Rýže na tisíc způsobů. Už jste vyzkoušeli všechny druhy?

  • 0
Správně zvolený druh rýže vyladí jídlo k dokonalosti, což ovšem platí i naopak. Proto se hodí mít přehled, aby se recept vždycky povedl na jedničku.

Rýže basmati

Existuje tolik druhů rýže, že by nám na jejich představení nestačila ani celá kniha. Pojďme si proto ukázat ty nejpoužívanější, které běžně s seženete i v našich obchodech.

Podle tvaru zrna se rýže dělí na dlouhozrnnou, krátkozrnnou a kulatozrnnou a každá z variant je k dostání jako loupaná nebo neloupaná (tzv. natural). A protože je rýže přirozeně bezlepková, bez obav si jí můžou dopřát i celiaci.

Velká síla v malém zrnku

Basmati rýže je populární u sportovců a lidí, kteří chtějí zhubnout, protože má ze všech druhů rýže nejnižší glykemický index, a zasytí tak na delší dobu.

Basmati

Má dlouhá štíhlá zrnka a příjemnou, lehce oříškovou chuť. Pěstuje se hlavně v severní Indii a Pákistánu, zejména v podhůří Himálaje. Po uvaření je sypká, nelepí se a krásně voní. Nejčastěji se používá jako příloha k indickým jídlům.

Náš tip: K basmati rýži se báječně hodí např. kuřecí tikka masala.

Arborio

Rýže arborio

Sice pochází z Japonska, ale pěstuje se v Itálii – a Italové ji ostatně milují! Pro tuto kulatozrnnou rýži s krátkými baculatějšími zrnky je charakteristický vyšší podíl škrobu.

Možná jste netušili, že rýže...

  • Pochází z Asie a do Evropy se dostala díky španělským a portugalským mořeplavcům.
  • Po kukuřici a cukrové třtině je třetí nejčastěji pěstovanou plodinou na světě.
  • Není jen oblíbenou přílohou a základem mnoha pokrmů, ale vyrábí se z ní i rýžová mouka, rýžové mléko, rýžové pivo, víno nebo pálenka.

Díky tomu je po uvaření lepivější a vyniká krémovitou konzistencí. Kromě rizota je proto skvělá na mléčné kaše a rýžové nákypy.

Náš tip: Italské rizoto s hříbky, hojně zasypané parmazánem, to je klasika.

Jasmínová

Úžasně aromatická rýže je typická hlavně pro Thajsko, kde se pěstuje. Běžně se však používá také v čínské a japonské kuchyni. Ačkoli jde o dlouhozrnný druh, po uvaření je lepivá, a tak to má být – kdyby byla sypká, špatně by se nabírala hůlkami. Nejčastěji se připravuje neochucená jako příloha.

Náš tip: Thajské kari s jasmínovou rýží ocení milovníci exotiky.

Bomba

Bomba rýže

Na druh španělské krátkozrnné rýže narazíte hlavně ve Valencii, prosluněném městě, odkud pochází světoznámá paella plná pestrých chutí. Rýže bomba skvěle absorbuje tekutiny (vývar, víno), přitom ale dobře odolává rozvaření. Zrnka zůstávají po uvaření oddělená a zároveň obalená omáčkou.

Náš tip: Paella s mořskými plody a šafránem právem patří k španělským národním jídlům.

Celozrnná

Celozrnná rýže

Říká se jí také natural nebo přírodní rýže. Nejde ale o odrůdu, její tajemství tkví ve způsobu úpravy – obsahuje obalovou část zrna, která se jinak běžně odstraňuje, a je proto velmi zdravá, plná vitaminů a minerálů.

Náš tip: Zkuste třeba mix celozrnné rýže s grilovanou zeleninou a k tomu plátek libovolně upraveného kuřecího masa.

Sushi

Sushi rýže je po uvaření a vychlazení tvárná jako plastelína.

Proti ostatním druhům rýže obsahuje tato krátkozrnná výrazně vyšší množství škrobu, proto je po uvaření silně lepivá a ideální právě k přípravě sushi (pod označením sushi rýže ji obvykle najdete i v obchodě). Připravíte z ní také skvělý rýžový pudink a rýžovou kaši.

Největší zlo? Rýže v pytlíku. Je to hnusné, říká šéfkuchař z MasterChefa

Náš tip: Máte rádi sushi? Pak si určitě oblíbíte i uramaki neboli obrácené rolky, známé jako kalifornské rolky.

Červená

Červená rýže

Neobvyklý druh rýže pochází z Thajska. Zaujme vás svou barvou a příjemnou oříškovou chutí. Protože jde o neloupanou rýži, je plná vitaminů, zejména těch skupiny B, a minerálních látek, obsahuje např. výrazné množství vápníku a hořčíku.

Devatero plodin od jáhel po čirok, které dodají jídelníčku sílu i šťávu

Po uvaření zůstává pevná a příjemně křupavá. Hodí se k přípravě sladkých i slaných nákypů, jako příloha nebo jako zavářka do polévek.

Náš tip: Doplňte uvařenou červenou rýži oblíbenou zeleninou a zálivkou – snadno si tak připravíte si chutný, výživný salát.

Jako rýže se jen tváří

Divoká rýže

Věděli jste, že dlouhá hnědá zrnka, která se prodávají jako divoká rýže, ve skutečnosti nejsou rýže? Jde totiž o semena vodní trávy, původem ze Severní Ameriky (odtud také další název – indiánská rýže).

Jsou bohatá na vitaminy skupiny B a aminokyseliny. Díky tomu pomáhají snižovat cholesterol i vysoký krevní tlak, podporují činnost střev a trávení. Protože má divoká rýže jen velmi málo kalorií, doporučuje se při dietách a očistných kúrách.