou a fasádní barvou

Mozaikové omítky se snadno nanášejí

Tyto dva pojmy se často vzájemně zaměňují. Omítky chrání obvodové konstrukce budov. Jsou probarvené v celé tloušťce zrna a na podklad se nanášejí hladítkem.

Vyčistit okapy, zkontrolovat komín a fasádu. Připravte dům na zimu

Díky své pastovité konzistenci zároveň vytvoří specifický dekorativní povrch. Fasádní barvy se naopak používají na již stávající omítky. Nanášejí se pomocí válečku nebo stříkáním a můžete si je nechat natónovat do konkrétního odstínu.

Realizujete-li tedy novostavbu, zvolte ideálně fasádní omítku. Pokud chcete naopak dát své staré fasádě nový vzhled, vybírejte ze sortimentu fasádních barev.

2. Zvolte vhodný typ fasádní barvy

Pokud chcete naopak dát své staré fasádě nový vzhled, vybírejte ze sortimentu...

Na trhu jsou dostupné tři základní typy fasádních barev – akrylátové, silikátové a silikonové. „Nejrozšířenější a nejpoužívanější jsou akrylátové fasádní barvy. Akrylátová fasádní barva výborně kryje, odolá povětrnostním vlivům a má dlouhou životnost. Po zaschnutí vytváří odolný, matný a mrazuvzdorný film,“ popisuje Radek Kříž, technický poradce značky Primalex.

Zelená fasáda neslouží myším jako žebřík, naopak odvodňuje základy

Akrylátové fasádní barvy však nejsou vhodné na nedostatečně izolované objekty. Pro renovaci starých minerálních povrchů a historických objektů proto raději zvolte silikátové fasádní barvy, které vytvoří speciální chemickou vazbu a díky tomu na podklad dokonale přilnou. Vyznačují se také velmi vysokou paropropustností.

Co je to chytrá omítka?

Mimořádně dlouhou životnost zaručují silikonové fasádní barvy. Jsou vhodné i na vysoce namáhané fasády a díky svému složení zabrání pronikání vody, ale současně neuzavírají průchod vodním parám.

Silikonová fasádní barva je vhodná k venkovním nátěrům všech typů vyzrálých minerálních povrchů i na stávající akrylátové a silikonové nátěry domů. Vytvoří matný povrch se zvýšenou odolností vůči povětrnostním vlivům i prorůstání řas a vzniku plísní.

Výborně kryje a je samočistitelná – déšť nečistoty z povrchu fasády jednoduše spláchne. Po zaschnutí je navíc mrazuvzdorná.

3. Nepodceňte přípravu podkladu

Před malování nezapomeňte fasádu napenetrovat.

Práci se pokuste načasovat s ohledem na předpověď počasí. Zdi musí být suché a pršet by na ně nemělo ideálně ani 24 hodin po aplikaci.

Před malováním fasády nezapomeňte na penetraci, jinak do roka opadá

Nové minerální omítky musí být dostatečně zatvrdlé a vyzrálé minimálně čtyři týdny. Podklad dále musí být pevný a zbavený nejen nečistot, ale i plísní, hub, mechů a řas.

NÁŠ TIP:

V boji proti plísním, houbám a řasám vám pomohou přípravky typu mykostop čistič koncentrát, které proniknou hluboko do ošetřovaných materiálů a v kombinaci s finálním nátěrem předcházejí opakovanému růstu nežádoucích mikroorganismů.

Větší praskliny a olupující se nátěry vyspravte tmelem, který nechte řádně zaschnout. Okna, dveře a další okraje, které nebudete natírat, oblepte krycí páskou.

Aby byl výsledek renovace co nejlepší a dlouho vydržel, nezapomeňte fasádu napenetrovat. Před použitím akrylátové či renovační fasádní barvy použijte hloubkovou penetraci.

Pod každý typ nátěru zvolte penetraci, která je vhodná pro příslušný typ. Penetrace povrch zpevní, sjednotí a díky svým hydrofobním složkám zvýší odolnost proti pronikání vody.

4. Dodržte správný postup aplikace

Příliš tmavé tóny mohou přispět k přehřívání pláště fasády.

Nátěrovou hmotu před použitím pečlivě promíchejte tak, aby se do ní nedostaly vzduchové bubliny. Nanášejte ji na dokonale zaschlý povrch ve dvou vrstvách, mezi kterými nechte odstup alespoň čtyři hodiny.

Kutíte doma, v dílně i na zahradě? Pochlubte se a honorář vás nemine

Fasádní nátěry neaplikujte za prudkého slunečního záření, deště ani silného větru. Nezapomeňte také zvolit vhodné pracovní pomůcky.

5. Neopomeňte estetickou stránku

Pečlivě uvažte barevnou variantu, kterou zvolíte.

Fasádní nátěry plní jak ochrannou, tak i dekorativní funkci. Nepodceňte proto ani barevný odstín. Příliš tmavé tóny například mohou přispět k přehřívání pláště fasády.

Při výběru barvy zohledněte také okolní prostředí, architektonický styl domu, barevnost zahrady a materiály použité při stavbě domu. Zvolený odstín také může působit jiným dojmem za denního světla než při umělém osvětlení.