Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

PŘEHLEDNĚ: Jak získat dotaci na tepelné čerpadlo a fotovoltaiku

Seriál
Přechod z vybraného typu vytápění, charakter nemovitosti, druh jejího vlastnictví, umístění panelů, výkon a kapacita zařízení, příjem domácností, ale třeba i složení jejích členů. To jsou všechno věci, které ovlivňují, zdali a jak velká bude dotace na pořízení tepelného čerpadla nebo fotovoltaických panelů.

„Celý proces žádosti o dotaci složitý není, ale přesto doporučuji, aby ho lidé nechali odborné firmě, která jim zařízení bude instalovat. Férová cena za zpracování dotační agendy a technického projektu se pohybuje v řádech jednotek tisíc korun. Zároveň se ale na technický projekt poskytuje dotace ve výši 5 000 korun, takže to může dopadnout tak, že na konci procesu je žádost o dotace i technický projekt pro koncového zákazníka zdarma,“ vysvětluje technický expert a provozní ředitel společnosti Schlieger Pavel Matějovič.

Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám jsou v Česku dva dotační programy, které v roce 2022 pokračují a umožňují online způsob podání žádostí o dotaci na tepelné čerpadlo nebo fotovoltaickou elektrárnu. Jsou to programy Ministerstva životního prostředí administrované Státním fondem životního prostředí a krajskými úřady.

Cílem programů jsou úspory energií v rodinných a bytových domech. Jaké jsou podmínky programů?

Čerpadla

Typ výměny: čerpadlo za elektrokotel nebo kotel na tuhá paliva

Od 1. září 2024 bude dle zákona o ochraně ovzduší z roku 2021 povoleno využívat kotle pouze 3. a vyšší emisní třídy dle ČSN EN 303-5. Z toho vyplývá, že provoz zastaralých kotlů bude zakázán, a pokud takový máte, musíte ho do dvou let vyměnit za nový, ekologický zdroj vytápění.

Základní podmínkou je přechod na tepelné čerpadlo soustavu z elektrokotle, kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy nebo z lokálního topidla, jakým jsou například krby či kamna. Pokud přecházíte na tepelné čerpadlo z kotlů na tuhá paliva ve 3., 4. nebo 5. emisní třídě, nebo z plynového kotle, na dotaci nárok nemáte.

Umístění: dotace na čerpadlo do domu, bytu nebo i na chatu

Dříve bývala dotace na tepelná čerpadla přiznána pouze rodinným domům, které byly vytápěny kotly na pevná paliva s ručním přikládáním spadající do třídy 1. a 2. třídy a kotel na tuhá paliva musel plnit hlavní zdroj vytápění rodinného domu, tedy více než 50 %.

Předchozí díly:

Typ kotle a míra zdroje vytápění zůstává, nově je však možné dostat dotace i na čerpadla, která instalujete do trvale obydlených rekreačních budov – na chaty, chalupy či do bytu. Zároveň platí, že bytový dům, který má tepelné čerpadlo obsluhovat, nesmí mít více jak tři bytové jednotky.

Další podmínkou je typ vlastnictví nemovitosti. Žadatel musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem nemovitosti, kde se bude předmětný kotel měnit, a nemovitost musí být zapsána v katastru nemovitostí.

Jak vysokou dotaci mohu dostat?

Bez doložení příjmů dostanete na tepelné čerpadlo, kterým budete pouze topit, 80 tisíc korun. Pokud budete čerpadlem kromě topení také ohřívat vodu, dostanete bez doložení příjmů 100 tisíc korun.

Seriál o šetření energiemi

V několika dílech se seznámíte s možnostmi, jak se stát nezávislými na dodávkách energií od státu nebo výrazně ušetřit. Už jsme si vysvětlili, jak pracuje tepelné čerpadlo, jaká je návratnost pořízení fotovoltaických panelů a že je výhodné zkombinovat je i s akumulátory.

V příštím dílu ukážeme, jak vypadá praktická instalace fotovoltaiky na střechu.

