PŘEHLEDNĚ: Jak získat dotaci na tepelné čerpadlo a fotovoltaiku

  • 34
Přechod z vybraného typu vytápění, charakter nemovitosti, druh jejího vlastnictví, umístění panelů, výkon a kapacita zařízení, příjem domácností, ale třeba i složení jejích členů. To jsou všechno věci, které ovlivňují, zdali a jak velká bude dotace na pořízení tepelného čerpadla nebo fotovoltaických panelů.

„Celý proces žádosti o dotaci složitý není, ale přesto doporučuji, aby ho lidé nechali odborné firmě, která jim zařízení bude instalovat. Férová cena za zpracování dotační agendy a technického projektu se pohybuje v řádech jednotek tisíc korun. Zároveň se ale na technický projekt poskytuje dotace ve výši 5 000 korun, takže to může dopadnout tak, že na konci procesu je žádost o dotace i technický projekt pro koncového zákazníka zdarma,“ vysvětluje technický expert a provozní ředitel společnosti Schlieger Pavel Matějovič.

Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám jsou v Česku dva dotační programy, které v roce 2022 pokračují a umožňují online způsob podání žádostí o dotaci na tepelné čerpadlo nebo fotovoltaickou elektrárnu. Jsou to programy Ministerstva životního prostředí administrované Státním fondem životního prostředí a krajskými úřady.

Cílem programů jsou úspory energií v rodinných a bytových domech. Jaké jsou podmínky programů?

Čerpadla

Typ výměny: čerpadlo za elektrokotel nebo kotel na tuhá paliva

Od 1. září 2024 bude dle zákona o ochraně ovzduší z roku 2021 povoleno využívat kotle pouze 3. a vyšší emisní třídy dle ČSN EN 303-5. Z toho vyplývá, že provoz zastaralých kotlů bude zakázán, a pokud takový máte, musíte ho do dvou let vyměnit za nový, ekologický zdroj vytápění.

Základní podmínkou je přechod na tepelné čerpadlo soustavu z elektrokotle, kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy nebo z lokálního topidla, jakým jsou například krby či kamna. Pokud přecházíte na tepelné čerpadlo z kotlů na tuhá paliva ve 3., 4. nebo 5. emisní třídě, nebo z plynového kotle, na dotaci nárok nemáte.

Umístění: dotace na čerpadlo do domu, bytu nebo i na chatu

Dříve bývala dotace na tepelná čerpadla přiznána pouze rodinným domům, které byly vytápěny kotly na pevná paliva s ručním přikládáním spadající do třídy 1. a 2. třídy a kotel na tuhá paliva musel plnit hlavní zdroj vytápění rodinného domu, tedy více než 50 %.

Předchozí díly:

Typ kotle a míra zdroje vytápění zůstává, nově je však možné dostat dotace i na čerpadla, která instalujete do trvale obydlených rekreačních budov – na chaty, chalupy či do bytu. Zároveň platí, že bytový dům, který má tepelné čerpadlo obsluhovat, nesmí mít více jak tři bytové jednotky.

Další podmínkou je typ vlastnictví nemovitosti. Žadatel musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem nemovitosti, kde se bude předmětný kotel měnit, a nemovitost musí být zapsána v katastru nemovitostí.

Jak vysokou dotaci mohu dostat?

Bez doložení příjmů dostanete na tepelné čerpadlo, kterým budete pouze topit, 80 tisíc korun. Pokud budete čerpadlem kromě topení také ohřívat vodu, dostanete bez doložení příjmů 100 tisíc korun.

Seriál o šetření energiemi

V několika dílech se seznámíte s možnostmi, jak se stát nezávislými na dodávkách energií od státu nebo výrazně ušetřit. Už jsme si vysvětlili, jak pracuje tepelné čerpadlo, jaká je návratnost pořízení fotovoltaických panelů a že je výhodné zkombinovat je i s akumulátory.

V příštím dílu ukážeme, jak vypadá praktická instalace fotovoltaiky na střechu.

