„Nevhodné jsou pouze ty střechy, které jsou orientované čistě na sever,“ říká Pavel Matějovič, technický expert a provozní ředitel společnosti Schlieger.
Výkon se odvíjí od plochy panelů
I když se odkloníme od ideálu, kterým je jižní střecha o sklonu 35 stupňů, není třeba házet fotovoltaiku „do žita“. Je pravdou, že jinou orientací střechy a jejího sklonu klesá výkon fotovoltaické elektrárny.
Jak se počítá potřebný výkonCelkový výkon a roční energetická produkce fotovoltaické elektrárny záleží na místních podmínkách, orientaci panelů, průběhu počasí atd. Orientačně lze počítat s tím, že fotovoltaické panely s celkovým výkonem 1 kWp vyrobí v našich podmínkách ročně zhruba 950 kWh elektrické energie. Zdroj: eon.cz |
Tento nižší výkon lze nahradit třeba větší plochou panelů.
Nejmenší plochou, která se běžně instaluje, je 15 m2. To je asi 6 panelů. Nejvíc se pak instaluje 18 panelů, které však už většinou kvůli dispozici střechy, hromosvodům a dalším omezením zabírají kolem 60 m2 střechy.
Nejčastější instalací podle Matějoviče bývá 15 panelů, na které budete na střeše potřebovat místo od 30 do 40 m2 opět v závislosti na místní dispozici střechy. Jeden panel váží přibližně 30 kilogramů, takže váhu soustavy zvládnou i starší střechy.
Moderní technologie si s odchylkami poradí
Ideální sklon střechy je 35 stupňů, minimální sklon střechy, kde je možné solární panely instalovat, je 15 stupňů. Je potřeba upozornit, že při instalaci na střeše o nižším sklonu než 15 stupňů pak panely ztrácejí svou schopnost samočištění, usazuje se na nich prach, pyl i sníh.
Seriál o šetření energiemiV několika dílech se seznámíte s možnostmi, jak se stát nezávislými na dodávkách energií od státu nebo výrazně ušetřit. Už jsme si vysvětlili, jak pracuje tepelné čerpadlo, jaká je návratnost pořízení fotovoltaických panelů a že je výhodné zkombinovat je i s akumulátory. V příštím dílu se bude řešit, jaké podmínky musíte splňovat, abyste dosáhli na dotaci. |
Co se týká rovných střech, v českých podmínkách se osvědčila instalace panelů ve sklonu 27–33 stupňů. Pro praktickou představu, na jihozápadní střeše o sklonu 30 stupňů bude mít podle odborníků fotovoltaická elektrárna výkon nižší pouze o 5 % v porovnání se střechou orientovanou čistě na jih a sklonem 35 stupňů.
„Fotovoltaické panely lze v naší zeměpisné šířce docela dobře využít, pokud máte sklon střechy mezi 35 a 45 stupni. Pak běží na 95 až 100 procent projektovaného výkonu,“ popisuje Michal Kučera ze společnosti Malina.
Upozorňuje na to, že není vždy ideální stavět je jen na střechy orientované čistě na jih. Odvozuje se to od toho, jaká je spotřeba domácnosti v průběhu celého dne, takže se musí udělat studie, která někdy doporučí, aby se panely umístily částečně na jihovýchod a částečně na jihozápad.
Sice pak nevyrobí 100 % energie, ale příkon se lépe rozprostře během celého dne. „Navíc se bude stejná fotovoltaika chovat jinak na jihu Moravy a jinak na severu Čech,“ odůvodňuje nutnost namodelování celého projektu pro konkrétní objekt a zvyklostí rodiny, která ho obývá.
Typ střešní krytiny
Nezáleží ani na typu střešní krytiny, fotovoltaické panely lze umístit na plechovou střechu, betonové i pálené tašky, šindel či falcovanou plechovou krytinu. Pro každý typ a sklon střechy, kde se fotovoltaika běžně instaluje, existuje speciální způsob uchycení nosné konstrukce, která pak slouží pro ukotvení panelů.
Předchozí |
Například u betonových a pálených tašek jsou běžné háky pro připevnění nosné konstrukce. Tyto háky se připevní přímo na krovy nebo trámy a tašky se pak vrátí na místo. Plechové krytiny se provrtávají speciálními šrouby nebo kombivruty s těsněním, takže do střechy nezatéká i přes narušení její integrity.
Nezapomínejte na dotace
Vlastní fotovoltaická elektrárna je jistě nezanedbatelnou investicí. S tím vám může pomoci Nová zelená úsporám. Je potřeba splnit požadavky výzvy, mezi které patří to, že budova, kde jsou panely instalovány, musí být zapsána v katastru nemovitostí nebo novinka, že panely lze umístit i na zem, což dříve možné nebylo.
„Určitě každému zájemci doporučuji projednat svou představu s kvalitním dodavatelem, který má veškeré informace a praktické zkušenosti k tomu, aby co nejlépe poradil přímo na míru. Dnes už je běžnou součástí dodávky solidního dodavatele také zpracování a vyřízení dotační agendy,“ upozorňuje Matějovič.
A co s panely, až doslouží?
Výkon fotovoltaických panelů se postupem času snižuje, každý rok však poklesne o méně než jedno procento. Běžná garance výkonu je 80 % i za 20–25 let, někteří dodavatelé garantují záruku až 30 let.
Ani pak však životnost fotovoltaických panelů nekončí. Ale i solární panely jednou doslouží, co s nimi pak? Vadné nebo dosloužilé solární panely si můžete nechat vyměnit kus za kus dle potřeby. Měnit můžete rovněž další části fotovoltaiky, střídač nebo baterii. Je však nutné si pohlídat, aby při výměně nedošlo k navýšení celkového výkonu elektrárny. I to je možné, ovšem po předchozím souhlasu distributora.
Rozšíření výkonu
Pokud vám časem poklesne výkon fotovoltaiky pod mez, kterou jste ochotni akceptovat, nemusíte solární elektrárnu likvidovat, ale můžete ji rozšířit a dostat tak zpět výkon na původní hodnotu. Zde je pak důležité myslet na kapacitu střídače a baterií – ale i s tím vám kvalitní dodavatel poradí.
Také je potřeba říct, že pokud jste na původní fotovoltaiku čerpali dotace, na rozšíření už státní příspěvek nedostanete. Když doma máte opravdu vysloužilé nebo poškozené solární panely, jejich likvidace není tak složitá, jak by se mohlo zdát.
Fotovoltaický panel se dá z více než 95 % recyklovat. Když se fotovoltaický panel rozbije nebo doslouží, stačí jej dovézt do nejbližšího sběrného dvora – stejně jako třeba starou televizi. Recyklační poplatek je zahrnutý už v pořizovací ceně panelů.