Tyto dvě možnosti nastanou, přecházíte-li na tepelné čerpadlo z kotle 1. a 2. emisní třídy nebo elektrokotle. Po změnách, které na jaře proběhly v legislativě dotací, pokud přecházíte na tepelné čerpadlo z kotle 1. a 2. emisní třídy nebo z elektrokotle a jste takzvaná nízkopříjmová domácnost, tedy domácnost s příjmem do 170 900 korun na člena domácnosti za rok, nebo domácnost složená pouze ze seniorů, dostanete až 180 tisíc korun.

Peníze z dotace dostanete až po instalaci tepelného čerpadla a doložení všech následných náležitostí a dokumentů. Dříve je můžete dostat pouze v případě, když patříte do skupiny nízkopříjmových domácností či domácnosti složených pouze ze seniorů.

V případě, že žádáte o kotlíkovou dotaci, je možné čerpat takzvanou zálohovou platbu před dokončením díla.

Fotovoltaika

Žádat může pouze majitel nebo spolumajitel rodinného domu. Dotaci dostanou pouze žádosti na elektrárnu o výkonu mezi 2–10 kWp, což v podstatě splňuje 90 % všech instalovaných domácích solárních elektráren.

Co je kWp

Watt-peak (Wp) je míra nominálního výkonu solárního panelu v laboratorních (ideálních) světelných podmínkách. Nejčastěji se používá odvozená jednotka kilowatt-peak (kWp) a také megawatt-peak (MWp) v souvislosti s instalovaným výkonem.

Jedná se o výkon fotovoltaické elektrárny při standardních testovacích podmínkách (STC = Standard Test Conditions), které jsou: energie dopadá na fotovoltaický panel kolmo a má hodnotu E = 1 kW/m2, průzračnost atmosféry Am = 1,5, teplota článků T = 25 °C.

Další podmínkou je účinnost střídače. I tento parametr ale plně splňuje drtivá většina projektů.

Podrobně se o této problematice rozepisuje například EnviWeb a ukazuje, že to není až tak jednoduché:

„Na datových listech výrobců rozeznáváme obvykle účinnost maximální a evropskou (popř. kalifornskou, dle použitých hodnot záření při měření). Maximální účinnost se pohybuje v současnosti u střídačů v rozmezí 90–98 %, ale sama o sobě není úplně vypovídající charakteristikou. Vysoká hodnota maximální účinnosti rozhodně negarantuje vysoké energetické zisky, střídač v provozu totiž dosáhne této hodnoty jen za optimálních podmínek (zpravidla při jmenovitém DC napětí a středních hodnotách AC výkonu). Zajímavější hodnotou je pro naše zeměpisné šířky spíše účinnost evropská, která je měřena při měnících se klimatických podmínkách. Evropská účinnost je průměrem účinnosti při různých stupních zatíženích střídače (měří se při 5, 10, 20, 30, 50 a 100 % nominálního výkonu), její hodnoty jsou tedy reálnější vzhledem k provozním podmínkám střídače.“

Nově je možné dostat dotace i na solární panely, které umístíte nejen na střechu, ale i na zem, což dříve možné nebylo. Částka, kterou na dotacích dostanete, se odvíjí od výkonu elektrárny a počtu baterií. Obecně a velmi zjednodušeně lze říci, že na 1 kWp výkonu elektrárny dostanete dotaci ve výši 10 tisíc korun a na 1 kWh baterie dostanete 20 tisíc korun.

Na pořízení fotovoltaické elektrárny platí stanovený dotační strop, kterým je 50 % všech nákladů a částka 200 tisíc korun.

O dotace je zájem

Podle ministerstva obchodu a průmyslu dodaly firmy do domácností jen za loňský rok bezmála 30 tisíc kusů tepelných čerpadel. Z údajů Solární asociace vyplývá, že za loňský rok bylo instalováno celkem 62 megawattů nových solárních elektráren, což je o pětinu více než v roce 2020.

Za první pololetí 2022 bylo přijato do programu Nová zelená úsporám a kotlíkových dotací přes 26 tisíc žádostí o příspěvek na tepelná čerpadla a fotovoltaiku, což je větší počet, než za celý rok 2021.

Autor:
hobby jak usetrit serial poutak klicove slovo

Jak vybrat tepelné čerpadlo a získat dotace. Vše, co potřebujete vědět

Připravené na mráz. Monoblokové čerpadlo vzduch/voda topí, chladí, připravuje...