Tyto dvě možnosti nastanou, přecházíte-li na tepelné čerpadlo z kotle 1. a 2. emisní třídy nebo elektrokotle. Po změnách, které na jaře proběhly v legislativě dotací, pokud přecházíte na tepelné čerpadlo z kotle 1. a 2. emisní třídy nebo z elektrokotle a jste takzvaná nízkopříjmová domácnost, tedy domácnost s příjmem do 170 900 korun na člena domácnosti za rok, nebo domácnost složená pouze ze seniorů, dostanete až 180 tisíc korun.

Peníze z dotace dostanete až po instalaci tepelného čerpadla a doložení všech následných náležitostí a dokumentů. Dříve je můžete dostat pouze v případě, když patříte do skupiny nízkopříjmových domácností či domácnosti složených pouze ze seniorů.

V případě, že žádáte o kotlíkovou dotaci, je možné čerpat takzvanou zálohovou platbu před dokončením díla.

Fotovoltaika

Žádat může pouze majitel nebo spolumajitel rodinného domu. Dotaci dostanou pouze žádosti na elektrárnu o výkonu mezi 2–10 kWp, což v podstatě splňuje 90 % všech instalovaných domácích solárních elektráren.

Co je kWp

Watt-peak (Wp) je míra nominálního výkonu solárního panelu v laboratorních (ideálních) světelných podmínkách. Nejčastěji se používá odvozená jednotka kilowatt-peak (kWp) a také megawatt-peak (MWp) v souvislosti s instalovaným výkonem.

Jedná se o výkon fotovoltaické elektrárny při standardních testovacích podmínkách (STC = Standard Test Conditions), které jsou: energie dopadá na fotovoltaický panel kolmo a má hodnotu E = 1 kW/m2, průzračnost atmosféry Am = 1,5, teplota článků T = 25 °C.

Další podmínkou je účinnost střídače. I tento parametr ale plně splňuje drtivá většina projektů.

Podrobně se o této problematice rozepisuje například EnviWeb a ukazuje, že to není až tak jednoduché:

„Na datových listech výrobců rozeznáváme obvykle účinnost maximální a evropskou (popř. kalifornskou, dle použitých hodnot záření při měření). Maximální účinnost se pohybuje v současnosti u střídačů v rozmezí 90–98 %, ale sama o sobě není úplně vypovídající charakteristikou. Vysoká hodnota maximální účinnosti rozhodně negarantuje vysoké energetické zisky, střídač v provozu totiž dosáhne této hodnoty jen za optimálních podmínek (zpravidla při jmenovitém DC napětí a středních hodnotách AC výkonu). Zajímavější hodnotou je pro naše zeměpisné šířky spíše účinnost evropská, která je měřena při měnících se klimatických podmínkách. Evropská účinnost je průměrem účinnosti při různých stupních zatíženích střídače (měří se při 5, 10, 20, 30, 50 a 100 % nominálního výkonu), její hodnoty jsou tedy reálnější vzhledem k provozním podmínkám střídače.“

Nově je možné dostat dotace i na solární panely, které umístíte nejen na střechu, ale i na zem, což dříve možné nebylo. Částka, kterou na dotacích dostanete, se odvíjí od výkonu elektrárny a počtu baterií. Obecně a velmi zjednodušeně lze říci, že na 1 kWp výkonu elektrárny dostanete dotaci ve výši 10 tisíc korun a na 1 kWh baterie dostanete 20 tisíc korun.

Na pořízení fotovoltaické elektrárny platí stanovený dotační strop, kterým je 50 % všech nákladů a částka 200 tisíc korun.

O dotace je zájem

Podle ministerstva obchodu a průmyslu dodaly firmy do domácností jen za loňský rok bezmála 30 tisíc kusů tepelných čerpadel. Z údajů Solární asociace vyplývá, že za loňský rok bylo instalováno celkem 62 megawattů nových solárních elektráren, což je o pětinu více než v roce 2020.

Za první pololetí 2022 bylo přijato do programu Nová zelená úsporám a kotlíkových dotací přes 26 tisíc žádostí o příspěvek na tepelná čerpadla a fotovoltaiku, což je větší počet, než za celý rok 2021.


Jak ušetřit