Topí, chladí, větrají, připravují teplou vodu, pomocí nanotechnologií dokonce vyčistí vzduch....

S kamarády soutěžíme, kdo ušetří víc energií, říká zakladatel Bonuswebu

Zdeněk Polách

S Putinem začal Zdeněk Polách bojovat po svém. A ačkoliv šetří, jeho hlavní motivací nejsou...

Triky, jak bojovat s drahými energiemi: nejvíce ušetříte při mytí či větrání

I za elektřinu bude potřeba si hodně připlatit.

Pokud žijete v bytovém domě ve městě, nemáte takovou spotřebu jaká bývá v domech rodinných. Ale...

Češi se vrhli na fotovoltaiku. Chtějí i nabíječku auta, mají vyšší dotaci

Fotovoltaické panely určené pro rodinné domy jsou hitem posledních měsíců.

Je to jenom otázka jednoduchého výpočtu. Proč nevyužít zvýšené dotace od státu při instalaci...

Fotovoltaika s bateriemi dostane vyšší dotace, tvrdí expert

Montáž fotovoltaických panelů na rodinném domě

VIDEO Seriál Před pár lety dávali Češi přednost fotovoltaice s akumulací do ohřevu vody. V neprospěch...

Než objednáte tepelné čerpadlo, ujistěte se, zda na něj máte dost místa

Tepelné čerpadlo bylo nainstalované jen pár dní před tím, než technici začali...

VIDEO Seriál Přemýšlíte o tom, že byste si pořídili tepelné čerpadlo, ale nejste si jistí, jestli pro něj máte...

Chytejte déšť do sudu či pod zem, vydělá na tom zahrada a ještě ušetříte

Pod hladinu. Nechcete-li nadále zůstat u ‚romantiky‘ a tahat se s...

Sucho a zase sucho. Opakující se téma, které nebude tak žhavé, budete-li připraveni. Když si...

  • Nejčtenější

Češi se vrhli na fotovoltaiku. Chtějí i nabíječku auta, mají vyšší dotaci

Je to jenom otázka jednoduchého výpočtu. Proč nevyužít zvýšené dotace od státu při instalaci fotovoltaických panelů a...

Ocenili jste pět zahrad, nad kterými se od počátku opravdu přemýšlelo

Soutěž Letošní soutěž Nejkrásnější zahrada dospěla k závěru. Čtenáři iDNES.cz za poslední týden rozdali své hlasy mezi dvacet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omezte televizi a vařte s pokličkou. Deset tipů, jak doma šetřit energie

Premium Drobné maličkosti v chování mohou přinést výraznou úsporu v hospodaření celé domácnosti. Podle hesla „halíře dělají...

Nejlepší restaurace se stávají vegetariánskými, to mě celkem štve, říká kuchař

Premium Britský deník The Guardian před lety zařadil designový hostel Long Story Short v Olomouci mezi deset nejlepších nových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak skladovat úrodu ze zahrady a proč nemíchat jablka, brambory či cibuli

Ovoce i zelenina se sice dají koupit po celý rok, ale možnost mít zásoby z vlastních vypěstovaných zdrojů ve sklepě je...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Omezte televizi a vařte s pokličkou. Deset tipů, jak doma šetřit energie

Premium Drobné maličkosti v chování mohou přinést výraznou úsporu v hospodaření celé domácnosti. Podle hesla „halíře dělají...

Nejlepší restaurace se stávají vegetariánskými, to mě celkem štve, říká kuchař

Premium Britský deník The Guardian před lety zařadil designový hostel Long Story Short v Olomouci mezi deset nejlepších nových...

Zavařujte o sto šest. Základem úspěchu je desatero rad našich babiček

Až se vás zima zeptá, co jste dělali v létě, ukažte jí plnou spíž lahodných džemů, marmelád, kompotů, zeleninových...

Před dvěma sty lety vznikly polévkové ústavy, předchůdci školních jídelen

Že s kručícím žaludkem se špatně učí, poznal asi každý. Před 200 lety proto začal vznikat první systém stravování dítek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...